www.elektronik.si
PWM s 555 timerjem ne deluje

www.elektronik.si -> Elektronika

Avtor: XORKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Ned Dec 04, 2016 10:11 pm    Naslov sporočila:  PWM s 555 timerjem ne deluje
----------------------------------------------------------------------------
Zdravo!

Poskušam narediti PWM z NE555 čipom, vendar mi nikakor ne uspe. Probal sem vse možne sheme vendar pin 3 (output) vedno ostane LOW neglede na vse.

Uporabljam tole shemo: http://www.sentex.ca/~mec1995/circ/pwm555.gif

Diode so 1n4148, 10k potenciometer ter kondenzatorja 0.1uF in 0.01uF.

Zamenjal sem že 20 čipov v upanju da je mogoče samo skurjen, vendar pri vseh iste vrednosti: Pin 3 je LOW, pin 7 je HIGH, Pin 2 in 6 se pomikata med 1 in 2V ko vrtim potenciometer. Zamenjal sem tudi druge komponente vendar brez uspeha. So 555 čipi res tako občutljivi da se skoraj vsi skurijo (pri enem je delalo par minut PWMja, nato so vsi pini imeli 12V na sebi) ali naj problem iščem drugje?

Hvala za odgovor. Lp

Avtor: SigiKraj: Kamnik PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2016 2:32 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Živjo,

sicer že ene 10++ let nisem potipal 555-ke, tako da mal po spominu...
-NE555 je zelo robusten čip, ne spominjam se da bi kakega skuril (ampak seveda se da, če se potrudiš)
-shema zgleda ok, preveri še enaindvajsetič, če je vse res povezano kot je treba
-upam, da imaš čip primerno blokiran (npr. 0,1u keramika preko napajanja tik ob žrtvi -na shemi tega ni). Velik elko daleč stran od integrirca ne bo zadosti.
-testiraj najprej brez motorja. Osciloskop (če imaš) sicer ledica s preduporom namesto motorja. Ker če je motor med malo večjimi, ti zna slabo zblokirano napajanje delat težave.

lp Žiga

Avtor: uleKraj: Babno Polje PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2016 7:31 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Namesto motorja prvo priključi žarnico in testiraj.

Avtor: Profesor EinsteinKraj: Rogaška Sl. PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2016 8:57 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Za PWM se dobijo tudi namenski izdelki.

Lp.

Avtor: carliKraj: Haloze PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2016 11:47 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tu nekaj ne drži. Za test dodaj večji kondenzator da boš lahko dejansko na instrumentu kaj odčital sedaj je frekfenca previsoka. Sedaj je cca 600 - 1300 Hz . http://www.williamson-labs.com/pu-aa-555-timer_slow.htm - delovanje 555, preprosto med 1/3 in 2/3 napajalne napetosti mora nihat na 2 in 6 in še enkrat preveri povezave, ker ga je res težko skurit.

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Pon Dec 05, 2016 12:06 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ko je izhod (3) nizek, bi moralo biti praznenje (7) aktivno, torej LOW.
Izmeri, kaj imaš na nogici 5. Moralo bi biti 2/3 napajanja.

Oglej si podatkovni list za razumevanje delovanja.

Avtor: lauraKraj: Sobota PrispevekObjavljeno: Tor Dec 06, 2016 2:13 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Daj C2 100nF-pin 5.

Avtor: damjangoKraj: Murska Sobota PrispevekObjavljeno: Tor Maj 04, 2021 7:14 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mogoče kdo ve zakaj spodnje vezje s čipom NE555 ne deluje. Sem 100x preverjal kratke stike in slabe lote in je vse ok povezano. V glavnem čip drži celi čas na logični "0". Ne glede, če spreminjam vrednosti uporov. Napajalnje je pa narejeno, tako da se prvo usmeri z polnovalnim usmernikom in potem je 470uF kondezator in 6,2V zenener didoda. Tako, da je čip napajani s 6,2V Na pinu 5 na čipu pa imam 2/3 napajalne napetosti (4V). V glavnem od 15 takih vezij deluje 6 vezij ostale pa imajo enak problem, ker čip NE555 ne deluje.

Na pin 5 sem že poskusil dati 100nF kondezator in ne spremi se nič.

Ima kdo kakšno idejo zakaj ne delujejo vezja.

Avtor: s55mKraj: Sofia-Bolgarija PrispevekObjavljeno: Tor Maj 04, 2021 9:10 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
probaj iz delujocega vezja prestaviti 555 v nedelujocega. Ce deluje, vprasaj kitajca Smile

Avtor: Bizgec65Kraj: Trebnje PrispevekObjavljeno: Sre Maj 05, 2021 6:30 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz bi naredil tako, kot je s55m zgoraj pred menoj predlagal. Če imaš 555-ke v THT izvedbi, ti jih lahko odstopim "eno palico", da boš lahko preizkušal.

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Sre Maj 05, 2021 7:30 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Torej 555 ne zazna, da bi se kondenzator napolnil. Kakšna je napetost na njem in kakšna na DIS?
Ali ne deluje tudi, če R4 obrneš na najmanjšo vrednost?


Nazadnje urejal/a bostjang Sre Maj 05, 2021 3:17 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: DusanKKraj: Medvode - med vodami PrispevekObjavljeno: Sre Maj 05, 2021 9:45 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Za začetek odstrani diodo D1.

Avtor: damjangoKraj: Murska Sobota PrispevekObjavljeno: Sre Maj 05, 2021 7:03 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Problem je rešeni, ker je bil tisti 2.2uF tantal kondenzator in ni vseeno, kako je obrnjen.

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Sre Maj 05, 2021 7:41 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
damjango je napisal/a:
... Sem 100x preverjal kratke stike in slabe lote in je vse ok povezano...
Shame on you Včasih je dovolj da prespiš in ponoviš vajo!

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group