www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

DVB-T antena za TV
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 09, 2023 12:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ok. Spet nekaj novega vem. Avtomatsko sem predvideval, da je ta na radiu ženski, ker ima priložen antenski priključek tanko žico na sredini, ki gre v ta konektor, ki je zdaj kot berem tu moški. Hvala za obrazložitev...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.64

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 11, 2023 11:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

In nekaj še vedno pozabljate pa je ta debata bila aktualna samo ob uvajanju DVB-Tja. V hiši imaš 3 DVB-T sprejemnike lahko, da so vsi iste znamke ampak 3je različni tipi in samo eden od teh ima dober sprejem (nekateri so temu pravili selektiven sprejem) ostala dva pa le povprečnega. Zato bo enemu na potegnjeneni žici ulovilo vse in delalo tudi od sneženju ter dežju drugemu pa ne niti v sončnem vremenu. Imaj jaz s tem še vedno probleme in le malenkost izkušenj. Trenutno bi rad ulovil stabilen digitalni radijski signal ampak ne gre. Nad DVB-Tjem sem pa tako ali tako obupal, ko je še Planet TVju zadišal denar preko interneta.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.88
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 11, 2023 1:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

brezimenko je napisal/a:
In nekaj še vedno pozabljate pa je ta debata bila aktualna samo ob uvajanju DVB-Tja. V hiši imaš 3 DVB-T sprejemnike lahko, da so vsi iste znamke ampak 3je različni tipi in samo eden od teh ima dober sprejem (nekateri so temu pravili selektiven sprejem) ostala dva pa le povprečnega. Zato bo enemu na potegnjeneni žici ulovilo vse in delalo tudi od sneženju ter dežju drugemu pa ne niti v sončnem vremenu. Imaj jaz s tem še vedno probleme in le malenkost izkušenj. Trenutno bi rad ulovil stabilen digitalni radijski signal ampak ne gre. Nad DVB-Tjem sem pa tako ali tako obupal, ko je še Planet TVju zadišal denar preko interneta.


Za orientacijo kako je s sprejemom na tvojem področju lahko pogledaš tale zemljevid
https://www.rtvslo.si/oz/oddajanje

Na levi izbereš oknu "Omrežja" kateri sprejem želiš pogledat, pojavijo se ti oddajniki, potem pa povečaš zemljevid na tvojo lokacijo.
Če pa na desni vpišeš tvoj naslov, se ti izpišejo programi, ki jih na tvoji lokaciji lahko spremljaš.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 20, 2023 11:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ok, po nekaj testiranja in menjavah konektorjev ter kablov se malo javljam za kakšen nasvet. TV sprejem deluje v redu, čakam še edino malo slabše vreme, da bom videl kako se obnese, še nisem imel priložnosti. Pa na radiu me še vedno moti motnja v sprejemu - včasih hreščanje zadaj za signalom, včasih pa ne. Sem pričakoval, da ko bo antena zunaj, da tega ne bo več.

Trenutno imam zunaj eno enostavno staro trikotno anteno - rogovila, približno 75 cm dolžine alu profili in palice, na njo pa pritrjen koaksialni kabel.
Koaksialni kabel dolžine cca. 4m gre čez steno. Na kablu je specifikacija KOX710 90dB. Ta kabel ima na drugem koncu F konektor z navojem in je priključen v razdelilec - glej sliko. Mogoče lahko tu najdem še kaj boljšega? Vzel sem kar je bilo v trgovini - za test.
Zdaj imam iz razdelilca do TV in radia tovarniška kabla z F konektorjema z navojem in na enem moški ter na drugem ženski konektor za v TV in radio.

Torej, v kratkem bi rad nadgradil še anteno za končno in naletel sem še na podatke da obstajajo aktivne in pasivne. Kakšne so kaj izkušnje kaj uporabiti? Napajanja ne bi ravno vlekel čez steno. Kakor vem lahko pa ojačevalec zmontiraš za pasivno anteno in je skoraj enak efekt, kot če bi bil pri anteni, ki je aktivna, če ni neke velike dolžine kablov za anteno.

Torej, kaj lahko še enostavno naredim, da bo sprejem boljši, brez motenj?



2023-08-20_11h34_21.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.87 MB
 Pogledana:  1 krat

2023-08-20_11h34_21.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.64

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 21, 2023 7:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Marsi kaj se da narediti. Ojačevalec je običajno pri aktivnih antenah montiran v anteni sami. Ti imaš verjetno logaritemsko anteno. Pri teh je običajno skozi en profil potegnjen koaksialni kabel kateri je na vrhu "smreke" oplet privijačen na en profil, jedro pa na drug profil. Drugi konec spodaj "smreke" je na strani kjer pride ta koaksialni kabel pricinjen na ojacevalnik in privijacen v profil. Tam kjer je privijačeno mora biti tudi oplet.

Lahko tudi sam narediš aktivno anteno. Na strani antene kot sem napisal zgoraj dokupiš ojačevalnik, blizu razdelilnika priklopiš namenski napajalnik za to in vse skupaj povežeš z F konektorji in spojkami.

Lahko greš še korak dlje in narediš filtre kateri ti spustijo skozenj samo frekvence, ki si jih želiš in potem to ojačaš. Temle se reče, če sem si prav zapomnil kanalni ojačevalniki. Če si radioamater ti to verjetno nebo kakšen problem narediti, če ne je pa bolje nekoga prositi, da ti ga naredi in uglasi, ker ima izkušnje, material in inštrumente za uglasitev.

Če delaš kanalni ojačevalnik se ti potem splača narediti tudi yagi anteno, ki je uglašena na dani kanal. Tam potem še pridobiš kakšen decibel tudi v odvisnosti kolikšno število pasivnih elementov si dodal nanjo.

_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 330
Aktiv.: 1.83

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 22, 2023 3:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Specifikacija kabla je še najmanj pomembna. Več bi nam povedalo, če bi slikal anteno, s katero testiraš.
Po opisu predvidevam, da je tipa yagi, namenjena za TV UHF področje. Če je tako, potem ni čudno, da je je FM sprejem slab, ker ga takšna antena ne ojačuje.

Na prvi strani sem ti dal link na aktivno anteno, ki sprejema tudi FM signal:
https://www.emos-si.si/antena-univerzalna-village-camp-v400-dvb-t2-fm-dab-filtr-lte-4g-5g


Naroči jo in preizkusi. V teoriji bi moralo biti bolje ampak ti vseeno ne garantiram, da bo delala OK (EMOS ni baš neka firma) če pa ne bo, jo boš lahko poslal nazaj (internet nakup).


Pa ta tvoj izbrani delilnik požre veliko koristnega signala, tudi o tem smo govorili na začetku. Kvalitetna končna FM/TV vtičnica bi bila boljša izbira.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 23, 2023 10:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super, hvala vama za odgovore. Prvo, jaz sem na tem področju laik, zato tudi tule pišem vprašanja. Malo potrpljenja z mano prosim, ker pri teh stvareh s signali nisem čisto domač, kot je domača večina na tem forumu. Se pa nekako zavedam, da so pri finem nastavljanju potrebne določene veščine in izkušnje, ki pa jih na žalost nimam.

Antena je zelo podobna tej: https://www.iskra.si/sl/TV-antene/VHF-UHF-TV-antena-P-3235-MINI/
Samo ni nova, se je že nekaj časa nekje valjala doma in kabel sem na novo zvezal, ker sem ga moral prepotegniti čez steno in že prej ne vem ali je bil pravilno pritrjen na anteno.
Ojačevalnika tu ni, prav tako ne bi zunaj montiral aktivne antene, ker moram čez steno vleči še napajanje, kar bo pa malo težko.

Grem naprej po vrsti. Zamenjam delilnik za dobro končno FM/TV vtičnico in vidim kakšen bo rezultat.

Ali obstajajo kakšne pasivne antene, ki so malo bolj kompaktne? Malo lažje bi vse skupaj zmnotiral pri oknu kukerla, da ne bo toliko moteče.

Potem lahko pa preizkusim še z ojačevalcem. Ali obstaja kakšen, ki bi bil obenem delilnik za TV in FM ali moram to montirati nujno posebej med anteno in delilnik? Če bom, bom to naredil znotraj objekta, tako da bo za anteno cca. 4 m kabla in potem ojačevalec.

Tisto s filtri in kanalnimi ojačevalci bo pa malo preveč zame. Poizkusimo najprej z enostavnimi rešitvami, ki delujejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 907
Aktiv.: 5.52
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 23, 2023 9:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

grega09 je napisal/a:


Antena je zelo podobna tej: https://www.iskra.si/sl/TV-antene/VHF-UHF-TV-antena-P-3235-MINI/
Samo ni nova, se je že nekaj časa nekje valjala doma in kabel sem na novo zvezal, ker sem ga moral prepotegniti čez steno in že prej ne vem ali je bil pravilno pritrjen na anteno.
Ojačevalnika tu ni, prav tako ne bi zunaj montiral aktivne antene, ker moram čez steno vleči še napajanje, kar bo pa malo težko.


Nevem kako pametno odgovorit, kljub vsem nasvetom..., ampak napajanje imaš lahko v istem kablu v primeru ojačevalca.

_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 24, 2023 9:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ok, tega nisem vedel. Pa moram uporabiti original kabel, ki pride zraven aktivne antene ali lahko uporabim koaksialnega, ki je že napeljan na zunanjo lokacijo in potem zvežem na aktivno anteno, ki bi jo kupil? Saj ne bi moril z neumnimi in po svoje praktičnimi vprašanji, samo kar nekaj dela imam da ga prepotegnem in skakanja po lestvi, pa iščem bolj enostavno pot. Lenoba je gonilo napredka... Mr. Green
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2537
Aktiv.: 13.13
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 24, 2023 10:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ojačevalnik mora biti montiran čim bližje anteni. Danes so ojačevalniki vgrajeni že v sam anteni.

Če imaš slab signal, bi bilo bolj smiselno vzeti fizično večjo anteno z večimi elementi, ki ima tudi večji dobitek. Morda bi šlo potem tudi brez ojačevalnika.

Napajalnik za ojačevalnik imaš lahko že vgrajen v televizor oz. v sprejemnik. V menuju se vklopi napajanje, ki ga nato pošlje do ojačevalnika. Lahko se pa montira napajalnik nekje v bližini TV.

Predlagam anteno na F konektor.



dvb-t-amp.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  78.08 KB
 Pogledana:  11 krat

dvb-t-amp.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 24, 2023 4:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

qwertz je napisal/a:
Napajalnik za ojačevalnik imaš lahko že vgrajen v televizor oz. v sprejemnik. V menuju se vklopi napajanje, ki ga nato pošlje do ojačevalnika.

Sicer nisem dobil direktnega odgovora, samo tole razumem da lahko obstoječ koaksialni kabel uporabim in preko njega pošljem napajanje v ateno zunaj, ki bo aktivna, ko jo bom zamenjal. Gre se mi za to, da mi ni treba na novo napeljati kabla čez steno, ker tisti priloženi pri aktivni anteni že ima fiksni konektor in bo malo težko šlo čez preboj. Edino konektorje bom moral zvezati sam in pri teh slabih konektorjih za koaksialne kable je tole malo tečno kot sem uspel preizkusiti do zdaj med testiranjem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
brezimenko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Jun 2017 12:09
Prispevkov: 471
Aktiv.: 5.64

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 24, 2023 5:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se dobijo tudi IEC v F konektorji. Samo privijačiš in vtakneš pa je. Kabel lahko pustiš tam kjer je in ti ga ni treba še enkrat vleči. Je pa res. Ena malenkost izgub se ti bo pojavila na spojih, ampak to je tako bolj za otroke plašit. To boš potem v veliki meri popravil z večjo anteno in ojačanjem.
_________________
Izgubil sem račun pod imenom kobranka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertz
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Jun 2008 11:57
Prispevkov: 2537
Aktiv.: 13.13
Kraj: Vrhnika

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 24, 2023 6:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz bi zamenjal koaksialni kabel z novim. Ter povsod uporabil F konektorje. Če imaš na voljo koga, ki bi ti posodil orodje so najboljši tisti, ki jih zatisneš na kabel.

Drugače pa uporabiš navadne vijačne.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
grega09
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Okt 2014 11:17
Prispevkov: 392
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 25, 2023 9:40 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odlično. No, saj če sem malo vztrajen potem izvem nekaj stvari. Bom zložil nekaj skupaj in vidjamo potem...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Fantocci
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Jul 2009 10:52
Prispevkov: 330
Aktiv.: 1.83

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 30, 2023 3:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Skoraj vsi antenski ojačevalniki se napajajo preko koaksialca, torej ni treba vleči še enega kabla.
To velja tudi za FM+TV aktivno anteno, na katero sem ti dal link (ima vgrajeni ojačevalnik). Lahko bi jo že zdavnaj naročil in probal, saj ni tako draga Wink
(in poslal nazaj, če ne bi bila OK)
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 3 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group