www.elektronik.si
Uvoz solarnih panelov smiseln? JA, iščem projektanta za PZI
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Elektronika

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Sob Jan 12, 2019 9:25 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Vem ja, sem naredil celo študijo.
Dovolj je, da izključim omrežje, da razsmernik ne more več oddajat energije , potem pa lahko brez skrbi razčlenim panele z navadnimi relejčki.
Sem že iskal katere škatle naj nabavim, potem pa mi je prijatelj ponudil 15 kw razsmernik za 1500 € in 20 optimizatorjev za 1000€ , pa sem vzel Smile

Avtor: simon_bagolaKraj: Korovci PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2019 1:20 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Za SolarEdge optimizatorje je nujen tudi SolarEdge inverter ali lahko uporabimo katerega drugega?

Kaj gubim če izberem katerega drugega...?
(nekje sem prebral, da potem gubiš "pregled" moči po posameznem panelu...je to res? Po logiki bi tukaj moral biti neki splošno sprejeti protokol, ki bi omogočal tudi drugim inverterjem kaj takega...)
******
dodatek - pač mam rad alternative...
našel sem neke stvari o sistemu TIGO - stvar itak podobna kot SolarEdge optimizatorji, vendar imaš tudi "duo" variante, kjer 1 optimizator kontrolira 2 panela

f:1&frcectupt=true" target="_blank" class="postlink">https://www.ebay.de/itm/TIGO-TS4-R-O-Duo-Optimizer-Retrofit-Add-on-Junction-box-up-to-700W/152915747562?hash=item239a7d22ea:g:6D8AAOSwY19ajDOZ:rk:1Razzf:1&frcectupt=true


https://support.tigoenergy.com/hc/en-us/articles/203065038-What-are-the-Fundamental-Differences-Between-Tigo-and-SolarEdge-Optimizers-

Kar pa mi je zanimivo, da po njihovi informaciji TIGO sistem dela s takorekoč VSEMI inverterji -- torej tudi Kitajskimi, ki so npr. na 50% cene SolarEdga...


https://support.tigoenergy.com/hc/en-us/articles/202368968-Inverter-Compliance


https://www.tigoenergy.com/downloads/inverter-compliance-letters/

Avtor: DorijanKraj: južnoprimorska PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2019 9:03 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
pirpy je napisal/a:
Vem ja, sem naredil celo študijo.
Dovolj je, da izključim omrežje, da razsmernik ne more več oddajat energije , potem pa lahko brez skrbi razčlenim panele z navadnimi relejčki.
Sem že iskal katere škatle naj nabavim, potem pa mi je prijatelj ponudil 15 kw razsmernik za 1500 € in 20 optimizatorjev za 1000€ , pa sem vzel Smile

Si mislil reči, daš panele v kratek stik. Oz. drugače povedano če misliš da se da elektrarno v "standby" tako da račleniš panele imaš VELIKO več branja na to temo, kot si misliš.

Če daš releje na panel moraš narediti tako, da ko ni kontrolnega signala so paneli v kratkem stiku. Potem ko npr. omrežje imaš pa odpreš releje. Sicer ne vem katera zavarovalnica ti bo dala zavarovanje za požar na DIY varianto.

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2019 10:26 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ni potrebno dajati panelov v kratek stik, čeprav tudi to deluje, po slovenskem zakonu moraš dosečil le, da nikjer v sistemu ni več kot 120 V dc v standby-u.
Da gasilce nebi streslo Smile. Neumen zakon po mojem mnenju.
In precej sem preizkušal v tej smeri, od predelave navadnih kontaktorjev v dc, za razčlenitev panelov, uporaba navadnih relejev, računal sem celo kakšne kondenzatorje bi moral zmontirati, da bi s posebno tipko pod steklom v primeru požara skuril vse zaščitne diode v panelih in tako ustvaril kratek stik na vseh panelih Smile.
Na koncu pa sem kar kupil .

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2019 10:35 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
@simon_bagola
dvojne SE optimizatorje sem plačal po 50 € komad, vidim da so tile tigo precej dražji.
potem pa rabiš še 3 fazni razsmernik , jaz sem kupil 15 kW za bodočo nadgradnjo in da imam malo rezerve, Kje boš dobil kvaliteten razsmernik 15 kW za 1500 €.

Avtor: simon_bagolaKraj: Korovci PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2019 12:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
pirpy je napisal/a:
@simon_bagola
dvojne SE optimizatorje sem plačal po 50 € komad, vidim da so tile tigo precej dražji.
potem pa rabiš še 3 fazni razsmernik , jaz sem kupil 15 kW za bodočo nadgradnjo in da imam malo rezerve, Kje boš dobil kvaliteten razsmernik 15 kW za 1500 €.


Tvoja kombinacija, skupaj s SE razsmernikom je hudo dobra cena.
Če bi našel SolarEdge SE 15K za 1.500 + tile dvojni releji P700 (tudi ne najdem cene po 50€/kom) --- vsekakor najboljša varianta

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Ned Jan 13, 2019 12:39 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Na spletu ne boš našel takšne cene.
Če si resen , ti lahko dam kakšen kontakt.

Avtor: pirpyKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Tor Jan 15, 2019 5:01 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če koda zanima proizvodnja SE, tukaj je zbranih nekaj linkov, moja je pirpy.

https://evsvet.eu/viewtopic.php?f=32&t=1594

Avtor: satelitkoKraj: Radovljica PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 12:10 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
simon_bagola je napisal/a:
Se bom pozanimal, hvala za predloge....

V info pa trenutne ponudbe ki jih imam:
- 350w solar paneli 1956x990 36V . - 90USD/kos
- 3 fazni on-grid inverter (vhod max. 7.500, izhod max 8.400W - 890USD
- PV Combiner box (2 vhoda, 2 izhoda) - 190USD

-- ob uvozu je tem cenam seveda potrebno dodati DDV (22% od nabavne vrednosti)
- transport po mojih podatkih nekih 250USD

---izbiral sem samo proizvajalce z CE izjavami/certifikati

Kot rečeno, za panele je carina 0%


Malo sem se šel matematiko:
Hidria pravi, da ima njihov ploščati SSE 700W/m2. Če torej vzamem 5 kolektorjev, kar je 10m2 to pride 7kW.
Po tvoji ceni bi za 7kW elektrike plačal cca. 1800$. SSE za enako moč so malo dražji.
Ampak če grem s PV direktno na grelec, ne rabim skoraj nič drugega, medtem ko je pri SSE to šele kake pol cene. Da ne govorim o enostavnosti celega sistema.

Kje sem se zakalkuliral?

Avtor: damoKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 12:15 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če bi imel 700W/m2 to pomeni 70% izkoristek. Podatek ni pravilen, saj so izkoristki 15-18%.

Avtor: satelitkoKraj: Radovljica PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 2:11 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ne ne, podatek 700W/m2 je za kolektor tople vode. Vzel sem, da rabim za ekvivalent pač 700W elektrike, za kar jasno rabim večjo površino.

Avtor: qwertzKraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 3:08 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Namesto PV za segrevanje sanitarne vode z DC, raje razmisli o TČ za sanitarno vodo ali pa za celo hišo.

Avtor: satelitkoKraj: Radovljica PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 4:09 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pišeš na pamet, ali je zadaj matematika?

Avtor: qwertzKraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Pet Jan 18, 2019 4:43 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Seveda je. Če upoštevaš, da ti PV paneli (ali pa solarni paneli) dajejo pol leta ali max. 3/4 leta neko energijo, TČ za sanitarno stane 1000-1500 eur in ti dela celo leto. Mesečni znesek za elektriko 10-15 eur.

1 kolektor je pa 300-400 eur. Rabiš zagotovo 2-3. In si že na ceni TČ, pa še celo leto ne moreš uporabljat, toča ti jih lahko stolče, pazit moraš na glikol ipd.

Zanemaril sem elektro in strojne instalacije, ker to moraš naredit v vsakem primeru.

Avtor: satelitkoKraj: Radovljica PrispevekObjavljeno: Ned Jan 20, 2019 10:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Še enkrat, počasi: Študiram cene FV, ki jih navaja simon_bagola. Za 7kW bi plačal cca. 1800$. Od strojnih instalacij dodatno rabim samo še en ornk grelec, ki bi ga pač potunkal v že obstoječ bojler. Pa par metrov drota od strehe do grelca.
Sanitarna toplotna črpalka me ne zanima.

Zanima me le, ali je moja fizika pravilna in cca. 10m2 ploščatih solarnih kolektorjev (topla voda) predstavlja ekvivalent 7kW FV panelov.

Stran 3 od 4

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group