www.elektronik.si
BLDC motor

www.elektronik.si -> Elektronika

Avtor: BojanRKraj: Vnanje Gorice PrispevekObjavljeno: Pon Maj 03, 2021 1:50 pm    Naslov sporočila:  BLDC motor
----------------------------------------------------------------------------
Nekdo je na forumu opozoril, da se ene vrste motorji ne smejo razstavljati, ker se nekaj zgodi z magnetenjem/razmagnetenjem.
In ker sem pozabil za katere vrste motor gre, vas sprašujem, ali je ok, da razstavim BLDC motor. (ventilator toplotne črpalke). Kontroler je že vgrajen v njem.
Zamenjal bi namreč rad ležaje.

Avtor: selevenKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2022 9:26 am    Naslov sporočila:  Re: BLDC motor
----------------------------------------------------------------------------
Zdravo

Ti je uspelo zamenjat ležaje? Motor je celo premoženje, da ga menjaš zaradi ležajev...

Hvala!

BojanR je napisal/a:
Nekdo je na forumu opozoril, da se ene vrste motorji ne smejo razstavljati, ker se nekaj zgodi z magnetenjem/razmagnetenjem.
In ker sem pozabil za katere vrste motor gre, vas sprašujem, ali je ok, da razstavim BLDC motor. (ventilator toplotne črpalke). Kontroler je že vgrajen v njem.
Zamenjal bi namreč rad ležaje.

Avtor: BojanRKraj: Vnanje Gorice PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2022 9:32 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sem kupil nove motorje. Nerazumno dragi so.

Avtor: selevenKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2022 12:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Žal je cena novih motorjev res grozna. Naj bi bil v njih tudi kontroler in to požene ceno v nebo...

Avtor: v.j.Kraj: Veldes PrispevekObjavljeno: Tor Sep 27, 2022 11:32 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Domnevno razmagnetenje naj bi veljalo za koračne motorje, za BLDC pa tega še nisem slišal in tudi veliko teh motorjev sem odprl in noben ni izgubil na moči ali efektivnosti. Tudi koračnega sem že razmontiral... potem, ko sem slišal da naj bi se razmagnetil, sem ga razmontiral še 2x nalašč in potem navor primerjal z enakim, ki še ni bil razmontiran. Razlike nisem opazil.

Kolikor se spoznam na trajne magnete, se ne razmagnetijo kar tako, ker bi bil magnetni rotor potegnjen ven iz statorja. Razumem, da se magnet razmagneti ali vsaj delno razmagneti zaradi udarca, to je znano dejstvo. Tudi visoke temperature magnetom škodijo.

Sedaj se sprašujem, od kod govorice o razmagnetenju in zakaj Think Rolling Eyes

Nerazumno je menjat cel motor, če so ležaji navadni, najbolj običajni in jih lahko kupiš npr v Tinex.

Nerazumna visoka cena teh motorjev je zato, ker je to rezervni del, ne zaradi kontrolerja, saj je dokaj preprosto vezje.

O kakšnih zneskih se pogovarjamo?
Kateri ležaji so notri? odpri motor in poglej, zamenjaj ležaje in boš imel motor za rezervo.

Avtor: selevenKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sre Sep 28, 2022 7:01 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
v.j. hvala za izčrpen odgovor glede magnetov. Cena motorja se giblje od 300 do 400 eur in četudi je to rezervni kos, je cena nora!

BojanR bi znal več povedat, koliko je plačal za nova motorja saj mu očitno ni uspelo rešiti težave z menjavo ležajev.

Mogoče bo sam kaj več povedal...

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group