www.elektronik.si
Katera antena ZA-RE
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez

Avtor: cevar1 PrispevekObjavljeno: Tor Mar 01, 2016 2:33 pm    Naslov sporočila:  Katera antena ZA-RE
----------------------------------------------------------------------------
V gasilskem vozilu imamo vgrajeno mobilno radijsko postajo za delovanje v sistemu zvez ZA-RE, frekvenčni pas 146 – 174 MHz (VHF). Radijska postaja je Sagem RM50, antena pa je mobilna neka poceni »no name«.

Delovanje postaje bi rad izboljšal z zamenjavo antene.
PREDVSEM kar zadeva dela preko repetitorja, na kanalu 02 (Tx 173,4375 MHz, Rx 168,9375MHz) in kanalu 03 (Tx 173,2125 MHz, Rx 168,7125 MHz)

Prosim vas za nasvet, katero mobilno anteno priporočate, da bo zadeva delovala bolje ?

Lahko zamenjam samo anteno ali je potrebno z zadevo tudi kako umeriti ?

Ve kdo kako se postajo nastavi, da bo vedno ob vklopu postaje, nastavljena na izbran matični kanal ?

Da ne delamo komu reklame, lahko tudi na ZS.
Hvala za informacije.

Avtor: jmivsekKraj: Ajdovščina PrispevekObjavljeno: Tor Mar 01, 2016 3:43 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Za potrditev neprimernosti sedanje antene bi jo bilo dobro izmeriti s SWR metrom ali antenskim analizatorjem, kar ima vsak radioklub. Pogledati je treba tudi kabel, konektorje ter samo postajo. Predlagam torej, da se oglasiš z anteno ter postajo v najbližjem radioklubu in z veseljem ti jo bodo izmerili ter svetovali, kako naprej.

Lep pozdrav
Janko

Avtor: qwertzKraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Tor Mar 01, 2016 5:13 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Vprašaj tu.

http://www.tdi.si/

Avtor: cevar1 PrispevekObjavljeno: Tor Mar 01, 2016 6:19 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala za informacije.

Drugače sem iz Prekmurja (Goričkega) in na našem področju ne najdem nobenega radioamaterskega kluba ali radioamaterja.

Lahko še kako informacijo o tem ?

Hvala.

Avtor: jmivsekKraj: Ajdovščina PrispevekObjavljeno: Tor Mar 01, 2016 11:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Poskušaj navezati stik z Radioklubom Murska Sobota S53M.

Avtor: 144300Kraj: Zelena dolina PrispevekObjavljeno: Sre Mar 02, 2016 6:38 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
http://lea.hamradio.si/~s55wt/

Avtor: cevar1 PrispevekObjavljeno: Sre Mar 02, 2016 8:35 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala za informacije.

Morda še kdo ve, kako se postaja Sagem RM 540 nastavi, da je vedno ob prižigu na matičnem kanalu ?

Namreč, postaja je priključena tako, da ko avto prižgeš oz. ko daš ključ da je vozilo pod napetostjo (kontakt) se vključi tudi radijska postaja. Seveda jo je možno vklopiti tudi ročno ob ugasnjenem vozilu.
Postajo pa se izključi samo ročno (pritisk na tipko).

Težava je v tem, da se postaja ob vsakem vklopu nahaja na drugem kanalu.
Primer:
1. vklop, postaja je na 03 ch
2. vklop, postaja je na 01 ch
3. vklop, postaja je na 03 ch
4, vklop, postjaa je na 01 ch
in po takem zaporedju dalje ...

Težava je v tem, da se je že zgodilo, da ob intervenciji voznik ali sovoznik nista bila pozorna in sta začela oddajat na napačnem kanalu ... pač v tisti sili se marsikaj dogaja.

Res bi prosil, za nasvet, kako urediti, da se bo postaja vedno vključila tako, da bo samodejno že na kanalu 03.

HVALA

Avtor: 144300Kraj: Zelena dolina PrispevekObjavljeno: Sre Mar 02, 2016 10:53 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Res pa je malo nerazumljivo kako ni Gasilski zvezi v interesu da usposobi svoje enote tudi na tem segmentu,niste edini ki so se srečevali z takimi dilemami . Gasilski direktorji dobivajo dodatke , zakaj že ?

sicer ne poznam ,ampak morda je kaj opisanega,sam princip podoben za vašo ?

http://www.gasilci.org/forum/viewtopic.php?f=11&t=710

http://www.sos112.si/db/priloga/p2200.pdf

ali to deluje nisem probaval:
http://www.manualsdrive.com/results.php?lang=en&search=SAGEM%20RM%20540%20U#.Vtf6RUBfHZy

Avtor: cevar1 PrispevekObjavljeno: Sre Mar 02, 2016 12:53 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Preden sem se obrnil na forum, sem glede navodil prečekiral verjetno cel google.
Tudi na straneh, katerh linki so v predhodnem postu sem bil pa nič o moji problematiki. Kljub temu hvla za trud.
Tudi ta link z download navodili sem bil, ampak 45 EUR za download nekih navodil ???
NE hvala.

Je pa res nerodno da Sagem pri nas ni razširjen. In zakaj ni ?
To pa so naša javna naročila.

Namreč te postaje je v poznih 90-ih Uprava RS za zaščito in reševanje (URSZR), delila gasilcem iz naslova sredstev požarne takse. To so javna sredstva, zato se je to nabavljalo prek javnih razpisov.
Tu pa je vsem znani srž težav, kdo pride noter pri javnih razpisih in kaj se potem nabavi.

Vsakih nekaj let dobimo v društvo kako postajo, v letih od 1997 do sedaj, smo dobili sleče postaje. 1x Vertex, 1x Maxon, 1x Motorola GP, 1x Sagem, 1x Tait.

Vsakič druge znamke in drug model. Je to komu logično ?
Same težave glede izobraževanja uporabnikov itd itd...
Še 1x povem, na to gasilci ne moremo vplivati (damo priporočila), vendar nad nami je URSZR preko Ministrstva za obrambo, ki naročijo kar pač naročijo.

Še vedno računam, da na forumu dobim kako uporabno info glede naše postaje Sagem. Very Happy

Glede plač gasilcev, pa ne bi. Dodam samo, da ne metat v isti koš, poklicnih gasilcev, ki so plačani, ter nas prostovoljnih gasilcev, ki za to ne dobimo čisto nič !
Poklicini gasilci so obravnavani čisto drugače.

Avtor: jmivsekKraj: Ajdovščina PrispevekObjavljeno: Sre Mar 02, 2016 1:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Res zanimivo, o tej postaji ni govora niti na forumu Gasilci.org. Dobro bi bilo postaviti to vprašanje še tam, gotovo je imel ali ima še kdo podoben problem.

Avtor: cevar1 PrispevekObjavljeno: Sre Mar 02, 2016 1:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sem že 2x hotel objaviti na http://www.gasilci.org/forum/viewforum.php?f=11

žal zgleda, moterator "spi" in ne objavi mojega posta. Ali pa mu ni všeč, ne vem pravega razloga, zakaj zadeva ni tam objavljena.

Avtor: jmivsekKraj: Ajdovščina PrispevekObjavljeno: Sre Mar 02, 2016 1:55 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sem na Gasilci.org odprl novo temo z vašim vprašanjem. Že pred kakim letom sem se sicer na njihov forum prijavil brez težav, pa čeprav nisem gasilec (no, nekoč v davnih časih sem celo bil Smile.

Avtor: cevar1 PrispevekObjavljeno: Sre Mar 02, 2016 2:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
jmivsek je napisal/a:
Sem na Gasilci.org odprl novo temo z vašim vprašanjem. Že pred kakim letom sem se sicer na njihov forum prijavil brez težav, pa čeprav nisem gasilec (no, nekoč v davnih časih sem celo bil Smile.


HVALA Very Happy

Avtor: rudiPKraj: KOPER PrispevekObjavljeno: Sre Mar 02, 2016 10:31 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če je postajo nabavila uprava za reševanje, se za popravilo domeni s centrom za obveščanje vaše regije. URSZR je lastnik postaje in odgovoren za pravilno delovanje postaj, radijske mreže ZARE in njihova popravila. Edine postaje katere delajo takrat ko jih rabiš so Motorola, nato mobilne Vertex. Vse ostalo je neuporabno in če jih boste odklopili ne bo nobene škode. Govorim iz lastnih izkušenj. Komunikacija med gasilci je zelo pomembna pri reševanju ljudi in imetja, zato zahtevajte prave postaje.

Avtor: cevar1 PrispevekObjavljeno: Čet Mar 03, 2016 10:39 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
rudiP - HVALA

Postajo nam je dodelila leta 1998 URSZR, ne vem kako nisem na to pomislil, da je postaja dejansko njihova in ne naša in so (lahko) posledično oni odgovorni za delovanje postaje.
Preden sem prebral tvoj post, sem včeraj klical na izpostavo URSZR, če mi lahko svetujejo glede težave s postajo.

Odgovor je bil, da je verjetno napaka na softwerju postaje. Oni v tem primeru ne morejo narediti ničesar, ker za to nimajo opreme. Obrniti se je potrebno na pooblaščenega serviserja. Tu se pa zadeva zatakne.
Pravijo, da je to že stara postaja, ter da je po pogodbi potekel čas za zagotavljanje servisa teh postaj. Se jim pa zdi, da bi to takrat naj bila Iskra sistemi.
V pogovoru, so še povedali mnenje, da je zadeva res že stara in se po njihovm mnenju popravilo ne bi izplačalo, raje naj kupimo novo.
Priporočajo, da počakamo da se dogradi DMR in potem nabavimo novo.

Glede DMR sem pa skeptičen, ker najprej bodo pokrili enote širšega pomena, potem šele nas na podeželju, to se pa lahko zavleče X let.

Kot ugotavljamo je dejansko postaja njihova, mi jo imamo samo v uporabi in to že od leta 1998. Je kak predpis ali kak pravilnik po katerem lahko pritisnemo na URSZR da morajo zadevo urediti oni ?

Pri tem se pojavi tudi vprašanje kako je z ročnimi radijskimi postajami, ki jih da v uporabo URSZR. Kdo je zadolžen za zamenjavo baterij ko se te fuč ?

Poleg tega, ko nam vsakih nekaj let dajo v uporabo kako postajo, mi ne podpišemo nobene pogodbe, nobenih pravil nič s katermi bi se določile obveznosti URSZR in nas gasilcev. Mi dobimo postaje na gasilsko zvezo, ta razdeli postaje, ter na URSZR samo sporoči katero postajo ima katero društvo zadolženo.

Ne vem koliko vas je gasilcev na tem forumu, upam da bo kateri odgovoril.

Stran 1 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group