www.elektronik.si
"Pametna" ura - kaka senzorika ?

www.elektronik.si -> Zabavna elektronika

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Sre Nov 18, 2020 6:32 pm    Naslov sporočila:  "Pametna" ura - kaka senzorika ?
----------------------------------------------------------------------------
Tole je predvsem vprašanje za Mareta, ki je stokovnjak s področja senzorjev krvnega tlaka. zgodovina

Dobil sem kitajsko pametno uro (v prednaročilu je bila 19$) ***klik***
Naročil sem jo bolj z radovednosti. Zadeva med drugim "zna" meriti krvni tlak. Ura nima kake mašetne. Ko se izvaja "meritev" zadaj bliska zelena svetloba. Primerjalna meritev s kasičnim merilem z mašetno je nižja. Po moje tisto meritev "izpljune" naključno. Po moje je tak breztični senzor neizvedljiv.

Avtor: brezimenko PrispevekObjavljeno: Čet Nov 19, 2020 2:38 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Daj uro okrog kozarca natočenega z vodo. Kaj takrat napiše?

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Čet Nov 19, 2020 4:07 pm    Naslov sporočila:  Re: "Pametna" ura - kaka senzorika ?
----------------------------------------------------------------------------
Silvo je napisal/a:
Tole je predvsem vprašanje za Mareta, ki je stokovnjak s področja senzorjev krvnega tlaka. zgodovina

Dobil sem kitajsko pametno uro (v prednaročilu je bila 19$) ***klik***
Naročil sem jo bolj z radovednosti. Zadeva med drugim "zna" meriti krvni tlak. Ura nima kake mašetne. Ko se izvaja "meritev" zadaj bliska zelena svetloba. Primerjalna meritev s kasičnim merilem z mašetno je nižja. Po moje tisto meritev "izpljune" naključno. Po moje je tak breztični senzor neizvedljiv.


Merjenje krvnega tlaka brez manšete je možna. Ožilje je hidravlični sistem, ki je pulzno napajan. Odziv sistema na pulz pove veliko o sistemu (lekcije iz digitalne obdelave signalov in podobno). Za kolikor toliko zanesljivo meritev krvnega tlaka brez manšete potrebujemo:

pulzni vir tlaka: OK
referenčno meritev pulza: EKG (ura tega nima)
meritev pulza na periferiji, npr. SpO2 pulz: OK

Metoda se imenuje pulse transit time, tule je pa razlaga, ki je presenetljivo "tehnična", kar bi moral razumeti vsak štromar (ki ga samo slab šnopc strese): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4515215/

V enačbi, kjer nastopa ura, torej manjka en podatek, oz. ena spremenljivka je preveč. Ura meri samo PPG ( lepa predstavitev: https://www.news-medical.net/health/Photoplethysmography-(PPG).aspx ).

Razvoj gre v smeri neinvazivnih (brez posega pod kožo) in low power (werable, ...) metod in naprav. Trenutno najbolj razvito je merjenje SpO2 (saturacije krvi s kisikom), nekaj se dela na merjenju glukoze v krvi, potem pa je počasi konec. Raziskave so, metode so znane, samo tehnične rešitve (še) ni. Vsaj ne v taki obliki, da bi bilo kaj več od indikatorja ali morda celo naključnega rezultata. Vplivnih faktorjev je enostavno preveč (parametrov, ki vplivajo na meritev bolj, kot sam parameter, ki ga merimo).

Tako da trenutno ostaja od ne-manšetnih metod edina zanesljiva in relativno točna PPG z EKG. Če bi imela ura še "modrc", s katerim bi meril EKG (vsaj en par elektrod), bi se pa že lahko pogovarjali o "meritvi".

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Čet Nov 19, 2020 5:00 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mare hvala za obširno razlago.

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group