www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kateri rezultat je pravilen?
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
robika
Član
Član



Pridružen-a: Pon 05 Apr 2004 20:55
Prispevkov: 266
Aktiv.: 1.20
Kraj: ajdovščina

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 12:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem naračunal 4. Tudi dva različna vira pravita tako.[img][/img]


Screenshot_20230124-110919.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.67 MB
 Pogledana:  15 krat

Screenshot_20230124-110919.png



IMG_20230124_112243861.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  973.3 KB
 Pogledana:  9 krat

IMG_20230124_112243861.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
baresi
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Jun 2005 19:14
Prispevkov: 667
Aktiv.: 3.00
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 1:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pod šestico v dvojnem ulomku fali enka.
_________________
lp
baresi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 1:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebaveh je napisal/a:
Je pa bolj zaskrbljujoče to, kakšne komentarje so nekateri zmožni spraviti skupaj Silenced Kljub temu če jim poskušaš tak pojav razložiti kot sem ga jaz zgoraj.

Nepoznavanje ozadja delovanja naprave in slepo zanašanje na "nekaj tipk z displejem" vodi v idiokracijo. Sad

Če je tole na moj zapis letelo ... Think Lahko da ja, čeprav sem se v vseh letih držal načela, da sem si delal oceno pričakovanega rezultata in to potem primerjal z izračunanim. Ob odstopanju sem iskal napako pri vnosu ali v kodi. Načeloma je ta sistem pripeljal do pravilnih rezultatov.

Tale tema dejansko ni namenjena nabijanju sporočil ali pa pregovarjanju kdo ima prav ... jaz zgoraj nisem imel. Whistle Napako sem naredil pri upoštevanju pravil. Staremu HP-ju kar zaupam in če mu pustim, da izračuna na podlagi vnosa brez mojih filozofij je rezultat 4, kar je pravilno. Trdim pa, da je zapis zgoraj problematičen. Jaz ga na ta način ne bi nastavil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 1:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Namesto ulomkove črte vzamimo znak za deljenje ":" in dobimo

36 : 3(8-6) : 6

med 3 in ( ni napisan znak za množenje "x" (po dogovoru se ne piše)

dobimo:

36 : 3 x 2 : 6 = 4 računano od leve proti desni.

rezultat =1 bi bil, če bi bil napisan tudi oglati oklepaj

36 : [3 x (8-6)] : 6 = 1
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tretjic
Član
Član



Pridružen-a: Čet 24 Sep 2009 1:19
Prispevkov: 384
Aktiv.: 2.17
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 2:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot so nas učili, dobim rezultat 4. Na varianto, da je 1, nebi niti pomislil. In tudi nebi pomislil, da osnovni zapis enačbe ni korekten.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.19
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 2:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

frenki je napisal/a:
sebaveh je napisal/a:
Je pa bolj zaskrbljujoče to, kakšne komentarje so nekateri zmožni spraviti skupaj Silenced Kljub temu če jim poskušaš tak pojav razložiti kot sem ga jaz zgoraj.

Nepoznavanje ozadja delovanja naprave in slepo zanašanje na "nekaj tipk z displejem" vodi v idiokracijo. Sad

Če je tole na moj zapis letelo ... :


Sploh ne! V mislih sem imel komentarje iz raznih FB in podobnih omrežij. Samo enkrat sem šel take brat in sem imel vsega dovolj Speak to the hand
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ignis
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Feb 2011 10:38
Prispevkov: 456
Aktiv.: 2.86
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 2:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom


zapis na papirju s kulijem(prvi post) je tak kot je na sliki levo
klik

_________________
Znanje se množi, če ga delimo!


Nazadnje urejal/a ignis Tor Jan 24, 2023 2:39 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 293
Aktiv.: 2.03

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 2:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebaveh je napisal/a:
Srž problema je v tem, da med trojko in oklepajem manjka operand. Če računamo peš, še ni nekega problema - vsi smo se v šoli učili, da za množenje ni potrebno izrecno pisati operanda (križec ali pika).
Ampak za kalkulatorje pa je to problem. Kalkulator je eksaktna naprava, stroj, ki zahteva dosleden vnos vrednosti in operandov. V nasprotnem primeru - kot v tem - pa se lahko začne obnašati nepredvidljivo, oziroma odvisno kako so zasnovalci to rešili na nivoju opCode celic.(

Ne ni to srž problema. Pri računanju peš pač lahko pred oklepajem spustiš operand množenja, pri kalkulatorjih in računskih programih pa ne. Ampak to bistva izračuna ne spremeni.
Ker tisti dve pikici lahko nadomestiš s poševno črtico (kar je potem ulomek, kar je enako deljenju), rezultat ne more biti drugačen od 4. Če bi želel izraz 6(8-4) postaviti kot imenovalec, potem bi morala biti enačba v obliki 36:(6(8-6))/6.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 293
Aktiv.: 2.03

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 2:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ignis je napisal/a:

zapis na papirju s kulijem(prvi post) je tak kot je na sliki levo
klik

Tole pa ne drži. Ali je pred oklepajem operand množenja ali ne je povsem vseeno, kadar se računa peš. Če pa v kalkulator ali računski program vneseš pred oklepajem brez operanda, ti vrne ERROR.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ignis
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Feb 2011 10:38
Prispevkov: 456
Aktiv.: 2.86
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 2:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kvarkel je napisal/a:
...ti vrne ERROR.

Glej tako to računa matchad, tako je tam razumljena taka(pomanjkljiva) sintaksa ...
pa raje kaj preberi kot pa ...

_________________
Znanje se množi, če ga delimo!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 2:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ignis je napisal/a:

zapis na papirju s kulijem(prvi post) je tak kot je na sliki levo
klik


Ta rezultat (1), kar je prikazano na sliki niti slučajno ne drži. Pika, kot znak množenja je vedno, ali je napisana ali pa ne in to da rezultat 4.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ignis
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Feb 2011 10:38
Prispevkov: 456
Aktiv.: 2.86
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 3:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

zoran je napisal/a:
Pika, kot znak množenja je vedno, ali je napisana ali pa ne in to da rezultat 4.

ravno tu je point, ko ni "pike" se obravnava kot "eno število",
ki je "čudno (smotano) zapisano" in takrat ne moreš deliti samo z enim delom tega števila

_________________
Znanje se množi, če ga delimo!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 3:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ignis je napisal/a:
ravno tu je point, ko ni "pike" se obravnava kot "eno število",

Ne to ni res.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ignis
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Feb 2011 10:38
Prispevkov: 456
Aktiv.: 2.86
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 3:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Proteus je napisal/a:
Ne to ni res.

vem ja Smile
telefon v roke pa napiši,
no sem jaz, da se ne mantraš



2023-01-24_142926.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  51.46 KB
 Pogledana:  2 krat

2023-01-24_142926.jpg



_________________
Znanje se množi, če ga delimo!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 450
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 3:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tretjic je napisal/a:
.... In tudi nebi pomislil, da osnovni zapis enačbe ni korekten.


Če tudi je korekten, ti mora pa vsaj očutek za red povedati da nekaj ni v redu. Ali se odločiš in za deljeno uprabiš ": ali / ali ÷" pa zapišeš v eni vrsti (in z oklepaji če je potrebno), ali pa v obliki ulomka z vodoravnimi črtami , ne pa oboje skupaj mešano. Takšen zapis privede do tega kar imamo sedaj tukaj, da si vsak malo po svoje razlaga.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 2 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group