www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Iskra Triglav De Luxe - verzija s selenskim usmernikom

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 16, 2023 10:13 pm    Naslov sporočila:  Iskra Triglav De Luxe - verzija s selenskim usmernikom Odgovori s citatom

Pozdrav,
V "dar" (vzemi, sicer gre na odpad) sem prejel Iskra Triglav De Luxe. Rečeno mi je bilo, da se radio prižge, a ne da nič od sebe.

Ko sem ga prejel sem opazil par razlik med "standardnem" Iskra Triglav De Luxe in tem.
Spredje blago je drugačno, najprej sem mislil da ga je nekdo menjal, ampak je videti originalno. Iskrina značka na blagu je tudi plastična namesto medeninasta. Okrasna letev je siva, ampak jo je nekdo pobarval na sivo oz. srebrno.

Les ohišja je temno rjavo bave namesto svetlejše, lak pa je tudi visoko sijajen in očitno novejšega tipa, saj ni nikjer razpokan. Zanimivo je tudi, da škatla nima izrezane luknje "pod kiklo", ampak je kar poln les.

Šasija je tudi zanimiva, manjka EZ80 in namesto nje, je na šasiji montiran selenski usmernik Iskra B300C100. Ta usmernik je odklopljen in prebrikan z dvema diodama 1N4008. Mrežni transformator tudi ni originalen, videti je, kot da je iz radia Savica 63 ali 56. Manjka tudi originalen nosilec za varovalko.

Hiter test je pokazal naslednje: radio se prižge, relativno glasno brni in anodna napetost je le 270V. Po minuti začne cvrčati in močno smrdeti, ter se rahlo kaditi iz spodnjega dela glavnega elektrolitskega kondenzatorja. ECC85 je počena, 2x2K7 upora sta prekinjena, prekinjen je tudi 150R katodni upor EL84. Zamenjal sem ECC85, glavni elko sem odklopil, začasno vezal nova elkota, zamenjal 2x2K7 in 150R upor. Radio je zaživel, ob prižigu se dvigne anodna napetost na 390V, ampak kaj kmalu sem ga ugasnil - na krmilni mrežnici EL84 je bilo kar 30V pozitivne napetosti. Vezni 22nF kondenzator namreč močno prebija, brez vstavljene EL84 je na g1 pinu kar 100V. Z novim kondenzatorjem je napetost na mrežici 0V in radio kot tak zaživi, brez težav je igral 1 uro na UKV.

Selenski usmernik je defekten, pri prisotni enosmerni napetosti cca 80V brez bremena začne v njem prebijati in čez čas se voha vonj po gnilih jajcih.

Pred čiščenjem šasije sem odstranil mrežni trafo, saj ga bom menjal z drugim (orignalnim - od standardnega Triglav-a). Opazil sem, da je nekoč bil očitno montiran malo drugačen trafo od klasičnega, vsaj glede na sledove prahu na šasiji ter luknje. Verjetno je imel sekundar z manj ovoji in brez sredinskega odcepa.

Zdaj razmišljam, kaj narediti z usmernikom. Ali pustiti notri diode (in dodati predupor - anodna je že zdaj cca 50V previsoka glede na napetosti na shemi), ali celo zamenjati selenski usmernik z drugim (imam par nerabljenih, identičnih originalnemu), ali pa preprosto vgraditi podnožje in EZ80 elektronko.

Hkrati me tudi zanima, če je takšno verzijo s selenskim usmernikom že kdo videl Smile



IMG_5585.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  302.96 KB
 Pogledana:  7 krat

IMG_5585.jpeg



IMG_5587.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  324.16 KB
 Pogledana:  2 krat

IMG_5587.jpeg



IMG_5572.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  174.42 KB
 Pogledana:  1 krat

IMG_5572.jpeg



IMG_5588.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  218.65 KB
 Pogledana:  5 krat

IMG_5588.jpeg



IMG_5589.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  309 KB
 Pogledana:  3 krat

IMG_5589.jpeg




Nazadnje urejal/a mitchW Tor Maj 16, 2023 10:28 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 16, 2023 10:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še nekaj fotk:


IMG_5591.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  258.07 KB
 Pogledana:  4 krat

IMG_5591.jpeg



IMG_5590.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  240.03 KB
 Pogledana:  4 krat

IMG_5590.jpeg



IMG_5594.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  269.5 KB
 Pogledana:  9 krat

IMG_5594.jpeg



IMG_5593.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  303.03 KB
 Pogledana:  3 krat

IMG_5593.jpeg



IMG_5592.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  228.84 KB
 Pogledana:  3 krat

IMG_5592.jpeg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 16, 2023 10:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mesto pod glavnim trafotom, glavni elko ima letnico 1964


IMG_5635.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  411.32 KB
 Pogledana:  4 krat

IMG_5635.jpeg



IMG_5636.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  180.94 KB
 Pogledana:  8 krat

IMG_5636.jpeg



IMG_5632.jpeg
 Opis:
 Velikost datoteke:  109.75 KB
 Pogledana:  3 krat

IMG_5632.jpeg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
teyid58
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 22 Sep 2023 18:11
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.48

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 22, 2023 6:25 pm    Naslov sporočila:  Re: Iskra Triglav De Luxe - verzija s selenskim usmernikom Odgovori s citatom

Zdi se, da ste opravili odlično delo pri diagnosticiranju težav z radiem Iskra Triglav De Luxe. Tukaj je nekaj predlogov na podlagi vašega opisa:

Usmernik: Če je selenski usmernik okvarjen in oddaja vonj po gnilih jajcih, ga je dobro zamenjati. Lahko uporabite diode z dodanim uporom za nastavitev anodne napetosti ali zamenjate selenski usmernik z novim, če imate par neuporabljenih. Namestitev podnožja in elektrona EZ80 je lahko tudi možnost, če želite, da je bližje prvotni zasnovi.

Transformator: Ker ste omenili, da omrežni transformator ni original in ga nameravate zamenjati z originalnim iz standardnega Triglava, bi to lahko pripomoglo k približanju radia originalnim specifikacijam.

Sklopni kondenzator: Odlično delo pri prepoznavanju in zamenjavi okvarjenega sklopitvenega kondenzatorja. Zdi se, da je to rešilo težavo s pozitivno napetostjo na krmilnem omrežju EL84.

Kozmetične razlike: Razlike v sprednji tkanini, materialu Iskrine značke, barvi okrasnih letvic, barvi lesa in vrsti laka lahko nakazujejo, da je ta radio lahko drugačna različica ali da ga je morda predelal prejšnji lastnik.


Ne poznam razlike med standardno Opatijo in standardnim Triglavom. Iščem shematski prikaz standardnega modela Opatija De Luxe. Ali ga morda imate?

Hvala vam.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 23, 2023 9:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zadevo sem predelal nazaj na EZ80, saj je bil nov transformator iz Triglava De Luxe z EZ80 usmerniško elektronko.

Radio kot tak deluje BP, se je pa še pokazalo nekaj drugih težav:
- potenciometer za glasnost je potrebno odviti nekje na 1/3, da ima normalno glasnost, zadevo še raziksujem, sumim, da je potenciometer bil zamenjan in ni enakega tipa kot originalen
- sprednji (manjši) zvočnik je bil prekinjen, treba je bilo zamenjatii žičke na tuljavo,
- preklopnik (stikalo) gramofona je bilo že nekoč počen in popravljan, zato sem ga zamenjal z drugim

Glede Opatije, pa shematsko ustreza Triglav De Luxe, po spominu z nekaj razlikam glede kondenzatorjev negativne reakcije pri končni stopnji (0,15uF namesto 0,25uF kondenzatorji, ipd). Ostalo bi moralo biti bolj ali manj 100% identično. Ni pa nič nenavadnega, če pride do kakšnega odstopanja od sheme, saj je med proizvodnjo prihajalo do modifikacij vezja. Zato je najbolje zamenjati komponente za takšne, kot so bile dejansko v radiu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 10, 2023 2:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

... Potenciometer je bil zamenjan z 1M Log in je očitno defekten, saj na momente prekinja (vrednost 3-20M), med sredinskim odcepom in ostalima dvema kontaktoma pa še sicer občasno pokaže prav, ampak tudi ne vedno.

Na žalost nimam trenutno nobenega ustreznega 500K Log potenctiometra z dovolj dolgo osjo, v lokalnih trgovinah z elektroniko pa tudi ne (Celje in okolica).

Os mora biti dolga vsaj 40-45mm, s premerom 6mm. Če ima kdo na zalogi, se priporočam Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mitchW
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2014 20:58
Prispevkov: 523
Aktiv.: 4.43
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 11, 2023 12:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kdor išče, ta najde. Kolega ima identično šasijo v delih in mi je odstopil originalen 500K Log potenciometer. Jaz kljub temu, da imam dve takšni šasiji za dele, nimam nobenega potenciometra več... no na eni je še, ampak je prekratka os. Mogoče bi se dalo narediti kak ekstender osi oz. objemko, v katero bi vstavil na eni strani podaljšano os, na drugi pa os potenciometra. Mogoče za drugič..

Glasnost je zdaj prava in se lepo nastavlja, kvaliteta zvoka pa tudi boljša (proti pričakovanju).

Tako, da še malo, pa bo radio gotov
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pekec
Član
Član



Pridružen-a: Sob 11 Jan 2014 13:00
Prispevkov: 67
Aktiv.: 0.54
Kraj: Niš,Srbija

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 11, 2023 9:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Svaka cast za trud! Applause
Imao sam isti takav Triglav na popravci, odlican i vrlo kvalitetan zvuk.
Mislim da ipak starija verzija triglava, ona sa "3D" zvukom ima za nijansu lepsi ton, mada to je stvar ukusa.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group