www.elektronik.si
mosfet namesto releja?

www.elektronik.si -> Elektronika

Avtor: kose19Kraj: okolica Kobarida PrispevekObjavljeno: Sre Jul 29, 2020 12:13 pm    Naslov sporočila:  mosfet namesto releja?
----------------------------------------------------------------------------
Pozdravljeni,

saj že naslov pove skoraj vse. Rad bi zamenjal rele s tranzistorjem, v mislih sem imel P-mosfet. Je pa tako, da naj bi transistor odklapljal porabnik na strani 24V napetosti,
na 0V naj ostane zmeraj fiksno priklopljeno. Poraba ni velika nekje okoli 100-150mA.
Krmiljen je iz mikrokontrolerja.
Na sliki je trenutna rešitev.

Nimam doma mosfeta, da bi praktično preizkusil, če dela zato raje vprašam preden naročim materijal.

Avtor: milan62Kraj: Kranj PrispevekObjavljeno: Sre Jul 29, 2020 11:13 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tole z lahkoto izvedeš z bipolarnimi tranzistorji, ki se nam v izobilju valjajo po predalih.
Če boš res vklapljal žarnice, upoštevaj tok hladne žarnice ob vklopu.

LP

Avtor: kose19Kraj: okolica Kobarida PrispevekObjavljeno: Čet Jul 30, 2020 5:29 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala, to bi seveda šlo, nimam pa 60 kosov na zalogi in moram ravno tako naročit materijal.
Zato sem tudi razmišljal, če je mogoče preizkušena izvedba s čimmanj elementi.
N-mosfete imam, nimam pa P da bi ga stestiral. Kaj pa PNP darlington?
Mogoče bi se izšlo brez dodatnega tranzistorja. Omejen sem na prostor ker je tiskanina je že gotova.

Avtor: int47Kraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pon Avg 03, 2020 10:28 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Nekaj podobnega TLP3555A ?

http://antena.fe.uni-lj.si/literatura/vt/Elektronska%20vezja%20in%20elementi.pdf

Avtor: infernalKraj: Maribor PrispevekObjavljeno: Pet Avg 07, 2020 3:31 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V vsakem primeru(bipolarni ali fet) potrebuješ dva tranzistorja če želiš uporabit transistor tipa P, ker krmiliš višjo napetost od mikrokrmilnika. Milanova shema ni pravilna ker mu manjka en upor.

Predlagam ti da uporabiš bipolarne transistorje ker so manj občutljivi.

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group