www.elektronik.si
Smiselnost postavitve sončne elektrarne 50kWp

www.elektronik.si -> Energetika

Avtor: ioanesKraj: Selška PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 1:57 pm    Naslov sporočila:  Smiselnost postavitve sončne elektrarne 50kWp
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni

Zanima me smiselnost postavitve male sončne elektrarne s 50kWp.
Na voljo imam več kot 500m^2 strešne površine z naklonom 41° in odmikom od azimuta 60°, drugih ovir načeloma ni.
Glede na relativno velik odmik od azimuta naj bi bil pričakovan izkoristek 90% napram orientaciji direkt na jug.
Zanima me kakšno ceno naj bi dosegel. Trenutno imam ponudbo za 90k€.
Koliko časa traja od odločitve za in priklopa v omrežje.
Kakšne so cene zavarovanj?

Druga stvar pa je, kako naj prijavim dejavnost, kot sp ali kot dopolnilna na kmetiji?

Na sončno elektrarno zgledam zgolj kot investicijo.

Lep dan

Nazadnje urejal/a ioanes Sob Feb 25, 2012 9:14 am; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: AzraelKraj: Gorje PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 2:14 pm    Naslov sporočila:  
Pozabi.

Rentabilnost je bila na celo takrat na meji, ko so ta jajčka na veliko zalivali z nenormalo visokimi subvencijami. Čas povrnitve stroškov 10 do 15 let, če nič ne crkne, kar je utopija. Življenska doba panelov je smešno kratka.

Ampak te zgodbe je končno konec (država je bankrotirala zaradi subvenciji in ostale Robin Hood ekonomije) in tako je fotovoltaika finančen polom, če misliš tisto revščino od elektrike prodajati v omrežje (drugo je če sedaj tja s helikopterjem voziš nafto za agregat). Čas povrnitve investicije 100 let in več, če ni nobenih obratovalnih stroškov, kar je fantastika (brez pridevnika znanstvena).

Avtor: malciKraj: Polhov Gradec PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 2:39 pm    Naslov sporočila:  
Citiram:
država je bankrotirala zaradi subvenciji

je bankrotirala, a ne zaradi subvencij. Le te plačujem vsi porabniki el. energije v obliki prispevka po ne vem katerem členu.....(poglej položnico)

lp
uroš

Avtor: Pyr0Beast PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 2:55 pm    Naslov sporočila:  
Se mi je zdelo malce čudno kaj je cena panelov na ebayu začela tako padati

Avtor: AzraelKraj: Gorje PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 3:11 pm    Naslov sporočila:  
@malci

Govorim o državni subvenciji, ki je prišla zraven odkupne cene energije. Pač država je bedno razmetavala davkoplačevalski denar, dokler ni ckrknilo vse kamor so subvencije segle (kmetijstvo, banke, solar in podobne zadeve vkljućno z državo).

Subvencije so bomba H ekonomije. Če jo uporabiš pametno in v dovolj majhni količini, imaš velik profit. V nasprotnem uničijo vse, tudi državo, ki jih je uporabila in ne samo tistih področij, kjer so zadevo uporabili.

Avtor: PZUFICKraj: Rakek PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 4:17 pm    Naslov sporočila:  
Že tako se ne splača na 500mm^2 oziorma 5m^2 pa sploh ne.

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 5:17 pm    Naslov sporočila:  Re: Smiselnost postavitve sončne elektrarne 50kWp
ioanes je napisal/a:
Pozdravljeni

Lep dan

Sem mislil, da boš s njimi ogreval vodo, se bi ti verjetno bolj splačalo, samo moraš menjati za takšne, ki to omogočajo.

Kaj pa, če bi za spremembo, če imate kaj prida vetra tam oddal kos parcele v najem, da bi tam postavili kakšno veterno elektrarno ali več? Meni se nezdi preveč neumna ideja, nevem kako je pa tukaj s stroški. Tu gledam bolj na to koliko je lahko pameten kmet napram okoljevarstvenikom.

Avtor: SimonSKraj: Kobarid PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 5:32 pm    Naslov sporočila:  
Če imaš svoj denar, ali če si SP se ti izplača. Če pa misliš jemati kredit v ta namen.... jaz nebi.

Avtor: rok245Kraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 7:30 pm    Naslov sporočila:  
mogoče si mislil 500m^2 ??
ja pred kratkim sem se zanimal za 20kWp spodaj pripenjam izračun. Šlo naj bi se za elektrarno na ključ na streho ki ima 165m^2 (83 modulov dimenzij 1,640x1,012m).
Moduli so fiksni, njihov nagib znaša 37°, azimut = -28°. mnenje ? splača se če imaš denar,za kredit pomoje se ne splača. Naj bi bila investicija povrnjena v 7ih do 8ih letih.
Lp,Rok

Avtor: alyKraj: Kranj - struževo PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 9:43 pm    Naslov sporočila:  
Po 8-ih letih se ti povrne, po 10-ih moraš pa zamenjat polovico, da subvencija še naprej kaplja Silenced Minuis vzdrževanje sistema... Po mojem imaš eno leto dobička, to je pa vse.

Jaz se ne bi šel teh hecev. Res ne. Kar se mnogo bolj splača so sončni kolektorji.
Pozimi boš lahko celo hišo ogreval na toplo vodo iz kolektorjev, za poleti pa si postaviš parno turbino, ki ti proizvaja elektriko za lastne potrebe.

Pozimi prišparaš za ogrevanje, poleti za elektriko. Pa še začetna investicija je mnogo manjša.

Avtor: RokicKraj: Okolica Gorice PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 10:48 pm    Naslov sporočila:  
parno turbino? ti resno to?

Avtor: rolandoKraj: Črnomelj PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 11:57 pm    Naslov sporočila:  
Ni smiselno postavit elektrarne, ker je amortizacijska doba približno 12 do 15 let, življenska doba pa 20 do 25 let. V tem času se izkoristek zmanjša. Tudi ne veš kakšni bodo pogoji priprodaji elektrike. Odpreti pa moraš s.p.

Avtor: Pyr0Beast PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 6:19 am    Naslov sporočila:  
aly je napisal/a:
Po 8-ih letih se ti povrne, po 10-ih moraš pa zamenjat polovico, da subvencija še naprej kaplja Silenced

To misliš menjavo zaradi izkoristka ali poškodb ali je še kakšen zakonski hec noter ?

>parno turbino? ti resno to?
Ne rabi biti para.

Lahko se uporabi tudi raznorazna hladiva kot so r407 ipd. zadeve. Za turbino vzameš scroll kompresor ki dela v obratni smeri.
Izkoristek je ranga 6%, veliko po zaslugi nizke delovne temperature (100°C)

Avtor: ioanesKraj: Selška PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 9:26 am    Naslov sporočila:  
rok245 je napisal/a:
mogoče si mislil 500m^2 ??
ja pred kratkim sem se zanimal za 20kWp spodaj pripenjam izračun. Šlo naj bi se za elektrarno na ključ na streho ki ima 165m^2 (83 modulov dimenzij 1,640x1,012m).
Moduli so fiksni, njihov nagib znaša 37°, azimut = -28°. mnenje ? splača se če imaš denar,za kredit pomoje se ne splača. Naj bi bila investicija povrnjena v 7ih do 8ih letih.
Lp,Rok

Ja moja napaka, mislil sem 500m^2. Saj površim imam precej več, samo pri vseh je sleme še bolj S-J. Pri tej ponudbi naj bi se mi investicija povrnila v 6.8letih.
Sem pa dobil tudi ponudbo iz nemčije za komplet material po ceni 1k€/kWp.
Je pa potem problem montaža in samo vodenje projekta.

Avtor: Profesor EinsteinKraj: Rogaška Sl. PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 9:42 am    Naslov sporočila:  
Zdravo

Upam da me ne bodo globalisti zaradi naslednje izjave predčasno zastrupili z brezpilotnim letalom Smile

Če pravite, da je pogoj za pridobitev subvencije za gradnjo sončne elektrarne s.p. potem gre za natrimano (podtaknjeno) taktiko odvzema premoženja.

Lp.

Darko

Nazadnje urejal/a Profesor Einstein Pon Feb 27, 2012 9:40 am; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: tigerKraj: Škofja Loka PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 9:46 am    Naslov sporočila:  
Pozdravljeni

Kdor misli, da se povrne vložek v sončno leketrano v 8 do 10 let iz se hudo moti. To je samo tržna niša trgovcev. Realnost je druga. Nihče ne omenja vzdrževanja. Kar se je pa pokazalo v zadnjem času in tega ni nihče prej omenjal, v primeru požara na strehi. Zgodi se nič. Gasilci pridejo in nemo opazujejo, ker podnevi ne smejo gasiti zaradi napetosti v panelih. To sem videl na lastne oči pred časom v Kranju. Policisti so pa panično zaprli dostop do stavbe. Kaj bodo naredile zavarovalnice na to temo si lahko samo mislimo.

LP

Avtor: rok245Kraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 10:03 am    Naslov sporočila:  
Profesor Einstein je napisal/a:
Zdravo

Upam da me ne bodo globalisti zaradi naslednej izjave predčasno zastrupili z brezpilotnim letalom Smile

Če pravite, da je pogoj za pridobitev subvencije za gradnjo sončne elektrarne s.p. potem gre za natrimano taktiko odvzema premoženja.

Lp.

Darko

Kot sem razumel prodajalca, izvajalca bi moral imeti s.p. zaradi prodaje električne energije.

tiger je napisal/a:
Pozdravljeni

Kdor misli, da se povrne vložek v sončno leketrano v 8 do 10 let iz se hudo moti. To je samo tržna niša trgovcev. Realnost je druga. Nihče ne omenja vzdrževanja. Kar se je pa pokazalo v zadnjem času in tega ni nihče prej omenjal, v primeru požara na strehi. Zgodi se nič. Gasilci pridejo in nemo opazujejo, ker podnevi ne smejo gasiti zaradi napetosti v panelih. To sem videl na lastne oči pred časom v Kranju. Policisti so pa panično zaprli dostop do stavbe. Kaj bodo naredile zavarovalnice na to temo si lahko samo mislimo.

LP

Sončne elektrarne se da zavarovati za cca. 1500€ na leto, kot mi je povedal znanec ki dela pri zavarovalnici. Je pa res da se tega ne da gasiti ja, tako da lahko samo gledaš potem pa upaš da si prebral ves drobni tisk pri zavarovalni polici Smile

Lp,Rok

Avtor: AzraelKraj: Gorje PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 10:03 pm    Naslov sporočila:  
@Profesor Einstein

Da, s.p. pomeni enostavnost ustanovitve, toda, ko bo lastnik te zadeve bankrotiral, ga lahko oskubijo do kosti. Sicer bi bilo zanimivo vedeti kakšne profesije mora biti lastnik solarne elektrarne, da ima lahko s.p. za prodajo elektrike? Trgovec, elektrikar, naivnež? Za odprtje nekega s.p. moraš imeti izobrazbo ustrezne stroke.

Glede "globalistov" nič skrbeti, Že med mandatom 43. presednika ZDA, so tam ukinili državne subvencije za solar.

Nekaj let prej pa se je to zgodilo v Izraelu.

Drugi pa kaj prida brezpilotnih frčal nimajo.

V glavnem. S tem solarjem profitirajo prodajalci in proizvajalci. Prodajajo že 30 let staro tehnologijo, ki ni ne tič ne miš. Zaslužki so bajni zaradi subvencij in dokler teče veletok denarja, tudi razvoja ni. Ni potrebno.

Ko bo subvencij zmanjkalo, bodo ti, ki so dosedaj služili s solarjem, prodajali neko drugo Flop shop šaro. Naivneži s solarjem na bajti, pa bodo žaljujoči ostali.

Avtor: RUrosKraj: Moravče PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2012 12:09 am    Naslov sporočila:  
Azrael je napisal/a:
Prodajajo že 30 let staro tehnologijo, ki ni ne tič ne miš.

Ob tej trditvi je morda vredno omeniti to, da se razlikuje tehnologija v proizvodnji (torej tehnologija, ki je dobavljiva vsem navadnim smrtnikom oz. tehnologija za komercialno rabo) in pa tehnologije, ki so šele v razvoju in šele prihajajo na trg. Ne gre namreč kar čez noč izstreliti neko stvar na trg posledice so lahko zelo hude. Poleg tega so novejše tehnologije že na trgu, vendar so cene višje zaradi uveljavljanja na trgu (manjše število prodanih izdelkov) in proizvodni stroški pač padejo na tisti mali delež prodanih izdelkov.
In še ena stvar: Ko so nove tehnologije na voljo, jih laboratorji ponavadi kar hitro vržejo vsem pod nos, ampak do uporabnega izdelka je ponavadi pot še dolga. Npr.: kaj ti bodo elektrokemijske celice ki so celice 3. generacije, če pa je izkoristek celice (trenutno) zanič.

Avtor: damoKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2012 10:09 am    Naslov sporočila:  
Zdaj morajo razprodati stare celice, nato pa pridejo na vrsto z izkoristkom >40%. Šele tiste bodo zanimive.

Avtor: AzraelKraj: Gorje PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2012 8:00 pm    Naslov sporočila:  
Zelo dvomim, da bo kaj s takim izkoristkom v dogledni prihodnosti. Je vojska in mogoče še Nasa, ki bi znala izsiliti take primerke za lastne potrebe, če res obstajajo. Samo vsa naj naj fotovoltaika, so samo izbrani najbolj uspeli primerki najboljših serij.

V primeru, če bodo enkrat res na voljo solarni paneli, ki ne bodo porabili več energije za svojo proizvodnjo in razgradnjo, kot jo bodo proizvedli v svoji celotni življenski dobi, je tu naslednji hakelc.

Kaj si lahko pomagamo s solarjem pri proizvodnji elektrike za velike elektroenergetska omrežja? Solar je nestanoviten vir za katerega minuto naprej ni mogoče predvideti kaj bo s proizvodnjo, saj vsak oblaček nad panelom vpliva na proizvodnjo.

V teh omrežjih rabimo velike enote kot so TE in JE za pokrivanje glavnine porabe in HE za konične moći. Solar ne gre v nobeno od teh dveh kategorij, enako kot vetrne elektrarne, ki so že dokazale, da vse kar lahko dosežejo, je sesutje omrežja in nič več.

Avtor: twomKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2012 11:19 pm    Naslov sporočila:  
Odkupna cena s subvencijo je določena samo za pogodbeni čas (~10 let), potem te subvencije ni več in prodajaš elektriko po "navadnih" cenah.

Še moj predlog:
če imaš denar za naložbo ga veži na banki za 10 let.

Ob 4% obrestih na leto boš imel po 10 letih že 50% dobička in vso naložbo povrnjeno, v primeru naložbe v fotovoltaično elektrarno pa boš po 10 letih komaj dobil povrnjen vložek. Za naprej pa preberi prvo vrstico...

Avtor: mucekKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Ned Feb 26, 2012 11:49 pm    Naslov sporočila:  
Dober članek na to temo je v aktualni številki Življenje in tehnika. Taisto smo poslušali letos na podelitvi Vidmarjevih nagrad na FE ... Vsedno branja in razmisleka o t.i. zeleni energiji ...

LP, g

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Pon Feb 27, 2012 6:52 pm    Naslov sporočila:  
Moje skromno mnenje:

Ko(če) bo (kdaj) izkoristek sončnega panela približno enak kot je izkoristek kolektorja za ogrevanje vode, (torej, ko bi s površino solarnega panela enake velikosti kot je velikost sončnega kolektorja za ogrevanje vode, proizvedel tako količino električne energije, da bi z njo segrel v enakem času enako količino vode do enake temperature) no, potem bi morda razmišljal o nakupu. Seveda bi mogla biti tudi cena nekje primerljiva. Sicer ni junaka, ki bi me prepričal nasprotno...

Avtor: damoKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Pon Feb 27, 2012 7:33 pm    Naslov sporočila:  
kam pa je izginil Bisolov EPP ? Rolling Eyes

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Pon Feb 27, 2012 9:12 pm    Naslov sporočila:  
damo je napisal/a:
kam pa je izginil Bisolov EPP ? Rolling Eyes

V smeteh je...

Avtor: HighlagKraj: Črnuče PrispevekObjavljeno: Pon Feb 27, 2012 9:43 pm    Naslov sporočila:  
Se podpišem pod Silvotov prispevek.

Saj ne rečem, da so sončne celice kje celo dobrodošle, ni pa to trenutno tehnologija, ki bi jo morali forsirati. Je preveč potratna. Zelenci pa ne vidijo dlje od dolžine svoje roke.

Avtor: žajlaKraj: Š.Turn PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 1:13 am    Naslov sporočila:  
Kar se gašenja tiče, smo gasilci že prišli do tega, da bi vseeno poizkusili gasiti. In to kar z vodo, seveda z upoštevanjem varnostne razdalje in ustreznih ročnikov! Če gori streha pod paneli. Če pa gori inštalacija ali pretvornik, bomo pa poizkusili z gasilniki za gašenje naprav pod električno napetostjo!

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 3:02 am    Naslov sporočila:  
Lp
Ali ima kdo kakšen konkreten podatek o tem da so kakšni sončni paneli po 10 letih prenehali delovati, ker moj prijatelj ima na vikendu sončni panel iz sedemdesetih je 9 W in mu še danes napolni akumulator.Ali so takrat delali boljše?
Kateri od vas tu na forumu ima sončno elektrarno ali vsaj kakšen panel in govori iz svojih izkušenj?

@ioanes
na tem forumu ni prav veliko pristašev fotovoltaike bi pa bilo zanimivo če bi ti naredil elektrarno in potem kasneje poročal "iz prve roke".
B

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 11:32 am    Naslov sporočila:  
BTW...je kdo že omenil strupenost same proizvodnje teh slavnih zelenih panelov? To se ponavadi prav prikladno pozablja.

Avtor: SimonSKraj: Kobarid PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 11:33 am    Naslov sporočila:  
Res hecno
Sončna elektrarna je hudo draga stvar. Če se vžge se jo ne da pogasiti. Zakaj vsakemu panelu za par 100€ ne dodajo 1€ vreden rele. Torej ta rele bi prožila naprimer omrežna napetost. Če jo ni, so paneli fizično odklopljeni in povsem nenevarni za gašenje.

Načeloma ni tu nihče proti sončni elektrarni. Mislim, da bi jo imel vsak, če bi bila reltabilna. Ampak če bi razmišljal z svojo glavo in nebi poslušal le lepih besed prodajalca bi mogoče drugače razmišljal.

Avtor: milan62Kraj: Kranj PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 11:38 am    Naslov sporočila:  
žajla je napisal/a:
Kar se gašenja tiče, smo gasilci že prišli do tega, da bi vseeno poizkusili gasiti. In to kar z vodo, seveda z upoštevanjem varnostne razdalje in ustreznih ročnikov! Če gori streha pod paneli. Če pa gori inštalacija ali pretvornik, bomo pa poizkusili z gasilniki za gašenje naprav pod električno napetostjo!

Menda je razlog prepovedi gašenja z vodo ta, da so paneli galvansko povezani z omrežjem. In pri tem pač ne obstaja varnostna razdalja. Verjetno pa obstajajo gasilna sredstva s katerimi lahko gasiš tudi naprave pod napetostjo

LP

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 12:36 pm    Naslov sporočila:  
protoncek je napisal/a:
BTW...je kdo že omenil strupenost same proizvodnje teh slavnih zelenih panelov? To se ponavadi prav prikladno pozablja.

http://sunhive.com/how-toxic-are-solar-panels/
.

Avtor: MerlinKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 1:06 pm    Naslov sporočila:  
Če daš rele blizu panela, a nimaš tam omrežne napetosti?

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 1:49 pm    Naslov sporočila:  
pirpy je napisal/a:
protoncek je napisal/a:

http://sunhive.com/how-toxic-are-solar-panels/
.

OK, tole na tej strani gotovo ne velja za kitajce---oni kadmij sigurno spuščajo v najbližji potok...

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 2:13 pm    Naslov sporočila:  
mi747 je napisal/a:
žajla je napisal/a:

Menda je razlog prepovedi gašenja z vodo ta, da so paneli galvansko povezani z omrežjem. In pri tem pač ne obstaja varnostna razdalja. Verjetno pa obstajajo gasilna sredstva s katerimi lahko gasiš tudi naprave pod napetostjo

LP

doma imam cisterno na top in večkrat sem že zalival žice 20 kV dalnovoda na razdalji 20 metrov in čeprav ima cisterna precej debelejši curek vode kot ročnik gasilcev se curek na takšni razdalji spremeni v kapljice in ni več prevoden.
b

Avtor: milan62Kraj: Kranj PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 2:37 pm    Naslov sporočila:  
pirpy je napisal/a:

doma imam cisterno na top in večkrat sem že zalival žice 20 kV dalnovoda na razdalji 20 metrov in čeprav ima cisterna precej debelejši curek vode kot ročnik gasilcev se curek na takšni razdalji spremeni v kapljice in ni več prevoden.
b

Korajžen si. Jaz tega ne bi upal početi.

LP

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Tor Feb 28, 2012 4:12 pm    Naslov sporočila:  
Smile
saj prvič je bilo po nesreči potem pa sem videl oddajo mithbusters kako dolgo curek ostane prevoden .

Avtor: twomKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sre Feb 29, 2012 12:02 am    Naslov sporočila:  
eno je curek,
poplava od gašenja je pa drugo...

Avtor: sandekKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Čet Mar 01, 2012 6:57 pm    Naslov sporočila:  
Naj povem, da se nekateri malo motite glede solarne tehnologije. Jaz sem se namreč pozanimal pri Bisolu za postavitev sončne elektrarne, vendar sem streho hotel dati v najem (370^2m). Prejemal bi mesečno najemnino, ki je velika 6-10% proizvedene električne energije, kar bi zneslo okrog 100€/mesec in te ne briga nič drugega. Lahko pa se zmeniš za vnaprejšnje plačilo pavšalne najemnine v enkratnem znesku. Sklene se pogodba o najemu strehe, za dobo (mislim da) 20 let. Vendar je zadeva padla v vodo, ko so ugotovili, da sem predaleč od trafota (815m), da bi se jim izplačalo vleči kabel po zemlji. To in predelava trafota jim namreč predstavlja največji strošek pri vsaki elektrarni.
Kot samostojni prodajalec energije ne rabiš nobene izobrazbe. Če želiš prejeti dodatne subvencije za izvajanje dopolnilne dejavnosti (proizvodnja el. energije), s čimer se pa spet zavežeš s pogodbo, da boš primarno dejavnost opravljal določeno obdobje ...
- Doba zagotovljene odkupne cene energije je 15 let in se ne spreminja! (kaj pa inflacija? v Veliki Britaniji je cena energije vezana na inflacijo)
- Gašenje se izvaja z gasilnim prahom (so že preizkusili v nemčiji)
- vzdrževanja ni, če je elektrarna postavljena strokovno in ustrezno zaščitena proti raznimi glodalci. Iz panelov se odstranjuje le listje ali druga umazanija.
- moč elektrarne se vsako leto zmanjša za 1%, Bisolovi moduli imajo garancijo 80% delovanja vsaj 20 let. Pravijo, da je elektrarno smiselno uporabljati do 40 let, potem pa njena moč preveč upade.
- solarni paneli se reciklirajo, v Sloveniji je že podjetje s to dejavnostjo, tako da ni to tako umazana tehnologija, če gledaš na to, koliko energije proizvede v svoji življ. dobi (za proizvodnjo ene avtomobilske gume se porabi 25 litrov nafte)

Sam sem v dvomih glede dobička iz te dejavnosti, sploh v današnjih nestabilnih časih. Ker ponujajo tudi pavšalno najemnino v enkratnem znesku, bi se mogoče izplačalo za to vrednost postaviti svojo samooskrbno elektrarno z možnostjo prodaje viška energije v omrežje. To pa bi bil dobiček od prvega dne postavitve elektrarne.
Za samooskrbo hiše z energijo bi bilo dovolj, vendar je problem, ko nastopi tema in zima. Če bi imel zadostno kapaciteto akumulatorjev, bi mogoče šlo ... Smile

Avtor: gregoralKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Čet Mar 01, 2012 7:13 pm    Naslov sporočila:  
Bom podal še svoje mnenje.

Dokler je odkupna cena solarne električne energije subvencionirana, je velika razlika med:
- splača se meni, ker imam pri odkupu zagotovljeno subvencionirano ceno
- splača se (davkoplačevalcem, državi, makroekonomsko, ...) ker je skupna cena / kWh manjša kot pri TEŠ-6

Če nas zanima samo prvi primer, potem je ponudba ki si jo navedel sigurno dobra (zate).

Če pa se ne želimo zgledovati po Grčiji je pa za upravičeost takega sistem nujno upoštevati vse stranske produkte! (okoljske, proračunske, tehnične, ...)

Za drugi scenarij nisem prepričan če je tako fantastičen kot je seveda prvi.

Poleg tega je verjetno treba upoštevati še:
- cena zavarovanja hiše se zviša
- verjetnost da gasilci ne bodo mogli "pravočasno" pogasiti požara je precej večja

(če pri gašenju požarov sploh lahko govorimo o pravočasnem gašenju)

Dokler je cena subvencionirana, se vedno splača v omrežje prodati vso proizvedeno energijo, ker jo lahko kupiš ceneje kot jo prodaš.
Samooskrba v teh pogojih je nesmiselna.

Če pa si zloben, potem lahko poleg solarne "nazaj" preprodajaš kar navadno elektriko (prodajo ti jo ceneje kot ti jo odkupijo).

LP, Gregor

Avtor: SimonSKraj: Kobarid PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 11:04 am    Naslov sporočila:  
Sandek:
Če mene vprašaš si le nova reklama za BISOL.
Tudi jaz sem se enkrat zanimal, da bi oddajal streho, ampak jaz sem dobil bissstttveno slabšo ponudbo.
Gašenje s prahom ja seveda, ampak to gre za male požare. Ko gori hiša gasijo z vodo z varne razdalje.
Subvencije, subvencije, subvencije. A sedaj se bomo pa le na subvencije zanašali. Kaj se bo zgodilo z subvencijami, ko pojdemo v recesijo? Mogoče že drugo leto. Mislim, da bo to prvo, kar bodo brisali.
Mislim, da potem ne boš proizvedel niti toliko energije, da bi kredit odplačeval... Srčno upam, da se to ne bo zgodilo, ampak jaz se na to nebi zanašal.
Še vedno sem mnenja da se to izplača le privatnikom, da "utajilo" del dobička.

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 11:18 am    Naslov sporočila:  
Torej, ta slavna zagotovljena cena je, kot že rečeno, brez upoštevane inflacije. Torej bo čez 15 let ta cena enaka nič.
NE rabiš izobrazbe---no, ja...kaj pa ima izobrazba veze s tem?
gašenje s prahom ----Ja, katero gasilsko društvo ga pa ima? Redki. Nekaj profesionalnih, prostovoljna nimajo. Vedeti pa moraš da te dostikrat rešijo prav prostovoljna društva...(no v primeru panelov na strehi bodo samo skupaj s tabo gledali požar).
Vzdrževanja ni----hja, odstranjevanje listja, snega in umivanje panelov (ja, tudi to je treba) je zame vzdrževanje. Torej vzdrževanje JE!!!
40 let..si prepričan da ti v 40 letih ne bo toča vsaj enkrat razbila panelov?
Ja, imaš zavarovano, ampak to spet stane, pa zavarovalnica ti ne bo plačala 100%....pa imaš nepredviden strošek!
Solarni paneli se reciklirajo: ja, samo se ne sami od sebe. Ja, obstaja firma, ki to dela, samo ne dela zastonj, jo je treba plačati!
Subvencija se lahko ukine. Ja, lahko tožiš, ker imaš pogodbo. Elektro gre lahko v stečaj in odpre novo firmo. Koga poš potem tožil?

Avtor: PingiKraj: Selnica ob Dravi - Maribor PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 12:29 pm    Naslov sporočila:  
Ob vsem tem branju tukaj mi je padlo na pamet nekaj drugega (kar nima veze s temo, pa vendar). V naši občini so dali v najmem šolsko streho in nanjo namestili solarne panele ! Po vsem tem kar berem glede gašenja me je kar groza če pride do požara v času ko so otroci v stavbi !?!? Je kje uradno zapisano da se to ne gasi, ker je po moje nujno na občini nekoga stisnit za vrat da se v tem primeru paneli demontirajo !?

Avtor: Pyr0Beast PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 12:40 pm    Naslov sporočila:  
Verjetno bodo šli ven iz šole in ne bodo čakali da zgorijo.

Vse kar tile paneli rabijo je en odklopnik od omrežja in to je to.

Avtor: PingiKraj: Selnica ob Dravi - Maribor PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 12:55 pm    Naslov sporočila:  
@Pyr0Beast
d'oh!

Avtor: VolkDKraj: Divača (Kačiče) PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 1:01 pm    Naslov sporočila:  
Pyr0Beast je napisal/a:
Verjetno bodo šli ven iz šole in ne bodo čakali da zgorijo.

Ustavi se malo. Na vseh področjih. Dojami, da ljudje vidijo svet precej drugače od tebe. Ne posiljij jih.

Avtor: pouleKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 1:14 pm    Naslov sporočila:  
Da ne boste mlatili prazne slame, si preberite tukaj. OSNOVNA PRIPOROČILA ZA GASILCE - GAŠENJE OBJEKTOV OPREMLJENIH S SONČNIMI ELEKTRARNAMI

Še pdf...

Avtor: AzraelKraj: Gorje PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 1:23 pm    Naslov sporočila:  
Samo razmišljanje.

Koliko (pre)prodajalcev solarnih panelov in pripadajoče kramarije, ima doma lastno solarno elektrarno?

Avtor: Pyr0Beast PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 2:01 pm    Naslov sporočila:  
Pingi je napisal/a:
@Pyr0Beast
d'oh!

Sami paneli so zlahka ločeni od omrežja. Tudi morajo nekako biti, drugače bi na njih prebijalo kot za šalo

Konec koncev jih lahko daš tudi v kratek stik pa je

Avtor: sixkillerKraj: Čatež / Trebnje PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 2:24 pm    Naslov sporočila:  
Pyr0Beast je napisal/a:
Pingi je napisal/a:
@Pyr0Beast
d'oh!

Sami paneli so zlahka ločeni od omrežja. Tudi morajo nekako biti, drugače bi na njih prebijalo kot za šalo

Pred kratkim so pokrili parkirišče/skladišče podjetja v Novem mestu z paneli, ki vsebujejo odklopnik. Govorilo se je, da je to prva SE, ki je narejena tako kot bi morale biti tudi vse ostale. Pri gašenju tako ne more priti do poškodb gasilcev. Vgrajevanje odklopnikov direktno na panele oz. že module naj bi podražilo investicijo samo za 8%. Sedaj pa si izračunajte razliko, če zadeva pogori ali pa jo pogasijo gasilci.
Na kratko: Za gasilce so najbolj nevarni DC vodi do razsmernikov saj so ponavadi nameščeni nadometno, v požaru se poškoduje izolacija in pride do obloka.

P.S. če bi bli vsi moduli narejeni z vgrajenim odklopnikom in bi se avtomatsko odklopili v primeru požara, ne bi prišlo v vseh teh požarih do takih razsežnosti in nato do takih nemogočih razprav o škodljivosti in nevarnosti SE, ki posledično odganjajo kupce. Proizvajalci so si sami izkopali jamo.

Avtor: Pyr0Beast PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 2:46 pm    Naslov sporočila:  
sixkiller je napisal/a:
Pyr0Beast je napisal/a:
Pingi je napisal/a:
@Pyr0Beast
d'oh!

Pred kratkim so pokrili parkirišče/skladišče podjetja v Novem mestu z paneli, ki vsebujejo odklopnik. Govorilo se je, da je to prva SE, ki je narejena tako kot bi morale biti tudi vse ostale. Pri gašenju tako ne more priti do poškodb gasilcev. Vgrajevanje odklopnikov direktno na panele oz. že module naj bi podražilo investicijo samo za 8%. Sedaj pa si izračunajte razliko, če zadeva pogori ali pa jo pogasijo gasilci.
Na kratko: Za gasilce so najbolj nevarni DC vodi do razsmernikov saj so ponavadi nameščeni nadometno, v požaru se poškoduje izolacija in pride do obloka.

P.S. če bi bli vsi moduli narejeni z vgrajenim odklopnikom in bi se avtomatsko odklopili v primeru požara, ne bi prišlo v vseh teh požarih do takih razsežnosti in nato do takih nemogočih razprav o škodljivosti in nevarnosti SE, ki posledično odganjajo kupce. Proizvajalci so si sami izkopali jamo.

Se samo strinjam

Avtor: sandekKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 3:14 pm    Naslov sporočila:  
SimonS je napisal/a:
Sandek:
Če mene vprašaš si le nova reklama za BISOL.

ne reklamiram bisol, pač njega sem vzel kot referenco na področju solarne tehnologije, ker ima toliko certifikatov in je znan širom evrope tudi s podjetji v tujini.

SimonS je napisal/a:

Subvencije, subvencije, subvencije. A sedaj se bomo pa le na subvencije zanašali. Kaj se bo zgodilo z subvencijami, ko pojdemo v recesijo? Mogoče že drugo leto. Mislim, da bo to prvo, kar bodo brisali.
Mislim, da potem ne boš proizvedel niti toliko energije, da bi kredit odplačeval... Srčno upam, da se to ne bo zgodilo, ampak jaz se na to nebi zanašal.

sploh ne zagovarjam tega sistema vzpodbujanja vlaganja v obnovljive vire (ravno zato sem eno od slabosti navedel inflacijo), ker na koncu bo verjetno investitor kratkega potegnil zaradi narave našega ljubega sistema. Ravno zato sem se zanimal le za oddajo strehe v najem, pa še to me je sčasoma minilo.

protoncek je napisal/a:

40 let..si prepričan da ti v 40 letih ne bo toča vsaj enkrat razbila panelov?

Razz bisol Razz daje garancijo na odpornost proti toči premera do 2,5cm. Imajo certifikat o testiranju. (čeprav danes padajo že jabolka z neba Smile)

protoncek je napisal/a:

Subvencija se lahko ukine. Ja, lahko tožiš, ker imaš pogodbo. Elektro gre lahko v stečaj in odpre novo firmo. Koga poš potem tožil?

politiki bi ti rekli, da ne verjameš v pravno državo. Razz
tu se popolnoma strinjam s tabo Smile

Pyr0Beast je napisal/a:

jaz tudi mislim, da bi to bila rešitev. Nekdo prej je že predlagal, da bi dodali rele za 1€ VSAKEMU panelu posamezno in seveda ločitev od distribucijskega omrežja. Vsak panel namreč ne proizvaja tako velike napetosti, da bi bila smrtno nevarna. Skupina panelov pa proizvaja tudi 1000V, kar pa je katastrofa.

sixkiller, se v celoti strinjam! Zadeva je bila premalo premišljena in testirana. Pač mudilo se jim je za zaslužek Smile[/b]

Avtor: gregoralKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 3:15 pm    Naslov sporočila:  
@Pyr0Beast:
>>Konec koncev jih lahko daš tudi v kratek stik pa je

Ja teoretično že, kaj pa če en panel pade s strehe in odtrga del tega kratkega stika?

Dokler sistem ne gori lahko izbiraš kaj bi lahko naredil, ko pa enkrat gori pa ne več.

Odklopniki (termični? termične varovalke ki jih ogenj dejansko prežge?) pa bi omilili / rešili zadevo.

(Ugibam!) Teh subvencij je na državnem nivoju tako malo, da bi obstolječe pogodbe verjetno izpolnili, novih pa ne bi več izdajali/sklepali (pogodb mislim).

V TEŠ bo šlo bistveno več davkoplačevalskega denarja.

LP, Gregor

Avtor: Pyr0Beast PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 3:21 pm    Naslov sporočila:  
Najcenejša rešitev - serijski mosfet vezan z optocouplerjem - če ni signala panel ne dela

Druga rešitev - mos ki gre v stik na komando, lahko tudi kakšen scr oz. podoben hec ki se napali ko zazna vodo ali pa ga prožiš ročno

opcij je mnogo in niti ena ne pride blizu 10% cene panela, razen če je panel vreden 20€

Avtor: AzraelKraj: Gorje PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 4:39 pm    Naslov sporočila:  
sandek je napisal/a:
Razz bisol Razz daje garancijo na odpornost proti toči premera do 2,5cm. Imajo certifikat o testiranju. (čeprav danes padajo že jabolka z neba Smile)

hysterical

In to jemlješ za suho zlato?

Seveda štacunarji to "garancijo" dajejo z veseljem, saj jih nič ne stane. Hec je samo v tem, da ti ne moreš dokazati, da je bila toča manjša, ko se je zadeva spremenila v rešeto.

Namreč, za dokazilo moraš pridobiti uraden dokument od ARSO, ti pa ti ga ne morejo dati, razen v primeru, če ima ARSO ustrezno opremljeno opazovalno postajo največ nekaj metrov stran, kot so nastale luknje v strehi ali panelih.

Od štacunarja iz tega naslova boš dobil točno 0. Zavarovalnice pa nikoli ne povrnejo cele premoženske škode, del stroškov imaš še vedno ti, kar je tudi smisel premoženskih zavarovanj.

Avtor: gregoralKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 5:15 pm    Naslov sporočila:  
@Azrael:
Citiram:
Namreč, za dokazilo moraš pridobiti uraden dokument od ARSO, ...

Ali je zgornja trditev ugibanje/sklepanje ali si to preveril?

Citiram:
Zavarovalnice pa nikoli ne povrnejo cele premoženske škode, del stroškov imaš še vedno ti ....

Glede zgornjega se pa motiš. Lahko imaš zavarovano na novo vrednost in dobiš povrnjeno vso škodo.

Seveda v povprečju pa tako ali tako zavarovalnicam preplačamo strošek zavarovanja najmanj 3x (o količniku ugibam, imajo pa zavarovalnice velike dobičke, tako da očitno preplačamo).

LP, Gregor

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 5:23 pm    Naslov sporočila:  
Ja samo ta silicijeve ploščice tudi „verjetno delajo” v npr. Bisolu? Po mojem jih kak kitajec spet zalaga. Bi verjetno sam, če bi se dal na to, naredil panel, ki bi vzdržal točo od velikosti jajca ali jabolka.

Nazadnje urejal/a kobranka Pet Mar 02, 2012 9:21 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: AzraelKraj: Gorje PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 6:07 pm    Naslov sporočila:  
@gregoral

Preveril, sicer pri drugi firmi (strešna kritina), ki ima tudi mali milijon takih in drugačnih certifikatov in garancij. Ko sem rekel, da je padala toča velikosti majhnih kamenčkov in naredila iz kritine rešeto, ampak samo na nekaterih ploščah, na na vseh, so takoj povedlai, da brez dokumenta od ARSO tega ne morem uveljavljati. Od ARSO pa sem dobil odgovor, kot sem napisal zgoraj, iz satelitske slke tega ne morejo razbrati, najbližja opazovalnica pa je 7 km stran = preveč, lahko izdajo samo dokument za opazovalnico, kaj več pa ne.

In če bisol res pesni o 0 vzdrževanja, so zame enako relevantni, kot vsi ostali štacunarji. Obljube velike, dejanja pa...

Glede zavarovalnic, Največ 60% zbranega denarja gre za škodne primere, če ga gre več, je to znak, da so premije premajhne. Vsaj tako mi je slab mesec nazaj razlagal zavarovalni agent. Pri zavarovanju ravno tako plačaš, samo ne naenkrat, ampak na obroke + še nekaj za zavarovalnico.

Avtor: bb5050Kraj: Ljubljana z okolico PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 6:39 pm    Naslov sporočila:  Re: Smiselnost postavitve sončne elektrarne 50kWp
Zanimivo branje teh par strani.

Zakaj zanimivo, ker je iz postov razbrati, da večina sončne elektrarne ni (razen na TVju) sploh še videla - pa prosim brez zamere.
Kar se tiče subvencij/vračilne dobe/zavarovanj pa je tudi vse pobrano nekje in verjetno napisano brez nekih pametnih referenc kje je bilo to pobrano. Debata okoli gašenja je pa tako ali tako že prežvečena tema (tudi z vsem napisanim v pdf izdanim od gasilske zveze se ne morem strinjati ampak je to verjetno že druga tema). Ptem pa so tu še ideje kako naj bi bilo narejeno da bi bilo požarno bolje rešeno, govor o nekih odklopnikih od omrežja... pa me zanima ali avtor teh idej ve kje pravzaprav nastane problem pri gašenju solarne elektrarne (morda je to retorično vprašanje).

Zdaj pa, če mi dovolite, da se vrnem na prvotni post:

ioanes je napisal/a:
Pozdravljeni

Na voljo imam več kot 500m^2 strešne površine z naklonom 41° in odmikom od azimuta 60°, drugih ovir načeloma ni.
Glede na relativno velik odmik od azimuta naj bi bil pričakovan izkoristek 90% napram orientaciji direkt na jug.

Druga stvar pa je, kako naj prijavim dejavnost, kot sp ali kot dopolnilna na kmetiji?

Lep dan

Prvo ioanes, naj te poravim gre za mikro sončno elektrarno. Ali jo je smiselno postaviti ali ne je pa vprašanje za vsakega posameznika in je o njem neplodno se pogovarjati (vprašanje je podobno kot piti Union ali Laško) če me razumeš.

Iz tvojega posta sklepam, da se nagibaš k nakupu. Kar se tiče izkoristka in cene, verjami mi, da sta povezana. Kot prvo si namental premalo podatkov, da bi ti kdorkoli (seveda ki je gdaj že računal karkoli o donosnosti elektrarn) lahko povedal ali te "nategujejo".

Pri ceni se vprašaj kaj ti kdo za to ceno ponudi. Ali je morda kateri od ponudnikov pripravljen garantirati doprinos elektrarne (recimo na dobo 15 let, kot naj bi trajala subvencija).
Tukaj pa verjetno v tvojem primeru tiči zajec (ponudbo si dobil samo od enega ponudnika) in še to verjetno od akvitziterja iz kakega sejma. Tako da moj nasvet je da si pridobiš realno ponudbo z ogledom lokacije. Tu ti morajo pa tudi razložiti koliko časa bo trajalo da se elektrarna postavi. V teoriji je od odločitve do priklopa potrebno samo kakšen mesec - ne spreglej v teoriji, kruta realnost je drugačna.

Ko boš vse to imel se boš pa lahko dogovoril za sestanek na kaki banki/zavarovalnici da boš pridobil ceno financiranja/zavarovanja (verjetno boš potreboval vsaj kako idejni projekt). presenečen boš kaj vse zavarovlanica pokrije (za male elektrarne za okoli 400€/letno) in seveda kakšno zavarovanje zahteva banka (aja vsaj 20% vrednosti posal moraš imeti sam, ne gre 100% na kredit).

Ko boš to vse obdelal ti bodo stavri mnogo bolj jase in takrat bo čas za vprašanja ali odpreti sp ali to izvesti kot dopolnilno dejavnost.

Na koncu pa še to: kako (kot pa investicijo) bi pa gledal elektrarno? Vse se konča pri donosnosti kapitala in potemtakem je tudi nabava slike lahko investicija.

Na koncu pa še en lep sončen pozdrav vsem, upam da nebom sprožil kup neosnovanih pripomb, kot sem jih bral v postih nad mano - verjemite mi ne da se mi prepucavati po forumih, če ima kdorkoli kakršno koli vprašanje se lahko vedno zmeniva za pivo in ga predebatirava.

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 7:29 pm    Naslov sporočila:  
Glej...veliiiiko premalo prispevkov si prebral da bi lahko ocenil, koliko ljudi tukaj še ni ali je videlo nekaj. Veliko ljudi tukaj je profesionalcev, ja, nekaj tudi " mularije"... Verjemi, večina teh, ki so komentirali so le-to delali iz izkušenj, enako npr. iz tvojega prispevka lahko direktno preberem da se s tem ali vsaj močno podobnim poklicno ukvarjaš, zato povsem razumem zagovarjanje. Ampak - še enkrat: tako stvar jemati na KREDIT je čista neumnost. Še pri plačilu z gotovino je zasluek majhen. Kako to gledamo, praviš...ja, kako drugače kot na nekaj, s čimer bi kaj zaslužil, saj zato se pa vlaga v neko stvar.
Glede tvoje omembe " nekih odklopnikov" tudi vidim da nimaš kaj dosti pojma, kaj naj bi ti sploh delali, oziroma kje sploh tiči nevarnost za gasilce? Veš da je na koncih sponk lahko nekaj sto voltov? Veš da je to enosmerna napetost? Veš da te to ubije? Veš da voda prevaja tok? Brez skrbi, večina nas ve, kje je problem, ampak zate pa nisem čisto prepričan...
Pa brez zamere, kot praviš...enako nazaj.

Avtor: Profesor EinsteinKraj: Rogaška Sl. PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 10:14 pm    Naslov sporočila:  
Zdravo

Mene pa zanima če zaradi načrtovanega kolapsa propade s.p. ti vzamejo elektrarno... te razlastijo ?

Hvala za odgovor

Lp.

Darko

Avtor: jože zupančičKraj: kamnik PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 10:31 pm    Naslov sporočila:  
Če ti propade S.p. in z njo elektrarna se vsi dolgovi prenesejo na tvoje gospodinjstvo. Ali po domače vse boš plačal.

Avtor: AzraelKraj: Gorje PrispevekObjavljeno: Pet Mar 02, 2012 10:35 pm    Naslov sporočila:  
Temu se reče rubež.

In če pride do tega, zelo dvomim, da bi v takem primeru zaplenili samo solarno elektrarno, ki bo takrat vredna malo ali še bolj verjetno bo čist strošek (zaradi razgradnje). Bo kar lepo šlo vse, kar ima neko tržno vrednost. Paneli samo zato, ker se držijo bajte.

Pri s.p. jamčiš za firmo s celotnim svojim premoženjem, ni delitve na premoženje firme in premoženje lastnika te firme. Brez premoženja = hipoteka, pa tudi kredita ne dobiš.

Dobre limanice za pohlepne naivneže.

Avtor: David92Kraj: Lendava PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 12:36 am    Naslov sporočila:  
Koliko m^2 sončnih kolektorjev pa bi bilo potrebno za ogrevanje vode (med zimo)? Nekdo je na začetku te teme omenjal sončne kolektorje in s tem ogrevanje vode za zimo.
Verjetno je odvisno od porabe, ampak koliko mislite okvirno .. oz. koliko bi si jih vi vgradili glede na vašo porabo?

LP;
David

Avtor: sscottKraj: Medvode PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 8:16 am    Naslov sporočila:  
jaz imam narejeno tako

6 solarnih modulov obrnjenih proti jugu 30 stopinj. Grid inverter na isto fazo kot je toplotna črpalka in klima.

max moč panelov je 1400w
TČ porabi 600w
klima 1200w

poleti mi ob 11h vklopi klima in dela do 16h, po 16h pa vklopi TČ.

Tako imam hladno stanovanje in 300l tople vode zastonj Smile

Kar je viška pa porabijo skrinje, hladilniki ,računalnik 24/7

LP

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 10:11 am    Naslov sporočila:  
Kako pa imaš narejeno, da ti preklopi čez noč na omrežje in kadar potrebuješ trifazno napajanje 25A na „pancerki”.

Avtor: David92Kraj: Lendava PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 12:56 pm    Naslov sporočila:  
sscot: Kje pa si jih kupil, če ni skrivnost? Če imaš mogoče kako povezavo do teh, ki jih ti uporabljaš?

LP,
David

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 3:23 pm    Naslov sporočila:  
sscott je napisal/a:
....

LP

Prosim ne piši bedarij. Povej nam realen strošek investicije, da vidimo koliko te stane kilovatna ura.
Recimo sam porabim tam okrog 170-180€ električne energije za toplo vodo čez leto. Recimo en solarni modul 1483 x 660 stane ca 1000€. Za ceno enega modula grejem toplo vodo najmanj 5 let, ne glede na to a je sonce ali pa ga ni. Kje je pa še vse ostalo kar rabiš zraven.

Avtor: David92Kraj: Lendava PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 3:56 pm    Naslov sporočila:  
@Silvo: Potem se ne splaca imeti sončnih kolektorjev tudi na dolgi rok?

LP,
David

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 4:01 pm    Naslov sporočila:  
David92 je napisal/a:
@Silvo: Potem se ne splaca imeti sončnih kolektorjev tudi na dolgi rok?

LP,
David

Ne vem? Naj poda vrednost investicije pa se lahko izračuna koliko stane 1Kw električne energije. (Daleč od tega, da bi bila zastonj. Žal pa lastniki dostikrat pozabijo na že vložena sredstva, ki jih je potrebno dati v naprej)

Avtor: David92Kraj: Lendava PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 4:07 pm    Naslov sporočila:  
Aja, se opravicujem, prej sem napačno prebral. Zdelo se mi je, da si napisal, da imaš ti solarni modul za 1000€ Smile

Gledam malo nasploh cene teh solarnih paketov (cisto random): http://www.solarix.si/Solarni-paket-classic-160-vakuum

cca 2000€ za 2m^2, kot laiku se mi zdi to ogromna vsota za tako majhno površino solarnega modula Very Happy

Nasploh pa razmisljam.... za nakup take zadeve, bi verjetno (govorim zase) prej se temeljito pozanimal preden se podam v tako investicijo, ker 2000€ + kot praviš še vzdrževanje...ti res da misliti, ali bo ta zadeva res grela vodo, tako kot pričakujemo.

EDIT: Kaj pa vbistvu sodi med vzdrževanje? Npr. čiščenje celic? Ker sem premišljeval... pomoje je treba čistit sončne celice... če si predstavljam, da se kdaj ptič posere na zadevo, ali pa ko dežuje 'umazan' dež, razna mrčeš... to ne bi zmanjšalo iskoristek?

LP,
David

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 5:04 pm    Naslov sporočila:  
pazi razliko med sončnimi kolektorji in sončnimi CELICAMI...namreč tukaj smo več ali manj govorili o tistih, s katerimi proizvajaš elektriko. Kolektorji so druga stvar in po moje kljb vsemu se bolj splačajo. Kolega ima na strehi 6 panelov in pravi da je voda malo topla tudi pozimi, če sije sonce. Seveda ne dovolj, ampak poleti pa je z izjemo oblačnega vremena kar dovolj.

Avtor: David92Kraj: Lendava PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 5:14 pm    Naslov sporočila:  
@protonček: Jaz sem pričel sledit temi na tej zadnji strani Smile mislim da Silvo in Sscot sta govorila o segrevanju vode, ali ne?
Pa niso sončni kolektorji zgrajeni na sončnih celicah?

LP,
David

Avtor: NaceKraj: Zagorje ob Savi PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 6:39 pm    Naslov sporočila:  
Poglej še tole povezavo. http://www.evrovartrade.si/
LP Nace

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 7:58 pm    Naslov sporočila:  
Kolektorje za ogrevanje vode lahko narediš sam in mogoče prideš ceneje skozen. No ja bojler moraš še zmeraj kupiti in pri tem paziti na dizajn, da voda lahko sama kroži brez pomoči črpalke. Namreč soseda imata oba ogrevanje sanitarne vode s kolektorji. Eden ima bojler obrnjen pokonci in spiralno cev tako vgrajeno, da voda sama kroži, drugi pa ima probleme kadar mu zmanjka elektrike ali kako drugače, mu bo začela vreti voda, ker mora uporabljati pogon črpalke.

Avtor: AzraelKraj: Gorje PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 8:15 pm    Naslov sporočila:  
Tu je pomembno kje je bojler, ne samo kako je oblikovana špirala.

Namreč topla voda je lažja in se dviga, hladna pa pada dol. Zato, če je boljer nižje od kolektorjev, kroženja vode brez črpalke ne bo, sploh pri odprtem sistemu, kot so v večini primerov.

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 8:56 pm    Naslov sporočila:  
David92 je napisal/a:
@protonček: Jaz sem pričel sledit temi na tej zadnji strani Smile mislim da Silvo in Sscot sta govorila o segrevanju vode, ali ne?
Pa niso sončni kolektorji zgrajeni na sončnih celicah?
LP,
David

ne. Z obzirom da je sscot omenil 1400W in inverter (pustimo dejstvo da njemu očitno vsak dan to teče na 100% moči in je tako edini, ki ima celo poletje 100% izkoristek) je mislil elekrtični panel.
Drugače sta sistema popolnoma drugačna: medtem ko je električni panel sestavljen iz silicijevih rezin, ki proizvajajo elektriko, je kolektor sestavljen iz tankih črnih cevi, skozi katere teče voda, ki jo sonce ogreva.

Azrael: kako pa si ti predstavljaš bojler VIŠJE od kolektorjev? 3 m nad streho na nosilcih Shocked redkokdaj so kolektorji drugje kot na strehi...

Avtor: AzraelKraj: Gorje PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 9:27 pm    Naslov sporočila:  
Govora je bilo o termosiifonskem kroženju vode (brez delujoče črpalke) v kolektorju:

Citiram:
Eden ima bojler obrnjen pokonci in spiralno cev tako vgrajeno, da voda sama kroži, drugi pa ima probleme kadar mu zmanjka elektrike ali kako drugače, mu bo začela vreti voda, ker mora uporabljati pogon črpalke.

Obbstajali so sistemi z bojlerjem nad kolektorjem. V reviji SAM je bilo v 80. letih predstavljenih več takih sistemov,.

Ampak mislim, da je bila edina prednost take izvedbe termosifonsko kroženje vode, ki je pri danes običajni izvedbi (bojler s pod kolektorji, v stavbi) po mojem mnenju nemogoče, ne glede kako je boljer obrnjen ali izveden.

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Sob Mar 03, 2012 11:26 pm    Naslov sporočila:  
Poznam ta sistem, ja, ampak moram reči da še nisem videl bojlerja na vrhu strehe, tudi ne predstavljam si kako idiotsko bi to izgledalo...poleg tega je problem v ohišju boljerja, saj bi vročina (sonce)in mraz zelo hitro uničila njegovo izolacijo, če pa ne bi bil izoliran bi čez noč šla vsa toplota adijo.

Avtor: David92Kraj: Lendava PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2012 12:40 am    Naslov sporočila:  
Glede sončnih celic sem na wikipediji prebral članek. Žal pa nisem našel članka o Sončnih kolektorjih, kako ti delujejo.
Sončna celica je naprava, ki spremeni fotone v elektriko preko fotovolatičnih celic.

Kako pa potem sončni kolektorji? Verjetno ni tako, kot da če bi bazen napolnil z vodo in ga potem izspostavil soncu... tako da me zanima v kaj se spremeni sončna svetloba? Če je odgovor v toploto..potem je isti efekt kot da bazen poln vode dam na streho in ga segrevam na soncu... verjetno ni, tako da nekaj 'posebnega' se mora zgoditi med prenosom sočne svetlobe - kolektorji - in potem segrevanje vode.

LP,
David

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2012 1:39 am    Naslov sporočila:  
Kot sem že napisal. Kolektorje za ogrevanje vode lahko narediš sam. Opci je več, npr. lotanje cevi v obliko radiatorja ali pa krivljenje v S, glavno pa je nakoncu, da so pobarvani največkrat s črno barvo, ki pokonzumira veliko toplote ter nato položeno v zatesnjeno škatlo. S zadnje strani je toplotna izolacija, mogoče celo kakšno zrcalo.

Termosiifonsko kroženje je v hribovitem svetu lažje realizirano saj nima kolektorje na strehi, ampak nižje v pobočju, drugi je pa kolektorje postavil na fasado v višino nadstropja kjer je bojler oz. nekoliko nižje vendar mu drugačen dizajn bojlerja ni dopustil termosiifonskega delovanja.

Avtor: sscottKraj: Medvode PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2012 8:53 am    Naslov sporočila:  
kobranka je napisal/a:
Kako pa imaš narejeno, da ti preklopi čez noč na omrežje in kadar potrebuješ trifazno napajanje 25A na „pancerki”.

to dela grid inverter avtomatsko. Dovaja energijo v omrežje, ki jo porabiš ti za svoje naprave. Kar je premalo črpa iz omrežja.

Avtor: sscottKraj: Medvode PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2012 8:59 am    Naslov sporočila:  
Silvo je napisal/a:
sscott je napisal/a:
....

LP

Prosim ne piši bedarij. Povej nam realen strošek investicije, da vidimo koliko te stane kilovatna ura.
Recimo sam porabim tam okrog 170-180€ električne energije za toplo vodo čez leto. Recimo en solarni modul 1483 x 660 stane ca 1000€. Za ceno enega modula grejem toplo vodo najmanj 5 let, ne glede na to a je sonce ali pa ga ni. Kje je pa še vse ostalo kar rabiš zraven.

Ne se razburjati

Sem še vedno mnenja da se sončne celice za domačo rabo ne izplačajo. Jaz sem imel eno hudo priložnost in sem dobil za dobro ceno 50kom 230w sončnih panelov. Svoje sem imel takorekoč zastonj. Sistem ne dela vedno 100% vendar se z viškom energije števec vrti nazaj (ni čisto legalno) in s tem nadomeščam akumulacijo energije. Inverter sem kupil ne ebay-u za 180eur

Če kdo rabi sončno celico jo lahko še dobi 230W /230EUR. Pv moduli so novi.

Avtor: PZUFICKraj: Rakek PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2012 10:49 am    Naslov sporočila:  
Mislim, da tiso vrtenje števca nazaj ne pomaga kaj dosti, če imaš zraven še tisto digitalno zadevico, ki meri in pošilja podatke distributerju. Think

Avtor: sscottKraj: Medvode PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2012 11:28 am    Naslov sporočila:  
imam še star analogni števec Smile

LP

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2012 12:12 pm    Naslov sporočila:  
srečko...uživaj dokler še lahko... pa govort okoli, da ne bo na "prava" ušesa naletelo... Pray

Avtor: David92Kraj: Lendava PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2012 12:23 pm    Naslov sporočila:  
kobranka je napisal/a:
Kot sem že napisal. Kolektorje za ogrevanje vode lahko narediš sam. Opci je več, npr. lotanje cevi v obliko radiatorja ali pa krivljenje v S, glavno pa je nakoncu, da so pobarvani največkrat s črno barvo, ki pokonzumira veliko toplote ter nato položeno v zatesnjeno škatlo. S zadnje strani je toplotna izolacija, mogoče celo kakšno zrcalo.

Termosiifonsko kroženje je v hribovitem svetu lažje realizirano saj nima kolektorje na strehi, ampak nižje v pobočju, drugi je pa kolektorje postavil na fasado v višino nadstropja kjer je bojler oz. nekoliko nižje vendar mu drugačen dizajn bojlerja ni dopustil termosiifonskega delovanja.

Torej, zelo enostavno povedano, se gre res le samo za segrevanje vode s pomočjo sončne energije? S tem da je treba kolektorje pobarvat na črno, ker ta bolj seva.
No to me je zanimalo, ali je to bolj ali manj podobno kot da položiš lonec vode na streho (seveda razlika v količini vode in črni barvi, ipd).

LP,
David

Avtor: JTratarKraj: ivančna gorica PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2012 1:14 pm    Naslov sporočila:  
v principu je podobno, razlikuje se pa v tem, da so kolektorji izolirani, voda oz. antifriz se pretaka in da so črni.
črna barva pa ne seva bolj ampak bolje absorbira belo svetlobo.

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2012 1:18 pm    Naslov sporočila:  
jap. Točno tako. S tem da so tukaj še finese - v vodi je dodan antifriz, da pozimi ni treba spuščati vode ven, cevi so zaprte v škatlo, ki preprečuje vetru, mrazu itd... da te cevi hladi (pozimi je zunaj lahko npr mraz, ampak če sije sonce se te cevi kljub vsemu malo segrejejo). Obstajajo še vakumski kolektorji kjer je v tej "srajčki" vakum, ki še dodatno izolira cevi, kar je fino za kras, kjer burja lahko pošteno ohladi cevi, čeprav sije sonce...

Avtor: David92Kraj: Lendava PrispevekObjavljeno: Ned Mar 04, 2012 1:27 pm    Naslov sporočila:  
Kako pa je z vzdrževanjem sončnih kolektorjev? Je treba kaj kupovat, čistit?

LP,
David

Avtor: ioanesKraj: Selška PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2012 11:09 am    Naslov sporočila:  Re: Smiselnost postavitve sončne elektrarne 50kWp
bb5050 je napisal/a:
Zanimivo branje teh par strani.

Zakaj zanimivo, ker je iz postov razbrati, da večina sončne elektrarne ni (razen na TVju) sploh še videla - pa prosim brez zamere.
Kar se tiče subvencij/vračilne dobe/zavarovanj pa je tudi vse pobrano nekje in verjetno napisano brez nekih pametnih referenc kje je bilo to pobrano. Debata okoli gašenja je pa tako ali tako že prežvečena tema (tudi z vsem napisanim v pdf izdanim od gasilske zveze se ne morem strinjati ampak je to verjetno že druga tema). Ptem pa so tu še ideje kako naj bi bilo narejeno da bi bilo požarno bolje rešeno, govor o nekih odklopnikih od omrežja... pa me zanima ali avtor teh idej ve kje pravzaprav nastane problem pri gašenju solarne elektrarne (morda je to retorično vprašanje).

Zdaj pa, če mi dovolite, da se vrnem na prvotni post:

ioanes je napisal/a:
Pozdravljeni

Lep dan

Prvo ioanes, naj te poravim gre za mikro sončno elektrarno. Ali jo je smiselno postaviti ali ne je pa vprašanje za vsakega posameznika in je o njem neplodno se pogovarjati (vprašanje je podobno kot piti Union ali Laško) če me razumeš.

Iz tvojega posta sklepam, da se nagibaš k nakupu. Kar se tiče izkoristka in cene, verjami mi, da sta povezana. Kot prvo si namental premalo podatkov, da bi ti kdorkoli (seveda ki je gdaj že računal karkoli o donosnosti elektrarn) lahko povedal ali te "nategujejo".

Pri ceni se vprašaj kaj ti kdo za to ceno ponudi. Ali je morda kateri od ponudnikov pripravljen garantirati doprinos elektrarne (recimo na dobo 15 let, kot naj bi trajala subvencija).
Tukaj pa verjetno v tvojem primeru tiči zajec (ponudbo si dobil samo od enega ponudnika) in še to verjetno od akvitziterja iz kakega sejma. Tako da moj nasvet je da si pridobiš realno ponudbo z ogledom lokacije. Tu ti morajo pa tudi razložiti koliko časa bo trajalo da se elektrarna postavi. V teoriji je od odločitve do priklopa potrebno samo kakšen mesec - ne spreglej v teoriji, kruta realnost je drugačna.

Ko boš vse to imel se boš pa lahko dogovoril za sestanek na kaki banki/zavarovalnici da boš pridobil ceno financiranja/zavarovanja (verjetno boš potreboval vsaj kako idejni projekt). presenečen boš kaj vse zavarovlanica pokrije (za male elektrarne za okoli 400€/letno) in seveda kakšno zavarovanje zahteva banka (aja vsaj 20% vrednosti posal moraš imeti sam, ne gre 100% na kredit).

Ko boš to vse obdelal ti bodo stavri mnogo bolj jase in takrat bo čas za vprašanja ali odpreti sp ali to izvesti kot dopolnilno dejavnost.

Na koncu pa še to: kako (kot pa investicijo) bi pa gledal elektrarno? Vse se konča pri donosnosti kapitala in potemtakem je tudi nabava slike lahko investicija.

Na koncu pa še en lep sončen pozdrav vsem, upam da nebom sprožil kup neosnovanih pripomb, kot sem jih bral v postih nad mano - verjemite mi ne da se mi prepucavati po forumih, če ima kdorkoli kakršno koli vprašanje se lahko vedno zmeniva za pivo in ga predebatirava.

No končno en konkreten odgovor.
Da ogled izvajalca je že bil, tudi meritve same strehe.
V ponudbi so polikristalični moduli - 230W in SMA razsmerniki. Vem, da bo potrebno pridobiti več ponudb, bo pa verjetno prvi in glavni problem soglasje elektrodistribucijskega podjetja, predvsem zaradi relativno velike oddaljenosti od trafota (cca400m).
Vem da bo potrebna soudeležba pri investiciji, a vendar nimam toliko denarja, da bi jo skeširal.
Bo pa potrebno pridobiti še nekaj ponudb, pa da vidimo.

PS. znanec jo je postavil lani (30KWp) - v samogradnji. Zaenkrat deluje po pričakovanjih.

Lep dan

Avtor: sandekKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2012 5:08 pm    Naslov sporočila:  Re: Smiselnost postavitve sončne elektrarne 50kWp
ioanes je napisal/a:

Vem, da bo potrebno pridobiti več ponudb, bo pa verjetno prvi in glavni problem soglasje elektrodistribucijskega podjetja, predvsem zaradi relativno velike oddaljenosti od trafota (cca400m).

Ja, to je največji problem bil tudi pri meni, ker sem od trafota stran 815m. Elektro je naredil meritev impedance na mojem priključku, ki je znesla 0,92 ohma, kar bi zadoščalo le za borih 11kW nazivne moči elektrarne. Če bi želel imeti 50kW elektrarno, bi morala impedanca znašati manj kot 0,25 ohma. Rekli so, da bi zame bila edina rešitev postavitev lastnega trafota ali pa polaganje kabla, "debelega kot roka" (da se zmanjša impedanca). Investicije verjetno ne bi poplačal do smrti Smile
Ja, premalo se posveča pozornosti in stroškom preureditve ali nadgraditve distribucijskega omrežja ob načrtovanju postavitve elektrarne, saj povečini predstavljajo največji strošek sploh, če si malo bolj "bogu za hrbtom". Smile

Avtor: JTratarKraj: ivančna gorica PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2012 6:15 pm    Naslov sporočila:  
ja pa si edini na tem kablu?
če imaš sosede, se tok porazdeli in ga bo do trafota prišlo zelo malo

Avtor: bb5050Kraj: Ljubljana z okolico PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 9:41 am    Naslov sporočila:  
David92 je napisal/a:
Kako pa je z vzdrževanjem sončnih kolektorjev? Je treba kaj kupovat, čistit?

LP,
David

Vzdrževanja naj nebi bilo. Seveda je to malo poseka v oči. v kolikor imaš module dostopne jih je vedno dobor malo čistiti in vsake toliko časa pregledati ali je vse ok. Prav tako jeih je pametno osvoboditi snega pozimi (vsak sončen dak ko so pokriti ti prinaša izgubo).

Drugih stroškov naj nebi bilo.

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 9:44 am    Naslov sporočila:  
Menda je celo tako da če je samo delček panela pod snegom ti okrni proizvodnjo iz VSEH panelov, saj so vezani v serijo in če enemu zraste upornost so vsi v ....

Avtor: AzraelKraj: Gorje PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 2:17 pm    Naslov sporočila:  
To je samo ena stvar. Še boljša je, da panel zaradi tega čisto enostavno in hitro crkne.

Enak hakelc kot zaporedna vezava baterijskih členov, kjer je eden slab. Ta pokasira vso napetost ostalih in se dogodijo zanimive stvari.

Sicer imajo paneli zaščitne diode, ki naj bi to preprečile, vendar kot je že dolgo znano, drag polprevodnik, vedno pregori hitreje od vsake varovalke, ki naj bi ga varovala pred okvaro.

Pač tehnologija je izjemno nedodelana. Profitiraš samo, če to kramarijo prodajaš. Vse ostalo je težak faill. Celo kot igralec v igralnici imaš več možnsti za dobiček. kot iz lastništva solarne elektrarne.

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 2:36 pm    Naslov sporočila:  
protoncek je napisal/a:
Menda je celo tako da če je samo delček panela pod snegom ti okrni proizvodnjo iz VSEH panelov, saj so vezani v serijo in če enemu zraste upornost so vsi v ....

lp
mislim da imajo moduli zaščitne diode tako da če je eden pokrit mu pade moč ,tok pade in ostali ga povozijo ampak ker ima zaščitno diodo tok ne teče v nasprotni smeri ampak pac napetost na izhodu serije modulov pade za 30 V ,inverterji pa imajo zelo širok spekter vhodne voltaže tako da se moč zmanjša samo za en panel.
problem je če je delno pokritih več panelov ker morajo vsi delat z enako močjo,nemore eden izmed panelov dalati z polovično močjo.
obstajajo mikro inverterji ,ki jih montiras na vsak panel , ti pa potem delujejo optimalno v takšnih razmerah

Borut

Avtor: . PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 2:51 pm    Naslov sporočila:  
Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.

Avtor: igoKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 2:53 pm    Naslov sporočila:  
Sončna celica je kot dioda, na kateri se pojavi napetost, če nanjo posvetimo.
Na anodi se pojavi (+), na katodi pa (-). Napetost torej nikakor ne more narasti preko kolenske 0,7V, saj takrat proizvedena napetost požene tok skozi samo celico.
Delovne napetosti sončnih celic so tako okrog 0,3-0,4V, ko tok lastne porabe še ni tako kritičen, produkt napetosti in razpoložljivega toka v koristno smer pa je takrat največji.

Če je ena celica v temi, se v tokokrogu ostalih celic obnaša kot dioda v zaporni smeri, s prebojno trdnostjo vred. Da ne bi prebila, zadostuje obvod iz čisto navadne diode, vezane med izhodni sponki celice, s katodo na (+) in anodo na (-). Ko je celica zakrita in predstavlja diodo v zaporni smeri, tista obvodna dioda poskrbi, da celica dobi največ 0,7V zaporne napetosti. Seveda mora zdržati tudi tok celotne zanke.
Predvidevam, da paneli imajo te obvodne diode.

Mimogrede, še vedno iščem nekoga, ki bi doma izdelal elektronko (zadnja objava na prvi strani)

Avtor: AzraelKraj: Gorje PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 7:10 pm    Naslov sporočila:  
@borisz

Ni problema, kupi, investiraj, razvijaj, služi s tem, kar te veseli ali v kar verjameš. Ni pomembno solar, telefončki ali nekaj tretjega. Tržna ekonomija.

Vendar, to počni brez davkoplačevalskega denarja!

Tale solar, ki se ga gremo, pa je samo Robin Hood ekonomija.

Avtor: . PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 7:15 pm    Naslov sporočila:  

Avtor: AzraelKraj: Gorje PrispevekObjavljeno: Tor Mar 06, 2012 8:50 pm    Naslov sporočila:  
Si prepričan, da so tisti na oblasti bedaki?

Jaz nisem. Zase in za svoje bodo dobro poskrbeli (dokapitalizacije bank so bile potrebne ravno zato). Ostali pa... kaj je problem ukiniti subvencijo zaradi katere se solar sploh prodaja?

Ja... pogodbo imam!

Ki ti bo prav pomagala, ko ti bo en birokrat pokazal na neko xyz direktivo EU ali kaj drugega privlečenega za lase. Saj je bilo enako s tistimi, ki so imeli svoja vodna zajetja, urejena in veljavna dovoljenja, potem pa so se obvezmo morali priklopiti na javni vodovod. Ali pa še nekaj let nazaj pri štacunarjih hudo hvaljene in visoko cenjene "biološke" greznice in nato obvezen priklop na kanalizacijo.

Subvencije bo kmalu konec in pod črto profitirali bodo tako kot vedno štacunarji (verjetno se tega še kako zavedajo, zato sedaj tako forsirajo) in država, ki pridno kasira davke.

Naivneži s kreditom, ki ga ne bo mogli vračatii in s.p. pa bodo ugotovili, da zastonj kosila ni.

Ta scenarij s solarjem se je že zgodil v Izraelu in v ZDA, V bankrotirani EU samo vprašanje časa.

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2012 2:52 pm    Naslov sporočila:  
Zmeraj bolj me preganja misel, da bi na naši beračiji oddali del parcele v najem za postavitev fotovoltaike. Zanima me na kaj moraš biti pazljiv, ali ima kdo kakšne negativne iskušnje s temi zadevami?

Po slpetu sem nekaj začel šariti za podatki, ki pa se vglavnem nanašajo na strehe večjih kvadratur. Te pa pri nas odpadejo, ker so neustrezne.

Avtor: . PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2012 2:56 pm    Naslov sporočila:  

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2012 3:39 pm    Naslov sporočila:  
To pa žal res ne vem, ker mi je žal, da nisem bolj pameten in šel študirat pravo. Podučite me oz. če prej ne najdem kakšne ustrezne informacije. V grobem si predstavljam, da bi si to moral organizirati najemojemalec. Glede recikliranja nebi smel biti problem.

Avtor: psevdonimKraj: slo PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2012 8:00 pm    Naslov sporočila:  
kolega je tik pred znižanjem cene za odkup MWh imel priklop elektrarne na strehi, mislim da 29kW. Po njegovih besedah je iz lastnega žepa plačal: nič. Montažo je izvajal Kontiki solar, če se prav spomnim imena firme. In to na ključ, vključno z vsemi papirji na banki. Zadeva se odplačuje iz denarja, ki ga prinaša SE. V glavnem: pridobi tri ponudbe za SE ki bi bila v tvoji lasti, ne da daš zemljo v najem in dobiš SE v last po 25 letih. Ponudbe naj ne bodo samo papirnate; naj si človek, ki bo ponudbo sestavljal, zadevo najprej od blizu ogleda in potem napiše kako in kaj. Za SE, ki niso na strehah, je čakalna vrsta za dovoljenja dolga 2 leti, se mi zdi. Vsako leto država odobri določene megavate za izgradnjo "na tleh" in za naslednji 2 leti je polno.

Avtor: SimonSKraj: Kobarid PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2012 10:01 pm    Naslov sporočila:  
Citiram:
Po njegovih besedah je iz lastnega žepa plačal: nič.

Citiram:
vključno z vsemi papirji na banki.

To pa ne gre skupaj se ti ne zdi.
Če vzameš kredit banka zahteva garancijo običajno v vrednosti 1.5x vrednost kredita.
Torej lahko da iz žepa ni dal nič je pa moral zastaviti kar dober del svojega premoženja... Smili se mi, če se bo kaj nepričakovanega zgodilo

Avtor: . PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2012 10:11 pm    Naslov sporočila:  

Avtor: psevdonimKraj: slo PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2012 10:34 pm    Naslov sporočila:  
ne poznam podrobnosti, to je bil opis bolj v grobem, da ne bo kdo zapisanega preresno jemal. Povabiti na ogled lokacije tri ali vsaj dva izvajalca in se na licu mesta pozanimati za možnosti, se mi zdi še najbolj primerno.

Avtor: HyperSonicKraj: Vućja vas PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2012 10:40 pm    Naslov sporočila:  
Če ni plačal nič, še ne pomeni da ne bo.

Če je zastavil svoje premoženje, pomeni da je prodal bajto za drobiž.

Če je zadeva vezana s kreditom, samo daje zastonj keš (obresti) bankam. Profita tako ni

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Tor Okt 02, 2012 7:47 am    Naslov sporočila:  
Lp
Update

moja nano elektrarna je od 20.5 do 2.10 oddala 320 kwh energije za kar bi plačal 44 € če bi jih powlekel iz omrežja (enotarifno merjenje) cena elektrarne je bila 660 €+moje delo
,zaradi pomanjkanja časa in napake v programu sledilnika sem ga ugasnil tako da so celice ze kaksna 2 meseca stacionarne in cakam boljse case.

www.pirpank.no-ip.com
Borut

Avtor: Bosti-Rant PrispevekObjavljeno: Sre Nov 21, 2012 10:32 am    Naslov sporočila:  
Taka mala elektrarna bi bila kot nalašč za moj vikend. Kje pa si kupil material in koliko časa ti je vzela montaža?

Najlepša hvala

Avtor: vmalharKraj: Logatec PrispevekObjavljeno: Ned Dec 30, 2012 4:24 pm    Naslov sporočila:  
HyperSonic je napisal/a:
Če ni plačal nič, še ne pomeni da ne bo.
Tudi ne pomeni, da bo. Če bo šlo vsaj približno po planih, najbrž dejansko ne bo.

Če je zastavil svoje premoženje, pomeni da je prodal bajto za drobiž.
Zanimivo Confused Najbrž bi še koga zanimala argumentacija te trditve.

Če je zadeva vezana s kreditom, samo daje zastonj keš (obresti) bankam. Profita tako ni
Tole je žal za lase privlečeno. Bančni kredit kar konkretno izboljša ekonomiko. Če se strinjaš seveda, da je boljši biznis spremeniti 5k€ v 15k€ kot 20k€ v 40k€.

Glede na to, da so subvencije spet kar konkretno nižje, je treba biti še bolj pazljiv. Veliko izboljšanje ekonomike pomeni vezava elektrarne pred glavni števec, tako da del elektrike porabite sami in vam jo tako elektro ne zaračuna. Za to elektriko dobite podporo, pa še plačate jo ne elektru. Idealno se zadeva izteče za proizvodne obrate, ki praktično vso proizvedeno elektriko tudi porabijo.
Pogoj za tako priključitev je, da elektrarna ni močnejša kot 80% moči obstoječega priključka.

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Čet Apr 18, 2013 1:32 pm    Naslov sporočila:  
Zanima me, kdo prav zavzaprav je bil izvajalec izgradnje fotovoltaike v Tolminu na Poljubinu? Ali je bil to kar TEP d.o.o.? Sistem mi je zanimiv, saj so ga postavili v grič. Menda kot pravijo je s 5 kvadratnimi kilometri največja elektrarna na primorskem. Nisem čisto prepričan ali tile delajo tudi na sistem najema parcele.

Avtor: vmalharKraj: Logatec PrispevekObjavljeno: Čet Apr 18, 2013 4:27 pm    Naslov sporočila:  
Vse kaže, da je TEP bil glavni izvajalec in je zgleda tudi solastnik podjetja, ki je investiralo, na spletni strani pa ima napisane izvajalce in dobavitelje opreme pri tej elektrarni.

Površina ni 5km2 ampak 5000m2, torej 1000x manj.

Glede na to, kako pri nas rastejo elektrarne ranga mio€, banke kreditov za tovrstne projekte praviloma ne dajejo, ko pa na hitro pobrskaš kdo bi lahko bil zadaj, videvaš neke noname osebe, se mi zdi, da so velike sončne elektrarne zelo priljubljen način "pranja denarja". Najdejo osebo, ki jo izpostavijo kot lastnika, zadaj pa cela mučka.

Drugače je pa najem pacele podobno kot najem strehe že dolgo klasika. Moraš pa vedeti, da mora parcela omogočati vsaj nekaj 100kWp, raje 500kWp+, dobre izplene in preprosto, hitro ter poceni izvedbo, da je investitorju zanimiva.
V praksi to pomeni, da je zazidljiva, da je dovoljena gradnja energetskih objektov, da je SN omrežje na parceli (ali blizu in sklenjene služnosti čez vse parcele do omrežja), dovolj velika, primerne orientacije, da je podlaga primerna za poceni izvedbo (živa skala minus),... In na koncu človek z mio€ v žepu zahteva dober donos, zato zahteva minimalno najemnino.

Če imaš primerno parcelo, si po moje vsaj leto ali dve prepozen, saj gradnja elektrarn pri nas praktično stoji. Investitorji z dovolj denarja tako najdejo boljše pogoje v drugih državah.

Avtor: PZUFICKraj: Rakek PrispevekObjavljeno: Čet Apr 18, 2013 7:34 pm    Naslov sporočila:  
kobranka je napisal/a:
Zanima me, kdo prav zavzaprav je bil izvajalec izgradnje fotovoltaike v Tolminu na Poljubinu? Ali je bil to kar TEP d.o.o.? Sistem mi je zanimiv, saj so ga postavili v grič. Menda kot pravijo je s 5 kvadratnimi kilometri največja elektrarna na primorskem. Nisem čisto prepričan ali tile delajo tudi na sistem najema parcele.

Tule piše. 5km^2 je pa malo močna pa sem hotel ravno napisati, da nekaj ni ok, pa je v predhodnjem prispevku to že napisano.

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Čet Apr 18, 2013 8:41 pm    Naslov sporočila:  
vmalhar, imaš kar prav ampak vseeno se mi zdi, da v tistem bregu je bolj malo zemlje. Bi mogel vprašat še v oddelek z vetrnimi elektrarnami, kako je tam situacija pošlihtana od izvajalcev.

Avtor: robertKraj: Tolmin PrispevekObjavljeno: Čet Apr 18, 2013 10:01 pm    Naslov sporočila:  
Kolikor vem so TEP z novim letom zaprli - vsaj poslovne prostore na Mostu na Soči.

Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Pet Apr 19, 2013 10:54 am    Naslov sporočila:  
Ja očitno potem ni tako donosno, če so imeli preveč stroškov s še eno poslovalnico.

Avtor: vmalharKraj: Logatec PrispevekObjavljeno: Pet Apr 19, 2013 1:25 pm    Naslov sporočila:  
Kot rečeno trg sončnih več ali manj stoji. Če so v tej pisarni delovali na področju sončnih, je logično, da zaposlene preusmeriš v druge projekte. To lahko pomeni tudi selitev pisarn.
Je pa kar nekaj podjetij, ki izhajajo iz "skupine" TEP. Zgleda da za vsako dejavnost odprejo nov d.o.o., kar je običajno.

Da so kar nehali delat, po moje teško sklepaš.

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Sre Maj 22, 2013 9:46 pm    Naslov sporočila:  
pirpy je napisal/a:
Lp
Update

moja nano elektrarna je od 20.5 do 2.10 oddala 320 kwh energije za kar bi plačal 44 € če bi jih powlekel iz omrežja (enotarifno merjenje) cena elektrarne je bila 660 €+moje delo
,zaradi pomanjkanja časa in napake v programu sledilnika sem ga ugasnil tako da so celice ze kaksna 2 meseca stacionarne in cakam boljse case.

www.pirpank.no-ip.com
Borut

22.5.2013 550 kwh
pozdrav

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Tor Feb 25, 2014 3:23 pm    Naslov sporočila:  
Update
25.2.2014
perpankSE1 1005 kWh
perpankSE2 212 kWh

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Pet Mar 27, 2015 11:52 am    Naslov sporočila:  
lp,
update!
leto 2014 je bilo bolj oblačno
27.3.2015
perpankSE1 1464 kwh
perpankSE2 3.5 MWh

Avtor: brac321Kraj: tam za potokom PrispevekObjavljeno: Sre Okt 07, 2015 9:30 pm    Naslov sporočila:  
pirpy je napisal/a:
lp,
update!
leto 2014 je bilo bolj oblačno
27.3.2015
perpankSE1 1464 kwh
perpankSE2 3.5 MWh

Imaš kakšne fotke tvoje elektrarne?

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Čet Okt 08, 2015 11:30 pm    Naslov sporočila:  
na tem videu na 4.20 se vidi tavečja perpankSE2 Smile
https://www.youtube.com/watch?v=Hmg9xJ07Ljg
Pozdrav

Avtor: brac321Kraj: tam za potokom PrispevekObjavljeno: Pet Okt 09, 2015 9:38 am    Naslov sporočila:  
Lepa lokacija, na hribu. A je to kje nad Topolšico?
Predvidevam, da so paneli obrnjeni direktno na jug. Večerno sonce pa verjetno zakriva hribček na desni?

Glede aku-jev ki ti jih je napihnilo, če jih je vse, so verjetno razlog napačne napetosti in režimi polnjenja. Tu je potrebno bit zelo pazljiv, različni tipi akumulatorjev imajo različne zahteve glede tega. Večina sodobnih PV kotrolerjev omogoča izbor različnih tipov, se pravi režimov polnjenja. Ne vem kaj uporabljaš, sam imam tri kose Morningstar 60A kontrolerjev in je vse programabilno. Akumulatorji so sedaj stari že več kot 8 let in so še vedno OK. Imam pa malce večji sistem otočne elektrarne, s porabniki več kW ...

lp

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Pet Okt 09, 2015 12:08 pm    Naslov sporočila:  
Na koncu doline in res večerno sonce mi zaide za hrib , v sredi zime zaide že ob 14 00.
Imam pa jutranjo sonce.
Našel sem napako, da mi je napihnilo akumulatorje,Ups jih je polnil z 56 V .
Malo sem prilagodil vezje in sedaj jih polni z 54.7 .
tule vidim trenutno stanje.
http://pirpank.no-ip.com/devices/ups

Avtor: brac321Kraj: tam za potokom PrispevekObjavljeno: Pet Okt 09, 2015 12:37 pm    Naslov sporočila:  
Zanimiva spletna stran (uvodna) Shocked
Ali temperature obdeluješ s kontrolerjem ki ne more zdelit z 10 ?
So tipala digitalna ali NTC upori?
Web server je PC ali mikrokontroler?

lp

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Pet Okt 09, 2015 1:25 pm    Naslov sporočila:  
modul za centralno je prvi in iz leta 2006 in ga nočem spremenit ,lahko bi na pcju delil a naj ostane tako Smile
tipala so ds1820
webserver je pc asus eee
nekaj si lahko prebereš tu
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=42075&postdays=0&postorder=asc&start=31
pozdrav

Avtor: brac321Kraj: tam za potokom PrispevekObjavljeno: Sob Okt 10, 2015 8:21 am    Naslov sporočila:  
Zanimivo! Si se kar potrudil, oziroma sta se potrudila.
Ogrevanje imaš s TČ ali kaj drugega? Kateri tip?

Morda še to, kolega je lani začel z avtomatizacijo ogrevanja svoje hiše (TČ, rekuparacija hiše, bazen, sončni kolektorji) in sem mu preverjal (nove) DS1820 senzorje. Od nekaj deset tipal niti dve nista zaznavali iste temperature. Ker sem posumil da je problem lahko v zraku in različnih pozicijah na delovni mizi sem jih namontiral na dokaj masivno bakreno ploščo. Pa se ni kaj dosti spremenilo, najhujša odstopanja so bila na dveh senzorjih kar do 4 st.C! Za v smeti Twisted Evil

Ker je za potrebe avtomatike za upravljanje z rekuparacijo potreboval natančnost odčitka na 0,1 st.C na koncu ni blo druge, kot iz šopa senzorjev izbrat take, na katerih so odčitki najbližji, ter v programu naredit prištevanje ali odštevanje napake posameznega senzorja. Očitno jih v fazi proizvodnje nič ne preverjajo niti ne izločajo ... kitajci.

Pri sončni el. me še zanima ali imaš to dva ločena sistema na dveh inverterjih ali kako imaš povezane panele obeh?

lp

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Sob Okt 10, 2015 12:06 pm    Naslov sporočila:  
Zanimivo.
Jaz sem ds1820 kupil v hte in vsi so do .2 stropinje isto kazali.

imam 2 sončne elektrarne prva je iz leta 2012 (med videi najdeš opis)
druga pa konec 2013.

Ogrevanje sem v originalu delal za daljinsko ,sedaj pa kurim na drva.

Avtor: brac321Kraj: tam za potokom PrispevekObjavljeno: Ned Okt 11, 2015 4:03 pm    Naslov sporočila:  
pirpy je napisal/a:
Jaz sem ds1820 kupil v hte in vsi so do .2 stropinje isto kazali.

Tvoji so verjetno goli, PVC, tile pa so v kovinskih cevkah in na kablu.
Se je kar za vprašat kako vestno to kitajci zalijejo z umetno maso. Preverjanja pred prihodom na trgovinske police očitno ni Evil or Very Mad

Morda sem se prej napačno izrazil, 4 stopinje je bla razlika med tistim, ki je kazal najvišjo in tistim, ki je kazal najnižjo temp. Kakor koli, iz šopa senzorjev smo morali izbrat najuporabnejše. Take, ki so z implementacijo korekcijskih faktorjev sedaj v funkciji na rekuparaciji.

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Pet Apr 08, 2016 8:08 pm    Naslov sporočila:  
update 8.4.2016

perpankSE1 2027 kwh
perpankSE2 7 MWh

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2016 4:16 pm    Naslov sporočila:  
update! 4.10.2016
perpankse1:2358 kWh
perpankse2 :8mwh
perpankSE2 je sedaj nadgrajena v PerpankSE2+ , podatki na spodnji povezavi Smile

https://monitoringpublic.solaredge.com/solaredge-web/p/kiosk?guid=2f388cb9-29c3-4374-8be9-6d84ed81bf1f

video:
https://www.youtube.com/watch?v=lMO4k9vtxLE

Avtor: psevdonimKraj: slo PrispevekObjavljeno: Tor Okt 04, 2016 10:03 pm    Naslov sporočila:  
ima kdo SE na (bivšem) kmetijskem zemljišču ? Iščem izvajalce da bi mi svetovali kateri del hriba odmeriti za SE in kaj lahko ostane pod kmetijsko. Potem pa borba za spremembo OPN...

Avtor: brac321Kraj: tam za potokom PrispevekObjavljeno: Tor Okt 11, 2016 8:09 am    Naslov sporočila:  off-grid
Dolgo se nisva slišala, dober napreduje tvoj projekt SE!
Morda te bo zanimala naslednja debata in fotke, ter videi v njej:

https://teslamotorsclub.com/tmc/threads/plan-off-grid-solar-with-a-model-s-battery-pack-at-the-heart.34531/

Tip naju je mal prehitel - se je resno lotil reševanja energetske problematike...

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Tor Okt 11, 2016 1:22 pm    Naslov sporočila:  
Tudi jaz bi... po avtomobilih sodeč je njegov "income" vsaj 10 x večji od mojega.Smile

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Sre Nov 02, 2016 11:16 am    Naslov sporočila:  
Nekaj o smiselnosti postavitve sončne elektrarne.

https://www.youtube.com/watch?v=90CkXVF-Q8M

Avtor: brac321Kraj: tam za potokom PrispevekObjavljeno: Sre Nov 23, 2016 11:41 am    Naslov sporočila:  
Če je na razpolago dovolj vetra
https://www.youtube.com/watch?v=DvKvkxwMlbg

Avtor: brac321Kraj: tam za potokom PrispevekObjavljeno: Sre Nov 23, 2016 8:15 pm    Naslov sporočila:  
Na otoku Ta’u v ameriški Samoi je zrasel en mal večji Off-grid projekt z 1,4 MWp panelov, sistem je baje že operativen. Njegov zalogovnik ima kapaciteto "samo" 6 MWh ...

https://www.youtube.com/watch?v=VZjEvwrDXn0

Avtor: lucca brassiKraj: KOČEVJE PrispevekObjavljeno: Čet Nov 24, 2016 8:52 am    Naslov sporočila:  
tile precej obetajo : izredno dober izkoristek

https://www.tesla.com/solar

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Pet Mar 17, 2017 8:36 pm    Naslov sporočila:  
Danes so mi uradno priklopili sončno elektrarno na omrežje. sbeer sbeer

Avtor: Branez PrispevekObjavljeno: Pet Mar 17, 2017 8:53 pm    Naslov sporočila:  
Kam naj pridemo, oziroma kje častš?
pirpy je napisal/a:
sbeer sbeer

Avtor: malciKraj: Polhov Gradec PrispevekObjavljeno: Pet Mar 17, 2017 10:53 pm    Naslov sporočila:  
No, sedaj se pa res lahko enkrat pripeljem na ogled tvoje stvaritve. Bo popolnoma eko Very Happy. Samo da si vzame eno soboto frej.

lp
uroš

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Pon Mar 20, 2017 3:43 pm    Naslov sporočila:  
Branez je napisal/a:
Kam naj pridemo, oziroma kje častš?
pirpy je napisal/a:
sbeer sbeer

Pridite k meni domov Smile

Avtor: brac321Kraj: tam za potokom PrispevekObjavljeno: Pon Sep 18, 2017 8:09 am    Naslov sporočila:  
Čestitke Borut! A si spet kaj širil, al na novo postavil?
Mi smo od pomladi naprej povsem Off-grid ...

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Čet Sep 21, 2017 6:25 pm    Naslov sporočila:  Re: off-grid
brac321 je napisal/a:
Dolgo se nisva slišala, dober napreduje tvoj projekt SE!
Morda te bo zanimala naslednja debata in fotke, ter videi v njej:

https://teslamotorsclub.com/tmc/threads/plan-off-grid-solar-with-a-model-s-battery-pack-at-the-heart.34531/

Tip naju je mal prehitel - se je resno lotil reševanja energetske problematike...

sem ga poiskal na google maps
Smile

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Tor Nov 21, 2017 9:55 pm    Naslov sporočila:  
brac321
Metron shop prodaja nov baterijski komplet Smile

http://eauto.si/metron-shop/?product=high-capacity-storage

Ki bi bil kot nalašč za tvojo off grid hišo

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Čet Nov 30, 2017 1:14 pm    Naslov sporočila:  
brac321 je napisal/a:
Mi smo od pomladi naprej povsem Off-grid ...

Ali lahko napišeš malo več o tvojem sistemu?
Če prav razumem je to DC sistem, s klasičnim razsmernikom. Koliko pa je fotovoltaike? Kako se obnese pozimi? Ali je še kakše drug vir energije?
Če je daljši opis, bi se izplačalo odpreti novo temo.

Avtor: qwertzKraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Čet Nov 30, 2017 6:02 pm    Naslov sporočila:  
Mogoče je pa mislil sistem samooskrbe, kjer se pozimi napaja iz omrežja in kuri termo in nuklerarno energijo, poleti pa oddaja v omrežje in je vse eko in off grid in še ostali nesmisli.

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Pon Mar 19, 2018 8:22 am    Naslov sporočila:  
Update 19.3.2018
perpankSE2+: 14.358 Mwh

Avtor: damoKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Pon Mar 19, 2018 9:22 am    Naslov sporočila:  
pirpy je napisal/a:
brac321
Metron shop prodaja nov baterijski komplet Smile

http://eauto.si/metron-shop/?product=high-capacity-storage

Ki bi bil kot nalašč za tvojo off grid hišo

Koliko pa je to smiselno, za povprečno družinsko hišo? Namreč, samo baterija vidim, da stane toliko, kot jaz pokurim elektrike za gospodinjstvo IN ogrevanje hiše v 10 letih. Če računam na oko, da bi dal za panele in ostalo še 1x toliko, nikakor ne vidim računice Shocked

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Pon Mar 19, 2018 11:07 am    Naslov sporočila:  
Ni računice, Tebi se bi eventualno izplačal net metering, za off grid moraš biti entuziast Smile
Če živiš na območju z pogostimi izpadi elektrike, potem bi lahko ekonmsko opravičil edino baterijo od viličarja in razsmernik za backup.(mislim da je brac321 tako začel)

Baterije za dom oziroma powerwall variante bodo prišle v poštev z uvedbo večtarifnega obračunavanja elektrike, ko bo naprimer od petih do sedmih popoldan cena kwh elektrike 30 centov od polnoči do 5 zjutraj pa 3 cente. Pa to nebo določeno z uro ampak se bo cena oblikovala glede na trenutno proizvodnjo in porabo.
V nekaterih državah že vidimo zametke takšnega obračunavanja.

Pozdrav
P.S.
Moj powerwall, v nastajanju že nekaj let Smile

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Pet Jun 07, 2019 9:43 pm    Naslov sporočila:  
Update 7.6.2019
perpankSE2+ 28.5 Mwh

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Pet Jun 07, 2019 9:54 pm    Naslov sporočila:  
Malo sem preletel staro temo, leta 2012 ni bilo pristašel sončnih elektrarn na temu forumu(razen redkih izjem), ali se je danes kaj spremenilo ?
Koliko vas še stoji za svojimi izjavami iz leta 2012-2013 ?

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Ned Jun 23, 2019 10:07 am    Naslov sporočila:  
Spremenila se je vsaj Uredba o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije. To je sedaj že tretja izdaja.
- Ni več omejitve 11 kVA (niti za moč naprave, niti za izvoz), temveč je moč naprave največ 0,8 * vsota priključnih moči.
- Če to ni dovolj, je lahko omejitev razsmernik in ne moč modulov PV.
- Za razliko od prve izdaje, je omogoče samooskrba v skupnosti. Tako je lahko tudi elektrarna 50kWp, na istem ali drugem objektu, vendar v območju iste TP, priključena v samooskrbi. V tem primeru ima svoj števec.

Avtor: matjazeKraj: Šenčur PrispevekObjavljeno: Pet Okt 11, 2019 10:22 am    Naslov sporočila:  
pirpy je napisal/a:
Malo sem preletel staro temo, leta 2012 ni bilo pristašel sončnih elektrarn na temu forumu(razen redkih izjem), ali se je danes kaj spremenilo ?
Koliko vas še stoji za svojimi izjavami iz leta 2012-2013 ?

po tej logiki bi, če bi jo možakar postavil 2012 danes že žel denarce Wink

Stran 1 od 1