www.elektronik.si
Atmega 128A AU ne morem programirati

www.elektronik.si -> Osnove programiranja AVR-jev

Avtor: marko11Kraj: Dobrepolje PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 3:39 pm    Naslov sporočila:  Atmega 128A AU ne morem programirati
----------------------------------------------------------------------------
Hi

Imam dva enaka PCB vezja na enemu je ATMEGA 128 16U, ki ga lepo normalno programiram.

Na drugem vezju pa je ATMEGA 128A AU, tega pa ne morem programirati.

Programiram z Progy programatorjem, Bascom AVR.

Ne vem kje bi bila nekompatibilna, ali so potrebne kakšne drugačne fuse nastavitve?

Prosim za kakšen koli nasvet, upam, da ne bo potrebno menjati čipa.

LP,marko

Avtor: mucekKraj: Domzale PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 3:50 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ce se nekaj prav spomnim, so v A reviziji menjali miso in mosi pina za programiranje iz specialnih (e.0 in e.1) na "default" miso/mosi. Preveri ...

Avtor: marko11Kraj: Dobrepolje PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 8:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Gledam na tej strani: https://www.mouser.com/datasheet/2/268/Atmel-8151-8-bit-AVR-ATmega128A_Datasheet-1315179.pdf

in če prav razumem je Mosi na PE0, Miso na PE1, sck na PB1, tako imam tudi jaz narejeno, pa ne deluje.
Bi pa probal Mosi na PB2, Miso na PB3, ali lahko kaj "skurim"?

31.9. Serial Programming Pin Mapping
Even though the SPI Programming interface re-uses the SPI I/O module, there is one important
difference: The MOSI/MISO pins that are mapped to PB2 and PB3 in the SPI I/O module are not used in
the Programming interface. Instead, PE0 and PE1 are used for data in SPI Programming mode as shown
in the following table.

Table 31-13 Pin Mapping SPI Serial Programming
Symbol Pins I/O Description
MOSI (PDI) PE0 I Serial Data in
MISO (PDO) PE1 O Serial Data out
SCK PB1 I Serial Clock

LP,marko

Avtor: JanKraj: Dolenjska PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 9:52 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Možno je tudi, da si ga kako napačno sprogramiral.
Predvsem pri fuse bitih lahko hitro kaj pokvariš npr:
- napačno nastaviš vrsto oscilatorja, tako da MCU potem dejansko ostane brez clocka
- izklopiš serijsko programiranje

Če karkoli od tega storiš, ne moreš procesorja več programirati z navadnim serijskim programatorjem.
V primeru, da vezje uporablja zunanji kristalni oscilator, poglej z osciloskopom če oscilator deluje.
Ni pa po datasheetu nobene razlike v programiranju 128 ali 128A.

Jan

Avtor: marko11Kraj: Dobrepolje PrispevekObjavljeno: Sob Jan 19, 2019 10:01 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jan je napisal/a:
Možno je tudi, da si ga kako napačno sprogramiral.
Predvsem pri fuse bitih lahko hitro kaj pokvariš npr:
- napačno nastaviš vrsto oscilatorja, tako da MCU potem dejansko ostane brez clocka
- izklopiš serijsko programiranje

Če karkoli od tega storiš, ne moreš procesorja več programirati z navadnim serijskim programatorjem.
V primeru, da vezje uporablja zunanji kristalni oscilator, poglej z osciloskopom če oscilator deluje.
Ni pa po datasheetu nobene razlike v programiranju 128 ali 128A.

Jan


NI uporabljen zunanji kristal.

Kako lahko preverim, če sem ga narobe zaprogramiral, recimo, da sem nastavil namesto interni, externi oscilator?

Lp, marko

Avtor: joze PrispevekObjavljeno: Ned Jan 20, 2019 12:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Lp.

Ce je cpu nov je nastavljen na 1mhz notranji oscilator, in ga je potrebno programirati na nižji isp frekvenci. Probaj spreminjati frekvenco isp programiranja, če seveda lahko, pri USBasp in Avrdude lahko.

Avtor: mucekKraj: Domzale PrispevekObjavljeno: Ned Jan 20, 2019 3:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Frekvenca mora biti 1/4 delovne ali nizja. Ampak mislim, da to verjetno ni problem, vecina programatorjev po defaultu starta na 250k.

Lp, G

Avtor: mucekKraj: Domzale PrispevekObjavljeno: Ned Jan 20, 2019 3:06 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ena bedna ... Ki se mi je zgodila ... Kako imas vezan reset pin in, ce imas gor kondi proti masi, kaksne vrednosti je??

Avtor: marko11Kraj: Dobrepolje PrispevekObjavljeno: Sre Jan 23, 2019 7:55 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Uspelo mi je danes rešit problem, hvala vsem za nasvete.

Zgleda, da je nekje napaka na enemu od kablov od računalnika do programatorja ali pa od programatorja do vezja, ali pa na programatorju, ko sem to premikal pa je naenkrat začel programirati. Kje je napaka bom še raziskal.

Čudno je bilo to, ko sem vstavil v prvo vezje je programiral, ko pa sem kabel premaknil na drugo vezje pa ni programiral.

Lp,marko

Avtor: mucekKraj: Domzale PrispevekObjavljeno: Sre Jan 23, 2019 9:56 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Uporabljaš IDC6 konektorje na flatu? (speedy)
Se jim kontakti na x mesecev pri malo bolj resni uporabi uničijo ... Naprešaj novega.

In pa Atmel ICE je kar siten glede microUSB kabla: čisto vsak kabel ne dela (tisti, ki so res ekstremno "kitajski" s po enim laskom itd.).

Lp, g

Avtor: stursc PrispevekObjavljeno: Sre Jan 23, 2019 10:18 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
mucek je napisal/a:

In pa Atmel ICE je kar siten glede microUSB kabla: čisto vsak kabel ne dela (tisti, ki so res ekstremno "kitajski" s po enim laskom itd.).
Lp, g


To je zelo dober nasvet.
Izkušnje so pokazale, da 3m kabel deluje, 0,5m kabel pa ne!!

LP, stursc

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group