www.elektronik.si
Meje parcele in GPS
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Navigacija in sledenje

Avtor: alyKraj: Kranj - struževo PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2011 12:39 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mislim da je Bill Clinton pred leti podpisal za ukinitev namernega motenja za civilne namene.

GPS res deluje na dveh frekvencah - ta druga je vojaška in bolj točna od civilne frekvence Anxious

Avtor: arksiKraj: Dolenjska PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2011 6:39 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mislim, da imata mucek in Aly popolnoma prav. Namerno motenega GPS signala že davno ni več. GPS deluje na dveh frekvencah, vendar je tista druga "vojaška" menda zakodirana in jo ni kar tako mogoče sprejemati na običajnem GPS sprejemniku.

Sem prišel še do ene ideje, ampak ne vem, če bi delovalo.
Na znano točko, ki ima geodetsko znane kordinate (te geodetske točke so v vsakem kraju v Sloveniji) postavimo GPS sprejemnik ter ga priključimo na mikrokontroler v katerem imamo spisan program za izračun napake pri sprejemu. Ko to napako preračunamo jo po neki povezavi (GSM, GPRS, WiFi......) pošljemo drugemu GPS sprejemniku, s katerim se sprehajamo po terenu, ter z podatki oz. izračunom iz "stacionarnega" GPS-a potem odpravimo napako pri terenskem GPS na minimum.

Ali bi tak sistem deloval???
Imam seznam geodetskih točk po sloveniji, če se hoče kdo igrati in poizkusiti kaj takega v lastni režiji.....

Avtor: siljoKraj: Ribn'ca PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2011 8:27 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ali obstajajo mape s parcelnimi številkami, ki so splošno uporabne na garmin ali kakšni drugi osnovi?

Avtor: arksiKraj: Dolenjska PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2011 10:04 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Da bi bile mape s parcelami in parcelnimi številkami prosto dostopne za uporabo na Garmin-u, mislim, da to ne obstaja oz. ni za prosto uporabo. Karte z parcelami in številkami imajo pa revirni gozdarji, kateri uporabljajo GPS pri odkazovanju hlodovine za posek. Bi bilo dobro povprašati kakšnega gozdarja, ki te karte uporablja, kje jih ono dobijo.

Avtor: psevdonimKraj: slo PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2011 10:35 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
gre tudi z metrom in motiko/krampom. Rabiš "terensko skico" oz. "skico terenske meritve" ali kakorkoli se ji že reče, a to geodetske izpostave nerade dajo strankam, ker so iz teh skic razvidne vse bolj ali manj namerne napake, ki jih geometri delajo na terenu, geodetska pa potem požegna.

Če si lastnik zemljišča, ti terensko skico morajo dati. Mapno kopijo lahko dobi vsak, terensko skico pa samo lastnik zemljišča.
Na mapni kopiji je katastrski načrt in merilo 1:2880 ali 1:1000 ali kar pač je, potem pa z ravnilom meriš črte in preračunavaš in ničesar se ne izide, ker lahko že debelina črte predstavlja meter v naravi.

Terensko skico pa rišejo geometri, ko merijo po terenu. Tam je označen mejnik in drugi mejnik in razdalja med njima, npr. 28,45m .
Tukaj druge razlage ni - 28,45m je 28,45m. Če je na parceli vsaj en znan mejnik, lahko z metrom, motiko in krampom poiščeš še vse ostale.
Problem je lahko le v primeru, da je parcela bila merjena pred letom 1945 in potem lahko rečejo, da so arhivi uničeni.

Najstarejše (meni znane) katastrske načrte dobiš v Arhivu republike Slovenije, stare letalske posnetke (da vidiš, kakšno je bilo stanje v naravi pred npr. 30 leti) pa na Geodetskem inštitutu.

Avtor: arksiKraj: Dolenjska PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2011 1:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
@psevdonim....kakšen pa je postopek pridobitve terenske skice? Moram priznati, da za to terensko skico prvič slišim Shocked .

LP

Avtor: psevdonimKraj: slo PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2011 4:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
- greš na geodetsko upravo (izpostavo geodetske uprave)
- vprašaš, katerega leta je bila tvoja parcela št. 123/4 v katastrski občini tej in tej merjena
- 1952, 1971, 1997, 2003
- ok, vse skice terenskih meritev, prosim
- jaaaaaaaa veste, to mora pa šefica odobriti
- nič šefica odobriti ! Jaz sem lastnik te parcele in imam pravico dobiti terenske skice !
- ok, bomo poiskali v arhivu, oglasite se tega dne ob tej uri.
Drugače pa je terenska skica samo del "elaborata", v katerem je med drugim tudi seznam prisotnih, podpisi tistih ki so se z mejniki strinjali in opombe tistih, ki se niso.
___________________________


Nazadnje urejal/a psevdonim Pet Sep 23, 2011 8:48 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: S56RGAKraj: Koper PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2011 5:02 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
arksi je napisal/a:
Sem prišel še do ene ideje, ampak ne vem, če bi delovalo.
Na znano točko, ki ima geodetsko znane kordinate (te geodetske točke so v vsakem kraju v Sloveniji) postavimo GPS sprejemnik ter ga priključimo na mikrokontroler v katerem imamo spisan program za izračun napake pri sprejemu.

Ta rešitev obstaja že kar nekaj časa v različnih izpeljankah. Recimo WAAS in DGPS sta bila med prvimi. Zadnjih nekaj let pa se je zadeva razcvetela in praktično vsak večji proizvajalec ponuja svojo tehniko. Meni najbližja referenčna postaja je tukaj.

Avtor: robertosKraj: Vuhred JN76OO PrispevekObjavljeno: Pet Sep 23, 2011 9:18 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
S56RGA je napisal/a:

Ta rešitev obstaja že kar nekaj časa.[/url]

Točno tako in takšnih točk je v Sloveniji kar veliko in jih redno uporablja geodetski zavod Slovenije, nekje na netu sem celo zasledil celotni seznam teh točk. Lahko pa si postaviš svojo gnss seveda ne brez dovoljenj....hi hi

Avtor: alyKraj: Kranj - struževo PrispevekObjavljeno: Sob Sep 24, 2011 1:00 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Seznam postaj in telefonske številke za korekcijske podatke...
http://www.gu-signal.si/index.php?option=com_content&task=section&id=5&Itemid=29
http://www.gu-signal.si/index.php?option=com_content&task=view&id=43&Itemid=56

Avtor: silvo22Kraj: Nova Gorica PrispevekObjavljeno: Sob Sep 24, 2011 10:13 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
He he,...veliko znanja je potrebnega za posekat par metrov drvi kar jih je na parceli....
Sicer pa sem poizkusil z ročnim GPS Garmin GPSMAP 60Cx in na veliko začudenje si z njim ne moreš kaj dosti pomagat niti pri tem za kar je namenjen.
Ali so koordinate meje na PISO zgrešene ali sama naprava greši za 20 in več metrov. Skratka, znan mejnik je po GPS postavljen 22 metrov stran od dejanskega stanja.

Avtor: DorijanKraj: južnoprimorska PrispevekObjavljeno: Sob Sep 24, 2011 10:43 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če prav vem je to zato, ker dajo na roke narisan karte izpod Marije Terezije čez letalske posnetke in lahko zelo odstopajo na določenih mestih.

Avtor: alyKraj: Kranj - struževo PrispevekObjavljeno: Sob Sep 24, 2011 10:56 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
silvo22 je napisal/a:
znan mejnik je po GPS postavljen 22 metrov stran od dejanskega stanja.

Poskusi čez 12 in 24 ur ponovit meritev. Me zanima rezultat...

Avtor: ceroKraj: vipava PrispevekObjavljeno: Sob Sep 24, 2011 12:01 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
da nisi kaj zamešal koordinate pri pretvorbi( sekunde, stotinke, minute ).

Avtor: MadMax PrispevekObjavljeno: Sob Sep 24, 2011 7:58 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kolikor sem se sam igračkal z GPSom, mi pred bajto dela <0.5m (recimo nekje na 30cm) natančno glede na PISO in podobne. Manj kot pol metra pa je že debelina črte na mapi.
Je pa res da sem ga pustil na mestu več kot pol ure in opazoval povprečje ter za uporabnejše rezultate jemal tiste, ko je gps uporabljal več satelitov.
Aja, pa lep jasen sončen dan je zaželjen. Gosti oblaki mu že otežujejo delo...

Stran 2 od 6

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group