www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zeleni planet, windows/OS, nepotrebno procesiranje

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
tonesem
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Jul 2019 14:20
Prispevkov: 48
Aktiv.: 0.84

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 31, 2022 12:33 pm    Naslov sporočila:  Zeleni planet, windows/OS, nepotrebno procesiranje Odgovori s citatom

Danes pogosto govorimo o zeleni potrošnji energije in posledično manjšem onesnaževanju okolja.

Pa vendar se je tu potrebno vprašat kje je razlog da proizvajalci množino uporabljenih operacijskih sistemov kot je windows vgrajujejo nove in nove nepotrebne alikacije in procese ki tečejo v ozadju in porabljajo energijo.

Od njih povprečni uporabnik nima koristi, pač pa zgolj proizvajalec oz korporacije ki npr služijo z prodajo podatkov za analitične in druge koristi.

Poleg tega so na splošno aplikacije vedno bolj slabo optimizirane in s tem se porabi več energije za procesiranje

Na primer procesi, ki sledijo naši dejavnosti in glede na to priporočajo oz generirajo oglase, procesi ki avtomatizirano nameščajo posodobitve ki nimajo verze z varnostjo pač pa so zgolj namenjeni koristim proizvajalca. Procesi ki generirajo napake OS-sa in pošiljajo podatke proizvajalcu. Pretirano oblikovano grafično okolje z nepotrebnimi animacijami, pop-up oglasna sporočilila integrirana v osnovni meni...

Vse te procesorske aktivnosti bistveno povečujejo energijsko porabo delovne postaje oz računalnik. Če to seštejemo me prav zanima podatek koliko izpustov je za to več. Menim da to vsekakor globalno občutno.

Kaj menite ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1325
Aktiv.: 11.93
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 31, 2022 6:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se popolnoma strinjam. Ne samo da računalnik porabi več energije, kot bi jo lahko, vsi oglasi so tudi nadležni in kradejo čas, nenazadnje povečujejo potrošnjo, kar še dodatno onesnažuje planet.

Jaz sem takoj za, da se ukinejo popolnoma vsi oglasi, povsod, v vseh medijih in na vse načine, po celem svetu.

Aja, kar se tiče operacijskega sistema, mislim, da bo čas za nov popolnoma oskubljen operacijski sistem, oziroma opcijska inštalacija.

Zaradi oglasov, no, pa smo spet tam, potrebujemo za prikaz le teh novejši brskalnik, ki za svoje delovanje potrebuje zmogljiv računalnik, tako da ja, nepotrebna poraba energije.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 01, 2023 10:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na vse to sem tudi sam že pomislil in se strinjam.

Mene moti tudi avtomatsko predvajanje video oglasov ali novičarskih prispevkov. Poleg tega, da to trati procesorsko moč, trati tudi pasovno širino. Zato imam vtičnik, ki onemogoča avtomatsko predvajanje HTML5 videa. Žal povsod ne deluje.

Potem so tu še slabo optimizirane spletne strani oz. nepotrebno kompliciranje za prikaz enostavne vsebine. Na nekaterih straneh, kjer je glavna vsebina navadno besedilo, je še ogromno kode zadaj, ki z besedilom nima neposredne povezave in znatno obremenjuje procesor. Čemu, ne vem. Na nekaterih straneh imam zato onemogočen JavaScript.

Očitno učinkovito rabo energije nekateri jemljejo zgolj na strojnem nivoju. Beremo tudi o učinkovitem hlajenju strežnikov. Kaj pa na njih teče in kakšno kodo pošiljajo obiskovalcem spleta se pa pogosto ne vprašajo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tonesem
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Jul 2019 14:20
Prispevkov: 48
Aktiv.: 0.84

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 01, 2023 3:03 pm    Naslov sporočila:  Predlogi za izboljšanje stanja Odgovori s citatom

Prosim še za predloge v zvezi s tem, za Windows 10 in 11.

Pozna kdo kakšno orodje ki optimizira zaustavi servise oz prenastavi register za manj procesorsko intenivno delo nepotrebnih procesov OS-a v ozadju...?

Kako pravzaprav onemogočit oz generalno optimizirat sistem v zvezi (windows).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1325
Aktiv.: 11.93
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 01, 2023 4:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Windowsi so že sami po sebi postali večji vohun od googla, tako da moj predlog je le čim prej stran od MS, verjetno bo najbolja opcija Linux.

Še za časa WinXP je obstajala ena oskubljena verzija XPjev, gledam mojo zbirko raznoraznih inštalacij, mislim da bo tole: Windows XP Performance Edition SP3 2009
V tej verziji je bilo namizje črno, samem operacijskem sistemu je bilo samo najnujnejše, ne spomnim se točno kaj vse je manjkalo, sem pa naložil kar nekaj računalnikov ki so se uporabljali samo za strogo namensko uporabo, delalo je seveda bolje kot s polno verzijo.

Ali kaj podobnega obstaja za novejše verzije ne vem, za moj okus je bilo z vsako novo verzijo slabše, uporabnik ima vedno manj nadzora nad računalnikom.
Verjetno le ni tako enostavno, nenazadnje so si pri MS zamislili OS tako, da je vprašanje, če je sploh možno da bi neka oskubljena verzija sploh delovala, najbrž ni možno da bi nekako modularno postavil sistem.

Glede spletnih strani je zadeva res taka, da danes se večinoma postavlja na "sodoben način", statičnih spletnih strani v bistvu ni več, se jih ne postavlja več, vse je iz baze, aktivno, nalaga se iz več strežnikov, polno vtičnikov za oglase, družbena omrežja, ... koda je pogosto zelo neoptimizirana. Včasih gledam sina, ko dela, je spletni programer in mi razloži, da tak je pač trend, naročniki so... hmm, zahtevni in hkrati ne vedo kaj sploh hočejo. Spletne strani so pogosto take, da jih s starejšim brskalnikom na XP ni mogoče prikazati.

Preverjeno se zelo dobro obnese Ad Block Plus na FF, še posebej s filtri, ki jih ustvarimo sami... nobenih reklam, ne na spletnih straneh, ne na YT, nobenega samodejnega predvajanja, še nevšečne module na obstoječi strani lahko na ta način blokiram, da se sploh ne prikaže. Na primer, bolha.com sem tako oskubil, da ni nobenih oglaševalskih reklam, še večino nepotrebnih modulov samega portala mi ne prikaže, tako je stran vsaj pregledna in uporabna.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.68

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 01, 2023 10:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se dobijo programi tudi za obdelavo iso slik windowsa 10 in 11. Za zadnjega ne vem še ker je precej frišen. Ponavadi se v iskalnik zraven dopiše Lite in dobiš nekaj že pripravljenih slik, ki so velikosti okoli 1G. Če sam izdeluješ sliko moreš že nekako vedeti kaj lahko daš notri in česa ne smeš odstraniti, ker s tem lahko tudi pohabiš inštalacijsko sliko.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 02, 2023 10:41 am    Naslov sporočila:  Re: Predlogi za izboljšanje stanja Odgovori s citatom

tonesem je napisal/a:
Prosim še za predloge v zvezi s tem, za Windows 10 in 11.

Pozna kdo kakšno orodje ki optimizira zaustavi servise oz prenastavi register za manj procesorsko intenivno delo nepotrebnih procesov OS-a v ozadju...?

O&O ShutUp10++: Free antispy tool for Windows 10 and 11 - O&O Software
Tole se mi zdi skorajda nuja. Žal ob posodobitvah Windows Update kakšno kljukico da nazaj, kot je opozorjeno. Zgrozil sem se, ko sem videl kljukico za avtomatsko inštalacijo programov, ki bi bili zame primerni...

Pri Windows 10 pogrešam možnost namestitve zgolj nujnih popravkov, kot je to bilo včasih. Ne pa da lahko uporabnik izbira zgolj med popolnoma neposodobljenim sistemom (razen ročnih popravkov) in namestitvijo vse navlake in dvakrat letno malo drugačnih Windows.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
twom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 26 Okt 2003 0:37
Prispevkov: 865
Aktiv.: 3.89
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 02, 2023 5:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz na raspberriju furam pi-hole
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tonesem
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Jul 2019 14:20
Prispevkov: 48
Aktiv.: 0.84

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 09, 2023 12:59 pm    Naslov sporočila:  Re: Predlogi za izboljšanje stanja Odgovori s citatom

tonesem je napisal/a:
O&O ShutUp10++: Free antispy tool for Windows 10 and 11 - O&O Software
Tole se mi zdi skorajda nuja. Žal ob posodobitvah Windows Update kakšno kljukico da nazaj, kot je opozorjeno. Zgrozil sem se, ko sem videl kljukico za avtomatsko inštalacijo programov, ki bi bili zame primerni...

Pri Windows 10 pogrešam možnost namestitve zgolj nujnih popravkov, kot je to bilo včasih. Ne pa da lahko uporabnik izbira zgolj med popolnoma neposodobljenim sistemom (razen ročnih popravkov) in namestitvijo vse navlake in dvakrat letno malo drugačnih Windows.


Tole je uporabno orodje, hvala Smile. Priporočam ostalim.

Res je da se windows update servis po določenem času ponovno zažene kljub temu da ga ročno onemogočiš.

V registru se lahko nastavi permanentno onemogočanje posodobitev.

več na povezavi: https://www.windowscentral.com/how-stop-updates-installing-automatically-windows-10

Pod naslovom : HOW TO DISABLE AUTOMATIC UPDATES WITH REGISTRY
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Batman
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Sep 2008 21:43
Prispevkov: 230
Aktiv.: 1.22
Kraj: Notranjska

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 30, 2023 8:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Korporacij ne zanima zelenje na našem planetu ampak samo zelenci $$$
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> MS Windows razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group