www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Trigger out + LED svetilka
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Miha Kralj
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 29 Feb 2024 13:42
Prispevkov: 5
Aktiv.: 2.60

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 29, 2024 1:53 pm    Naslov sporočila:  Trigger out + LED svetilka Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

V elektroniki sem bos, zato iščem pomoč na tem forumu.
Sestavljam omarico za ojačevalec, ki bo imela vgrajeno led luč. Želel bi, da se led luč vklopi, ko se vklopi ojačevalec in ravno tako tudi izklopi po izklopu ojačevalca. Trigger out na ojačevalcu je DC 12V 100mA.
Ali se kdo spozna na te zadeve, da mi razloži kaj potrebujem? Domnevam, da se to da uredit.
Pa prosim brez komentrjev, "daj si šalter gor pa je!"

V naprej se zahvaljujem za pomoč!

Lp
Miha
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.87
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 29, 2024 2:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Potrebuješ dodatno napravico, v kateri bi tisti triger out iz ojačevalca vklopil rele , na ta rele pa priključiš tvoje LED-ke. Trenutno se ne spomnim, če obstaja nekaj v tej obliki nekaj za kupit. Ker praviš da nisi doma v elektroniki, ti verjetno ne koristi, da ti tu svetujemo, oziroma narišemo shemo , po kateri bi to lahko sam sestavil.

Lahko pa kupiš Master/Slave razdelilna letev in na njo priključiš tvoje Led luči. V master vtičnico vklučiš ojačevalec, slave vtičnice bodo vklopljene takrat ko bo ojačevalec prižgan, ko pa ga boš ugasnil, bodo slave vtičnice tudi brez elektrike.
Še en primer take letve z vtičnicami: link https://www.bigbang.si/renkforce-rf-5083154-master-slave-razdelilna-letev-10x-crna-aluminij-vticnica-1-kos-izdelek-457309/
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 29, 2024 3:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odkod ime trigger?
Predvidevam, da je ta izhod aktiven ves čas, ko je ojačevalnik prižgan. (Sicer ne bi mogel vedeti, kdaj se je ojačevalnik izklopil.) Torej lahko z njim neposredno napajaš tvojo luč, če je poraba slednje največ 100mA pri 12V. Za namen indikacije je to povsem dovolj.
Če je poraba večja, na izhod priklopiš rele. Antiparalelno s tuljavico pa je zelo zdravo vezati diodo za omejitev inducirane napetosti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 130
Aktiv.: 4.43
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 29, 2024 5:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moje površno poznavanje angleških izrazov bi sledilo za trigger samo prožilec in ne konstantne prisotne napetosti na tem izhodu pri vklopljenem ojačevalniku. Seveda za željen način mora ta izhod delovati kot je opisal bostjang. Za nekoga neukega v elektroniki bo težko razumel kako povezati diodo antiparalelno s tuljavico releja, v bistvu je s tuljavico vezana vzporedno_paralelno, s polariteto napajanja pa je dioda vezana v nasprotni smeri (neprevodni smeri). Dioda ima na svojem ohišju bližje proti enemu priključku črtico ali obroč, ta priključek pride na plus, drugi priključek na minus.
Sama luč je splošen izraz, ali bo to dekorativna osvetlitev škatle v kateri bo ojačevalnik ali kaj drugega. Prav tako nam ni podano kakšno je potrebno napajanje te luči za ustreznejši napotek povezovanja ali odgovor.

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3469
Aktiv.: 16.52
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 29, 2024 6:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Napiši podatke o led luči , pa bo vsem lažje
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.87
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 29, 2024 7:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trigger out je namenjen za priklop Suba na ojačevalec, sicer tega "trigger out" priključka še nisem uporabljal, je pa po opisu tako, da je na priključku 12V 100mA.
Še slika iz navodil.



Trigger.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  411.13 KB
 Pogledana:  20 krat

Trigger.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miha Kralj
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 29 Feb 2024 13:42
Prispevkov: 5
Aktiv.: 2.60

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 01, 2024 12:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za dosedanje odgovore.

Led trak klasičen napajan iz 240. Po moji laični predstavi bi moral zadostovati že nek kontaktor, ki bo pri napetosti 12v vklopil 240v napetost?!

@Jozede domnevam, da bi tale rešitev bila idealna. Master je ojačevalec slave pa luč. Če sem prav razumel, se lahko pri masterju nastavlja pri kolikšni porabi vklopi slave?

@Prel1 Led trak. Ki je priklopljen na trafo, ki pa je priklopljen na 240V. Se pravi, rabim stikalo/rele/kontaktor, ki bo vklopil 240, ko bo dobil 12V signal od triggerja. Kot je že napisal Jozede, lotanje in podobne zadeve ne bom delal... žico ogulit in povezat v rele pa znam! Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bostjang
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Jan 2006 15:29
Prispevkov: 3175
Aktiv.: 14.24
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 01, 2024 2:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če spajkanje ne pride v poštev, moraš vzeti rele, ki pride na podnožje. Npr. tole. Hkrati lahko vanj privijačiš tudi diodo, npr. 1N4004. Praviloma mora biti vse skupaj v ohišju, da je varno.
Sicer pa, kot že napisano, če je šibkejši oz. krajši trak, ga je veliko lažje in varneje napajati neposredno iz tega izhoda.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.87
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 01, 2024 4:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Miha Kralj je napisal/a:
Hvala za dosedanje odgovore.

Led trak klasičen napajan iz 240. Po moji laični predstavi bi moral zadostovati že nek kontaktor, ki bo pri napetosti 12v vklopil 240v napetost?!

@Jozede domnevam, da bi tale rešitev bila idealna. Master je ojačevalec slave pa luč. Če sem prav razumel, se lahko pri masterju nastavlja pri kolikšni porabi vklopi slave?

@Prel1 Led trak. Ki je priklopljen na trafo, ki pa je priklopljen na 240V. Se pravi, rabim stikalo/rele/kontaktor, ki bo vklopil 240, ko bo dobil 12V signal od triggerja. Kot je že napisal Jozede, lotanje in podobne zadeve ne bom delal... žico ogulit in povezat v rele pa znam! Very Happy

Prav si razumel.
Piše da se nastavlja od 8 do 80W to je prag vklopa, če je ojačevalec na daljinca, ima v mirovanju tudi neko manjšo porabo, ki pa je po EU normah manjša od 1W, tako da tu ne bi smelo biti težav z nastavitvijo.
Poleg tega ima ta letev, ki sem jo podal na prejšnem odgovoru še zaščito pred previsoko napetostjo v primeru strele.

Mogoče ti bo celo ustrezalo, da v Slave vtičnice vključiš še kaj drugega, ne samo Led luč, na primer CD player, gramofon, TV ......
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 130
Aktiv.: 4.43
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Pet Mar 01, 2024 4:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbrž bo jožede-jev predlog za ta primer najbolj primeren. Ostalo se lahko konča tudi s slabim izidom. Za povezovanje diode je potrebno poznati polariteto oziroma vedeti na kateri žici je plus in na kateri je minus iz trigger izhoda. Napačna povezava lahko privede do okvare v ojačevalniku in krivda bo letela na predlagatelje.
_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Miha Kralj
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 29 Feb 2024 13:42
Prispevkov: 5
Aktiv.: 2.60

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 09, 2024 5:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ratalo!


IMG_20240309_153013.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  4.09 MB
 Pogledana:  46 krat

IMG_20240309_153013.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1339
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 09, 2024 6:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Applause

Nekoliko stransko vprašanje:

Nosilec za TV je DIY ?

Ali te nič ne moti, ko gledaš TV, da ti seka tista modra svetloba iz VU metrov in dodatno osvetljena polica?

Kako to, da imaš A1 TV komunikator, da nimaš aplikacije explore tv nameščene na smart TV?

Vprašam tako mimogrede, čez 2 meseca bom menjal operaterja, sprobal bi še A1 na telekomovi optiki, pa me zanima kako se kaj obnese explore TV. Če je za en drek, bom razmislil ali naj TV sploh vzamem, mogoče je bolje da vzamem samo internet...


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Miha Kralj
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 29 Feb 2024 13:42
Prispevkov: 5
Aktiv.: 2.60

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 09, 2024 6:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ojačevalec je stereo in ga ne uporabljam za hišni kino. Večinoma za poslušanje glasbe. Takrat svetloba ni moteča. Ko je ojačevalec izklopljen, luč ne sveti.

Nosilec je DIY kot temu praviš. Zaradi teže tv-ja (cca 45kg) in položaja, je bilo potrebno improvizirati. Je pa narejen tako, da lahko tv gledam tudi iz kuhinje/jedilnice ter iz terase. Na tržišču take velikosti nisem našel.

Glede A1, jaz sem zadovoljen. Explore tv uporabljamo če smo na potovanjih in je ok. Doma imamo komunikator, in nisem niti razmišljal o tem, da bi namestil explore tv. Mi smo z A1 kar zadovoljni, je pa stvar doplačil kaj hočeš gledat, tako kot pri vseh operaterjih. Imamo vse preko a1 4x telefone, tv in internet. Cenovno nam ustreza. Cenejše ponudbe še nisem dobil. Je pa veliko stvar pogajanj.

Lep pozdrav,
Miha
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 915
Aktiv.: 5.56
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 09, 2024 6:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v.j. A1 si kritiziral, če se spomneš.

v.j. je napisal/a:
Applause

Kako to, da imaš A1 TV komunikator, da nimaš aplikacije explore tv nameščene na smart TV?

Vprašam tako mimogrede, čez 2 meseca bom menjal operaterja, sprobal bi še A1 na telekomovi optiki, pa me zanima kako se kaj obnese explore TV. Če je za en drek, bom razmislil ali naj TV sploh vzamem, mogoče je bolje da vzamem samo internet...


.


v.j. je napisal/a:


Pri A1 je tisti sistem TV preko wifi ena posebnost, tako kot pri Telemachu EON box UTP + coax Brick wall Liar Shame on you
Torej, TV preko wifi pri A1 ni nič drugega, kot še en ločen wifi preko katerega gre samo TV, ne pa tudi internet Exclamation
Ne se pustit zavajat in nategnit pri A1, to sranje se vleče še iz časov Amis, še Telekom ima bolje rešeno.




.


Tu je pa celotna tema glede A1

https://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=52729

_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
v.j.
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2015 9:47
Prispevkov: 1339
Aktiv.: 11.95
Kraj: Veldes

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 09, 2024 11:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

45kg TV, je to ena stara plazma? potem ni smart TV.
Če boš imel čas in če se ti bo dalo, bi mogoče naredil kakšno fotko nosilca od zadaj, bo ideja še komu prav prišla. Predvidevam, da se obrne za 180st, da zaslon gleda skozi odprta vrata ven na teraso in da se roka tudi obrača. Ja, sem opazil, da je tole precej močno in masivno narejeno, pritrjeno na zid s sidri.

s53al je napisal/a:
v.j. A1 si kritiziral, če se spomneš.


Jaz kritiziram vse po vrsti, tudi tebe Whistle
In seveda, zelo dobro se spomnim, imam zelo dober spomin.

OK, šalo na stran ali pa tudi ne... res imajo vsi operaterji po vrsti sami s seboj nekaj narobe, zato je najbolje vse sprobat in na podlagi izkušenj svetovat tudi drugim... kaj je dobro in kaj slabo. Izmenjava izkušenj je tudi veliko vredna, če kdo nasvetov ne upošteva, njegov problem.

Ja, cenovno je A1 ugoden, ker je oskubljen, kar je lahko tudi prednost. Končno so ponudili da ni treba imeti komunikatorja, lahko vzameš samo aplikacije, če sta pri hiši 2 ali 3 smart TV. Na začetku so imeli možnost samo komunikator, še niso imeli aplikacije. Ko se je pojavil explore TV, so ponudili aplikacijo, ampak en komunikator je bil vseeno obvezen, kar je bedarija, no, včeraj sem izvedel, da gre tudi brez, končno. No, edini imajo 100 dni garancijo zadovoljstva Twisted Evil

Pisal sem, kako velika bedarija je pri A1, da moraš za komunikator potegnit svoj UTP kabel, ne more biti deljen z računalniškim omrežjem. No, smart TV si tudi pri A1 lahko deli kable z računalniki in gre prek istih switchev ali prek wifi.
Končno so naredili korak naprej, zadnji od vseh ponudnikov. Bo za probat, če so vredni. Če bi bil komunikator STB še vedno obvezen, bi s tem izpadli v izboru.


.

_________________
Kontakt na e-mail, za več informacij klikni gumb 'www', na ZS ne odgovarjam!
Ne mi pisat zasebnih sporočil na forumu! NIKOLI ne boste dobili odgovora na ZS !
Če vam moji odgovori niso všeč, nihče vas ne sili, da jih berete! uporabite gumb 'ignore'
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 77 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group