 |
www.elektronik.si Forum o elektrotehniki in računalništvu
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
WebMajstr Član

Pridružen-a: Sre 01 Nov 2006 22:55 Prispevkov: 85 Aktiv.: 0.37 Kraj: Kranj
|
Objavljeno: Pet Jun 29, 2007 7:09 pm Naslov sporočila: |
|
|
hm.. malo gledam, pa ne vem kako bi namestil diodo...
rele imam v posebnem ohišju, nanj imam vezan motor, napajanje ter kontrolni žici za smer, ki prožita vsaka svoj rele.
ali naj dam diodo med kontrolno žico in - ?
_________________ Brez začetnikov ni profesjonalcev! |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
Sokrat Član


Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00 Prispevkov: 5584 Aktiv.: 23.50
|
Objavljeno: Pet Jun 29, 2007 7:57 pm Naslov sporočila: |
|
|
Ce imas dva releja, potem potrebujes dve diodi (in dva tranzistorja). Poglej prej omenjeno shemo na strani, na katero sem dal link ... bolj jasno res ne bi moglo biti.
_________________ Ka ti bo pa torba ce si kupu kolo ? |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
tomazek Član


Pridružen-a: Sre 27 Apr 2005 12:33 Prispevkov: 14 Aktiv.: 0.06
|
Objavljeno: Tor Jul 24, 2007 1:43 pm Naslov sporočila: |
|
|
Dioda je najboljša takšna, ki ima čim manjšo napetost kolena(Schotky dioda)
_________________ Stran glejte vsi,to je moje klanje! |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
jur Član


Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45 Prispevkov: 5142 Aktiv.: 21.64 Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]
|
Objavljeno: Tor Jul 24, 2007 1:54 pm Naslov sporočila: |
|
|
Če imaš rele, ki ga sprožiš z napetostjo preko žice (brez polprevodnikov), ne potrebuješ diode. Diodo potrebuješ, če releje vklučuješ preko polprevodnikov. Dioda (na priloženi sliki)je vezana preko releja in mora biti obrnjena točno tako, kot na sliki. Z katodo proti plusu. Če jo obrneš narobe, bo po prvem vklopu zgorela, vertetno skupaj z tranzistorjem. Brez diode bi visoka napetost, ki se naredi pri izklopu tuljave releja prebila tranzistor.
Za točen odgovor nariši svoje vezje. Ni povsem jasno kakšno vezavo imaš za spremembo smeri.
Jur
Opis: |
|
Velikost datoteke: |
3.42 KB |
Pogledana: |
3748 krat |

|
|
|
Nazaj na vrh |
|
 |
GJ Član


Pridružen-a: Čet 02 Nov 2006 15:51 Prispevkov: 946 Aktiv.: 4.16 Kraj: Ljubljana
|
Objavljeno: Tor Jul 24, 2007 8:06 pm Naslov sporočila: |
|
|
tomazek je napisal/a: |
Dioda je najboljša takšna, ki ima čim manjšo napetost kolena(Schotky dioda) |
Od kje ti pa to?
Napetost kolena pri ščitenju releja skoraj ni pomembna!
Če pa je frekvenca proženja visoka (recimo v primeru, da je to navitje motorja) mora biti tudi dioda ustrezno hitra.
LP GJ
|
|
Nazaj na vrh |
|
 |
jur Član


Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45 Prispevkov: 5142 Aktiv.: 21.64 Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]
|
Objavljeno: Sre Jul 25, 2007 10:10 am Naslov sporočila: |
|
|
Schottky dioda je dobra kot flyback dioda predvsem zato, ker je hitra. Navadne usmerniške diode so dobre za releje, kjer so vklopi redki. Če je usmerniška dioda priključena na motor, ki je krmiljen z PWM z nekaj kilohertzi, ne bo efekta. Za tak primer mora biti uporabljana hitra dioda (običajno je to schotky). Problem je nakaj v zvezi z kapacitivnostjo spojev v navadni diodi, pa ne začne prevajati dovolj hitro.
Jur
|
|
Nazaj na vrh |
|
 |
fbenn9 Član

Pridružen-a: Sob 20 Nov 2010 9:31 Prispevkov: 17 Aktiv.: 0.10 Kraj: mb
|
Objavljeno: Pon Okt 14, 2013 8:08 pm Naslov sporočila: |
|
|
Pozdravljeni,
zanima me kakšne upore ste izbrali na vhod optiča, in tiste na izhodu, na zgornji slikin na prejšni strani. Na izhodu predvidevam da so 10k, pull down.
Hvala za odg, Lp!
_________________ Ele tro ika |
|
Nazaj na vrh |
|
 |
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu
|
Uptime: 11 dni
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|