www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Predimenzioniranje sončne elektrarne
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 29, 2023 10:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.ti.com/product/THVD8000

Zanimivo, je ravno tako 8-pinski čipek, kot običajni RS-485 transceiverji, le da en pin zamenja pin za določitev nosilne frekvence. Gre pa za OOK modulacijo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
osmi
Član
Član



Pridružen-a: Pon 13 Sep 2010 16:18
Prispevkov: 75
Aktiv.: 0.45
Kraj: Straža pri Nm

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 16, 2023 6:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

napetost je napisal/a:
kokeljm je napisal/a:

Pa še eno vprašanje:
Začel sem se zanimati za postavitev sončne elektrarne in ob razgovoru dobil informacijo da se z dodatkom energy metra lahko vgradi moč višjo od dovoljene iz strani elektra.
In sicer glede na konstantno porabo objekta.
A potem lahko ta energy meter omeji koliko gre na omrežje?

Hvala
LP


Če sem prav razumel tvoje vprašanje.
Sam imam solaredge inverter. Zraven elektro omare sem moral vgraditi še eno omaro. V tej omari so tokovniki, ki merijo mojo lastno rabo in so priključeni na vmesnik, le ta pa je prek UTP kabla povezan z invertejem. Na osnovi moje porabe inverter regulira oddajanje energije v omrežje.
Recimo, da imam od elektra soglasje za 11 KW, moja lastna raba pa je 3 KW, mi inverter limitira proizvodnjo na 14 KW.


Živjo.
Trenutno čakam na prevzem elektrarne s strani Elektro LJ. Sam ima Solaredge inverter 16kW.
Mi lahko poveš kakšne tokovne senzorje imaš in kam na inverterju so priključeni?
lp

_________________
C2
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
osmi
Član
Član



Pridružen-a: Pon 13 Sep 2010 16:18
Prispevkov: 75
Aktiv.: 0.45
Kraj: Straža pri Nm

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 16, 2023 6:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kose19 je napisal/a:
Ali je mogoče kdo že naštudiral komunikacijo, ki jo uporablja solaredge inverter z powermetrom s tokovniki?
Vem, da uporablja modbus, addresa je 01, 6900 br, nevem pa katere zahteve daje in kakšni so odgovori.

Imam namreč en števec, ki ima tudi izhod modbus. Le ostale nastavitve so neznanka, pa bi kar tega porabil namesto da naročam njihovega


To imaš dodaten števec?
Jaz se z elektro pogovarjam, da bi mi pri menjavi števca z novim Iskra AM550 priklopili kabel na P1 port iz katerega bi potem bral podatke v realnem času. Števci menda v osnovi podpirajo to, samo na elektru nmajo podatkov o tem.
Sem našel en post na to temo.

_________________
C2


Nazadnje urejal/a osmi Ned Jun 18, 2023 8:43 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3170
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 17, 2023 8:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

https://www.nek.no/wp-content/uploads/2019/02/Aidon-HAN-Interface-Description-v11A-ID-34331.pdf
https://www.nek.no/wp-content/uploads/2018/10/AMS-HAN-Port-Smart-Hus-og-Smart-Bygg-Gj%C3%B8r-det-selv-og-Pilotprosjekter-ver-1.16.pdf
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
TRIROG
Član
Član



Pridružen-a: Čet 30 Avg 2007 12:23
Prispevkov: 84
Aktiv.: 0.41
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jul 07, 2023 3:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

osmi je napisal/a:
kose19 je napisal/a:
Ali je mogoče kdo že naštudiral komunikacijo, ki jo uporablja solaredge inverter z powermetrom s tokovniki?
Vem, da uporablja modbus, addresa je 01, 6900 br, nevem pa katere zahteve daje in kakšni so odgovori.

Imam namreč en števec, ki ima tudi izhod modbus. Le ostale nastavitve so neznanka, pa bi kar tega porabil namesto da naročam njihovega


To imaš dodaten števec?
Jaz se z elektro pogovarjam, da bi mi pri menjavi števca z novim Iskra AM550 priklopili kabel na P1 port iz katerega bi potem bral podatke v realnem času. Števci menda v osnovi podpirajo to, samo na elektru nmajo podatkov o tem.
Sem našel en post na to temo.


@osmi, si morda uspel?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
osmi
Član
Član



Pridružen-a: Pon 13 Sep 2010 16:18
Prispevkov: 75
Aktiv.: 0.45
Kraj: Straža pri Nm

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 16, 2023 6:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

TRIROG je napisal/a:
osmi je napisal/a:
kose19 je napisal/a:
Ali je mogoče kdo že naštudiral komunikacijo, ki jo uporablja solaredge inverter z powermetrom s tokovniki?
Vem, da uporablja modbus, addresa je 01, 6900 br, nevem pa katere zahteve daje in kakšni so odgovori.

Imam namreč en števec, ki ima tudi izhod modbus. Le ostale nastavitve so neznanka, pa bi kar tega porabil namesto da naročam njihovega


To imaš dodaten števec?
Jaz se z elektro pogovarjam, da bi mi pri menjavi števca z novim Iskra AM550 priklopili kabel na P1 port iz katerega bi potem bral podatke v realnem času. Števci menda v osnovi podpirajo to, samo na elektru nmajo podatkov o tem.
Sem našel en post na to temo.


@osmi, si morda uspel?

Žal ne. So mi menjali števec. Menjalec je rekel, da nimajo te prakse da omogočajo priklop. Čakam na informacijo iz projektive ali sploh omogočajo.

Po menjavi števca je nastala težava z odčitavanjem porabe na portalu Moj elektro. Ta števec, ki so ga vgradili sploh ne omogoča daljinskega odčitavanja, tako da ne morem spremljati porabe ali proizvodnje. Sem oddal zahtevo za menjavo števca z kompatibilnim, ki ga bodo menjali ko dobijo novo zalogo. Upam da se bo takrat dalo urediti priklop na lokalni port I1.

_________________
C2
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 16, 2023 9:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa daj en Shelly 3EM na dovod in mirna bosna ...
_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
suzanabukovec
Član
Član



Pridružen-a: Tor 21 Mar 2023 7:27
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.92

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 06, 2023 1:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
Jaz ... Ampak brez vračanja v omrežje ... In enopolna shema je bolj visio shema - je pa šla skozi za soglasje (za katerega se mi še vedno zdi, da je neumnost) Wink


Pri našem projektu so zavrnili oddajanje v omrežje in nam sedaj ostanejo dve opciji:
1. Fotovoltaika in sprotna poraba el.energije iz panelov (OK poleti)
2. Fotovoltaika in sprotna poraba eč.energije + hranilnik (OK poleti, delno OK za zimo)

Ali ima morda že kdo postavljeno takšno elektrarno? Kako se obnese?

@mucek: Shema za samooskrbo s hranilnikom je ista kot za netmetering (PS.3A)? Ali katera druga (PS1,PS2).

Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 07, 2023 9:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čitaj oz. poglej priponke Smile (ja, je 3A)
https://svet-el.si/revija/samogradnje-revija/domaca-soncna-elektrarna-malo-drugace-drugi-del/

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1786
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 07, 2023 1:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

suzanabukovec je napisal/a:
1. Fotovoltaika in sprotna poraba el.energije iz panelov (OK poleti)

Kako pa boš to naredil brez akumulatorjev?
Če nimaš res konkretnega pasovnega odjema, potem bo šla večina proizvodnje v nič.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 07, 2023 2:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj imaš poleti idealnega odjemalca - klime. Več kot je sonca, več elektrike potrebuješ.

Lahko pa narediš po "moji" metodi z Growattom SPF-3500/5000, kjer akumulatorji niso nujni, pa jih potem po potrebi/financah dodaš šele kasneje.

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1786
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 07, 2023 3:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mucek je napisal/a:
Saj imaš poleti idealnega odjemalca - klime. Več kot je sonca, več elektrike potrebuješ.

Jaz jo imam, pa letos še ni bila vključena Sad
Pa tudi drugače, več kot pol dneva ni nobenega doma in bi klimo žgal "samo, da porabim". Idealne razmere za kakšno hladilnico.

Sicer pa lahko vsak pogleda 15 minutni obratovalni diagrama na mojelektro.si. Pri meni razen nekaj špičk, ko obratuje kakšen pomivalni ali pralni stroj, skoraj ves čas pod 0,1 kW.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
suzanabukovec
Član
Član



Pridružen-a: Tor 21 Mar 2023 7:27
Prispevkov: 12
Aktiv.: 0.92

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 07, 2023 5:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Proteus je napisal/a:
suzanabukovec je napisal/a:
1. Fotovoltaika in sprotna poraba el.energije iz panelov (OK poleti)

Kako pa boš to naredil brez akumulatorjev?


Tako kot vsi uporabniki "balkonskih sončnih elektrarn".
Sicer se mi zdi zadeva nekoliko neuporabna, ker je elektrika pri nas še sorazmerno ugodna in investicija ni najbolj smotrna. Verjetno bi se res zgodilo, da bi kar nekaj el.energije ostalo neizkoriščene, ker nas čez dan dostikrat ni doma.

Nagibam se k rešitvi paneli+baterije. Vsak naj si sam preračuna kaj je za njega najboljl smotrno. Naš cilj je, da se investicija povrne v 10 letih - po 10 letih so tudi baterije izgubile kar nekaj na kapaciteti.

@mucek: Si kdaj delal kalkulacijo koliko te je prišlo vseskupaj EUR/kWp (z vsem materialom - od šivanke do topa)?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1786
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 07, 2023 6:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

suzanabukovec je napisal/a:
Tako kot vsi uporabniki "balkonskih sončnih elektrarn".

... kjer večina itak ne ve kaj kupuje.
Na sliki je diagram enega tipičnega mestnega gospodinjskega odjema.
Preko prsta se takoj vidi, da bi šlo pri 800W SE vsaj ene 80% v dober namen Mr. Green



odjem.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  28.29 KB
 Pogledana:  3 krat

odjem.png


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5332
Aktiv.: 24.73
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 07, 2023 7:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Suzanabukovec:
Slabih 5kEUR za 3.1 kW panelov (10) s konstrukcijo, 5 kW hibridni inverter, 15 kWh LiFePO4 akumulatorjev z vsem potrebnim (BMS, shunt, odklopnik) in vsa kablaza, varovalke, odklopniki itd.

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 10, 11, 12  Naslednja
Stran 7 od 12

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group