www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ročno spajkanje

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mosqito
Član
Član



Pridružen-a: Čet 07 Apr 2016 23:22
Prispevkov: 3246
Aktiv.: 33.08

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 28, 2024 8:18 pm    Naslov sporočila:  Ročno spajkanje Odgovori s citatom

Tole je "etalon" za ročno spajkanje. Boljše skoraj ne gre.


špajk.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  170.04 KB
 Pogledana:  80 krat

špajk.jpg



_________________
Always going the extra mile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3356
Aktiv.: 16.95

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 28, 2024 9:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

če ima kdo tako mirno roko... Dancing

PS kje je tisti boljše skoraj ne gre?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1793
Aktiv.: 8.04

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 28, 2024 10:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V bistvu se to lažje zaspajka, kot pa se to zdi na prvi pogled.
Je pa res, da meni vedno kje rata kakšna grdoba in ko začneš enkrat to popravljati izgubiš umetniški vtis.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5774
Aktiv.: 25.88
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 28, 2024 11:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ročno spajkanje, s čim?
Vroči zrak ali klasični spajkalnik, lot pasta ali cin v žici, če pasta, z masko ali brez.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1793
Aktiv.: 8.04

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 28, 2024 11:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz lotam tako nekako, kot na tem posnetku:
https://www.youtube.com/watch?v=6PB0u8irn-4
Skrivnost je v bistvu dober fluks in pa široka konica, ki je spodaj rahlo ubočena.

Pri lotanju s toplim zrakom se mi skoraj vedno nekaj cina zakotali med pine in ohišje. Ali pa odnese kakšne že prilotane bolhe, če so preblizu.

Imam tudi DIY reflow pečico, ki pa jo ne uporabljam prav pogosto, ker delam bolj unikate.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1342
Aktiv.: 11.97
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 29, 2024 9:32 am    Naslov sporočila:  Re: Ročno spajkanje Odgovori s citatom

mosqito je napisal/a:
Tole je "etalon" za ročno spajkanje. Boljše skoraj ne gre.


A je to TQFP raster 0,8mm ?
ATMega64 mogoče ?

Lepo, res lepo zaspajkano, ampak mi deluje kot precej malo spajke... nimam toliko izkušenj, da bi vedel ali res dobro drži.
Sem spajkal "mege" z navadno konico in navadnim fluitin1532 tako, da sem naredil večjo kapljo cina in jo popeljal po pinih 2x, brez dodajanja fluxa posebej.
Prvič sem pospajkal, da je držalo in bilo zalito, drugič sem dodal svež cin in še 1x popeljal po celi vrstici, ploščo sem držal pokonci in celo malo obrnjeno "na glavo" da je kaplja cina ostala na konici. Večinoma ni bilo stikov med pini, tudi med zadnjima dvema ne. Če je med zadnjima dvema ostal cin, sem ga popivnal s pletenico.
Na ta način so bili pini bogato prispajkani na pad, lepo oblito, ni pa ta način za več kot za prototipe, čeprav je šlo kar dobro, ne spomnim se koliko plat sem naredil.

Spajkanje je enostavno, centrirat to, je težje.


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Brusli
Član
Član



Pridružen-a: Tor 24 Nov 2020 12:10
Prispevkov: 147
Aktiv.: 3.52
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 29, 2024 4:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Proteus je napisal/a:
Skrivnost je v bistvu dober fluks in pa široka konica, ki je spodaj rahlo ubočena.
Točno tako. Dober fluks, pa hoof-tip konico, pa bo cin tekel kot voda.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.70
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 29, 2024 5:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Proteus je napisal/a:

Imam tudi DIY reflow pečico, ki pa jo ne uporabljam prav pogosto, ker delam bolj unikate.


Jaz pa sem ugotovil, da tudi za komad ali dva ni vec smisla ba roke spajkat, ce imas pecko in stencil ... Je precej hitreje, pa tudi lepsi rezultat. Ce raster ni prehud, se da zadovoljiv stencil narediti tudi s povprecnim kitajskim laserjem in folijo za grafoskop ...

Lp, G

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group