www.elektronik.si
Li-ion pack za irobot roomba
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Napajalniki, polnilci in baterije

Avtor: monacoKraj: Koroška PrispevekObjavljeno: Ned Jan 14, 2018 12:13 pm    Naslov sporočila:  Li-ion pack za irobot roomba
----------------------------------------------------------------------------
Doma imam še nekaj samsungovih 18650 celic in bi rad naredil li-ion pack za roombo. Sesalnik je menda kompatibilen (neki je treba spremeniti), moje vprašanje je predvsem kako narediti baterijo.

Pri packu, ki sem ga tamalima naredil za elektricni avto nisem kompliciral ampak sem dodal samo biper (in voltmeter za čisto informativno) ter vgradil namenski smart charger.

Tu se bo pa uporabljal original polnilec z dekleriranimi 22.5V 1.25A, baterija pa se bo polnila v sesalniku. Ključno mi je vprašanje kakšno elektroniko moram dodati.

Avtor: TidraKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Ned Jan 14, 2018 4:14 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
mislim da tako ne bo šlo,...
1. original polnilec, ki je verjetno namenjen za NiMh,... vsekakor ni primeren za Li-Ion,...
2. hitro boš opazil, da izguba teže zaradi lažjega Li-Ion 18650 paketa... slabo vpliva na čiščenje, saj krtače ne drgnejo zadosti po tleh,...

pa mislim da sta vsaj še dva lai trije problemi,... se zdaj iz glave ne spomnem,...

sem pa jaz zaradi tega odnehal od istega projekta

Avtor: monacoKraj: Koroška PrispevekObjavljeno: Ned Jan 14, 2018 4:52 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ne vem če bo to držal, glede na to, da tudi tile, ki servisirajo roombe zdaj na veliko prodajajo li-ion pakete namesto nimh

Avtor: TidraKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Ned Jan 14, 2018 7:33 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
ko sem jaz želel to naredit, sem naletel na same slabosti in v bistvu mi je bila ideja o zmogljivosti Li-Ion pred NiMh všeč, in pa tudi zmanjševanje teže,... to je bilo pa tudi vse,... vse ostalo se je samo kompliciralo,...

bi bil pa vcesel kakega linka na to temo kar si omenil,... da se sedaj predeluje na Li-Ion,...

me pa dejansko res zanima kako bi z obstoječim polnilcem in režimom polnjenja lahko polnil Li-Ion, ki ima popolnoma drugačen režim polnenja,... to se mi zdi skorajda nemogoče,... na dolgi rok,... ker bi znal bit "KA BOOOOOM"

razen če so v samo baterijo kaj vgradili,... in če so,... potem je spet težava pri samogradnji Li-Ion paketa,...

sem pa našel tole,...

http://www.lithiumpowerinc.com/roomba-980.html

zanimivo a vseeno,... bi se resno poišči kar so pisali po netu glede same teže,... da se ne obnese dobro,...

Avtor: TidraKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Ned Jan 14, 2018 7:56 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
lahko pa še tukaj prebereš kake izkušnje imajo uporabniki, nekateri dobre drugi spet ne,...

http://www.notanon.com/gadgets/why-lithium-ion-battery-packs-are-a-bad-idea-for-the-irobot-roomba-and-scooba/2010/06/08/comment-page-1/

Avtor: shmandiKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pon Jan 15, 2018 8:16 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zaščitno vezje (po možnosti z balansiranjem) za število uporabljenih celic. Vendar bodi pozoren, da bo za dobvolj toka, ker motorji v sesalnikih rabijo precej toka za štart. Glede polnjenja lahko poskusiš direktno na obstoječi polnilec (seveda preko zaščitnega vezja baterij) in opazuj tok. Mogoče ga boš moral kaj omejiti.
Je pa še vprašanje glede zaznave polnosti baterij, avtomatsko polnjenje ipd., če boš zamenjal material baterij.

Avtor: mkezmahKraj: Maribor PrispevekObjavljeno: Pon Jan 15, 2018 9:42 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Na ebayu dobiš li-ion celice za roombo, ki že imajo vključeno tudi prilagoditveno vezje. Torej samo zamenjaš obstoječi paket in se ne rabiš ukvarjati z ničemer več.

Stanejo približno toliko kot NiMh. Jaz sem preizkusil in nimam pripomb.

Koliko se ti splača vlagati čas in ne vem kaj še v lasten razvoj prilagoditvenega vezja, pa se boš sam odločil.

LP
Marko

Avtor: monacoKraj: Koroška PrispevekObjavljeno: Pon Jan 15, 2018 10:45 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sem videl že kar nekaj Li-ion paketov. Cena je samo cca 20%-30% višja od NiMh, tako da to ni tak problem. In glede na široko ponudbo, zadeva očitno deluje. Nimam pa pojma kakšno imajo vezje not, zato sem pa odprl temo na elektronik.si Wink

Stvar je v tem, da imam doma dovolj baterij, tudi vezja ne mislim sam razvijat, saj zadeva očitno obstaja, če se prodajajo paketi. Samo sem upal, da tu gor kdo kaj več ve Smile

Avtor: TidraKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pon Jan 15, 2018 2:47 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
no ja se mi zdi da tukaj gor kar veliko vemo,... samo ti si pričakoval da mi rešimo uganko namesto tebe,... heheheh

samo zaščitno vezje z možnostjo balansiranja,... sigurno ni dovolj za polnenje iz obstoješega polnilca,... logika polnjenja NiMh in Li-Ion je popolnoma različna,...

Li-Ion paketi imajo v sebi verjetno neko zaščitno vezje in nek mikrokontroler, ki skrbi da se preko original polnilnika lahko balansirano polni Li-Ion paket,...

kako boš pa do tega [slovenščina je zame španska vas],... pa ne vem,... hehehe,...

no ja vem,... kupi en Li-Ion paket in ga razdri,... hehehe

Avtor: TidraKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pon Jan 15, 2018 3:00 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
mogoče ideja,...

https://electronics.stackexchange.com/questions/327443/how-to-make-li-ion-mimic-nimh-voltages

no tukaj pa še na slikici vidiš dodatno vezje,...
http://ertual.ro/index.php/6-4ah-14-8v-li-ion-battery-for-irobot-roomba-500-600-700-800-series-510-530-531.html

Avtor: monacoKraj: Koroška PrispevekObjavljeno: Čet Jan 18, 2018 12:05 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sem upal, da se je kdo s tem že igral.

Moja preprosta logika bi bila, da vzamem tole
https://www.aliexpress.com/item/1PCS-4S-15A-Li-ion-Lithium-Battery-18650-Charger-Protection-Board-14-4V-14-8V-16/32688646327.html

Ter pred to še nekaj, kar bi mi dohodno napetost zmanjšalo na 16v.

Avtor: shmandiKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Čet Jan 18, 2018 12:10 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Vse lepo in prav, vendar je lahko težava s prepoznavo napolnjenosti baterije s strani sesalnika.
In ne rabiš zmanjšati napetosti na 16V ampak omejiti tok polnjenja.

Avtor: monacoKraj: Koroška PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 12:17 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V li-ion packih za roombo je 8 celic 18650 ter elektronika v priponki. Mi lahko kdo pove kaj več o tem vezju? Malo sem pa presenečen, da ni kontrole polnjenja na vsaki celici oz vsaj vsakem paru...

Drugače pa zadeva preverjeno deluje in se polni.

Avtor: S57KSLKraj: Slov. Konjice PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 9:01 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tole temo preberi:

https://slo-tech.com/forum/t584535/0

Mat xxl je poznavalec.

Avtor: monacoKraj: Koroška PrispevekObjavljeno: Pon Mar 05, 2018 10:50 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mat_xxl mi je zrihtal elektroniko iz okvarjene baterije in zadeva dobro deluje Wink
Me pa zanima kaj več od strokovnjakov za elektroniko... Ter ce se da podobno elektroniko samo kje kupit, ker bi verjetno se komu koristilo, da izrabljene celice v svojo bateriji zamenja z li-ion (kot po meri pasejo v original ohišje)

Stran 1 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group