www.elektronik.si
Spajkanje (Ultimate Guide to Electronic Soldering)

www.elektronik.si -> Oprema, stroji in orodja

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Pon Sep 20, 2021 10:52 pm    Naslov sporočila:  Spajkanje (Ultimate Guide to Electronic Soldering)
----------------------------------------------------------------------------
Nekaterim je v veselje fotografiranje konic spajkalnikov, drugim razdiranje in preštevanje stare šare, ...



Včasih je pa zabavno tudi kaj novega zaspajkati. Da pa bo rezultat ročnega spajkanja kar najboljši, pa nikoli ni preveč napotkov, navodil in malih trikov. Prilagam en res koristen pregled. Upam, da vas ne moti tuj jezik.

Lahko pa seveda tudi kakšno rečemo okrog spajkanja, ki je vedno zelena tematika (razan, kadar ni zaradi svinca Smile )

Vir: https://www.techspray.com/ultimate-guide-to-electronic-soldering

Print v PDF priložen.

Mimogrede... koliko vas uporablja tehniko, prikazano zgoraj?

Avtor: s55mKraj: Sofia-Bolgarija PrispevekObjavljeno: Tor Sep 21, 2021 6:44 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Vsaj jaz, velikokrat.

Avtor: s56alKraj: JN66SI & JN76TM PrispevekObjavljeno: Tor Sep 21, 2021 3:15 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Že kaki dve desetletji Smile. Niti ne vem, kako bi drugače z navadnim (klasičnim) spajkalnikom ročno zaspajkal npr. IC s širino nogic/razmikom v razredu 0,25 mm. Pri teh dimenzijah je bolj kot sam spajkalnik pomembno dovolj dobro videti, kaj sploh počneš. Meni glede tega precej pomaga optični stereo mikroskop.

Glede člankov na temo spajkanja na splošno pa je daleč najbolj celovito in informativno problematika tako teoretično kot praktično in za povrh še v domačem jeziku obdelana tule:

http://antena.fe.uni-lj.si/literatura/VajeOK/Spajkanje/Spajkanje.pdf

Članek bi si moral prebrati vsak, ki se začenja oz. želi ukvarjati z elektroniko. Sam ga prebiram znova in znova vsake 3 do 4 leta, da ugotovim, kaj vse sem vmes že pozabil Wink!

Avtor: dkoneKraj: Krško PrispevekObjavljeno: Tor Sep 21, 2021 6:45 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Že od samega začetka moje elektronske kariere Smile Na koncu še vedno preverim z povečevalnim ali je vse OK.

Avtor: SimonSKraj: Kobarid PrispevekObjavljeno: Sre Sep 22, 2021 11:36 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Oni Matjažev dokument, sem že v preteklosti prebral in je zelo koristen.
Moja praksa spajkanja "stonog" je malenkost drugačna od onega na Maretovi sliki. Jaz ne vlečem čez pine ampak vzporedno z pini.
Se mi je dogajalo, da sem poškodoval povezave. Pri odstranjevanju čipa velikokrat lepilo pod barkom popusti in prečna vleka potegne za seboj tudi pade, pri vzdolžni pa ne. Rezultat pa je isti, le malenkost več časa vzame.

Avtor: s59maKraj: Medvode PrispevekObjavljeno: Sre Sep 22, 2021 9:30 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
SimonS je napisal/a:
Se mi je dogajalo, da sem poškodoval povezave. Pri odstranjevanju čipa velikokrat lepilo pod barkom popusti in prečna vleka potegne za seboj tudi pade, pri vzdolžni pa ne.

Kakšno temperaturo si imel? Lahko, da je bila previsoka.

Avtor: SimonSKraj: Kobarid PrispevekObjavljeno: Sre Sep 22, 2021 9:55 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Topel zrak držim okoli 340-350 st.C Je pa opazna razlika med PCBji. Za serisko proizvodnjo low-cost zadev se uporablja tako slaba kvaliteta, da je joj.

Avtor: malciKraj: Polhov Gradec PrispevekObjavljeno: Čet Sep 23, 2021 1:56 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Citiram:
Glede člankov na temo spajkanja na splošno pa je daleč najbolj celovito in informativno problematika tako teoretično kot praktično in za povrh še v domačem jeziku obdelana tule:

http://antena.fe.uni-lj.si/literatura/VajeOK/Spajkanje/Spajkanje.pdf

Članek bi si moral prebrati vsak, ki se začenja oz. želi ukvarjati z elektroniko. Sam ga prebiram znova in znova vsake 3 do 4 leta, da ugotovim, kaj vse sem vmes že pozabil Wink!


Uf, tole je pa bilo poučno branje. Ga moram prenesti samo še v prakso. Po prebranem vidmi, da sem še popolnoma začetnik, čeprav mi kar nekaj vezij lepo deluje. Vprašanje je samo, koliko časa bo delovalo....
Težavo imam pri izbiri fluksov. Sicer jih imam več vrst, a zaradi priročnosti uporabe večinoma uporabljam cinol pasto, a po prebranem je to kar težava...


lp

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Čet Sep 23, 2021 3:56 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
SimonS je napisal/a:
......i. Jaz ne vlečem čez pine ampak vzporedno z pini.
Se mi je dogajalo, da sem poškodoval povezave. Pri odstranjevanju čipa velikokrat lepilo pod barkom popusti in prečna vleka potegne za seboj tudi pade, pri vzdolžni pa ne. Rezultat pa je isti, le malenkost več časa vzame.


Enako. Če odstranjuješ odvečno spajko s pletenico je to nujno, sicer se kaj-hitro zgodi da "gre" kak pin s pletenico.

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group