www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

HDD se ne vrti - z drugo elektroniko pa se

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
marjansavli
Član
Član



Pridružen-a: Pon 20 Jul 2009 15:03
Prispevkov: 24
Aktiv.: 0.13
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2023 2:55 pm    Naslov sporočila:  HDD se ne vrti - z drugo elektroniko pa se Odgovori s citatom

Imam HDD WD3200AAJS 320 Gb.
Disk se je nehal vrteti.

Če na ta isti disk dam ploščo iz drugega diska, ki ima enake oznake WD3200AAJS se disk sicer prične vrteti, toda očitno je mikrokoda druga, ker ga bios ne spozna. Uspelo mi je najti pet delujočih diskov z istimi oznakami, toda z nobeno elektroniko od teh diskov problematičnega diska bios ne zazna.

Ali obstajajo kak kos elektronike, ki pogosteje odleti in bi ga lahko prelotal na nedelujočo plato? Če ima kdo kake izkušnje s tem?

Ali lahko s preprostim instrumentom kaj preverim?

Hvala za morebiten namig ali nasvet.



_20230223_133935.png
 Opis:
Vezje s katerim se HDD zavrti in vezje, ki ne deluje.
 Velikost datoteke:  1.22 MB
 Pogledana:  33 krat

_20230223_133935.png



20230223_134755.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  319.01 KB
 Pogledana:  0 krat

20230223_134755.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NaMi
Član
Član



Pridružen-a: Pon 02 Jan 2012 15:21
Prispevkov: 93
Aktiv.: 0.62
Kraj: celje

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2023 3:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.youtube.com/watch?v=kmUE2F9sGE8
Tole malo počekiraj...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2023 6:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vsaj eprom bo verjetno treba prestavit iz "nedelujoče" tiskanine na tisto, ki bi jo želel uporabit, kot je že NaMi namignil. Je pa po tvoji sliki sodeč druga tiskanina brez eproma Think ... kje si pa staknil to?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3174
Aktiv.: 14.25
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2023 6:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hotel sem napisati, da prestavi EEPROM iz original diska na drugo ploščo, pa vidim, da ga slednja nima. Domnevam namreč, da je U12.

Sicer pa naredi diodni test iz izhodov za motor iz GND in proti napajanju. Če ugotoviš, da je zanič, ga zamenjaj - čip SMOOTH.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.91
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2023 6:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Običajno je na tiskanini koda proizvajalca, ki mora biti identična in seveda obvezno, kot so že napisali, menjava EEProma!
Očitno tiskanini nista enaki, oz. lahko je gor drug kontroler.
Na spodnji sliki je plošča WD3200KS, številke, ki se morajo ujemati na plošči so obkrožene z rdečo.
Na tvojih ploščah so te številke na drugi strani in ne na tej iz tvojih slik.



WD3200KS.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.18 MB
 Pogledana:  7 krat

WD3200KS.jpg



_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
a.vidmar
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Jul 2007 11:03
Prispevkov: 1138
Aktiv.: 5.57
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2023 7:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še prej pa lahko z radirko očistiš kontakte in poizkusiš če deluje.
Meni se zdijo oksidirani.



disk.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.36 MB
 Pogledana:  19 krat

disk.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marjansavli
Član
Član



Pridružen-a: Pon 20 Jul 2009 15:03
Prispevkov: 24
Aktiv.: 0.13
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 02, 2023 11:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

a.vidmar je napisal/a:
Še prej pa lahko z radirko očistiš kontakte in poizkusiš če deluje.
Meni se zdijo oksidirani.


Hvala za vse nasvete. Pripravil sem si Leister pihalnik in 5 skoraj identičnih diskov.

Potem pa sem poslušal nasvet z radirko in so se kontakti lepo posvetili. Pa še malo bencina in je bilo čisto. To lahko naredim pred cinjenjem, sem si mislil.

Disk sem sestavil in se jasno ni nič zgodilo. Še vedno ga bios ni prepoznal. Potem sem se začel pogovarjati z diskom - prislonil sem ga k ušesu in priklopil elektriko. Za delček sekunde se je pričel vrteti. Pa sem ponovil priklop elektrike in je bil ta delček sekunde že daljši. In potem še daljši.

Aha. Pa sem vzel iz skrinje kos jelena in za kako dobre pol ure položil na disk, da se je le-ta shladil. Potem sem ga začel greti z Leister pihalnikom in ko je bil topel na otip sem priklopil elektriko in se je disk začel vrteti. Bios ga je prepoznal. Clonezilla je opravila delo. In mašina z novim diskom spet deluje.

Še hvala za nasvete.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.38

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 02, 2023 2:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno slabi ležaji oziroma ostarelo olje v njih in se je pretrdo vrtelo.

Bravo, pohvale za uspešno rešitev!

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group