www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Predimenzioniranje sončne elektrarne
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 21, 2023 9:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi sončno sevanje lahko precej preseže 1000W/m2 (odboj od oblakov) in s tem moduli dajejo več kot nazivno (STC) moč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gombach69
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 17 Sep 2014 9:22
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 21, 2023 1:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spoštovani.

Ali se ve kako bo z novimi pravili sončnih elektrarn po 2024. Za obstoječe uporabnike verjetno eno časovno obdobje po starih pogodbah ali kako?

Hvala, lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tretjic
Član
Član



Pridružen-a: Čet 24 Sep 2009 1:19
Prispevkov: 384
Aktiv.: 2.17
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2023 2:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hudamravljica je napisal/a:
Že pred idejo o sončni elektrarni sem razmišljal o stikalu za odklop iz omrežja, da bi lahko zagnal lasten agregat samo za svojo hišo, v primeru izpada. Torej sedaj je pravi trenutek, ko bodo menjali števec na 3 fazni. Potrebujem še kaj da bo delovalo, da bom lahko sam uporabljal svoje celice?
Morda izberem drugi inverter, ki to omogoča? Verjetno se bo dalo dogovoriti z izvajalcem.

bostjang je napisal/a:
To znajo nekateri hibridni razsmerniki. In nekateri taki razsmerniki znajo delati tudi brez baterij.
Lahko pa uporabiš baterijski razsmernik in običajno elektrarno.

Pa o tem je že bila govora na forumu, da se ne bom preveč ponavljal.


Ne vem, kje je bilo govora o temu? Veliko je bilo govora o otočnih (off-grid) sistemih, kjer je povsem druga logika.
Nekateri hibridni on-grid sistemi to omogočajo (večina ne). Sicer ne poznam nobenega, ki bi delal brez baterij (Kateri zna delati brez baterij?). Delal sem s Fronius Symo, ki to omogoča. Upošteva pa vse varnostne smernice in še več, tako da za preklop rabi nekaj 10 sekund, kar pomeni da ni uporaben kot UPS. Ampak vsaj imamo napajanje ob sončnem dnevu (in potem v noči, če so baterije dovolj velike).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2023 8:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da je Growatt iz sosednje teme že tak primerek. Tudi večina podobnih ima podobne lastnosti, npr. tale iz te teme.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2023 10:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

gombach69 je napisal/a:
Spoštovani.

Ali se ve kako bo z novimi pravili sončnih elektrarn po 2024. Za obstoječe uporabnike verjetno eno časovno obdobje po starih pogodbah ali kako?

Hvala, lp


Za obstoječe ostane net metering z letnim poračunom v veljavi (teoretično) doživljensko. V praksi bo verjetno tega slej ko prej konec.
Pri novih priklopih se bo morala zaračunavati omrežnina za vso prejeto energijo (EU dorektiva), obdobje poračuna oddane in prejete energije pa bo stvar pogodbe z operaterjem omrežja. Lahko bo še vedno eno leto.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tretjic
Član
Član



Pridružen-a: Čet 24 Sep 2009 1:19
Prispevkov: 384
Aktiv.: 2.17
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2023 12:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bostjang je napisal/a:
Mislim, da je Growatt iz sosednje teme že tak primerek. Tudi večina podobnih ima podobne lastnosti, npr. tale iz te teme.

Ne, ta dva sta off-grid in ne prideta v poštev za net-metering.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 22, 2023 3:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Niti nisem tako mislil. Kljub temu pa znajo nekateri kombinirati moč (in ne zgolj energijo) iz omrežja in PV.

Za net-metering pa potrebuješ tudi elektroniko ob modulih (največ 120Vdc, ko je ugasnjeno).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lolofromslo
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 30 Mar 2023 8:47
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.08

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 30, 2023 8:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hudamravljica je napisal/a:
Enopolno shemo ti pripravi ponudnik elektrarne.
Sem samo zbrisal osebne podatke.
Zgleda tako:


Bi lahko poslal to shemo na mail?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 30, 2023 11:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo vzorec enopolne sheme za mikroinverterje


Enopolna shema klasicna.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Enopolna shema klasicna.pdf
 Velikost datoteke:  126 KB
 Downloadano:  85 krat


_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 30, 2023 11:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@tretjic
Par dni nazaj sem pomagal priklapljati Sungrow 3F inverter z baterijo, ki omogoča prav vse možne režime ... Klik v appu, pa si offgrid, naslednji klik, pa oddajaš v omrežje, spet tretji klik, pa kombiniraš - skratka obstaja. In sem bil navdušen, kako so zoptimirali vse skupaj: direktno gor priklopiš 3 PV veje (do 1 kV), DC odklopnik je že noter itd. Še velik korak dlje od Growatta, tako v enostavnosti kot v zmogljivosti. Je pa cena višja, pa tudi baterija mora biti njihova (no, vsaj CAN protokola že nimam Wink )

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kokeljm
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 28 Mar 2023 9:01
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.08
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 06, 2023 12:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@mucek
Veste če kakšen ponudnik sončnih elektrarn na ključ vgrajuje ta Sungrow 3F inverter?

Pa še eno vprašanje:
Začel sem se zanimati za postavitev sončne elektrarne in ob razgovoru dobil informacijo da se z dodatkom energy metra lahko vgradi moč višjo od dovoljene iz strani elektra.
In sicer glede na konstantno porabo objekta.
A potem lahko ta energy meter omeji koliko gre na omrežje?

Hvala
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 06, 2023 2:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne, ne vem za firmo, ki bi to pri nas vgrajevala na ključ.

Da, z energy metrom omejiš oddajo na x kW (kolikor je pač dovoljeno), zdaj pa, če ni porabe bo inverter pač zmanjšal produkcijo, sicer pa se lahko razlika uporablja za domače porabnike (ali pa polni baterija, če jo imaš v sistemu).

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
napetost
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Dec 2006 19:52
Prispevkov: 884
Aktiv.: 4.21
Kraj: koroška

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 07, 2023 7:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kokeljm je napisal/a:

Pa še eno vprašanje:
Začel sem se zanimati za postavitev sončne elektrarne in ob razgovoru dobil informacijo da se z dodatkom energy metra lahko vgradi moč višjo od dovoljene iz strani elektra.
In sicer glede na konstantno porabo objekta.
A potem lahko ta energy meter omeji koliko gre na omrežje?

Hvala
LP


Če sem prav razumel tvoje vprašanje.
Sam imam solaredge inverter. Zraven elektro omare sem moral vgraditi še eno omaro. V tej omari so tokovniki, ki merijo mojo lastno rabo in so priključeni na vmesnik, le ta pa je prek UTP kabla povezan z invertejem. Na osnovi moje porabe inverter regulira oddajanje energije v omrežje.
Recimo, da imam od elektra soglasje za 11 KW, moja lastna raba pa je 3 KW, mi inverter limitira proizvodnjo na 14 KW.

_________________
lp
Janez1322@gmail.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
tomazr007
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 13 Apr 2023 12:11
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.09

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 13, 2023 12:16 pm    Naslov sporočila:  Enopolna shema z baterijo Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

ali ima kdo odobreno enopolno shemo z baterijo?

Hvala in lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 13, 2023 1:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz ... Ampak brez vračanja v omrežje ... In enopolna shema je bolj visio shema - je pa šla skozi za soglasje (za katerega se mi še vedno zdi, da je neumnost) Wink


Enopolna shema sistema.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  76.35 KB
 Pogledana:  97 krat

Enopolna shema sistema.png



_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10, 11, 12  Naslednja
Stran 5 od 12

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group