www.elektronik.si
Iskra Šolski napetostni izvir NI-01 popravilo

www.elektronik.si -> Zgodovina merilne tehnike slovenske proizvodnje

Avtor: mitchWKraj: Celje PrispevekObjavljeno: Čet Avg 24, 2017 12:14 am    Naslov sporočila:  Iskra Šolski napetostni izvir NI-01 popravilo
----------------------------------------------------------------------------
Pred nekaj meseci sem prejel Iskrni šolski napetostni izvir model NI-01. 3x enosmerne napetosti 0-500V 25mA, 0-60V 40mA in 0-12V 2A. Hkrati še izmenična napetost od 1-7V.

Uporabljal sem ga mogoče vsega skupaj 1-2 uri, včeraj pa mi je med lahko obremenitvijo napetost padla in dobro je počilo notri.

Po pregledu notranjosti, je videti, da je na 60V delu enemu tranzistorju odprlo glavo, saj je od njega ostal le še spodnji del, tako, da so številke nerazpoznavne. Še nekaj drugih tranzistorjev pa je zgoraj počenih, vendar so berljivi glede oznak. Odneslo je tudi eno diodo.

Prosil bi za kakšen načrt ali dokumentacijo, da zadevo spravim v red. Hvala vnaprej!

Kolikor sem na hitro gledal, je neslo BC237B in BC182A traznistorje. Ima kdo kakšen nasvet, katere izmed novih serij bi tukaj uporabil?

Avtor: qwertzKraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Čet Avg 24, 2017 6:04 am    Naslov sporočila:  
Vprašaj v Metrel. Oni sedaj izdelujejo to.

Avtor: mitchWKraj: Celje PrispevekObjavljeno: Ned Sep 03, 2017 11:52 pm    Naslov sporočila:  
Sem potem rešil. Odneslo je 3.3V zener (odprlo) in 3 tranzistorje. Verjetno zaradi odprte zenerce, ki ni več regulirala napetosti.

Sem vse zamenjal z BC546 in dal novo zener diodo. Zadeva zdaj spet funkcionira.

Stran 1 od 1