www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kje konča gorivo v avtu
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 19, 2023 10:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ampak atomi imajo svojo maso ki ni spremenljiva, in če gre enako število vseh atomov v motor kakor jih skozi izpuh izstopi, kje potem pride do razlike v masi ko se sprosti toplotna energija v motorju? Confused Question
_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.80
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 20, 2023 10:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jozkoc je napisal/a:
Ampak atomi imajo svojo maso ki ni spremenljiva, in če gre enako število vseh atomov v motor kakor jih skozi izpuh izstopi, kje potem pride do razlike v masi ko se sprosti toplotna energija v motorju? Confused Question

Ker gre za kemično reakcijo, pri njej lahko sodelujejo samo elektroni. Ker imajo elektroni bistveno manjšo maso, kot protoni in nevtroni v jedru, je tudi sproščena energija pri kemičnih reakcijah manjša, kot pri jedrskih. Pri kemičnih reakcijah se energija vedno sprošča v obliki toplote, torej izsevanih fotonov. V različnih spojinah, ki jih tvorijo enaki atomi, imajo elektroni lahko različna energijska stanja, ki jih spremenijo s sprejemanjem ali oddajanjem fotonov. Se pravi število osnovnih delcev se s kemično reakcijo ne spremeni.
Bistvo nerazumevanja razmeja masa/energija je v predstavi, da se masa lahko spreminja v energijo in obratno. V resnici pa sta masa in energija eno in isto, samo enota je tisti c2 drugačna, kakorkoli je že to kontraintuitivno. Kjer je energija močno koncentrirana, mi to zaznavamo kot maso, zaznavanje mase pa ni nič drugega kot zaznavanje ukrivljenega prostor-časa.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
144300
Član
Član



Pridružen-a: Sre 27 Jan 2010 22:14
Prispevkov: 700
Aktiv.: 4.04
Kraj: Zelena dolina

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 20, 2023 12:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kje konča gorivo v avtu ?

V glavnem izza avta, ha. ( če ga ne ukradejo prej )

Če je pa avto na električni pogon pa v agregatu , da napolni baterije med potjo.

_________________
NI ANTENA VSE,JE PA OGROMNO.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 20, 2023 1:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GUMY je napisal/a:
Ker gre za kemično reakcijo, pri njej lahko sodelujejo samo elektroni.


Atom je sestavljen iz jedra in elektronov ki so okoli njega, in če bi se spremenila masa elektronov bi se potemtakem spremenila masa atoma, to se pa ne more zgoditi.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 21, 2023 6:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem razmišljal in brskal za podatki po internetu ter tako prišel do neke lastne razlage ki mogoče ni čisto pravilna ampak meni se zdi kar dobra.

Pri kemični reakciji se del elektronov sprosti v toplotno energijo, pri tem se med atomi tvorijo nove molekulske strukture pri katerih nastajajo nove vezi med elektroni ki ostanejo (se ne sprostijo v energijo), atomi se v novo nastalih molekulah povežejo tako da si elektrone ki ostanejo medsebojno delijo.

Za lažje razumevanje moje razlage sem narisal še sliko kemične reakcije vodika in kisika za katero pa tudi nisem prepričan če je pravilna.

Albert Einstein je rekel:
“Če nekaj ne znaš razložiti šestletnemu otroku, tega tudi ne razumeš sam.”

Upam da bodo otroci to razumeli. Pray

ZARADI NAPAČNE RAZLAGE SEM PREČRTAL SLIKO, DA NE BI KDO TEGA RESNO JEMAL. Mr. Green



Kemična reakcija vodika in kisika (Zakon o ohranjanju mase-energije) IGNORE.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  72.83 KB
 Pogledana:  0 krat

Kemična reakcija vodika in kisika (Zakon o ohranjanju mase-energije) IGNORE.png



_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.


Nazadnje urejal/a jozkoc Pon Jan 23, 2023 6:48 pm; skupaj popravljeno 4 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 822
Aktiv.: 5.04
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 21, 2023 8:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kje si pa vodik H2 in kisik O dobil?
V gorivu je vodik vezan v molekuli ogljikovodika in kisik v zraku kot O2.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 22, 2023 9:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hudamravljica je napisal/a:
Kje si pa vodik H2 in kisik O dobil?
V gorivu je vodik vezan v molekuli ogljikovodika in kisik v zraku kot O2.


Sliko s CnHn in O2 bi bilo težje narisati in težje za razumeti, zato sem za lažjo razlago uporabil najbolj preproste molekule pri katerih še nastane kemična reakcija. Pa tudi tukaj bi moral seveda uporabiti O2, samo da bi se mi potem izšlo bi moral uporabiti tudi 2 vodikovi molekuli in bi potem cela stvar izgledala takole 2×H2 + O2 -> POK -> 2×H2O kar bi mi spet otežilo izdelavo slikovnega prikaza in jasnost razlage, zato sem vse kolikor je bilo mogoče poenostavil, in s tem okrnil kemično pravilnost, da sem dosegel enostavnost in jasnost prikaza.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.80
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 22, 2023 5:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Elektroni nikamor ne odletijo pri kemični reakciji (gorenju) vodika in kisika! Če bi, bi šlo za ionizirajoče sevanje z delci beta! Nastala spojina ne bi bila več električno nevtralna! Tudi sprememba mase pri taki reakciji je neprimerljivo manjša, kot znaša masa dveh elektronov.
Še enkrat: pri kemični reakciji se energija sprosti v obliki fotonov (elektromagnetnega valovanja). Pri spremembi mase gre samo za spremembo energijskih nivojev elektronov pri prehodu v novo spojino.
Še bolj kontraintuitivno je na primer to, da ima tudi napeta vzmet večjo maso, kot sproščena. Tudi gibajoče se telo ima večjo maso kot mirujoče.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 23, 2023 5:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GUMY je napisal/a:
pri kemični reakciji se energija sprosti v obliki fotonov (elektromagnetnega valovanja). Pri spremembi mase gre samo za spremembo energijskih nivojev elektronov pri prehodu v novo spojino.


Think

"Fotón je v fiziki osnovni delec, energijski kvant kvantiziranega elektromagnetnega polja." Anxious

"Fotoni lahko nastanejo na različne načine, vključno s sevanjem elektronov, ko ti prehajajo med različnimi energijskimi stanji ali orbitalami." Shocked

"Energijski nivo je v teoriji kvantne mehanike določeno število konfiguraicj določenega kvantiziranega stanja sistema. Izraz energijski nivo se najpogosteje rabi pri opisovanju konfiguracij elektronskih orbital pri atomih." Rolling Eyes

"Elektrón je obstojen osnovni delec z maso 9,10 · 10-31 kg (0,511 MeV/c2) in negativnim električnim nabojem 1,6 · 10-19 As." Confused

Sem dobil očutek da sem naletel na goro, stopil sem pa šele na prvi kamen. Tako da bom na tem mestu odnehal.

Pri moji slikovni prezentaciji je potem verjetno napaka zato, ker se pri kemiji, pri risanju molekul, prikazuje samo elektrone ki so na zunanji lupini, in ima potemtakem H2O molekula vode 10 elektronov in ne 8, ker se pri kisiku dva elektrona nahajata še na notranji lupini. Spet samo sklepam. Boo hoo!

Sem že v svojem prvem postu povedal da je to vprašanje bolj za kemike in, sedaj dodajam še, tudi fizike, ker vedno je na koncu tako da .... bla, bla, bla .... POK ... v Brick wall .

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4591
Aktiv.: 20.59
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 23, 2023 7:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni pa je bila tvoja razlaga všeč. Zelo na jasen način je proikazano kako deluje. Seveda detajlni pogled je čisto drugačen in večini nerazumljiv. Tvoje slike pa so jasne!
Keep good job!

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 12:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na žalost je tako, da če nekaj izgleda razumljivo in preprosto še ne pomeni da je pravilno. Mislim da za resnično razumevanje zakona o ohranjanju mase-energije ni dovolj poznavanje znanstvenih dejstev ampak moraš tudi vedeti pot po kateri so znanstveniki prišli do teh ugotovitev in dejstev. Dobro poznavanje kemije in fizike je tukaj nijno, ker je v ozadju gora znanja ki ga potrebuješ za spopadanje s takšnim problemom.

Že samo če pomisliš da je materija sestavljena iz atomov in atom iz protonov, nevtronov, elektronov, ....mislim kaj pa sploh je to, :bonk: za mene neuka v tej smeri, eni krogci na papirju.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.


Nazadnje urejal/a jozkoc Tor Jan 24, 2023 6:46 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.80
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 1:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jozkoc je napisal/a:

Že samo če pomisliš da je materija sestavljena iz atomov in atom iz protonov, nevtronov, elektronov, ....mislim kaj pa sploh je to :bonk: za mene neuka v tej smeri eni krogci na papirju.


Večina materije je sestavljena iz... niča. Elementarni delci zasedajo le majhen delček celotnega volumna atoma. Če bi bil na primer atom v velikosti nogometnega stadiona, bi bilo jedro (kjer je skoncentrirana večina mase) v velikosti teniške žogice.
Še ena zanimivost: ko se nečesa dotaknemo, dejansko ni prišlo do nobenega stika med elementarnimi delci. Občutimo samo odbojno električno silo med negativno nabitimi elektroni.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.69
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 5:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GUMY je napisal/a:
Večina materije je sestavljena iz... niča. Elementarni delci zasedajo le majhen delček celotnega volumna atoma. Če bi bil na primer atom v velikosti nogometnega stadiona, bi bilo jedro (kjer je skoncentrirana večina mase) v velikosti teniške žogice.
Še ena zanimivost: ko se nečesa dotaknemo, dejansko ni prišlo do nobenega stika med elementarnimi delci. Občutimo samo odbojno električno silo med negativno nabitimi elektroni.

Shocked ........ :bonk: :bonk: :bonk: ........... shaked

Nehaj, da me ne bodo v norišnico odpeljal.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
twom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 26 Okt 2003 0:37
Prispevkov: 868
Aktiv.: 3.89
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 6:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GUMY je napisal/a:
Silvo je napisal/a:


Zelo podobno vprašanje. Koliko tehta recimo 5kwh energije? Torej, a je poln akumolator težji ? Wink


5KWh energije je ekvivalent 200ng mase, kot je pogruntal Albert že pred več kot 100 leti.

Ja, pri cepljenju jeder, ne pa pri kemičnih reakcijah.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
twom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 26 Okt 2003 0:37
Prispevkov: 868
Aktiv.: 3.89
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 6:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
Igor K je napisal/a:
Če vprašaš Alberta potem toplota vsekakor ima neko maso.

Prepričan sem, da ima Albert prav.

Samo da je Albert govoril o jedrskih reakcijah, ki npr potekajo v zvezdah, kot npr Sonce
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group