www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Olje v batnem kompresorju
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
RVS
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Avg 2022 12:24
Prispevkov: 29
Aktiv.: 1.39
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2023 10:49 am    Naslov sporočila:  Olje v batnem kompresorju Odgovori s citatom

Pomlad je tukaj, torej čas za menjavo olja v kosilnicah, frezah, motokultivatorjih, žagah in... kompresorju.
Kompresor 25l, hobi program, prodaja se namensko olje za batne kompresorje, trenutno ga v lokalnih štacunah ni. Kakšne izkušnje z menjavo z avtomobilskim 15w-40 oljem?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RobiStrom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Mar 2015 22:00
Prispevkov: 209
Aktiv.: 1.88
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2023 11:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Direktnega odgovora sicer ne vem - laično rečeno mislim da bi bilo ok. "Bolje išta nego ništa" Very Happy

Sem se pa oglasil, ker imam en star kompresor +20 let, brez menjave in dotakanja olja. Ker ni becinskega pogona, olje ne počrni, porablja ga pa tudi bolj ne kot ja.
Morda smo imeli srečo pri nabavi - je pa tudi neka "bau..." varianta. Morda še iz Austrije - je še fotr kupil...

LP

_________________
LP Robi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.63

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2023 12:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz rabim v mojega dotakati olje. Ga sam spije. Je pa DIY varianta iz kompresorja za hladilnice. Ne vem ali je to privzeto tako, da oljna meglica kroži po hladilnem sitemu ali je kaj narobe na samih glavah kompresorja. Bi rad vgradil oljni separator in olje vračal nazaj v blok kompresorja pa ne vem kaj sploh iskati? Po pravici povedano je zrak še preveč naoljen jaz pa potrebijem le izlihovati stvari.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RVS
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Avg 2022 12:24
Prispevkov: 29
Aktiv.: 1.39
Kraj: Ptuj

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2023 12:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No sem nazaj z litrom 15w-40 olja, bom menjal čez vikend.
Definitivno bolje išta nego ništa.
Kar se tiče menjave, menja se zaradi razpadanja olja (tako kot v avtih menjaš na interval kilometrov ali čas).
Tudi batni kompresor deluje na isti način kot avtomobilski motor, torej ojnica, bat, gred. Olje počrni že delno zaradi stika kovina na kovino.
@brezimenko ti imaš drugačen kompresor, olje kroži čez celoten sistem, oljni separator bo do neke mere pomagal, ampak zrak še zmeraj ne bo brezmasten. Za izpihovanje itd so ravno batni kompresorji, saj komprimiran zrak ni kontaminiran z oljem. Razz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.54
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2023 5:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nikakor motorskega olja v kompresor!!
Ti ga bo pil, imel boš kontaminiran zrak in še zaribal bo, če ne boš pazil. V par urah delovanja ga bo spil par deci.
Daj notri monogradno olje sae30. Lahko tako, ki je za kosilnice, vendar res poglej, da bo gor pisalo samo SAE30

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ogblaz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 04 Mar 2016 12:08
Prispevkov: 137
Aktiv.: 1.38

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2023 7:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mi smo dali v službi 10w40. Tako so svetovali v cim. V roku 2 let še ni zaribal in je v uporabi vsak dan.
Sam za doma sem cvikal in kupil namensko v merkurju. Dela. V uporabi malo Smile
Lp
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.54
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2023 8:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vem za vsaj 10 zaribanih kompresorjev, v katere so ulili motorno olje.
Verjetno je odvisno, ali kompresor dela nonstop in se olje in vse fajn pogreje, pa ga potem kuri - kompresorji, ki jih omenjam, so delali 24/7.
Ne vem, kaj je z kompresorjem za doma, vendar nebi reskiral.

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebaveh
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jan 2008 13:51
Prispevkov: 1615
Aktiv.: 8.16
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2023 10:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Doma še imam pol litra olja ABAC za kompresorje. Na svojem sem ga menjal lansko leto, in mi ga je še ostalo. Na etiketi piše, da gre za ISO VG-100 mineralno olje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.54
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2023 10:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://petroleumservicecompany.com/comparative-viscosity-chart/

ISO100=SAE30

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3468
Aktiv.: 16.54
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2023 10:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Splača se dat sintetiko, ker mineralno se navleče vlage, zato ga je potrebno menjat. Sintetično ti v delavnici lahko dela 10 let+ in ni treba menjat, samo kontrolirat nivo.
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sslavc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 05 Dec 2012 16:21
Prispevkov: 37
Aktiv.: 0.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 23, 2023 11:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ro-bi je napisal/a:
Vem za vsaj 10 zaribanih kompresorjev, v katere so ulili motorno olje.
Verjetno je odvisno, ali kompresor dela nonstop in se olje in vse fajn pogreje, pa ga potem kuri - kompresorji, ki jih omenjam, so delali 24/7.
Ne vem, kaj je z kompresorjem za doma, vendar nebi reskiral.

Če govoriš o vijačnih kompresorjih je res kar si napisal. Če pa je govora o batnih kompresorjih si popolnoma ustrelil mimo. Le kateri batni kompresor deluje 24/7.

Za batne kompresorje je odlično olje za dizel avtomobile, karkoli. Če je dobro za avtomobilske motorje pri par tisoč obratih je tudi za batni kompresor s 800rpm.

Res bi rad vedel, kje si videl toliko zaribanih kompresorjev. Mogoče Trudbenike, ki so iz leta 1970......
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RobiStrom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Mar 2015 22:00
Prispevkov: 209
Aktiv.: 1.88
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 24, 2023 10:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

brezimenko je napisal/a:
Jaz rabim v mojega dotakati olje. Ga sam spije. Je pa DIY varianta iz kompresorja za hladilnice. Ne vem ali je to privzeto tako, da oljna meglica kroži po hladilnem sitemu ali je kaj narobe na samih glavah kompresorja. Bi rad vgradil oljni separator in olje vračal nazaj v blok kompresorja pa ne vem kaj sploh iskati? Po pravici povedano je zrak še preveč naoljen jaz pa potrebijem le izlihovati stvari.


Ti kompresorji vedno zelo zamastijo zrak... So pa fantje, ki so predelovali izvedli tako, da cev iz kopresorja usmerijo navzgor in vmes dajo razširitev - nek rezervarček, da upočasni hitrost zraka. Olja zaradi gravitacije steče nazaj v kompresor... In še namenski separator olja...

LP

_________________
LP Robi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.63

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 24, 2023 12:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se pravi bi moral dati jeklenko pred jeklenko? Mislim da, bi celo nekaj našel že doma. Vprašnje le kako bi to naredil?
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sslavc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 05 Dec 2012 16:21
Prispevkov: 37
Aktiv.: 0.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 24, 2023 12:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne igrajte se z domačo izdelavo ali predelavo kompresorja. Zadeva je smrtno nevarna. Pri današnjih cenah kompresorjev to res ni potrebno.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.63

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 24, 2023 12:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Eh, ko pozabim vse napisat. Takega kompresorja ne boš dobil za te denarje kot je ta. Je bil brezplačen DIY. Tlačno stikalo je nastavljeno na 6 bar in deluje že leta. Bombula, ki jo omenjam je pobrana iz kamiona 60 litrska (si upam trditi) tudi druga manjša par litrska, ki bi jo lahko dogradil za separacijo je ravno tako kamionska. Mislim, da imajo kamionske boljše karakteristike kot od teh kupljenih v trgovini, Cevi in spoji so delani za 10bar.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group