www.elektronik.si
Shema za lab napajalnik
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Elektronika za začetnike

Avtor: MONDKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sre Jan 06, 2021 3:10 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Dober bo...

Avtor: dgrudeKraj: Velike Lašče PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2021 2:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Seveda bo primeren kondenzator

Avtor: SlyCrespoKraj: Ptuj PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2021 5:38 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Malo sem bil preveč optimističen glede tega auto-routerja v programu Proteus. Saj večino elementov lepo poveže, vendar mi nikakor ne uspe elemente tako postavit, da bi jih potem program avtomatsko vse povezal. Na spodnji sliki od PCB-ja lahko vidite, da je še 5 povezav ostalo nepovezanih (zelene črte)... Ima kdo mogoče kakšen uporaben napotek glede tega? Bil bi zelo hvaležen.. Aja, vezje bom dal tiskat na Svet-elektronike...

Avtor: dgrudeKraj: Velike Lašče PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2021 6:06 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Skoraj nobeno vezje se ne da narediti tako da bi bile vse povezave na eni strani, zato se za zahtevnejša vezja uporablja 2 ali več plastni laminat. V tvojem primeru predlagam, da enostavno narediš 5 prevez. Se pravi za eno prevezo narediš 2 pada in na strani z elementi daš žičko.

Avtor: JanKraj: Dolenjska PrispevekObjavljeno: Čet Jan 07, 2021 6:07 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Nekatera vezja se pač ne da povezat na enostranskem vezju brez dodatnih prevezav.
Mogoče bi šlo, če bi dovolj časa prestavljal komponente in iskal idealno postavitev, ampak ne ukvarjaj se preveč s tem.
Če ne gre, pač naredi prevezavo z žičko ali pa uporabi 0 ohm upor.

Pazi tudi, da boš linije narisal dovolj široke, trenutno izgledajo precej tanke.
Za tako vezje je priporočljivo da so široke vsaj 0,3mm, raje pa 0,5mm ali več.
Po linijah kjer pa tečejo večji tokovi, pa morajo biti še ustrezno širše.

Jan

Avtor: cimerKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Jan 08, 2021 10:05 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ojla,

Kolikor jaz vem je cena na Svet elektronike enaka za enostransko ali dvostransko vezje. Predlagam, da pripraviš dvostransko vezje in ne kompliciraš s prevezavami.

Bolj smiselno se mi zdi, da poskusiš narediti vezje čim manjše, saj bo s tem manjša tudi cena izdelave.

Avtor: SlyCrespoKraj: Ptuj PrispevekObjavljeno: Pet Jan 08, 2021 1:56 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Najprej bi rad probal s prevezavami, če nebo šlo pa bom probal pač z dvostranskim PCB.. Nevem pa kako se tem prevezavam reče v angleščini.. Delam v programu Proteus in ne najdem... Sicer lahko dam pade na vsako stran, tam kjer bo prevezava, ampak bi rad da so žičke vidne tudi v 3D prikazu... Aja, pa kakšne debeline naj dam padov in lukenj? Kaj priporočate?

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Pet Jan 08, 2021 5:44 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V programu lahko narišeš dvostransko vezje ob zavedanju, da bo zgornji sloj narejen ročno. Vie narediš ustrezne velikosti. Vezje pa izdelaš enostransko. Med sestavljanjem pa narediš 'zgornji sloj'.

Povezave in otočke narediš raje večje, kot manjše. Pogosta 'napaka' je, da neizkušeni naredijo to zelo ozko, potem pa ob nerodnem ali večkratnem spajkanju hitro razpade.

Avtor: SlyCrespoKraj: Ptuj PrispevekObjavljeno: Pet Jan 08, 2021 7:24 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Nekaj me še zanima: kaj so to za ene enote imenovane TH. Glej spodnjo sliko:

Avtor: tlogar PrispevekObjavljeno: Pet Jan 08, 2021 10:09 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Through hole. To pomeni, da elemente vmestiš skozi luknjico in jih potem prispajkaš. Druge pa so SMD (surface mounted devices).

Avtor: JanKraj: Dolenjska PrispevekObjavljeno: Pet Jan 08, 2021 11:00 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
To je tisočinka inča, thou oz. thousandth of inch.
1 th = 0,0254mm (25,4um)

Ponavadi se to enoto označi tudi z mil.

Jan

Avtor: MONDKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sob Jan 09, 2021 6:01 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Izhodni elektrolit 100uF priklopi neodvisno od merilnika toka.

Avtor: SlyCrespoKraj: Ptuj PrispevekObjavljeno: Sob Jan 09, 2021 8:44 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
OK sem spremenil.. Upam, da je zdaj vredu:

Avtor: SlyCrespoKraj: Ptuj PrispevekObjavljeno: Čet Jan 14, 2021 3:02 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Spet imam vprašanje glede mojega napajalnik projekta. Kupil sem tale montažni komplet za 2N3055:

https://www.conrad.si/sci-montazni-komplet-strojne-opreme-za-polprevodnike-%28d-x-s%29-42-mm-x-30-mm-primerno-za-ohisje-polprevodnikov-to-3-1-set

Ali bo hlajenje normalno delovalo? Glede na to, da keramika slabo prevaja toploto... Hladilnik bo pa 3mm debel alu profil... Nekaj takega kot na spodnji sliki:


Avtor: kose19Kraj: okolica Kobarida PrispevekObjavljeno: Čet Jan 14, 2021 4:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hlajenje bo delovalo. Moraš pa še dodati primerno veliko hladilno rebro glede na moč napajalnika. Tiste 3 luknje z navojem lahko pokoristiš za pritrditev hladilnega rebra kot je naprimer TALE

Stran 3 od 5

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group