www.elektronik.si
Renault Clio daljinsko zaklepanje slab sprejem
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Avtoelektrika

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Tor Nov 09, 2021 8:38 pm    Naslov sporočila:  Renault Clio daljinsko zaklepanje slab sprejem
----------------------------------------------------------------------------
Pri Cliu 2 facelift (Clio Storia) je RF daljinec naenkrat začel slabo delati. Približati ga je potrebno oknu prednjih vrat, da prime. Zamenjava baterije situacije ne izboljša.

Kaj bi lahko bilo narobe? Predvsem, ali je napaka v daljincu ali avtomobilu?

Daljinec je znamke TRW, zgrajen okoli čipa PCF7946AT.


Nazadnje urejal/a bostjang Sob Maj 14, 2022 2:41 pm; skupaj popravljeno 3 krat

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Tor Nov 09, 2021 9:51 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
RKE dela slabo, ker se izgubi signal na celotni poti. Začni pri uhf anteni pri ključu. Lahko je slab stik. Lahko je mehanska poškodba kakega kondenzatorja, ... Ali je SAW oz. diskreten filter na izhodu? Poskusi s kovinsko anteno (izvijač) in se malo dotikaj pinov na izhodu oddajnika.

Če to ni, preveri še na avtu. Je bila pri faceliftu mogoče zamenjana frekvenca (868/432)? Ima sprejemna antena stik?

Preveri tudi kabel od sprejemne antene do ECU.

Če imaš spektralc (ali pa kak SDR) preveri, če imaš kake nove RF motnje zaradi "faceliftinga".

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Sre Nov 10, 2021 8:40 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
To mi je jasno, da je preveliko dušenje na poti. Vprašanje je kje. Tudi, če bi izmeril s sprektralnim analizatorjem, ne vem kolikšen signal pričakovati (razen, če bi si izposodil enak ključ).

Na izhodu, pred oddajnim ojačevalnik je SAW resonator za 433,92 MHz (EPCOS R727).

Kje pa je sprejemna antena?
Ali nima to (zaklepanje) čez 'body computer' in ne ECU?

Facelift so pa naredili še preden je prva pločevina za ta avto videla stiskalnico.

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Sre Nov 10, 2021 9:05 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Prilagam, če ti kaj prav pride. Nimam pojma, kje je sprejemna antena. Pri električnih (ZOE) je zadaj spodaj (kjer je pri cliotu rezervna guma).

Avtor: s59maKraj: Medvode PrispevekObjavljeno: Sre Nov 10, 2021 9:05 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
bostjang je napisal/a:
To mi je jasno, da je preveliko dušenje na poti. Vprašanje je kje. Tudi, če bi izmeril s sprektralnim analizatorjem, ne vem kolikšen signal pričakovati (razen, če bi si izposodil enak ključ).

To bo pravi način. Izposodi si ključ enakega tipa (nima veze, da tvojega avta ne odklepa, važno je le, da je za isto frekvenčno področje in da je enak model ključa) in s spektralcem (ali SDR) poglej, kakšno RF polje "povzročita" oba ključa. Priporočam, da pogledaš z nekaj razdalj (npr. 1, 2, 4, 8m), morata pa biti oba DUT (=ključa) v enakih pogojih (legi). Tako boš nedvoumno ugotovil, na kateri strani (TX: daljinec ali RX:avto) je treba naprej iskati napako.

Avtor: sebavehKraj: Slovenska Bistrica PrispevekObjavljeno: Sre Nov 10, 2021 9:26 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Problem z enakimi simptomi sem popravljal pri ključu sodelavčevega Peugeot Partnerja. Problem je bil v razpoki med prevodno vezico (track) in spajkalnim padom od enega upora, v bližini antene. Razpoko sem videl šele z 20x lupo, in to po tistem ko sem že zamenjal SAW element.

Na tvoji sliki vezja, mi je malo sumljiv kondenzator na spodnji levi strani (lociran levo od upora z vrednostjo "560"), oziroma konedenzatorjev desni spajkalni pad. Ali ima dovolj cina na sebi?

Avtor: joztomKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sre Nov 10, 2021 11:00 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Včasih se je odlotala špula okoli ključavnice na volanu.

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Sre Nov 10, 2021 11:06 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ja, samo tisto je imobilizer (RFID na 125kHz). RKE (daljinc) pa dela na UHF frekvenci (432MHz).

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Sre Nov 10, 2021 12:11 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
sebaveh je napisal/a:
Na tvoji sliki vezja, mi je malo sumljiv kondenzator na spodnji levi strani (lociran levo od upora z vrednostjo "560"), oziroma konedenzatorjev desni spajkalni pad. Ali ima dovolj cina na sebi?

Zdaj sem na fotki tudi jaz opazil sumljivost. Pospajkal sem vse te štiri kondenzatorje in ne pomaga. Sicer pa se mi spoji na splošno zdijo v redu.

Avtor: sebavehKraj: Slovenska Bistrica PrispevekObjavljeno: Sre Nov 10, 2021 1:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če imaš močno lupo ali mikroskop, poglej vse vezi in pade po vezju. Lahko jih tudi izmeriš s funkcijo prevodnosti na multimetru.

Avtor: airwolf PrispevekObjavljeno: Čet Nov 11, 2021 10:06 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Samo vprašanje a so morda v okolici kje montirali kakšne nove vodomere ali kaj podobnega?
Je meni tudi začel ključ nagajat, ko so mi montirali nov vodomer, ki oddaja podatke preko RF-a.
Ko sem doma mi avto odklene šele na nekje 5m, pred firmo pa čez celo parkirišče.

Avtor: robertosKraj: Vuhred JN76OO PrispevekObjavljeno: Pet Nov 12, 2021 7:52 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Se strinjam z "Airwolf"
Podoben primer, Renault Clio, tudi meni je začel naenkrat ključ slabo delat in sicer skupaj z avto ključi sem imel Rfid kartico za odklepanje stanovanjskih vrat.
Kar pa je še bolj nenormalno, to kartico sem imel vsaj eno leto skupaj s kjuči avtomobila in nikoli ni bilo nikakršnih problemov, naenkrat pa je daljinec za avto nehal delat oziroma zelo slabo delovat, enako kot pri tebi deloval je čisto na blizu pri šipi avtomobila. Tudi sam sem najprej pomisli, da je z daljincem kaj narobe, šele ko sem preskusil čisto vse na daljincu, sem slučajno odstranil kartico s ključev in glej ga zlomka Shocked daljinec zopet deluje kot je treba. Kako sta prej eno leto delovala oba skupaj brez problema, potem pa naenkrat nič več, nimam pojma kaj se je zgodilo.

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Ned Nov 21, 2021 5:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
airwolf je napisal/a:
Samo vprašanje a so morda v okolici kje montirali kakšne nove vodomere ali kaj podobnega?

Ne da bi vedel. Je pa sprejem enako slab tudi drugje ali precej daleč od najbližje stavbe.

Planiram primerjati z drugim ključem s pomočjo sprektralca.

Avtor: airwolf PrispevekObjavljeno: Ned Nov 21, 2021 5:29 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
bostjang je napisal/a:
airwolf je napisal/a:
Samo vprašanje a so morda v okolici kje montirali kakšne nove vodomere ali kaj podobnega?

Ne da bi vedel. Je pa sprejem enako slab tudi drugje ali precej daleč od najbližje stavbe.

Planiram primerjati z drugim ključem s pomočjo sprektralca.


Potem pa zelo verjetno ni to.
Ker če je signal zanič sredi ničesar in doma je potrebno razlog iskati drugje.

Avtor: bostjangKraj: Postojna PrispevekObjavljeno: Ned Maj 08, 2022 11:25 am    Naslov sporočila:  Primerjava daljincev
----------------------------------------------------------------------------
Daljinec sem primerjal z enakim daljincem drugega Clia in podobnim daljincem Scenica. Moj daljinec ima močnejši signal kot od drugega Clia. Frekvence imajo kar nekaj raztrosa, vendar se vse lepo znotraj območja sprejemnika, ki je podoben območju meritve sprektralnega analizatorja.
Razlog torej ni v daljincu.

Stran 1 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group