www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

zaščita sončne elektrarne

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jerry99
Član
Član



Pridružen-a: Pon 04 Jul 2022 8:30
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.46
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 04, 2023 2:52 pm    Naslov sporočila:  zaščita sončne elektrarne Odgovori s citatom

Pozdravljeni.

Montirati si želim sončno elektrarno na streho (net metering). Vendar pa sem od električarja pridobil shemo ki vsebuje kar nekaj elementov (odvodniki, cilindrične varovalke...). Zanima me ali mi lahko kdo razloži kaj dejansko potrebujem?
Prilagam sliko kako jaz to razumem oziroma kako bi jaz zvezal.

Zamislil sem si da je to dovod iz sončne elektrarne 5x6mm^2, to gre nato v omarico na levo stran, na desni strani (strani elektrarne pa) imam glavno stikalo in varovalke B20 za elektrarno (moč elektrarne je 10kW), hkrati imam odvodnike za vse 3 faze razreda C, nato pa imam tudi DC odvodnike, ki so zvezani po shemi na sliki.

Gre se za to, da mi hoče električar dati tudi cilindrične varovalke, vendar imam le en string (povezavo), ali torej potemtakem to potrebujem, ali je cenej zmontirati neko grebenasto oz drugo stikalo, da dam elektrarno iz napjanja?

Hvala za vaše odgovore.



shema zaščite SE.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  61.63 KB
 Pogledana:  35 krat

shema zaščite SE.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.88
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 04, 2023 10:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sledi temu kar ti piše na soglasju.
_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marans
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Dec 2022 21:36
Prispevkov: 26
Aktiv.: 1.55

PrispevekObjavljeno: Sob Maj 06, 2023 8:26 am    Naslov sporočila:  Re: zaščita sončne elektrarne Odgovori s citatom

jerry99 je napisal/a:
Zanima me ali mi lahko kdo razloži kaj dejansko potrebujem?

Moj nasvet bi bil, da kupi že naprej pripravljeno omarico z vsebino. Lahko ti na naši pogledam kdo to kompletira.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ELEkt
Član
Član



Pridružen-a: Sob 09 Sep 2023 12:30
Prispevkov: 23
Aktiv.: 3.10

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 12, 2023 11:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj je tole za ena stvar ?
https://www.bolha.com/solarna-tehnika/deye-sun600g3-eu-230-600w-razsmernik-inverter-oglas-11891831

Res toliko boljši ? Kaj bi na njemu preko wifija opazoval ?
Ali je WLAN mišljen za komunikacijo z Deye inverterjem ? Kaj se zgodi če ti domači wifi mrkne ?

Zakaj je pri vhodni moči 210-400W, pri nazivni pa 600W ?
Imajo 300, ali 400, ali 600W panelke vedno enako voltažo ven ?
Je to že toliko standardizirano, da VSAKA panelka paše na vsak inverter ?
Ali temu ustrezno to poskrbi optimizator ? Ki stanejo "navadni" koliko ?

Pa še eno laično vprašanje: je potrebno imeti parno število panelk ?
Kakšna je dobra praksa vezave panelk na optimizatorje, MPPTje ?

=======
Kaj porečete na cene, model in izvedbo tegale ?
https://www.bolha.com/solarna-tehnika/svet-17-skofja-loka-oglas-11650260

Kako se izračuna koliko ti te baterije (1000Ah) nudijo energije ? Verjetno moraš vedeti še
Ampere ali Volte ki jih je sposobna baterija dajat ven ? torej, če bi 220V porabnik kuril
1kW, torej tok 4.5A, a bi ta baterija zdržala cca. 222 ur, če bi jo lahko spraznil do 0%,
kar seveda nikoli ni, oz. pri svinčenihAGM celo samo do 50%, to je 110ur ? mal velik se mi zdi,
zato sem sigurno nekje zamočil Smile

Ter kaj porečete na tegale kitajca ?
https://www.bolha.com/solarna-tehnika/hibridni-solarni-razsmernik-80a-kontroler-24v-cisti-sinus-3.6kw-oglas-10023244
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5333
Aktiv.: 24.72
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 12, 2023 11:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1) Mikroinverter. Alternativa kvalitetnejsemu in bolj renomiranemu Hoymilesu.
2) 225 Ah x 4 akuji x 12 V = 10.800 Wh energije. Ker pa gre verjetno za svincene akuje, racunaj cca 60% uporabne kapacitete. Zamocil si konkretno, ker nisi racunal v Wh, ampak v Ah. Moras vkalkulirati tudi napetost!
3) 4.5 kW in 24V DC sistem ne gresta skupaj. Glej rajsi preizkuseni Growatt SPF3500 ali SPF5000.

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1345
Aktiv.: 7.69
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 13, 2023 12:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jerry99, varovalke v DC stringih potrebuješ. če imaš na en DC vhod razsmernika priključena več kot dva stringa.
To imaš opisano v katalogu od Etija

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group