www.elektronik.si
Barve vodnikov

www.elektronik.si -> Energetika

Avtor: usimoncic PrispevekObjavljeno: Sre Jul 15, 2020 10:32 am    Naslov sporočila:  Barve vodnikov
----------------------------------------------------------------------------
V starem 3F Iskra varilnem imam kable z meni neznanimi barvnimi shemami. Vajen sem rjava, črna in siva za L1, L2 in L3 ter modra za nulo. Tam pa izgleda, da je na modri faza, pa rdeča je uporabljena.

A je bila včasih v naših krajih v uporabi kakšna druga barvna shema za vodnike?

Avtor: JanKraj: Dolenjska PrispevekObjavljeno: Sre Jul 15, 2020 12:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Poglej, če ustreza tej shemi (Old British):
http://www.blue-room.org.uk/wiki/Three_Phase

Jan

Avtor: tlogar PrispevekObjavljeno: Sre Jul 15, 2020 4:42 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Nekateri uporabljajo RYB. Red, Yellow, Blue za faze in črno za nulo.

Avtor: psevdonimKraj: slo PrispevekObjavljeno: Čet Jul 16, 2020 6:50 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
ali niso stari kabli črna, siva, rdeča ? Samo ne vem katera je katera.

Avtor: lojzek PrispevekObjavljeno: Čet Jul 16, 2020 7:38 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V samih napravah (kar varilni aparat je) ni tako nujno, kakšne žice uporabiš.
Te standardne barve so predpisane bolj za inštalacije: modra je lahko N, rumenozelena pa PE oz. PEN.

Avtor: S53DZKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Čet Jul 16, 2020 8:59 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tole je priporočilo za inštalacije. Za barve vodnikov glej strani 24, 25, 26.

(Nekdaj pa mislim, da je bila rdeča faza in črna nevtralni vodnik.)

Avtor: usimoncic PrispevekObjavljeno: Čet Jul 16, 2020 3:01 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala za namige. Za tisto rdečo sem ugotovil, da sploh ni od L1, L2 in L3, pač pa neke druge povezave, katerih je itak polno. Faze pa so kot kaže označene z barvami črna, rjava in modra. Nisem še prepričan katera je katera, se mi pa zdi, da so dejansko v tem zaporedju: črna, rjava in modra za L1, L2 in L3.

PS: Če je kakšen standard, bi pričakoval, da je jugoslovanski ali morda francoski, ker je dotični Iskrin aparat izpeljan iz francoskega SAF aparata.

Avtor: usimoncic PrispevekObjavljeno: Pon Jul 20, 2020 1:33 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tista črna-rjava-modra gre itak na elektromotor za ventilator, kjer bom is smeri vrtenja ugotovil, če sem zaj*l. Napajanje pa ima sponko z oznakami R-S-T, kar je bojda star nemški standard za L1-L2-L3. Napajalni kabel je pa malo hecen, saj ima dve črni žili, ali pa je ena zelooo temno siva. Pa trenutno je na R priklopljena črna, na S rjava in na T črna. Dodatna hecna stvar je priklop Mp, ki je v aparatu zvezana z zemljo. Verjetno to pomeni, da moram v vtikaču (tega ni) modro žilo povezati na zemljo, ne na nulo, saj sta v aparatu efektivno modra in rumeno-zelena žila zvezni na ohišje.

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group