www.elektronik.si
Bojler, grelec, vodni kamen
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2  :||:
www.elektronik.si -> Energetika

Avtor: Energetik-mKraj: Zagorje PrispevekObjavljeno: Pon Jan 20, 2020 9:03 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V vsej zgodovini naših pralnih strojev je grelec crknil le enkrat in to takrat, ko je bil v bobnu en žebelj in ga je fizično poškodoval. Pa ni nikoli noben stroj videl kakršnegakoli sredstva proti kamnu. Trdota vode je pa 21. Tako da menjati grelec preventivno je malo mimo.

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Pon Jan 20, 2020 9:24 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Glede bojlerjev in grelcev je takole...
Večinoma grelec preživi življensko dobo bojlerja. Bojler se običajno zamenja, ko začne točit. Sam pomnim, da je kolega enkrat menjal grelec in to v inox bojlerju.
Ca 4 leta sem zaposlen na komunali. Naši vodvodarji imajo v upravljanju veliko stanovanj. V tem času niso zamenjali niti enega samega grelca. Zamenjali so pa precej bojlerjev, ker so točili. Ne pomnim niti, da bi kdaj katerega čistili.
S podatki sem na tekočem, ker ga grem običajno odklopit/priklopit.
Je pa res, da bi sam v primeru čiščenja bojlerja preventivno zamenjal grelec.

Avtor: jozekuchKraj: Brezova reber PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2020 9:26 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala lepa!

Se pravi: grelec, ki sem ga zažarel 5x in pomočil v mrzlo vodo ... najbolje, da ga zamenjam, čeprav še veselo greje?

Kaj pa tesnilo? Zamenjam?
Ima nek jezik, ki je malo razpokan, sicer je lepo mehko in elastično.

Žal sem prepozno prebral tole vse. (Ni me obvestilo o vaših cenjenih prispevkih.)
Možakar iz Semiča mi je povedal podobne reči.
Stari sosed Franc, ki je zamenjal milijon grelcev, pa je morda pozabil, kako je delal ali pa je sosedom v celem blokovskem naselju, ki so mu "bili tako zelo hvaležni", da se je zapil in navadil na 7 kav na dan" naredil več škode kot koristi.

Hval lepa in dob'r dan, Jože

Avtor: MarkoMKraj: Lovrenc na P. PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2020 11:33 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz bi samo sestavil nazaj skupaj bojler z obstoječim grelcem ter tesnilom, če ni dosti poškodovano. Če bo delalo, prihraniš nekaj evrov, če pa bo puščalo oz. crknil grelec, ga pač zamenjaš. To ni toliko dela, da se ne bi izplačalo, edino, če je bojler na res nedostopnem mestu.

Avtor: jozekuchKraj: Brezova reber PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2020 12:41 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
En grelec dela, en ne dela.

Zamenjal bom tisteg, ki ne greje ...
izgleda da že zelo dolgo,
ker na njem skoraj ni (bilo) vodnega kamna.

Avtor: qwertzKraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2020 2:00 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tesnilo je treba menjat, če razdreš zadeve. To je osnova, kjerkoli že. Ker tesnilo je zanemarljiv strošek. Razen, če šparaš, pa naj stane kar hoče.

Sploh ne vem, zakaj se jajcate s tem kamnom in prižigate grelce na zraku, saj ves kamen pade dol z grelca, slej ko prej. Če to ne bi bilo res, bi moral štemat grelec ven iz bojlerja, če bi ga hotel izvleči. Tako pa gre grelec ven brez nekih hudih težav.

Avtor: SpajkyKraj: Obala PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2020 4:13 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
qwertz je napisal/a:
... bi moral štemat grelec ven iz bojlerja, če bi ga hotel izvleči...
Moj je bil dvojni na obrnjen U, pa sem žagal grelec, da sem ga po kosih dobil ven, ker ga je notri zvilo in okamenelo ... Doubt ... ne gre vedno na izi ven ...

Avtor: Jaka57Kraj: Grosuplje PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2020 4:14 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
qwertz je napisal/a:
.......Sploh ne vem, zakaj se jajcate s tem kamnom in prižigate grelce na zraku, saj ves kamen pade dol z grelca, slej ko prej. Če to ne bi bilo res, bi moral štemat grelec ven iz bojlerja, če bi ga hotel izvleči. Tako pa gre grelec ven brez nekih hudih težav.

Bejž no! Pa zaboga, ne piši nekaj na pamet. Odpri en bojler, ki je bil stalno na 80C ali več recimo kakšnih 10 let, da boš videl kako zgleda kepa kamna okoli grelca.
In ne vem, zakaj ne bi očistil grelca, če ga imam že zunaj?
Se strinjam z menjavo tesnila, toda, če apliciram tvoje razmišljanje o čiščenju grelca, na tesnilo, potem tudi tega ni potrebno menjat, a ne?

Oh, teoretik, ni kaj!

jozekuch je napisal/a:
.......Kaj pa tesnilo? Zamenjam?
Ima nek jezik, ki je malo razpokan, sicer je lepo mehko in elastično.........

Jaz ga vedno!
Še preden grem čistit bojler, ga kupim in nato čiščenje.

Avtor: qwertzKraj: Vrhnika PrispevekObjavljeno: Tor Jan 21, 2020 5:03 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sem odprl 30+ let star 300 l bojler. In še nekaj 80 l, neznano starih.

Meni je to potrata časa in denarja, da bi čistil bojler periodično. Saj ne rečem, fino je, da ni noter kamna. Samo ni pa toliko narobe, če kamen je noter.

Avtor: mareczar PrispevekObjavljeno: Tor Jan 28, 2020 6:56 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Vodni kamen v bojlerju očistiš, ko ga moraš: torej ko ti začne varnostni termostat ven metat.

Primer: bojler gorenje s potopnim grelcem; sonda temperaturnega termostata je nad sondo varnostnega termostata - ko vodni kamen doseže določeno višino, bo varnostni termostat izklopil prej kot temperaturni.

Stran 2 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group