www.elektronik.si
Popravilo Iskra Triglav Deluxe
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Stari radijski sprejemniki

Avtor: LudeKraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Ned Dec 08, 2013 10:33 pm    Naslov sporočila:  Popravilo Iskra Triglav Deluxe
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni


Na podstrešju sem našel zaprašen nedelujoč radio Triglav deluxe. Edini zvok, ki prihaja iz njega, je brnenje ene izmed lamp. Drugi efekt ki ga pa oddaja radio, pa je dim po parih sekundah ki prihaja iz glavnega trafota le-ta se tudi močno ogreje. Prosil bi vas za nasvet kako naj se ga lotim. se ga splača previti, naj poiscem drugega kako naj vem kaksen mora biti?

Kot sem ugotovil po prebranem na tem forumu, je dobro zamenjati tudi kondenzatorje. Ker nisem najbolj siguren kateri so, sem jih na spodnji sliki obkrožil.

Hvala za odgovore.

Lp, Lude

Avtor: borut000Kraj: Hraše PrispevekObjavljeno: Pon Dec 09, 2013 11:58 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zamenjaj vse rdeče kondenzatorje s prve slike in elektrolitski kondenzator s tretje slike, zaradi tega se ti verjetno tudi greje transformator.

Avtor: carliKraj: Haloze PrispevekObjavljeno: Pon Dec 09, 2013 12:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
EZ 80 potegni iz podnožja pa boš videl če je na okvara na visoki napetosti. Lahko imaš tudi kurjavo v stiku.

Avtor: Merlin PrispevekObjavljeno: Pon Dec 09, 2013 12:40 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
še boljše je, da vse elektronke potegneš ven

Avtor: LudeKraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Pon Dec 09, 2013 3:40 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala za odgovore. Bom naredil predlagano v petek, ko grem domov iz študija. Sporočim kaj bom ugotovil. Potreboval pa bom pomoč izbiri pravih kondenzatorjev.

Avtor: LudeKraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Pon Dec 09, 2013 11:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Na forumu sem našel tole shemo. Baje so te radiji bili narejeni v večih verzijah in nevem, če je ta shema prava.

Skratka pregledoval sem shemo, da bi ugotovil, kateri kondenzatorji so papirnati in jih je potrebno zamenjat. Spodaj je slika. Elektrolitski kondenzator je samo eden?

Prosim, če lahko kdo pregleda in me popravi kar sem narobe označil.

Hvala

Lp, Lude

Avtor: LudeKraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Pet Dec 20, 2013 8:33 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sem naredil kot je predlagal Carli. Ko sem radio vklopil se transformator ni grel tudi dima ni bilo. nažgale pa so se še druge elektronke. Po tem ko sem EZ80 dal nazaj notri je zadeva laufala po starem (dim, gretje).

Pregledal sem vse papirnate kondenzatorje in si zapisal vrednosti. Zanimivo da je bla večina preparelih točno tam kjer je zapisana vrednost Smile Tako da nisem prepričan če so vrednosti prave.

1. 400/800V 0.25uF 10% 3 Kos
2. 630/1200V 27.000pF 20% 5 Kos
3. 400/800V 22.000pF 20% 1 Kos
4. 630/1200V 4.700uF 20% 2 Kos
5.1000/2000V 4.700uF 20% 1 Kos

Katero vrednost napetosti naj gledam?

Če jih zamenjam z poliesterskimi kond. bo vredu?

Kje jih naj kupim-naročim?

Hvala Lp, lude

Avtor: FE_markojKraj: Ljubljana, Slovenia PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 1:05 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Si uspel dobiti material in popravit? Sam imam identični radio dom, žal so elektronke bile pobrane ven.

Avtor: LudeKraj: Brežice PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 1:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Nazalost se nisem uspel dobit materiala :/ tudi sam rabim elektronko ez80.

Avtor: carliKraj: Haloze PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 1:43 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Lude je napisal/a:
Nazalost se nisem uspel dobit materiala :/ tudi sam rabim elektronko ez80.

Question Saj je to dioda. Za test mora delat tudi na 1N4007 ali kaj podobnega. Pa pozneje EZ nabaviš če hočeš imet vse original.

Avtor: japekKraj: Radenci PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 1:48 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tisti 22nF med elektronko E3 in E4. Če ne izolira pravilno DC komponente ti drastično spremeni delovno točko izhodne elektronke.

Avtor: FE_markojKraj: Ljubljana, Slovenia PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 2:10 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
EZ80 je usmerniška dioda. Namestno nje lahko daš dve polprevodniški usmerniški diodi (Npr. 1N4004).

Avtor: s57bicKraj: LJUBLJANA PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 3:57 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Na 1N diodi je padca cca. 1V, na elektronki pa recimo 15 do 20V.
Radiji tistega časa so narejeni za 220Vac, sedaj pa je 230Vac.

Da ne bo potem previsoka anodna napetost?

Lp, Jože.

Avtor: FE_markojKraj: Ljubljana, Slovenia PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 8:07 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
To je res. Elektronke bi se najbrž bolj grele, lahko pa tudi odvijemo par ovojev sekundarja transformatorja.

Avtor: s57bicKraj: LJUBLJANA PrispevekObjavljeno: Ned Feb 23, 2014 8:39 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kako pa prideš do sekundarja?
Če je prostor lahko doviješ ovoje in obratno povežeš Smile

Kaj pa 15-20V zener diodo na hladilniku zaporedno z 1N usmerniško diodo.

Boljše da se ona greje kot lampe na previsoki napetosti.

Lp, Jože.

Stran 1 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group