www.elektronik.si
Priklop opleta

www.elektronik.si -> Oprema, stroji in orodja

Avtor: tlogar PrispevekObjavljeno: Tor Jun 08, 2021 9:38 am    Naslov sporočila:  Priklop opleta
----------------------------------------------------------------------------
Živjo!

Zanima me, kako priklopite oplet kabla, samo na enem koncu ali na obeh. Je v določenih primerih priporočljivo eno in v nekaterih drugo? Na internetu sem gledal in sem videl obe opciji in me sedaj zanima vaše mnenje. Sprašujem za kable z digitalnimi in analognimi signali. Hvala!

Avtor: Peter123Kraj: Lj. PrispevekObjavljeno: Tor Jun 08, 2021 10:04 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če je ozemljitev obeh koncev pravilna bi moral biti oklop priklopljen na obeh koncih.

V praksi se pokaže tudi (ne vedno), da se oklop priključi samo na strani kjer je napajalnik. Kar je posledica nepravilne/slabe/poškodovane ozemljitve. -> ozemljitveni toki raje tečejo po opletu in ne po ozemljitvenem vodu.

V nekaterih primerih se to rešuje tudi z PRIMERNIM feritnim jedrom na kablu.

Vse je povezano z EMC problematiko.

Avtor: tlogar PrispevekObjavljeno: Tor Jun 08, 2021 10:18 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala za to razlago. Imaš mogoče še kakšen zanimiv link, kjer si lahko preberem malo več?

Avtor: s56alKraj: JN66SI & JN76TM PrispevekObjavljeno: Tor Jun 08, 2021 10:19 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Preprosto pravilo za signalne kable priporoča, da oplet povežeš s signalno maso (ozemljiš) na enem koncu pri analognih ter na obeh koncih pri digitalnih signalih. Pravilo je podprto s teorijo. Končna realizacija je pogosto odvisna od specifike konkretne situacije.

https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/application-notes/41727248an_347.pdf

https://en.wikipedia.org/wiki/Shielded_cable
.

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group