www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zaposlitev v Avstriji

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 15, 2023 9:12 am    Naslov sporočila:  Zaposlitev v Avstriji Odgovori s citatom

Pozdravljeni,
Je na forumu kdo zaposlen v Avstriji?
A si lahko zaposlen v Avstriji, delaš od doma v Sloveniji in vsaj občasno odhajaš na podjetje v Avstriji?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3220
Aktiv.: 33.18

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 15, 2023 11:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vprašaj elektronik1982
Drugače je pa to odvisno predvsem od delodajalca.

Jaz recimo delam za hrvaško podjetje, pa sem 90% časa v Sloveniji.

_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eboc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Maj 2005 8:42
Prispevkov: 258
Aktiv.: 1.16

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 15, 2023 12:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odvisno kje si davcni rezident. Ker obstaja pravilo, da moaras biti doloceno (min) dni tam kjer si rezident.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 15, 2023 1:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zaposlen sem v slovenskem podjetju katerega lastnik je avstrijsko podjetje.
Delo je od doma in na terenu, Slovenija in ostale države bivše juge.
V Avstriji sem 3-5 dni vsake 2-3 mesece. Razmišljam, če bi bila kakšna prednost, če bi me zaposlili v avstrijskem podjetju? Odgovarjam nadrejenemu v Avstriji, kateregai sem že vprašal kako je s tem in čakam na odgovor.
Sprašujem tu, če kdo ve, da se ne zaletim prehitro.
Kako je s plačo, enaka bruto plača, Slovenija- Avstrija?
V Avstriji nimajo regresa, imajo pa 13. plačo.
V Sloveniji dobim dodatek na delovno dobo in plačano malico.
Kako je s pokojnino, če bi določeno število let bil zaposlen v Avstriji?
Ostale prednosti in slabosti?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mateik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Avg 2022 18:31
Prispevkov: 145
Aktiv.: 7.25
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 15, 2023 2:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Enkrat sem se že tole zanimal, iz davčne sem dobil sledeči odgovor:
Citiram:
Zadeva: Odgovor zavezancu - Delo na daljavo za tuje podjetje
V zvezi z vašimi vprašanji glede prejemanja dohodka iz tujine (na podlagi sklenjene pogodbe o
zaposlitvi z nemškim delodajalcem) in odmere davka od dohodkov iz zaposlitve, vam
sporočamo, da so rezidenti Slovenije zavezani za plačilo dohodnine po t.i. »načelu obdavčitve
po svetovnem dohodku«, kar pomeni, da so obdavčeni z dohodnino za vse dohodke, ki so jih
dosegli v in izven Slovenije.
Pri obdavčitvi dohodkov iz zaposlitve pri tujem delodajalcu je pomembno tudi, kje se zaposlitev
dejansko izvaja:
 če se zaposlitev izvaja v drugi državi, so takšni dohodki praviloma že obdavčeni v tej
državi (na viru), zato se v Sloveniji uporabi ustrezna metoda odprave dvojne
obdavčitve, ki je določena s posamezno mednarodno pogodbo,
 če pa se zaposlitev izvaja v Sloveniji, ima Slovenija kot država rezidentstva
izključno pravico do obdavčitve takšnega dohodka, zato se dohodek vključi v
davčno osnovo v Sloveniji, brez upoštevanja v tujini plačanega davka (in brez
upoštevanja metode za odpravo dvojne obdavčitve).
V skladu z določbo 288. člena Zakona o davčnem postopku – ZDavP-2 je davčni zavezanec,
rezident Slovenije, za prvič prejeto plačo iz tujine dolžan pri pristojnem finančnem uradu sam
vložiti Napoved za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz delovnega razmerja in
pokojnine za rezidente (obrazec MF-FURS OBR. DOHZAP št. 1), in sicer v petnajstih dneh od
dneva pridobitve tega dohodka. Obrazec napovedi in navodila najdete na spletni strani FURS,
na spodaj navedenem naslovu:
https://edavki.durs.si/EdavkiPortal/OpenPortal/CommonPages/Opdynp/PageD.aspx?category=
napoved_odmera_akontacije_dohodnine_delovno_razmerje_in_pokojnine_rezidenti_preb
K napovedi je potrebno priložiti kopijo plačilne liste in kopijo pogodbe o zaposlitvi (le k prvič
oddani napovedi). Na podlagi vložene napovedi finančni urad izda odločbo in odmeri akontacijo
dohodnine od dohodkov iz delovnega razmerja.
Glede postopkov ureditve socialnega zavarovanja (zdravstvenega, pokojninskega) predlagamo,
da se za osnovne informacije obrnete na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije in Zavod
za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije.
V primeru, da boste imeli kot fizična oseba urejeno obvezno zavarovanje v Sloveniji po
zavarovalni podlagi 114, boste sami zavezani tudi za plačilo prispevkov za socialno
varnost. Od 1.1.2019 dalje se za zavezance, ki so zaposleni pri tujem delodajalcu, preko

2/3
sistema e-davki pripravlja obrazec - obračun prispevkov za socialno varnost za zaposlene pri
tujih delodajalcih (OPSVT) .
https://edavki.durs.si/EdavkiPortal/OpenPortal/CommonPages/Opdynp/PageD.aspx?category=
zaposlen_pri_tujem_del_preb
Tabela z višino prispevkov za socialno varnost, ki jih je potrebno obračunati in plačati, je
objavljena na ponujeni spletni strani FURS, in sicer pod točko 5.4:
http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet/Davki_in_druge_dajatve/Podrocja/Dohodnina/Dohodek_i
z_zaposlitve/Opis/Dohodek_iz_delovnega_razmerja.doc
Izpolnjeno napoved in obrazec za obračun prispevkov za socialno varnost za zaposlene pri tujih
delodajalcih lahko oddate preko sistema eDavki, če imate digitalno potrdilo in ste pooblaščeni
za oddajo le-te oziroma pošljete po pošti na naslov Finančni urad Ljubljana, p.p. 107, 1001
Ljubljana.
Republika Slovenija in Zvezna Republika Nemčija sta sklenili Sporazum o izogibanju dvojnega
obdavčevanja dohodka in premoženja (Uradni list RS, Mednarodne pogodbe, št. 22/06 in
14/11), zato se pri obdavčitvi plače upoštevajo tudi določbe sporazuma. Po določbi 15. člena
Sporazuma se ob upoštevanju določb 16. do 20. člena plače, mezde in drugi podobni prejemki,
ki jih dobi rezident države pogodbenice iz zaposlitve, obdavčijo samo v tej državi, razen če se
zaposlitev ne izvaja v drugi državi pogodbenici.
Glede na to, da boste delo opravljali v Sloveniji, bo imela izključno pravico do obdavčitve vaših
dohodkov Slovenija, tako v skladu z določbami Zakona o dohodnini kot tudi v skladu s
predhodno citirano določbo mednarodnega sporazuma.

Hkrati sporočamo, da so na podlagi 3. člena Zakona o davku na dodano vrednost - ZDDV-
1 predmet DDV dobave blaga in storitev, ki jih davčni zavezanec opravi v okviru opravljanja

svoje ekonomske dejavnosti na ozemlju Slovenije za plačilo. Po določbi prvega odstavka 5.
člena ZDDV-1 je davčni zavezanec vsaka oseba, ki kjerkoli neodvisno opravlja katerokoli
ekonomsko dejavnost, ne glede na namen ali rezultat opravljanja dejavnosti. Pogoj, da oseba
opravlja ekonomsko dejavnost neodvisno, iz kroga davčnih zavezancev na podlagi četrtega
odstavka 5. člena ZDDV-1 izključuje zaposlene in druge osebe, ki jih na delodajalca vežejo
pogodba o zaposlitvi ali kakršnekoli druge pravne vezi, ki glede nadzora in navodil v zvezi z
delom, načina opravljanja dela, plačila za opravljeno delo in drugih odgovornosti delodajalca
kažejo na odvisno razmerje med delodajalcem in delojemalcem.
Za neodvisno opravljanje dejavnosti se tako ne štejejo aktivnosti, ki jih posameznik opravlja na
podlagi pogodbe o zaposlitvi in tudi vse aktivnosti, ki se opravljajo na podlagi drugačnih pogodb
in pri katerih izvajalec ni samostojen pri izvajanju dela. ZDDV-1 za presojo posameznega
razmerja z vidika samostojnosti pri opravljanju dela navaja nekatere kriterije, in sicer: nadzor in
navodila v zvezi z delom, način opravljanja dela, plačila za opravljeno delo in druge
odgovornosti delodajalca, ki kažejo na odvisno oziroma neodvisno opravljanje dela.
Fizična oseba, ki ima sklenjeno delovno razmerje in je v odvisnem razmerju z delodajalcem, ne
šteje za davčnega zavezanca za namene DDV.
Za dodatne informacije lahko pokličete klicni center fizičnih oseb na tel. št. 08 200 1001.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 15, 2023 2:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@hudamravljica

Če kaj prav vem, imaš potem tudi vse pravice iz Avstrijskega zdravstvenega sistema ... Ki deluje precej dobro, sploh napram našemu skropucalu.

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 15, 2023 10:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mateik, hvala za posredovano sporočilo.
Jaz sem trenutno zaposlen v slovenskem podjetju katerega lastnik je avstrijsko podjetje.
Delo opravljam v EU: Avstriji, Sloveniji in Hrvaški in izven EU: Bosna, Srbija, Črna gora.
Zanima me, če je kakšna omejitev, da bi me zaposlili v Avstriji, glede na to, da sem bolj malo fizično tam?
Ali morda slabost v primerjavi z našimi pogoji. K osnovni bruto plači dobim dodatek na delovno dobo, regres, malico.....

Mucek,
Na srečo ne potrebujem mnoogo zdravnika, kakšna virozica tu pa tam, za kar niti ne vzamem bolniške, preprosto delam od doma. Še za covid sem obležal samo en dan, za kar nisem odprl bolniške:wink:
Verjetno bi bilo hecno, če bi rabil zdravnika, se peljat iz Lucije v Avstrijo k osebnemu zdravniku. To sploh nisem pomislil.
Kje sploh imajo zdravnika dnevni migranti, tej ki se vsak dan vozijo v Avstrijo v službo?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 16, 2023 8:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Heh, bi za vecino zadev prej iz Lucije z biciklom prisel do avstrijskega dohtarja, kot pa pri nas ... Smile Mal sarkazma, ampak ne neupraviceno ...

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
hudamravljica
Član
Član



Pridružen-a: Tor 30 Nov 2010 23:22
Prispevkov: 814
Aktiv.: 5.02
Kraj: LUCIJA

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 16, 2023 11:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če se kdorkoli ne želi izpostavljat, bom vesel odgovora na naslednje vprašanje tudi na privat sporočilo.
Zanima me, če je kakšna omejitev, da bi me zaposlili v Avstriji, glede na to, da sem tam samo vsakih par mesecev za 2-5 dni?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ticla
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Dec 2007 22:52
Prispevkov: 440
Aktiv.: 2.22
Kraj: Župečja vas

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 16, 2023 6:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne, ni omejitve.
Težave so z FURS. Trenutno iščemo informacije kako je z delom od doma. Sam sem zaposlen v AT. Če delaš od doma, bi naj za tisti dan plačal dohodnino od plače v SLO in ne v AT. Problem nastane, če za tisti dan dela od doma plačaš dohodnino v AT in potem ga še naši zahtevajo. Moje trenutne nepotrjene informacije so, če pod 25% časa delaš od doma, te dohodnine ne obračunajo, kar pa je več, pa naši pristavijo prazno vrečo. Vpraši v to AT podjetje, kako je s tem.
Če delaš po terenu, dobiš AT dnevnice, to ni delo od doma, če si na terenu v SLO.

Plače so mogoče višje, vendar se tega SLO firme že zavedajo in ponekod ni več take razlike, ko si vse stroške izračunaš. V bruto plačo so všteti potni in malica, to ni plačano posebej, torej pri isti bruto si v AT brez potnih in malice. Odvino od kolektivne pogodbe je poleg 13. tudi 14. plača.


mucek je napisal/a:
Če kaj prav vem, imaš potem tudi vse pravice iz Avstrijskega zdravstvenega sistema ... Ki deluje precej dobro, sploh napram našemu skropucalu


Žal se Avstrijci tudi bunijo, da je njihov sistem vedno bolj v razsulu. Imajo vedno večje težave.

_________________
Moja delavnica ni razmetana, je samo taktično urejena.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group