www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Lownoise 12v hifi adapter
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2023 5:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

prislan je napisal/a:
In kje se dobi jedro za dušilko? Sem vprašal v MB pri Čip-u in Nanoelektr. pa nimajo. Lahko uporabim kakšno matico M36 npr.?

Gotovo pa imajo izdelane dušilke. In bolje je uporabiti dušilko (izgubno jedro) in ne zgolj tuljavo.
Samo jedro pa lahko, če ne drugje, dobiš pri katerem od večjih trgovcev.

Odslužene naprave oz. njihovi napajalniki so tudi vir raznih dušilk. Lahko uporabiš sofazno dušilko (na vhodu) iz katerega napajalnika.

M36 je malo veliko. Običajno uporabimo ferit.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prislan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Nov 2010 22:23
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.40
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2023 7:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

na netu nasel sem sliko teh filtrov - dušilke, ali mislimo prav? Pri Conradu imajo razne. Katere vrednosti bi bile za moj primer? Podaki za jedra so AL v nH enoti. Ali pa dvodelne dušilke (kar pa je tako že na mojem kablu)


Posnetek zaslona 2023-01-10 175101.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  169.88 KB
 Pogledana:  1 krat

Posnetek zaslona 2023-01-10 175101.png



1187030190.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.72 MB
 Pogledana:  0 krat

1187030190.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3469
Aktiv.: 16.52
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2023 7:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem ti zgoraj pripel link do ebaya. Je tega kolkor hočeš
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prislan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Nov 2010 22:23
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.40
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2023 7:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ro-bi, glede na to, da sem strojnik, pojma nimam kaj izbrat... pa tudi ne kupujem več na ebay-u ali amazon-u. Pol stvari sem moral stran zmetat, ker so bile klump, žalit pa se nimaš komu... Confused
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prislan
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Nov 2010 22:23
Prispevkov: 66
Aktiv.: 0.40
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 10, 2023 7:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kot sem omenil, boss napajalnik 9V dela tiho kot baterija, slika dušilke na kablu. Sem probal kabel z boss napajalnika z dušilko dat na 12V napajalnik, ni hrupa in deluje tiho.


20230110_175756.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.81 MB
 Pogledana:  3 krat

20230110_175756.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.87
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2023 11:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

prislan je napisal/a:
Bi poizkusil še z linarnim napajalnikom. Tak za led je OK? Npr: https://www.ledakcija.si/80w-led-linearni-napajalnik--12v--sld-80-12-ac-dc-modul/
(ni reklama, pač med prvimi na googlu) Trenutno imam 5A FSP napajalnik. Pravzaprav kako se loči linearni od stikalnega napajalnika? Kakšna oznaka?


Včeraj sem prijatelju priklopil za v delavnico avtoradio na tak napajalnik, kot je na tvojem linku. Napajalnik ni povzročal v avtoradiu prav nobenega šuma, tako da z veliko verjetnostjo lahko kupiš tak napajalnik in bi moralo biti OK. Ta, ki sem ga priklapljal je bil prav tako MEAN WELL samo da je bil 20W 12V.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2023 11:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To ni samo dušilka, so tudi kondenzatorji kar pomeni da je že dober filter proti motnjam.

Kabel navit na O ring (prstan) jedro je sofazna "common mode" dušilka in v tvojem primeru ne bo delovala.

Kakor sem že povedal, potrebuješ dušilko navito na navadnem železnem transformatorskem jedru, te dobro dušijo frekvence v audio področju. Dobijo se lahko tudi v odsluženih računalniških napajalnikih.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.


Nazadnje urejal/a jozkoc Sre Jan 11, 2023 3:00 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2023 12:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jozede je napisal/a:
Včeraj sem prijatelju priklopil za v delavnico avtoradio na tak napajalnik, kot je na tvojem linku. Napajalnik ni povzročal v avtoradiu prav nobenega šuma, tako da z veliko verjetnostjo lahko kupiš tak napajalnik in bi moralo biti OK. Ta, ki sem ga priklapljal je bil prav tako MEAN WELL samo da je bil 20W 12V.

To še ne pomeni, da je napajalnik primeren za vse ojačevalnike oz. skladen s kakšnimi standardi. Razlog je lahko tudi v občutljivosti naprave (ojačevalnika). In sumim, da je tako tudi v tem primeru.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.87
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2023 3:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
jozede je napisal/a:
Včeraj sem prijatelju priklopil za v delavnico avtoradio na tak napajalnik, kot je na tvojem linku. Napajalnik ni povzročal v avtoradiu prav nobenega šuma, tako da z veliko verjetnostjo lahko kupiš tak napajalnik in bi moralo biti OK. Ta, ki sem ga priklapljal je bil prav tako MEAN WELL samo da je bil 20W 12V.

To še ne pomeni, da je napajalnik primeren za vse ojačevalnike oz. skladen s kakšnimi standardi. Razlog je lahko tudi v občutljivosti naprave (ojačevalnika). In sumim, da je tako tudi v tem primeru.


Se povsem strinjam, avtoradio ima v napajalni veji že vgrajen filter proti motnjam, ker avtor teme ni podal prav veliko podatkov kaj in kako bo napajal, je na tem mestu dvom upravičen.
V kolikor mi je znano, so pretvorniki MEAN WELL zelo dobri in posledično tudi tako narejeni, da čim manj motenj sevajo v okolico, tudi 12V LED trak bi v takem primeru lahko postal oddajna antena za motnje, če bi bil priključen na tak napajalnik, ki ne bi imel dobro pofiltrirano napetost na izhodu 12V.
Če bo napajalnik poganjal 12V ojačevalec bi moralo biti OK, gramofon in gramofonski predojačevalec, pa sta po vsej verjetnosti napajana iz drugega vira.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2023 4:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

prislan je napisal/a:
Lahko uporabim kakšno matico M36 npr.?


Matica je po vsej verjetnosti trdo železo, takšen material je dober za izdelavo permanentnih magnetov.

Jedro za transformatorje in dušilke mora biti iz mehkega železa, potem mora biti legirano v smeri valjanja da se doseže večja permeabilnost, vsaj tako mislim, nisem prepričan (iz spomina vlečem nekje iz malih možganov Anxious ), dobro je tudi da je jedro sestavljeno iz večih kosov pločevine ki so medsebojno izolirani da se izognemo izgubam zaradi Edijevih tokov, čeprav v primeru dušilke so izgube v jedru zaželjene ampak je potem spet vprašanje v katerem frekvenčnem območju se te izgube dogajajo....

Da skrajšam, magnetizem je mala znanost za sebe in ni dobro preveč poenostavljat.

Seveda lahko pa, oziroma je zaželjeno, da se poigraš in narediš eksperiment z matico, in ugotoviš kako dobro takšna dušilka deluje. Very Happy

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 11, 2023 11:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Popravljam.

Ni trdo in mehko železo, ampak so za magnete trdo magnetni materiali, za transformatorje, tuljave, releje in elektromotorje, itd. pa mehko magnetni materiali.

Očitno je spomin prišel iz levega črevesa in ne iz malih možganov, pa sem že malo "sir jedu".

Pa tudi tista o legirani pločevini v smeri valjanja je iz tam nekje.
Pravilno je tako, magnetno orientirana pločevina v smeri valjanja je ena stvar, legirana pločevina je druga stvar, obstaja pa še normalna dinamska pločevina. Zakaj je eno, drugo in tretje, rajši po pravici povem da pojma nimam kakor da nekaj blefiram. Not talking

Ne bom več pametoval in bom raje končal ker sem že sit tega mojega "sira". Mr. Green

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3
Stran 3 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 78 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group