www.elektronik.si
Predimenzioniranje sončne elektrarne
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Energetika

Avtor: hudamravljicaKraj: LUCIJA PrispevekObjavljeno: Tor Apr 26, 2022 11:49 am    Naslov sporočila:  Predimenzioniranje sončne elektrarne
----------------------------------------------------------------------------
Bral sem karakteristike usmernika SOLAR EDGE SE16K v ponudbi sončne elektrarne.

Če prav razumem, možno je omejiti odajno moč v omrežje, v mojem primeru 13,5 kW.
V vsakem primeru bo usmernik omejil moč na zgornjo. Torej, če jaz v tistem trenutku uporabljam 3kW, bo v omrežje odšlo samo 10,5kW?

Recimo, da namontiram 3kW več celic, ker je prostor na strehi.
A je možno dobiti tak usmernik ali drugo napravo, ki oddaja max 13,5kW, čeprav jaz uporabljam 3kW?

Se opravičujem, če je vprašanje neumno, morda pa ta vsmernik to že počne, ampak tega nisem našel v opisu ali ga nisem razumel.
Hvala v naprej tistemu, ki mi bo razložil.

Avtor: mucekKraj: Domzale PrispevekObjavljeno: Tor Apr 26, 2022 12:11 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ne, če je tako, kot pri Hoymiles-u (verjetno tudi drugod, če dodaš tokovnik na dovod v hišo!), potem ti omejitev dela "navzven", da ti v tvojem primeru oddajaš v omrežje (če je sonca dovolj) vedno na polno oz. do limite. Več celic se ti pa v vsakem primeru splača dati že tudi za takrat, ko osončenost ni optimalna.
(pa vidim, da si že tudi nad 13 kW, ko ne rabiš 1 optimizatorja po panelu, ampak zadostuje en na dva panela, kar tudi lepo zniža ceno Wink )

Glej priponki ...

LP, g

Avtor: HalonKraj: Topolšica PrispevekObjavljeno: Tor Apr 26, 2022 4:08 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Na izhod namestiš Solaredge meter, ki se nastavi, koliko se oddaja v omrežje.
So tudi drugi metri, ki so cenejši od original solaredge.
LP

https://www.solaredge.com/products/metering-and-sensors/solaredge-modbus-meter#/

Avtor: hudamravljicaKraj: LUCIJA PrispevekObjavljeno: Sre Apr 27, 2022 12:33 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hvala obema.
Torej se da, super.
Sedaj samo še počakamo elektro na odgovor, koliko močne varovalke lahko dobim.
Prijatelj na drugem koncu Lucije ni mogu dobit niti 3 faznega priključka.
Se pa čaka lahko tudi 2 meseca, menda imajo full gužvo Rolling Eyes

Avtor: DorijanKraj: južnoprimorska PrispevekObjavljeno: Sre Apr 27, 2022 1:23 am    Naslov sporočila:  Re: Predimenzioniranje sončne elektrarne
----------------------------------------------------------------------------
hudamravljica je napisal/a:
...
Recimo, da namontiram 3kW več celic, ker je prostor na strehi.
A je možno dobiti tak usmernik ali drugo napravo, ki oddaja max 13,5kW, čeprav jaz uporabljam 3kW?
...
Upoštevaj še da je to zakonodaja in ne "logika" se pravi ni časovno omejena ...
Se pravi, da če že postavljaš dodatne panele a 3kW, jih daj pol rahlo vzhod pol rahlo zahod, ne na isto streho, ker s tem si razširiš krivuljo ko ti reže za par ur v najboljših dneh.

Avtor: hudamravljicaKraj: LUCIJA PrispevekObjavljeno: Sre Apr 27, 2022 9:10 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Imam 2 kapno streho, skoraj jug, malenkost proti vzhodu in druga stran skoraj sever, malenkost proti zahodu.
Paneli bi se montirali vsi na južni strani.
So pa te naše strehe zelo položne.

Avtor: primozsuKraj: MB - Šentjur PrispevekObjavljeno: Čet Apr 28, 2022 7:34 pm    Naslov sporočila:  Re: Predimenzioniranje sončne elektrarne
----------------------------------------------------------------------------
Dorijan je napisal/a:

Se pravi, da če že postavljaš dodatne panele a 3kW, jih daj pol rahlo vzhod pol rahlo zahod, ne na isto streho, ker s tem si razširiš krivuljo ko ti reže za par ur v najboljših dneh.


To lahko narediš samo, če tiste na vzhodu vežeš na ločen DC vhod razsmernika z ločenim MPPT-jem od tistih na jugu in ločenim na zahodu.

Drugače bo proizvodnja po nepotrebnem znižana.

Avtor: kose19Kraj: okolica Kobarida PrispevekObjavljeno: Čet Apr 28, 2022 7:39 pm    Naslov sporočila:  Re: Predimenzioniranje sončne elektrarne
----------------------------------------------------------------------------
primozsu je napisal/a:
Dorijan je napisal/a:

Se pravi, da če že postavljaš dodatne panele a 3kW, jih daj pol rahlo vzhod pol rahlo zahod, ne na isto streho, ker s tem si razširiš krivuljo ko ti reže za par ur v najboljših dneh.


To lahko narediš samo, če tiste na vzhodu vežeš na ločen DC vhod razsmernika z ločenim MPPT-jem od tistih na jugu in ločenim na zahodu.

Drugače bo proizvodnja po nepotrebnem znižana.


Kakšno vlogo pa imajo pri tem optimizerji?

Avtor: Iztok_SKraj: Ljubljana, Trzin PrispevekObjavljeno: Pet Apr 29, 2022 7:10 am    Naslov sporočila:  Re: Predimenzioniranje sončne elektrarne
----------------------------------------------------------------------------
primozsu je napisal/a:
To lahko narediš samo, če tiste na vzhodu vežeš na ločen DC vhod razsmernika z ločenim MPPT-jem od tistih na jugu in ločenim na zahodu.

Drugače bo proizvodnja po nepotrebnem znižana.


Ni Nujno! Panele lahko vežeš v kombinaciji zaporedno vzporedno... torej na vsaki strani strehe je svoj niz oba niza pa sta na regulator MPPT vezana vzporedno. Dovolj je en MPPT za vse, če je dovolj močan. Optimizer v tem primeru niti ni potreben.

Avtor: primozsuKraj: MB - Šentjur PrispevekObjavljeno: Ned Maj 01, 2022 12:45 pm    Naslov sporočila:  Re: Predimenzioniranje sončne elektrarne
----------------------------------------------------------------------------
kose19 je napisal/a:

Kakšno vlogo pa imajo pri tem optimizerji?


Da, optimizatorji tukaj rešijo težavo.

Avtor: primozsuKraj: MB - Šentjur PrispevekObjavljeno: Ned Maj 01, 2022 12:46 pm    Naslov sporočila:  Re: Predimenzioniranje sončne elektrarne
----------------------------------------------------------------------------
Iztok_S je napisal/a:
primozsu je napisal/a:
To lahko narediš samo, če tiste na vzhodu vežeš na ločen DC vhod razsmernika z ločenim MPPT-jem od tistih na jugu in ločenim na zahodu.

Drugače bo proizvodnja po nepotrebnem znižana.


Ni Nujno! Panele lahko vežeš v kombinaciji zaporedno vzporedno... torej na vsaki strani strehe je svoj niz oba niza pa sta na regulator MPPT vezana vzporedno. Dovolj je en MPPT za vse, če je dovolj močan. Optimizer v tem primeru niti ni potreben.


Vežeš lahko.
Kakšen pa bo izplen energije?

Avtor: mucekKraj: Domzale PrispevekObjavljeno: Ned Maj 01, 2022 4:25 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ok, ce je naenkrat osvetljena samo ena stran strehe in nimas prostora za panele drugace ... Resno razmisljam v tej smeri ... Wink

Avtor: DorijanKraj: južnoprimorska PrispevekObjavljeno: Ned Maj 01, 2022 11:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
dobiš tudi mikro-razsmernike, ki so po eden na panel ali 2

Avtor: mucekKraj: Domzale PrispevekObjavljeno: Pon Maj 02, 2022 8:48 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Vem, saj Hoymiles-a sem najprej gledal, potem se mi pa ni dalo zafrkavati s papirologijo in sem rajsi otocno naredil in zmetal gor vse vecje porabnike. Pa se backup napajanje imam, ker veckrat strom ven pade, mi je ze prislo prav! Smile

Avtor: urosg PrispevekObjavljeno: Tor Maj 03, 2022 6:03 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Moje vprasanje je ali je za otocno z aktivno omrezno povezavo potrebno razsmernik dimenzionirat glede na prikljucno moc omreznega prikljucka (3x25A)?

Stran 1 od 12

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group