www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Atx napajalnik

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
pacar
Član
Član



Pridružen-a: Tor 31 Dec 2013 2:50
Prispevkov: 29
Aktiv.: 0.23
Kraj: Petrovče

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 05, 2023 11:11 pm    Naslov sporočila:  Atx napajalnik Odgovori s citatom

Pozdravljeni
Težava z napajalnikom.
Tester mi kaže samo napako PG vse ostalo napajanje ok.
Je to mogoče napaki ki se približno ve kaj je narobe ali je zrel za smeti.
Računalnik se vklaplja in prehaja v hibernacijo v nedogled.

Lp Franc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
DusanK
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Nov 2012 23:46
Prispevkov: 1747
Aktiv.: 12.58
Kraj: Medvode - med vodami

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2023 2:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zamenjaj napajalnik s podobnim ATX tipom enake ali večje moči, da vidiš, če ni slučajno s plato kaj narobe.
_________________
Največji čar - električar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pacar
Član
Član



Pridružen-a: Tor 31 Dec 2013 2:50
Prispevkov: 29
Aktiv.: 0.23
Kraj: Petrovče

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2023 2:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To sem že naredil. Deluje z drugim napajalnikom,ampak me zanima ali splača popravilo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.96
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2023 10:00 am    Naslov sporočila:  Re: Atx napajalnik Odgovori s citatom

pacar je napisal/a:
Težava z napajalnikom.
Tester mi kaže samo napako PG vse ostalo napajanje ok.


O tem testerju in načinu testiranja mi ne vemo popolnoma nič... so pa ti podatki zelo pomembni, brez teh, je zgolj samo ugibanje.
Kako si lahko 100% prepričan da je vse ostalo napajanje OK??? ker tako pravi nek nepoznan tester? ne boš verjel, kako zelo se motiš.


pacar je napisal/a:
Je to mogoče napaki ki se približno ve kaj je narobe ali je zrel za smeti.
Računalnik se vklaplja in prehaja v hibernacijo v nedogled.


Če signala PG ni, potem je zagotovo nekaj narobe z napajanjem, torej "power NOT good"
Praviloma bi se moral napajalnik izklopiti, če PG ni prisoten, no, saj verjetno se, glede na napisano, da se računalnik ponovno vklaplja in potem izklaplja, oziroma obratno in tako naprej...

Ena od možnosti so iztrošeni kondenzatorji v napajalniku, površna meritev napetosti lahko kaže da je v redu, v resnici pa temu ni tako.

Za kaj več bi rabil vedeti kateri kontrolni čip je v ATX napajalniku, tudi število optocouplerjev notri, lahko da dobro informacijo, je samo eden ali so trije?

V eni drugi temi sem omenil, da sem se zadnje dni ali bolje rečeno, zadnje tedne ukvarjal s predelavo ATX, pod roke mi je prišlo kar nekaj različnih modelov. Pri predelavi na način, da na 12V liniji dobim 13,8V in celo do 14,4V, bo PG zaščita seveda izklapljala, ker so napetosti izven tolerance, potrebna je goljufija v napajalniku. Pri tem početju ne gre drugače kot prej narediti "reverse engineering".

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3172
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2023 3:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot so predhodniki namignili, je večina napak na močnostnem delu, zelo pogosto elektroliti. Napajalnik s slabimi kondenzatorji pogosto malo obremenjen dela v redu, večjih tokov ali tokovnih špic pa ne more zagotavljati. Na kontrolnem delu je manj napak. Za dobro testiranje bi moral tester napajalnik (nazivno) obremeniti. Verjetno ga ne. Ampak, kot rečeno, tudi to je ugibanje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 07, 2023 7:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

pacar je napisal/a:
To sem že naredil. Deluje z drugim napajalnikom,ampak me zanima ali splača popravilo.
Hm, če boš delal sam in svojega dela (časa) ne računaš in če so za zamenjat samo elektroliti(velika verjetnost), potem se splača.
Če ti bo nekdo drug popravljal in seveda svoje delo zaračunal(recimo, da bo porabil, če bo zelo hiter, cca.2h), potem se definitivno ne splača, saj ATX napajalnik 500W dobiš že za malo več kot 20€.

v.j. je napisal/a:
..............em je zagotovo nekaj narobe z napajanjem, torej "power NOT good".................................... eni drugi temi sem omenil, da sem se zadnje dni ali bolje rečeno, zadnje tedne ukvarjal s ....................................

Ni mi jasno, zakaj je potrebno filozofiranje na enostavno postavljeno vprašanje, ali se popravilo splača?

_________________
Lp, Jaka


Nazadnje urejal/a Jaka57 Sob Jan 07, 2023 7:14 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 07, 2023 8:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Splača se, če avtor teme do neke mere obvlada elektroniko, če mu čas ni denar in če ima moto, ne zavrži takoj. Kaj vse vidiš na kosovnih odpadkih je katastrofa. Mogoče se v bodočnosti pojavi kakšna nevladna organizacija tehnične smeri, ki bi te zavržene izdelke popravljala in podarjala ljudem ki to rabijo. Vem da sem optimist, pa vendar.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3172
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 08, 2023 11:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Točno tako. In tudi narava nam vedno pogosteje izstavlja račune za zavržene stvari. Teh računov pogosto ne upoštevamo pri določevanju ali se izplača.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group