www.elektronik.si
usmernik unis elkos rlu 01-60/5
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Elektronika

Avtor: janez79 PrispevekObjavljeno: Ned Jul 29, 2018 12:12 pm    Naslov sporočila:  usmernik unis elkos rlu 01-60/5
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni!

Prebiram teme, iščem teme, vendar ne najdem, kaj bi bilo lahko narobe z mojim usmernikom unis elkos 01-60/5.

Zanima me kaj jez njim narobe, če na izhod da polno napetost - kazalec zabije - napetost cca. 110V DC.

Če odstranim krmilno ploščo EV065-D napetost pade na nič.
Na njej sem že zamenjal upor R19 680E. Ta je bil fuč.

Hvala in lep pozdrav. Janez


Nazadnje urejal/a janez79 Čet Avg 02, 2018 9:58 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: BojanRKraj: Vnanje Gorice PrispevekObjavljeno: Pon Jul 30, 2018 8:47 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ponavadi je v teh starejših napajalnikih LM723 napetostni regulator in ponavadi ta crkne.

Avtor: s57bicKraj: LJUBLJANA PrispevekObjavljeno: Pon Jul 30, 2018 6:32 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Preveri še upore od R20 do R30.5 .

Lp, Jože.

Avtor: janez79 PrispevekObjavljeno: Sre Avg 01, 2018 4:57 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Preveril upore. Sem prepričan, da so ok.
Na plošči 065-D sem zamenjal LM723 in 741P.
Ko zadevo priključim, gre na sponke napetost cca 110V DC. Zamenjan upor R19 bo spet pregorel, če ne izklopim napajanja.

Preveril sem še oba potenciometra za nastavitev. Za napetost da ven cca 6kOhm, moral bi 10k (mislim, da to ni težava) za tok cca 1kOhm.

Kaj bi bilo lahko narobe. Prosim za pomoč. Hvala.

Avtor: uleKraj: Babno Polje PrispevekObjavljeno: Sre Avg 01, 2018 11:47 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Po vsej verjetnosti ti je odletel še kakšen izhodni tranzistor. Poglej na plošči EV070-B. Najprej preveri T1 in T2, ter T8, potem še T7.

Avtor: s57bicKraj: LJUBLJANA PrispevekObjavljeno: Čet Avg 02, 2018 9:21 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če ima kdo načrt naj ga pripne sem gor.
Tudi dobre fotografije bi pomagale.
Verjetno nas bolj malo ve kako usmernik izgleda. Zunaj in znotraj.

Lp, Jože.

Avtor: janez79 PrispevekObjavljeno: Čet Avg 02, 2018 11:08 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zdaj sem preveril vse T 2N3055. Niso najbolj enotni so pa še dobri.
Je pa zanič T8 BDX33D, no namesto njega je bil notri D44C11, ki je za manjše toke. Mogoče je zaradi tega pregorel, čeprav je bilo nastavljeno samo 3,5A.

Ko sem ga odspajkal, napetostni kazalec ni šel več do konca, ampak samo toliko, kot je bilo nastavljeno. Tako grem kupiti novi tranzistor.
Sem pa poleg DC nameril precej AC komponente. Tok je bil 0A.
Mogoče kdo ve, koliko AC je dopustno na izhodnih sponkah? 0V!?

Lp, Janez

Avtor: janez79 PrispevekObjavljeno: Čet Avg 02, 2018 1:06 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Po zamenjavi BDX33D (dejansko je bil tam D44C11) z BU407D se na izhodu pojavi dejansko nastavljena napetost.
Če pa dam napetost na nič in tok na nič, pa na izhodne sponke kratko vez, gre merilnik toka do konca. To se ne sme zgoditi.

Kaj je še narobe?
Koliko je lahko bruma? Na izhodu sem zaznal kar nekaj AC komponente, ki se je hitro spreminjala, zato ji z DMM nisem mogel izmeriti.

Lp, Janez

Avtor: s57bicKraj: LJUBLJANA PrispevekObjavljeno: Čet Avg 02, 2018 1:45 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
BDX33D je darlington tranzistor, z ojačenjem 750.
BU407D je hitri tranzistor za horizontale v monitorjih, z ojačenjem 15.
D44C11 bi bil kar pravi za vzbujanje 3055. No, tudi ekvivalent je dober.

V času aktualnosti 723 sem popravil veliko napajalnikov s tem vezjem, pa je bilo
zelo redko zanič.

Kakšnih slik napajalnika in tiskanin se ne da dobit?

Lp, Jože.

Avtor: uleKraj: Babno Polje PrispevekObjavljeno: Čet Avg 02, 2018 10:45 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Fotke ter shema, če bo komu v pomoč.

Avtor: s57bicKraj: LJUBLJANA PrispevekObjavljeno: Pet Avg 03, 2018 9:46 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Še uporabniško navodilo.

Avtor: janez79 PrispevekObjavljeno: Pet Avg 03, 2018 10:24 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Malo že obupujem nad usmernikom.

Bi mi lahko kdo dal kontakt nekoga, ki bi si upal zadevo popraviti, v zameno za plačilo.

Še bolje pa, če bi lahko zadevo še izpopolnil, da bi bila napetost cca 65V.

Hvala za pomoč.


Lp, Janez

Avtor: uleKraj: Babno Polje PrispevekObjavljeno: Pet Avg 03, 2018 7:51 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če citiram sam sebe iz ene druge debate, je bilo pri popravilu usmernika zamenjano naslednje: dva izhodna tranzistorja (2N3055), driver za izhodne tranzistorje (BDX33), odeltela je tokovna zaščita (LM741), regulacijski ic (LM723), zener dioda za napajanje ic-jev (12V), potenciometer za nastavljanje izhodne napetosti (multiturn 10K). Ko sem ga ravno imel na mizi sem opazil da se elektroliti nekoliko grejejo, zato sem menjal še tiste (10000uF/16V, 3x470uF/40V)

Kakšne dva meseca nazaj, se je zgodba ponovila, vendar ne tako hudo: odletel je samo en izhodni tranzistor, potenciometer za nastavljanje izhodne napetosti, lm723 in en upor.

Avtor: fredis PrispevekObjavljeno: Tor Avg 13, 2019 10:39 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Lep pozdrav. Trenutna omejitev je vklopljena. Je že kdo naletel na to? Hvala.

Avtor: vesoKraj: Ljutomer PrispevekObjavljeno: Sre Jan 29, 2020 2:11 pm    Naslov sporočila:  unis elkos 01-60/5
----------------------------------------------------------------------------
imam tud omenjeni napajalnik vendar je fuč ! Potrebujem pomoč pri popravilu in shemo,če mi lahko kdo pomaga.

Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy

Stran 1 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group