www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pastir horizont ranger AN480
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.60
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2023 5:17 pm    Naslov sporočila:  Pastir horizont ranger AN480 Odgovori s citatom

Dobil sem v popravilo omenjeni pastir.
Kolikor sem uspel premeriti ne dobi pulzov na tranzistor primarja VN trafota.
Ima kdo načrt tega pastirja? Tako na ugibanje nisem uspel najti krivca

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.90
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 29, 2023 6:45 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče bi prilepil kakšno sliko....dvomim, da boš dobil shemo pastirja.
Verjetno je za proženje VN trafota uporabljen tiristor. Kot praviš, da ni prožilnega signala, lahko poizkusiš tako, da prožilni signal dodaš sam za test na (Gate pinu). Če pastir "vseka" potem je napaka v krmiljenju proženja tiristorja.
Kako ima dotični pastir narejno proženje za ta model ne bi vedel.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.60
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 29, 2023 5:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav
Ne, na primarju ima mosfet tranzistor. Tega krmili preko nekaj uporov HC40106. Predvidevam da ima nek oscilator narejen z RC členom, ampak premeril sem kondenzatorje okoli in izgledajo OK. Na drugo polovico HC40106 pride signal 1Hz iz piggy boarda označen 190993. Čemu služi ta signal ne vem.
Skratka ta pastir je brez načrta čista neznanka.



DSC_2110.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  4.29 MB
 Pogledana:  78 krat

DSC_2110.JPG



_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PPG78
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jul 2003 14:09
Prispevkov: 2321
Aktiv.: 10.42
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 30, 2023 6:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je 12V pastir? Najprej preveri oziroma oživi step-up napajalnik, tako da dobiš visoko napetost (300V?) za polnjenje kondenzatorjev na desni strani slike.
40106 je verjetno res oscilator, gre eden od izhodov preko upora na gate od MOSFET-a? Bo treba z osciloskopom preverit če kaj "miga".

LP, Peter
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.90
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 30, 2023 8:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SimonS je napisal/a:
Pozdrav
Ne, na primarju ima mosfet tranzistor. Tega krmili preko nekaj uporov HC40106. Predvidevam da ima nek oscilator narejen z RC členom, ampak premeril sem kondenzatorje okoli in izgledajo OK. Na drugo polovico HC40106 pride signal 1Hz iz piggy boarda označen 190993. Čemu služi ta signal ne vem.
Skratka ta pastir je brez načrta čista neznanka.


Aha, ti si mislil swičer trafo, ki iz 12V dvigne napetost na ~300V ali še več, odvisno od modela pastiraj. Omenjen mali trafo potem fila tavelika kondenzatorja 25uF na desni strani. HC40106 z okoliškimi elementi je po vsej verjetnosti oscilator nekaj kHz, ki vzbuja mosfet, mosfet pa vklaplja primar transformatorčka.

Če mosfet ne dobi signala, potem je nekaj narobe okrog HC40106, ali njim. Včasih je vzrok, da swičer ne oscilira tudi v tem, da je v kratkem stiku izhod VN transformatorčka in sicer takrat, ko prebije tiristor za proženje izhodnega transformatorja. No, samo če bi bilo to kar pravim, potem bi moral mosfet furat (dobit signal nekaj kHz) VN transformatorček.
A mosfet je OK?

Zakaj se uporablja tisti 1Hz pa ne bi točno vedel. Mogoče krmili tiristor za izhodni trafo, kjer je frekvenca proženja pastirja cca 1sek, ali malo več.

Je pa omenjen pastir že kar "spodobne" moči, ima kar 2X po 25uF kondenzatorje, seveda, če sta vezana vzporedno Wink.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 30, 2023 8:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da malo popravim vašo terminologijo, ki je napačna.

VN transformator v tem pastirju ni ta mali feritni, ampak tisti veliki, ki je spodaj pod tlivkami. VN transformator je VN transformator in ni izhodni, čeprav je na izhodu.

Ta mali feritni transformatorček je za srednjo napetost, saj 300V še ni visoka napetost, to je switcher transformator.

MOS FET tranzistor? pa je res? napiši oznake, če se jih da prebrat, ker Horizont vezja packa z lakom in je zato tole težko popravljat...

Oscilator switcherja je samovzbujajoči, transformator ima pomožno navitje, tranzistor je bipolarni NPN.
Vloga 40106 v tem primeru ni zagotavljanje frekvence switcherja, pač pa proženje impulzov in obenem še enable za switcher. Ko se zgodi impulz VN transformatorja, to je v trenutku ko je sprožen tiristor, se switcher ustavi.

Če se switcher ne bi ustavil, bi se zgodilo, da tiristor ne bi izklopil, saj bi switcher zagotavljal dovolj toka, da holding current tiristorja ne popusti.

Vzrok za nedelovanje switcherja je lahko prebit tiristor, kot je že napisano, možna je tudi okvara (mednavojni stik) samega switcher transformatorja, sem že imel take primere pri Horizont pastirjih... zelo zoprna zadeva.

Odstrani tisristor in poskusi če se banka kondenzatorjev polni.
Lahko odstraniš diode na sekundarju switcherja, da vidiš če switcher deluje.

Nekaj reverse engineeringa bo treba, malo narisat shemo na primarni strani switcherja... v glavnem, zoprna zadeva, zaradi laka je vse oteženo Evil or Very Mad

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.60
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 30, 2023 4:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala Vili za nasvete. Se bom kar z vsem strinjal kar si napisal in je edina logična razlaga. Tud tranzistor ni mosfet, ot sem napisal namreč NPN BUV27G
Je bila pa prva misel, da je slab in se ga tudi prvo ostranil iz vezja, ter testiral. Je OK in tudi brez tranzistorja ne zaoscilira (sedaj vem zakaj)
Verjetno je kaj z trafotom narobe...

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1336
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 31, 2023 11:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brez tranzistorja switcher ne oscilira, saj je aktivni element oscilatorja, seveda skupaj z navitji switcher transformatorja.

Odstrani tiristor, tega moraš preverit če ni slučajno prebit.
Lahko so poškodovane usmerniške diode na sekundarju switcherja, včasih so navadne 1N4007, lahko tudi dve zaporedno, včasih so kakšne ultra fast, ... pri poškodovanih diodah switcher ne dela.

Z reverse enineering ugotovi kakšno stanje mora biti na izhodu vrat 40106, ki krmilijo delovanje (enable) switcher oscilatorja, nekam na bazo tranzistorja verjetno vrine signal logične 0 ali pa zagotavlja bias napetost z logično 1, odvisno od načina vezave. Če pravega signala ni, switcher ne dela, ne more delat.

Praviloma več ali manj vsi switcherji delujejo neobremenjeni, zato je najboljša metoda, da na sekundarni strani odstraniš diode, s tem prekineš vpliv vseh možnih napak na sekundarni strani, od vključno teh diod naprej, do okvare kondenzatorja, prebitega tiristorja, ...

Horizont pastirji so zelo tečni za popravljat Evil or Very Mad imajo svoje fore in še prelakirano je, zelo oteženo spajkanje.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.60
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 31, 2023 5:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem preveril tranzistor, odlotal diode, preveril trafo vse izgleda OK.
Se mi zdi, da bom malo obupal nad tem...

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.63

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 01, 2023 10:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali se je sploh kaj slišalo stikalni napajalnik, predno si razdiral? Če je že tam tiho zna včasih odleteti tranzistor zraven feritnega napajalnika in je potem vse tiho. Saj ni potrebno veliko, malo močnejsa nevihta pa je hin.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.60
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 01, 2023 2:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne, saj pravim, da ne dela.
Prav tako je govor o tem tranzistorju, da je OK. Nekaj drugega je, kar preprečuje samooscilacijo. Ampak ne vem kaj.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.63

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 02, 2023 7:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čemu služi stikalo na strani tega pastirja? Je za preklapljanje med 12 in 220V in ima na sredini tudi izklop? Ker praviš, da boš obupal nad njim, malo me ima na sumu, da je to stikalo z=bano, če ga še nisi preveril, daj za hec še tega. Se mi je že parkrat zgodilo, da je naprava utihnila, in krivo je bilo ravno stikalo.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.60
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 02, 2023 7:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Stikalo je za vklop pastirja
In ja preveril sem. Deluje

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.90
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 03, 2023 11:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš nadomesten tranzistor ga poizkusi preventivno zamenjati, čeprav kaže, da je dober. Kot je že v.j. dejal mora biti še nek sgnal na bazo, da v trenutku pulza pastirja za trenutek ustavi swičer, ker se drugače tiristor ne bi zaprl.

Preveri še tiste diode (steklene) tam zraven tranzistorja.

Če še vedno ne bo delovalo previdno sdstrani zgornjo izolacijo iz swičer transformatorčka in poglej, če je navitej mogoče skurjeno, ali pa je v stiku navitje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 03, 2023 4:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:
Če imaš nadomesten tranzistor ga poizkusi preventivno zamenjati, čeprav kaže, da je dober.....


Se strinjam. Nekoč sem popravljal en switcher. Močnostni transistor sem imel dvakrat dol. Prvič meritev z instrumentom, drugič s testerjem. Ko sem zamenjal že vse vključno s trafotom z delujočega switcherja sem zamenjal še transistor. Zanič je bil prav transistor Brick wall

Podobna težava z enim pastirjem. Jaz sem bil 3. ki sem ga imel v rokah. Ta ni imel dovolj moči. Predhodniki so menjali trafo, kondezatorje ter tyristor. V okvari pa je bila dioda. Videlo se je, da so jo predhodniki odlotali a je niso zamenjali. Ker dejansko ni bilo več kaj menjat sem menjal tisto diodo....

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group