www.elektronik.si
Web SDR

www.elektronik.si -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Sob Maj 01, 2021 1:25 am    Naslov sporočila:  Web SDR
----------------------------------------------------------------------------
Postavil sem Web SDR. Trenutno dela na 2m:

https://sdr.v4.si/


LP,
Mare

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Sob Maj 01, 2021 8:08 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Bravo!Applause

Lahko malo več o tem, kakšna slika?

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Sob Maj 01, 2021 12:09 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Za pokušino dve fotografiji. Ko bo postavljeno na fiksno lokacijo (baraka na koncu vrta) pa sledi podrobno poročilo Smile

Avtor: 144300Kraj: Zelena dolina PrispevekObjavljeno: Sob Maj 01, 2021 1:30 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kmalu se začne kontest ( za par ur ) , pa lahko kaj bolj iztestiraš , oziroma vidiš kako je učinkovit še v takih pogojih, GL, 73.

Dela UFB.

Avtor: 144300Kraj: Zelena dolina PrispevekObjavljeno: Ned Maj 02, 2021 12:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ko ti sosed prileti noter ti zabije ves band ima 250 W in cca 1500 m odaljen . Še en ti tako prileti noter, bo morda treba kaj na filtraciiji dodelat . ( selektivnost pri signalih z optično vidljivostjo ? )

Nazadnje urejal/a 144300 Ned Maj 02, 2021 6:54 pm; skupaj popravljeno 2 krat

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Ned Maj 02, 2021 2:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Na takem SDR se lepo vidi, ali postaja "šprica" po celem bandu.

Filter pa ne bo nič pomagal, saj je sprejemnik v osnovi širokopasovni in pobira 2MHz.

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Ned Maj 02, 2021 3:13 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
144300 je napisal/a:
Kmalu se začne kontest ( za par ur ) , pa lahko kaj bolj iztestiraš , oziroma vidiš kako je učinkovit še v takih pogojih, GL, 73.

Dela UFB.


Opažam da tudi pri 10+ uporabnikih nič kaj pretirano ne švica. Ta kombinacija z VM strežnikom in SDR na malini, ki streže le IQ odčitke je kar učinkovita. Na mrežni strani je stalen prenos nekje do 70Mbit, v povprečju 30M. Do 500, kolikor imam linijo je še kar nekaj rezerve Smile

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Ned Maj 02, 2021 3:14 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Bravo! Dela odlično, za tisto "špricanje" pa ni kriv sprejemnik.

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Ned Maj 02, 2021 8:02 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Vidim, da si postavil tudi marker za WSPR. To mi bo zelo pomagalo, ker mislim narediti še QRP za 2m, nekaj podobnega temu za digitalne načine dela na VHF. To mi bo najbližja orientacija. Wink

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Ned Maj 02, 2021 8:24 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če boš rabil, ti usmerim še doma narejeno jagico v tvojo smer.

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Ned Maj 02, 2021 8:57 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Samo počasi, moji zobniki se vrtijo počasi ne s tako hitrostjo, so že malo zrabljeni.
Ko(če) bo potrebno bom se javil. Hvala za ponudbo.

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Pon Maj 03, 2021 3:59 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Bolje, da zobniki delajo počasneje, kot da ti čeljust prehiteva zobnike Smile

Nekateri so me spraševali, kaj jw namwn takefa adr-a. Predlagam, da bi enkrat v prihodnjih dneh organiziral online predstavitev. Je kdo za?

Sicer pa eni pravijo, da "je problem SDR, ker se zelo malo ali pa celo nič ne sliši" in da je "aktivnost na 2m frekvenčnem pasu je več ali manj uboga"... Med zadnjim contestom je bilo kaj slišati, tudi CW, celo "sivolasi mladinci" so se javili. Prav tako je vsak dan veliko aktivnosti na MGM področju, da o "čveku" na lokalnem bandu in repetitorjih niti ne izgubljam besed. Pa saj ni treba, da se le posluša, lahko se naredi tudi kakšno meritev. En hiter poskus je pikazal, da je preklop iz 1 na 100W dal razliko točno 19,8dB. Ena od opcij je tudi meritev anten. Doma obračaš rotator, na sdr-u pa meriš signal....

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Pon Maj 03, 2021 4:02 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Applause
Branez je napisal/a:
Vidim, da si postavil tudi marker za WSPR. To mi bo zelo pomagalo, ker mislim narediti še QRP za 2m, nekaj podobnega temu za digitalne načine dela na VHF. To mi bo najbližja orientacija. Wink

Avtor: 144300Kraj: Zelena dolina PrispevekObjavljeno: Pon Maj 03, 2021 5:14 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Iztestirano , občutljivost je OK, sem slišal svoj signal.

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Pon Maj 03, 2021 7:50 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Super. Hvala za report.

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Tor Maj 04, 2021 9:30 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
ISS APRS je občasno slišen...

Avtor: 144300Kraj: Zelena dolina PrispevekObjavljeno: Tor Maj 04, 2021 10:17 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
ISS bi bil teoretično slišen dobrih 10 minut v obhodu, praktično pol manj odvisno od kofiguracije terena v okolici ( smer antene ) , obhod cca dobro uro in pol, Bolj točno boš sam videl in še iz programa lahko izračunaš kaj bolj točno. 73

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Čet Maj 06, 2021 12:13 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Dodsal sem še 2 sprejemnika. Trenutno je še vse v testni fazi, tako da lahko da kateri od bandov ne bo nič sprejemal.

Trenutno je antena priključena na 40m. Dela tudi FT dekoder...
Reporti: https://pskreporter.info/pskmap?callsign=s54mtb&search=Find
40m FT8: https://sdr.v4.si/#freq=7062544,mod=usb,secondary_mod=ft8,sql=-150

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Čet Maj 06, 2021 12:23 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Noče preklopiti. Kaže Receiver3, preklopi pa ne.

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Čet Maj 06, 2021 12:58 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Reštartaj brskalnik.

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Čet Maj 06, 2021 9:27 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Dela! Applause

Avtor: SimonSKraj: Kobarid PrispevekObjavljeno: Čet Maj 06, 2021 8:32 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Super
Sprejem nad pričakovanji. Edino če kaj preveč preklapljaš je potrebno refrešati brskanik.

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Pet Maj 07, 2021 2:35 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
SimonS je napisal/a:
Super
Sprejem nad pričakovanji. Edino če kaj preveč preklapljaš je potrebno refrešati brskanik.


Sem dodal še par procesorjev. Zdaj bi moralo delovati bolj stabilno.

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Pon Maj 10, 2021 8:20 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če koga zanima....

RAF vremenska napoved: https://sdr.v4.si/#freq=5450000,mod=usb
več o oddajniku: https://qrg.globaltuners.com/details.php?id=508


https://sdr.v4.si/#freq=5505000,mod=usb
http://wikimapia.org/36185243/Shannon-Volmet-5505-MHz

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Pon Maj 10, 2021 4:10 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
mosqito je napisal/a:
...
Nekateri so me spraševali, kaj jw namwn takefa adr-a. Predlagam, da bi enkrat v prihodnjih dneh organiziral online predstavitev. Je kdo za?
l....


Seveda ... pa čisto osnove... Embarassed pojma nimam o čem teče debata tukaj. :bonk:

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Tor Maj 11, 2021 1:00 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tole počasi dobiva svoje ohišje in bo v nekaj dneh montirano na svoje mesto.

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2021 12:22 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
WEB SDR je spet v funkciji.

Danes na deževen dan (in večer) sem opremo postavil na lokacijo. Sprejem na 2m bi moral biti boljši (boljša antena).

Pa še malo za orientacijo, koliko prometa na mreži ustvari en sprejemnik s pasovno širino 2+ MHz:


Prvi je SDR na 60m-40m (BW 2,8 MHz)

Drugi je SDR za 2m (BW 2,4MHz)

Tretji pa je vsota obeh proti strežniku.


Škatulja pa zgleda takole:


Zgoraj levo 2x raspberry pi + RTLSDR, zgoraj v sredini up-transverter za 125MHz (+LNA). Spodaj napajanje in mreža. Mimogrede 100Mbit switch ne "sfolga" prometa dveh SDR. Sem moral uporabiti Gbit switch.


Pa še malo zaščite v primeru nevihte (mreža in napajanje):


Dodati moram pa še kakšen prenapetostni odvodnik na antenskem delu. Če ima kdo kaj viška, se priporočam (če ne drugega, da vidim, kako je narejeno).

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2021 9:54 am    Naslov sporočila: icon_cool Juhu!
----------------------------------------------------------------------------
Applause
Dela, ko puška u ruke Mandušića Vuka... (bi rekel Petar II Petrović Njegoš)!

Avtor: s59maKraj: Medvode PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2021 2:16 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
mosqito je napisal/a:
Če ima kdo kaj viška, se priporočam (če ne drugega, da vidim, kako je narejeno).

Četrtvalovni štrcelj ("Quarterwave Stub") je enostavna, poceni in ZELO DOBRO delujoča rešitev. Ker je frekvenčno odvisen, ga lahko uporabiš samo za 2m (drugi SDR).

Avtor: s56alKraj: JN66SI & JN76TM PrispevekObjavljeno: Pet Maj 14, 2021 10:34 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
s59ma je napisal/a:
Četrtvalovni štrcelj ("Quarterwave Stub") je enostavna, poceni in ZELO DOBRO delujoča rešitev. Ker je frekvenčno odvisen, ga lahko uporabiš samo za 2m (drugi SDR).


In lihih večkratnikih Smile! Če ga dobro "potrimaš", lepo pokrije 2 m in 70 cm radioamaterski obseg. Tak štrcelj, izdelan iz d = 5 mm teflonskega koaksa (L/4 @ 2m), že leta uporabljam doma za zaščito pred razelektritvami VHF/UHV FM radijske postaje, eno pa ima naš radioklub (S51RBC) tudi za zaščito antenskega priključka oddaljene (iz doline krmiljene) 2m / 70 cm radijske postaje na Kaninu. Štrcelj (koas RG-142) je na "vročem" koncu zaključen s konektorjem N in privit v T člen, čez katerega je pripeljan antenski kabel, na drugem koncu pa kratkostičen in zaspajkan v kabelski čevelj za vodnik 16 mm2 ter z luknjo M8, ta pa potem privit neposredno na ozemljitveno zbiralko.

Pri varovanju opreme, ki ima več kot eno povezavo "v svet" (internet prek bakrenih kablov, CATV, 230 V omrežno napajanje, antena,...), je predvsem pomembno, da je zaščita narejena "kombinirano". Se pravi mase / ozemljitve / zaščite na vseh dovodih kvalitetno povezane med sabo. Pri svoji domači radijski postaji imam vse, kar je od zunaj pripeljano v prostor, uvedeno prek masivne bakrene zbiralke, ta pa z vodnikom Cu 25 mm2 ozemljena na valjanec. Valjanec je položen tudi ca. 25 cm pod v zemljo vkopano cevjo, skozi katero je napeljan koaksialni kabel do antene na vrtu.

Pri anteni, namenjeni trajni postavitvi, je pomembno, da so vsi njeni kovinski deli, vključno z žarilcem, za enosmerno napetost kvalitetno ozemljeni. Če antena kot taka tega ne zagotavlja že sama po naravi svoje konstrukcije (npr. zaviti dipol, DELTA prilagoditev, ipd...), je za odvod DC proti zemlji smiselno dodati ustrezno dimenzionirano dušilko.

Avtor: satelitkoKraj: Radovljica PrispevekObjavljeno: Pet Maj 14, 2021 1:51 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
mosqito je napisal/a:


Dodati moram pa še kakšen prenapetostni odvodnik na antenskem delu. Če ima kdo kaj viška, se priporočam (če ne drugega, da vidim, kako je narejeno).


Imam profi zaščito za 12mm kabel.
če ti ustreza javi.

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Ned Maj 16, 2021 2:39 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Contest Smile

https://youtu.be/ywgDHMhMieo

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Tor Maj 25, 2021 10:52 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Dodal sem še sprejemnik za vremenske balone. Antena še čaka na izdelavo, tako da je bolj "qrp sprejemnik" Smile

https://radiosondy.info/maps/web_map.php?station=S54MTB-14&full_map=1

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Ned Jul 18, 2021 11:20 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tale sprejemnik sem pospravil, ker sem rabil SDR ključek in malino za druge stvari. Itak me je minilo, da bi šel lovit te balone, ko sem slišal, kakšna gužva je med lovci in da se menda skoraj stepejo, ko je balon še nekaj 10m nad tlemi Smile

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Sre Sep 08, 2021 10:28 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Karta je dobila svoj API ključ in sedaj se lepo prikazuje brez opozorila:
https://sdr.v4.si/map

Me pa zanima, ali kdo kaj uporablja ta sprejemnik? Malo me zanima kakšna povratna informacija. Hvala.

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Sre Sep 08, 2021 10:31 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
mosqito je napisal/a:
...
Me pa zanima, ali kdo kaj uporablja ta sprejemnik? Malo me zanima kakšna povratna informacija. Hvala.
Seveda! Povratne informacije dobiš.

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group