www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Kavomat ne greje
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.95
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 4:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala na nasvete Smile
Nabavil sem ULN2003 in MOC in ju zamenjal prej pa še naredil nekaj slik (aja stanje ostaja nespremenjeno dobim isto nekih 70V na grelec), hotel sem nabaviti še rele ampak ga niso imeli.
Moje spajkanje ni neki extra ampak mislim da je kar OK.

Naj še dodam, ko vtikač obrnem dobim na grelcu dve različni stranji:
1.med L in N 90V L proti ohišju 15V in N proti ohišju 230V
2. med L in N 0V ampak L proti ohišju 230 in N proti ohišju 230V
Zakaj? A ne bi moralo biti enako ne glede na to kako obrnem vtikač?

Prilagam še nekaj fotografij za še kakšno idejo...



20230303_143719.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.96 MB
 Pogledana:  8 krat

20230303_143719.jpg



20230303_150005.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.55 MB
 Pogledana:  7 krat

20230303_150005.jpg



20230303_145937.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.44 MB
 Pogledana:  10 krat

20230303_145937.jpg



20230303_145946.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.15 MB
 Pogledana:  8 krat

20230303_145946.jpg



20230303_145949.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.97 MB
 Pogledana:  2 krat

20230303_145949.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 4:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čudne AC napetosti imaš zaradi kapacitivnega sklopa. Reaktanca pač ni zanemarljiva proti 10MOhm v V-metru.

Na 20230303_143719.jpg sedaj vidim, da je kanal 4 za črni rele. Izmeri si aktivnost tega kanala, torej bi na tuljavici morala biti napetost in rele pritegnjen. Oboje je enostavno preveriti z meritvami.

Tole bi si lahko narisal in se ob tem še nekaj naučil (če ti je želja).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.00
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 03, 2023 7:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res poizkusi ročno vklapljati releje z žičko iz mase in na posamezen izhod ULN. Na plošči imaš tri releje. Na sliki sem jih kar označil po vrstnem redu diod (D1/K1,...), drugih oznak ne vidim. Ko boš naredil mostiček bi moral slišati vklop releja. Potem ko boš definiral kateri izhod vklopi kateri rele, pa še izmeri napetosti na izhodu iz releja. L (230V) je skupna pri vseh treh. Z inštrumentom pomeri če dobiš na drugi strani tudi 230V.


kavarele.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  445.72 KB
 Pogledana:  13 krat

kavarele.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.95
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 06, 2023 1:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Žal nimam dveh parov rok, da na eni strani prožim na ULM in istočasno merim na izhodu relejev napetost Smile nevem kako vam to uspeva?

Moja taktika bi bila bolj v smeri da zamenjam rele in vidim ali sem rešil zadevo ali ne Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 06, 2023 8:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz imam to hibo. Uspeva nam s krokodilčki, zataknitvijo sond v proste konektorje, držanje dveh sond z eno roko, ipd. V tem primeru pa se da tudi lepo priviti dodatne žice v konektor.

Menjavanje komponent kar po vrsti ni preveč učinkovit način popravljanja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.00
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 06, 2023 9:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na maso prilotaš eno kos žice, z drugim koncem lako komot potem poizkusaš kam pritikat (imaš napisano kam). Eno od vezic inštrumenta daš na ničelni vodnik (N), z drugo vezico pa meriš izhode na konektorjih. Fino je da pravilno priklopiš dovod; da bo faza res tam kjer je napisano in ničla prav tako. Za vse to potrebuješ potem samo dve roki.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.95
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2023 10:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobre ideje sta mi dala Boštjan in Ule, predvsem tole Ule s spajkanjem in eno na 0 pa maš potem dve roki dovolj Smile Glede na to da sem te 3 relejčke že naročil bom vseeno zavoljo reševanja problema in foruma ter uporabnikov,ki ste mi pomagali pomeril še na ta predlagan način, da vidimo če bom našel težavo preden pridejo relejčki Smile ....in če je sploh težava tu Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.95
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2023 4:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ule je napisal/a:
Res poizkusi ročno vklapljati releje z žičko iz mase in na posamezen izhod ULN. Na plošči imaš tri releje. Na sliki sem jih kar označil po vrstnem redu diod (D1/K1,...), drugih oznak ne vidim. Ko boš naredil mostiček bi moral slišati vklop releja. Potem ko boš definiral kateri izhod vklopi kateri rele, pa še izmeri napetosti na izhodu iz releja. L (230V) je skupna pri vseh treh. Z inštrumentom pomeri če dobiš na drugi strani tudi 230V.


Tam kjer si označil K tam prispajkam dva vodnika in potem merim napetost tu? Tam na ULN pa delam stik na maso in izhodih (4 izhodi so)? Prav razumem?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.00
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2023 5:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Masa (GND) se nahaja na teh pinih kjer je označeno z zeleno, ter na pinu 8 od uln čipa. Oznake K1, K2, K3 so oznake tuljav relejev, oznake K1c,... so pa oznake preklopnih kontaktov relejev. Torej; preklopni kontakt K1c pripada tuljavi K1,...
Tam kjer je napisano "L" oziroma sedaj še številka 1, imaš po vsej verjetnosti pripeljano fazo 230V in gre tudi na trafo (levi rumeni krogec). Kam gre povezava iz desnega rumenega krogca iz slik ne morem razbrati, je pa to N (ničelni vodnik od 230V).
Za začetek nalotaj maso in poizkusi malo "pobožati" izhode uln. Ne rabiš nič merit poleg, lahko samo poslušaš. Če boš slišal vse tri "klike" relejev, potem recimo da povezave štimajo. Potem si nekam zapiši, kateri izhod gre na kateri rele.
Nato poizkusi z meritvami. Meriš izhode relejev. Eno vezico inštrumenta daj na N, z drugo pa meri na konektorju kjer so številke od 1 do 6.
Na 1 imaš 230V (dovod)
2 imaš signal (230V) kadar je vkloplen rele K3
5 imaš signal (230V) kadar je vkloplen rele K1.
Za ostale pa nisem siguren kam gre kaj. Je pa ena od 3,4,6 sigurno še ničelni vodnik (N) od 230V, ena mora biti še od releja K2, ena pa nevem kaj je.



kavagnd.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  544.86 KB
 Pogledana:  2 krat

kavagnd.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.95
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2023 4:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom naredil, nisem imel časa nič za igračkanje danes Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.95
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 20, 2023 3:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da podam končno "analizo" Smile Naredil sem kot je rekel Ule in testiral z "božanjem izhodov na ULN) dobil sem 2 klika relejev tretjega nisem dobil zato sem rekel OK grem zamenjat ta rele, v kolikor ne bo sprememb merim naprej Smile Odziva ni bilo na označenem releju. Naročil sem omenjeni rele in po zamenjavi grelec dela in posledično imamo pritsik, paro itd Smile

Hvala vsem za pomoč, nekaj grobega novega znanja sem dobil Smile



rele.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.08 MB
 Pogledana:  13 krat

rele.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7772
Aktiv.: 34.84
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 20, 2023 5:56 pm    Naslov sporočila: icon_cool  Odgovori s citatom

In tako dolgo ste zdržali brez kave? d'oh!

Sreda, 15. Februar 2023
Ponedeljek, 20. Marec 2023 Rolling Eyes

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.95
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 20, 2023 7:18 pm    Naslov sporočila: icon_cool  Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
In tako dolgo ste zdržali brez kave? d'oh!

Sreda, 15. Februar 2023
Ponedeljek, 20. Marec 2023 Rolling Eyes


Hehe jaz kave ne pijem to je od kolega zadeva in baje je že precej pogrešal kavomat Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ule
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2004 20:32
Prispevkov: 1561
Aktiv.: 7.00
Kraj: Babno Polje

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 20, 2023 8:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker nisi slišal klika, so po vsej verjetnosti zalepljeni ("zapikani") kontakti Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
romascenko
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2018 14:20
Prispevkov: 140
Aktiv.: 1.95
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 20, 2023 9:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ule je napisal/a:
Ker nisi slišal klika, so po vsej verjetnosti zalepljeni ("zapikani") kontakti Wink


Ja očitno ampak preseneča me to da se je to zgodilo po praktično 2 ,3 mesecih po tem ko je bila komplet elektronika zamenjana
1x vmes ko sem meril sem naredil nek stik ponesreči in skuril zeleno diodo ki sveti ob vklopu 😁 sem naročil novo, da vrnem aparat v prvotno stanje 😃
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 77 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group