www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

transformator - višja napetost

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.07
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2023 9:14 pm    Naslov sporočila:  transformator - višja napetost Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Na stroju mi je crknil transformator, 380V AC -> 24V AC (75VA). Ker na bolhi nisem dobil nobenega takega sem vzel enega 220V AC -> 14V AC (100VA). Ko sem zadevo zvezal je vse delalo brez problema. Po nekem času pa mi je vrglo ven varovalko. Ko sem gledal kaj je narobe, sem ugotovil, da je transformator zelo zelo vroč.

Zdaj mi pa ni jasno zakaj. Smatral sem, da lahko napetost 220V AC transformatorja brez problemov dvignem na 380V AC. Ampak očitno ni res. Mogoče kdo ve zakaj?

_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ravne
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Maj 2019 22:02
Prispevkov: 149
Aktiv.: 2.52

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2023 9:43 pm    Naslov sporočila:  Re: transformator - višja napetost Odgovori s citatom

trot je napisal/a:
Zdaj mi pa ni jasno zakaj. Smatral sem, da lahko napetost 220V AC transformatorja brez problemov dvignem na 380V AC. Ampak očitno ni res. Mogoče kdo ve zakaj?

Tako na easy pa res ne gre! Primar transformatorja mora biti narejen za 380V. Če je za nižjo napetost od priključene, gre jedro v zasičenje in posledično se pregreva. Obratno bi delovalo, s tem, da bi bila izhodna napetost sorazmerno manjša.
Začasna rešitev bi bila, če bi oba primarja dveh enakih transformatorjev 220V (230V) povezal zaporedno na 380V. Sekundarja pa bi morala imeti okoli 15V, prav tako zaporedno povezana.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1325
Aktiv.: 11.93
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2023 9:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trafo 230/24 ki si ga imel bi moral povezat na eno fazo, torej proti ničli in ne medfazno.

Ravne ti je lepo razložil kako to gre, popolnoma točna razlaga.

Če še rabiš, bom pogledal če kaj primernega imam.


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
trot
Član
Član



Pridružen-a: Čet 18 Jan 2007 20:25
Prispevkov: 1270
Aktiv.: 6.07
Kraj: glej fogl

PrispevekObjavljeno: Pon Mar 27, 2023 10:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@v.j. Traforta 230/24 nisem imel. Ničle tudi ni na stroju.

Sem zdej tudi sam našel. Fluks se poveča sorazmerno s priključno napetostjo. E=4.44fNABm [Volts RMS]

E=Applied [usually primary] rms voltage
f=frequency [Hz]
N=turns on the winding [primary] where the voltage E is applied
A=Magnetic circuit cross-sectional-area enclosed by the winding [m^2]
Bm = the maximum flux density [Tesla]

Mal sem ga usral Smile Če ima kdo kak 380/24 cca 100VA bi mi prav prišel. Zelo na tesno je s prostorom.

_________________
lp, Klemen
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 28, 2023 9:51 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ima ga najbrž vsaka specializirana elektrotehnična trgovina, npr. Schrack .
Mogoče pa je nula na zvezdišču kakšnega stalno priklopljenega motorja ali 3f grelca.

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3463
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 28, 2023 12:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

psevdonim je napisal/a:
.
Mogoče pa je nula na zvezdišču kakšnega stalno priklopljenega motorja ali 3f grelca.


Kaj se zgodi, če crkne en grelec?

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 28, 2023 12:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ne vem, bi moral sprobat v praksi, je bil zgolj predlog, se mi zdi da sem nekje videl motorsko bremzo priklopljeno tako: anoda ene diode na eno fazo, anoda druge diode na drugo fazo, katodi skupaj in na bremzo, druga stran bremze na zvezdišče.
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3463
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 28, 2023 1:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če so grelci v zvezdo in vsi enakih moči, imaš v zvezdišču cca nulo. Če en grelec crkne, se ta "nula" odpelje in ni več nula
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 330
Aktiv.: 1.84

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 29, 2023 10:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bi nulo imel, bi jaz vzel enega od teh poceni kitajskih svičerjev. Imaš jih za pod 10€ s poštnino vred:
https://vi.aliexpress.com/item/32947764147.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.54.31a31802NwFwZN&gatewayAdapt=glo2vnm


Delajo dobro (imam ene 4-5 različnih doma in vsi so OK), pa še zelo so tolerantni na vhodno napetost, vsaj na znižanje le te ("AC input: AC85-265V"). Če se ti nula kam odpelje Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivor
Član
Član



Pridružen-a: Pet 15 Feb 2008 19:49
Prispevkov: 195
Aktiv.: 0.99

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 29, 2023 3:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekaj takega imajo v elektronabavi.
_________________
Mirno spim na lovorikah že 16 let.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Batman
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Sep 2008 21:43
Prispevkov: 230
Aktiv.: 1.22
Kraj: Notranjska

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 16, 2023 3:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za nulo komot uporabiš ozemljitev. Predvidevam da nimaš ravno hišne inštalacije in FIT stikala..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3158
Aktiv.: 14.23
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Apr 20, 2023 3:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Batman je napisal/a:
Za nulo komot uporabiš ozemljitev. Predvidevam da nimaš ravno hišne inštalacije in FIT stikala..

In če stroj priključiš v vtičnico brez ozemljitve, te ob dotiku napolni z energijo.

400V transformatorji so stadnard. Lahko ga naročiš tudi od katerega trgovca z elektronskimi komponentami.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Batman
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Sep 2008 21:43
Prispevkov: 230
Aktiv.: 1.22
Kraj: Notranjska

PrispevekObjavljeno: Tor Maj 30, 2023 9:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trofazna vtičnica brez ozemljitve ne obstaja. Če pa ozemljitev ne dela, je pa odgovornost za varnost v vsakem primeru na uporabniku.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group