www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pomoc - vezava stropne luci
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Andr3jM
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Apr 2024 12:05
Prispevkov: 11
Aktiv.: 16.88

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 11:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa se tole se mi je zdel zanimivo (no vsaj meni k nisem iz te branze Smile)

V eni roki sem drzal tisti svincnik ki ti pokaze napetost kje je elektrika ko se dotaknes kabla… itak je piskal na vsakem kablu k [slovenščina je zame španska vas] se ga dotaknil, ampak ko sem mel svincnik v eni roki, v drugi fazenbrifer je ob dotiku vsakic zacel piskat (pa je bil vec kot meter stran v drugi roki)

https://youtube.com/shorts/-zE0pNN4Xzs?si=YJOVKiHLhl7hINgG

Se malo pa bom izdal knjigo elektrika for dummies Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4058
Aktiv.: 18.14
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 12:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jaz bi nabavil nekaj takega vendar za šuko vtikače ( no ja saj lahko damo adapter)

išče v živo na 230V v vtičnico preko modula pa oddaja signal (transmitter ) in dejansko najde varovalko , iskat moraš pod ''circuit breaker finder'' (signal tracer )

sicer so znani taki kiti za nizke napetosti in lan-e ampak da bi po živi žici iskal še nisem slišal

Amazon

https://www.bobvila.com/articles/best-circuit-breaker-finder/

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 172
Aktiv.: 5.74
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 12:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Andr3jM je napisal/a:
Pa se tole se mi je zdel zanimivo (no vsaj meni k nism iz te branze Smile)

V eni roki [slovenščina je zame španska vas] drzal tist svincnik ki ti pokaze napetost kje je elektrika ko se dotaknes kabla… itak je piskal na vsakem kablu k [slovenščina je zame španska vas] se ga dotaknil, ampak ko sem mel svincnik v eni roki, v drugi fazenbrifer je ob dotiku vsakic zacel piskat (pa je bil vec kot meter stran v drugi roki)

https://youtube.com/shorts/-zE0pNN4Xzs?si=YJOVKiHLhl7hINgG

Se malo pa bom izdal knjigo elektrika for dummies Very Happy


Na steni je mogoče bila predvidena dodatna/druga luč, ne pa izmenično stikalo, če sta samo dva vodnika. Prosim, če lahko narediš sledeče. Na drugem stikalu odklopi bel vodnik, na stikalu pri vratih odklopi vodnik na kontaktu 1 in 2. Na stropu prav tako vsi vodniki narazen. V takem stanju preveri kje ti sveti indikator faze (fazenbrifer) in napiši na kateri strani (pri vratih ali postelji) ter barvno označbo tega vodnika.

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7778
Aktiv.: 34.77
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 1:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lucca brassi je napisal/a:
... ampak da bi po živi žici iskal še nisem slišal ...

Jaz pa sem in celo uporabljam tole.

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 172
Aktiv.: 5.74
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 1:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Andr3jM je napisal/a:
Tole je drugo stikalo… nad tem je bila na steni luč, ki smo jo odstranili… fazenbrifer posveti na tem stikalu na črni žici.


Če sem prav razumel je nad to dozo kjer je (bilo) drugo stikalo še ena doza ali samo vodniki za drugo luč. So na to odstranjeno luč bila mogoče povezana vodnika z barvno označbo modra in bela?

_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4058
Aktiv.: 18.14
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 3:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
lucca brassi je napisal/a:
... ampak da bi po živi žici iskal še nisem slišal ...

Jaz pa sem in celo uporabljam tole.


mam par takih celo na tokovnih kleščah ampak to ni isto

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kvarkel
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Maj 2012 23:21
Prispevkov: 306
Aktiv.: 2.10

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 3:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

prel1 je napisal/a:
Andr3jM je napisal/a:
Pa se tole se mi je zdel zanimivo (no vsaj meni k nism iz te branze Smile)

V eni roki [slovenščina je zame španska vas] drzal tist svincnik ki ti pokaze napetost kje je elektrika ko se dotaknes kabla… itak je piskal na vsakem kablu k [slovenščina je zame španska vas] se ga dotaknil, ampak ko sem mel svincnik v eni roki, v drugi fazenbrifer je ob dotiku vsakic zacel piskat (pa je bil vec kot meter stran v drugi roki)

https://youtube.com/shorts/-zE0pNN4Xzs?si=YJOVKiHLhl7hINgG

Se malo pa bom izdal knjigo elektrika for dummies Very Happy


Na steni je mogoče bila predvidena dodatna/druga luč, ne pa izmenično stikalo, če sta samo dva vodnika. Prosim, če lahko narediš sledeče. Na drugem stikalu odklopi bel vodnik, na stikalu pri vratih odklopi vodnik na kontaktu 1 in 2. Na stropu prav tako vsi vodniki narazen. V takem stanju preveri kje ti sveti indikator faze (fazenbrifer) in napiši na kateri strani (pri vratih ali postelji) ter barvno označbo tega vodnika.

Tole je vse skupak bolj jalovo delo. Najprej prilloži nejasno slikovodnikov pri stropni luči, potem stkala s tremi vodniki iz PP-R kabla in potem še neko dozo z dvema vodnikoma. Že na izgled se vidi, da vodniki med dozami niso enaki. Zaradi tega obstaja vsaj ena ali več vmesnih razdelilnih doz.
Moti me tudi opis delovanja v stari izvedbi. Poskušal sem s kombinirano vezavo menjalnega in modificiranega križnega stikala pa nisem našel variante, da ko se prižge druga luč se prva ugasne, potem pa se vse ugasne na prvem stikalu. Tudi nisem dobil odgovora, ali se pri stikalu ob postelji ob ugasnjeni luči, lahko prižge nazaj, ali je to treba pri stikalu ob vratih?
Tudi s tem idikatorjem ne bo nič ugotovil. treba je izklopiti varovalko in iz vseh doz povleči in razklemati vodnike, potem pa z ohm metrom iskati ustezne konce.
Ko se konci najdejo pa jih je treba nazaj povezati, kot smo nekateri že večkrat opisali.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 172
Aktiv.: 5.74
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 4:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedaj je najmanj odprtih doz, če bo razdrl še razvodne doze in povezave, ne vem, če se bomo sporazumeli. Jaz dobim samo eno možno kombinacijo vezave, delovanje bi bilo podobno opisu s tem da se preklop med lučmi vrši pri vhodnih vratih ne pa pri postelji.
_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prel1
Član
Član



Pridružen-a: Pon 29 Nov 2021 20:16
Prispevkov: 172
Aktiv.: 5.74
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 4:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če pa izhajam iz dobesednega opisa delovanja, si predstavljam, da bi moral biti v vezavi še impulzni rele, da bi lahko izvedel preklop med lučmi.
_________________
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3371
Aktiv.: 15.69
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 6:16 pm    Naslov sporočila:  Re: Pomoc - vezava stropne luci Odgovori s citatom

Andr3jM je napisal/a:
Včeraj sem nekaj meril na žicah s pripomočkom od strička "kitajčka" pa mi niso te vrednosti najbolj jasne (na obeh modrih izpiše cca. 2.4V - zdej mogoče kitajček uporablja to enoto za 240V - na sivi se napiše 0,8V, na beli pa ni nobene napetosti) ... na stikalu pri vratih sta 2 zici brez napetosti, na eni pa se izpiše 0,8V ...
pri takšnih delih je najbolj zanesljiva meritev s probno lampo .
Nabavi okov E27 ter žarnico 60W, iz okova napelji 2 žici ki ju potem ali s krokodilčki, ali z wago sponkami priklapljaš na žice v inštalaciji kjer želiš pomeriti napetost.

_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2059
Aktiv.: 11.92
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 28, 2024 9:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To vse, kar počneš je bolj tombola.
Še vedno (vsaj zame) najlažji način, da vse skupaj razkleneš, poiščeš tudi morebitno dozo pod stropom v steni in greš po vrsti.
Poiščeš najprej fazo in ničlo, povežeš fazo na prvo stikalo, s stikala naprej na luč, z luči na ničlo. Potem pa lahko naprej dodajaš križna, menjalna stikala... V veliko pomoč bi bil inštrument, najbolj navaden multimeter, da resnično določiš ničlo.
Če še v profilu napišeš od kod si, bi mogoče kak forumaš lahko pomagal na licu mesta.

_________________
Če bi nekateri padli z višine svojega ega na višino svoje inteligence, bi se ubili. (Je pa res, da se meni ne smilijo!) Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Andr3jM
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Apr 2024 12:05
Prispevkov: 11
Aktiv.: 16.88

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 30, 2024 6:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bizgec65 je napisal/a:
To vse, kar počneš je bolj tombola.
Še vedno (vsaj zame) najlažji način, da vse skupaj razkleneš, poiščeš tudi morebitno dozo pod stropom v steni in greš po vrsti.
Poiščeš najprej fazo in ničlo, povežeš fazo na prvo stikalo, s stikala naprej na luč, z luči na ničlo. Potem pa lahko naprej dodajaš križna, menjalna stikala... V veliko pomoč bi bil inštrument, najbolj navaden multimeter, da resnično določiš ničlo.
Če še v profilu napišeš od kod si, bi mogoče kak forumaš lahko pomagal na licu mesta.


Sem iz NM…
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Andr3jM
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Apr 2024 12:05
Prispevkov: 11
Aktiv.: 16.88

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 02, 2024 2:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prosim, da me slovnicno ne popravljate, niti da se kdorkoli jezi… danes sem na lokaciji in sem odkril sledece:

- ja res je, na stikalu je pod crnim ovojem en kabel moder
- eden je crn (na tem edino posveti fazenbrifer, ce niso zice dane v stikalo
- rumeno zelen

Spet se opravicujem ker nisem iz tega “foha” ampak se trudim po svojih najboljsih moceh.

Sedaj sem probal sledeco stvar. Oba stikala sem odstranil, na dolgo zico sem vezal vse tri kable iz stikala in na multimetru obrnil na tisto polje, ki zapiska (ce prav razumem, ko naj bi bil krog sklenjen - aja varovalko sem odsraufal iz omarice pri tem)

Pisk se je slisal, ko sem:

- se z multimetrom dotaknil rumenozelene iz stikala in z eno modro na stropu
- se z multimetrom dotaknil modre iz stikala in druge modre na stropu
- ko sem probal najti se kombinacijo na stropu s crno zico na stropu ni zapiskalo nic na nobenem kablu … je pa zapiskalo, ko sem se dotaknil s crno na stikalu in s crno na drugem stikalu nad posteljo.

Se enkrat se opravicujem.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Andr3jM
Član
Član



Pridružen-a: Pet 26 Apr 2024 12:05
Prispevkov: 11
Aktiv.: 16.88

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 02, 2024 3:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prilagam slike doze nad posteljo… zdi se mi da je to stikalo prvo v vrsti, ker gre crn kabel skozi dozo do stikala in potem bel kabel gor in naprej do stropa… tole naj me kdo prosim popravi, da ne bo kaj zagorelo… povezal sem crn in bel v stikalu nad posteljo, povezal oba bela v dozi, tako da sedaj zapiska multimeter na belem kablu na stropu (v kombinaciji z unim crnim, ki je pod napetostjo na stikalu pri vratih…

Ampak se vedno mi ne uspe sedaj najti prave kombinacije na stropu… sedaj sklepam da je faza bel kabel, en moder je zgleda povezan z rumenozelenim in drug moder z modrim iz stikala pri vratih.

https://ibb.co/2yH8Ftf

https://ibb.co/4215zyc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s53al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 18 Okt 2010 19:44
Prispevkov: 924
Aktiv.: 5.59
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Čet Maj 02, 2024 4:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Andr3jM je napisal/a:


Spet se opravicujem ker nisem iz tega “foha” ampak se trudim po svojih najboljsih moceh.


Zaradi tega pa poišči enega električarja, da nebo res kaj zagorelo...

_________________
http://www.zimazakon.si/forum
Vremenska postaja Doblička gora https://www.ecowitt.net/home/share?authorize=KPEUHQ IN https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IRNOME16
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 96 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group