www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pastir horizont ranger AN480
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 04, 2023 2:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri večini napravah se poceni polprevodniki preventivno menjajo, ker so cenejši kot čas, da te polprevodnike stestiraš... in prav testiranje ni nujno da bo vedno uspešno, razen v podobnem ali drugem uporabnem vezju.

Jaz vedno menjam večino ali vse polprevodnike, še v svojih pastirjih, oziroma v tistih, ki sem jih jaz naredil, če dobim slučajno na servis, menjam vse polprevodnike, preventivno, čeprav vem da so predimenzionirani, ampak večinoma je vzrok kakšna prenapetost, če crkne, tako da menjava bistvenih vitalnih delov je vsekakor smiselna.

Ko diodo vzameš ven iz vezja preventivno, naj gre direktno v koš za odpadke, v vezje se montira nova, stare se lahko kvečjemu na hitro preveri, vse ostalo je izguba dragocenega časa.

Tudi tranzistor BUV27 je pod 2eur, menjava z enakim ali podobnim je rutinska.

Switcher transformator v pastirju, sploh v Horizontovem, se okvara navitja nikakor ne vidi, tudi če previdno odvijaš prav vse ovoje in plasti. Vse je zalakirano in zapackano z lakom, izolacija je taka da se ne topi pri povišani temperaturi, tako da, žal, ne vidi se drugače kot z menjavo.

Edini switcher transformatorji pri katerih se vidi da so skurjeni, so feritni lončki, oziroma tuljavniki zanje, pri pastirjih Elex, ki so ponesrečena oskubljena kopija preko 40 let starih Iskra pastirjih, podatki so namreč skoraj enaki, le oskubljeni... Pri original Iskra se skurjenost ni videla ker je bila delovna točka nastavljena tako, da tok ni bil tako velik, da bi prihajalo do pregrevanja navitja, to se je zgodilo izjemno redko. Pri kopijah, ukradenih kopijah, so pozabili na pravilno delovno točko, ker so to kopirali ljudje ki nimajo pojma, samo da je žvižgalo in piskalo, je bilo dobro, pri okvari je šlo kar precej po zlu, ne samo navitje, še tuljavnik je bil uničen ... Evil or Very Mad

Na uradnem servisu se ne ukvarjajo z vezjem sploh, zamenjajo plato, cena je preko pol pastirja, seveda če sploh še obstaja možnost popravila nekoliko starejših izdelkov Liar


Kaj pa popravilo, oziroma postopek popravila, postopek iskanja napake, če materiala ni na zalogi v predalčkih doma???

Zelo nehvaležno delo, stroški brez zagotovljenega uspeha. Sam sem pogosto popravljal tovrstne izdelke, pa sem se naučil, minimalno ceno popravila postavim z rezervo dovolj visoko, še preden vložim 15 sekund svojga dragocenega časa... če je izdelek zanemarjen, oziroma se vidi da je bilo z idelkom ravnano malomarno, je cena x2 ali x3 Twisted Evil


Še 1x, brez sheme je zelo težko popravljat, reverse engineering vsaj dela vezja je pogosto edina pot.


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2
Stran 2 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 80 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group