www.elektronik.si
Kateri rezultat je pravilen?
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom

Avtor: frenkiKraj: Ljubljana (JN76GB) PrispevekObjavljeno: Pon Jan 23, 2023 9:24 pm    Naslov sporočila:  Kateri rezultat je pravilen?
----------------------------------------------------------------------------
Tegale je zadnji teden polno povsod po internetu, pa sem se šel še sam igrat. Think Čisto resno me zanima ... sam bi šel po prvi varianti ... torej bo rezultat 1. Če pa sestavim po drugi ...

Malo mi vleče na tisto staro ... kam bi vejico(oklepaje) postavil, da bo prav: "Obesiti ne zapreti." Mr. Green


Nazadnje urejal/a frenki Pon Jan 23, 2023 9:33 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: BrusliKraj: Hrastnik PrispevekObjavljeno: Pon Jan 23, 2023 9:30 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Nedavno sem gledal tale video: https://www.youtube.com/watch?v=S3R4r2xvVYQ

Je to kakšna podobna finta?

Avtor: frenkiKraj: Ljubljana (JN76GB) PrispevekObjavljeno: Pon Jan 23, 2023 9:39 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Podobna oslarija. Zgoraj je tako ali tako problematičen že zapis, ker enkrat operira z znakom ":", drugič pa z ulomkovo črto.

Avtor: mosqito PrispevekObjavljeno: Pon Jan 23, 2023 9:44 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Težava leži tukaj:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Operator-precedence_parser

Pa še en odgovor na bedaste "matematične" probleme, ki so v prvi vrsti namenjeni mlatenju prazne slame in nabiranju "lajkov" (tudi v obliki brezveznih objav v stilu "jaz dobim pa .... XY). To nima nobene zveze z matematiko.

Avtor: uleKraj: Babno Polje PrispevekObjavljeno: Pon Jan 23, 2023 10:02 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Se mi zdi da smo tole računali po prvi varianti. =1

Avtor: kvarkel PrispevekObjavljeno: Pon Jan 23, 2023 10:32 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Deljenje ima prednost pred množenjem. 36:6 bi lahko dal tudi v ulomek 36/6.

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 8:10 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Koliko so učili mene je rezultat 1.

Avtor: kvarkel PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 8:46 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če napišeš v excelu formulo: 36/3*(8-6)/6, dobiš rezultat 4.
Pravilo pa je, da se računa operacije od leve proti desni, pri čemer imata enakovredni operaciji deljenje in množenje, prednost pred seštevanjem in odštevanjem.
V prejšnjem postu sem napačno navedel, da ima deljenje prednost pred množenjem in pa v imenovalcu bi moral zapisati 3.

Avtor: sebavehKraj: Slovenska Bistrica PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 8:52 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Srž problema je v tem, da med trojko in oklepajem manjka operand. Če računamo peš, še ni nekega problema - vsi smo se v šoli učili, da za množenje ni potrebno izrecno pisati operanda (križec ali pika).
Ampak za kalkulatorje pa je to problem. Kalkulator je eksaktna naprava, stroj, ki zahteva dosleden vnos vrednosti in operandov. V nasprotnem primeru - kot v tem - pa se lahko začne obnašati nepredvidljivo, oziroma odvisno kako so zasnovalci to rešili na nivoju opCode celic.

Je pa bolj zaskrbljujoče to, kakšne komentarje so nekateri zmožni spraviti skupaj Silenced Kljub temu če jim poskušaš tak pojav razložiti kot sem ga jaz zgoraj.

Nepoznavanje ozadja delovanja naprave in slepo zanašanje na "nekaj tipk z displejem" vodi v idiokracijo. Sad

Avtor: jozkocKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 10:05 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pri računanju z več številkami nismo za deljeno nikoli uporabljali dveh pikic ampak vedno črto. Mislim da je račun na papirju matematično napačno zapisan.

Če bi se moral odločiti bi izbral rezultat 1.

Avtor: baresiKraj: Maribor PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 10:16 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Točno tako. Da ne pišemo operanda pred oklepajem je samo dogovor. Mene so učili tudi, da se moraš najprej rešiti oklepajev.
Kar se tiče zgornjega izraza, seveda je rezultat 1, izraz zapišeš kot dvojni ulomek in je rezultat takoj tu.

Avtor: Proteus PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 11:50 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mene so učili, da:
- sta seštevanje in odštevanje enakovredni operaciji,
- množenje in deljenje sta enakovredni operaciji,
- če v enačbi nastopajo le enakovredne operacije računamo po vrsti, od leve proti desni,
- če v računu nastopajo seštevanje, odštevanje, množenje ter deljenje, imata množenje in deljenje prednost.

Če zgornjo enačbo malce poenostavim, dobim tole 6 / 3 * 2 = 4

Če pa je enačba zapisana takole 6 / 3(2), nekateri menijo, da ima množenje pri oklepaju prednost in rezultat je v tem primeru 1. Nimam pojma od kje izhaja to pravilo, zato menim, da je tak rezultat napačen.

Če zgornji izraz napišemo na nedvoumen način (po zgornjih pravilih) dobimo tole:
( (36/3) * (8-6) ) / 6 = 4

Avtor: oldtimer 65Kraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 11:56 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
rezultat =1 ker

- oklepaj ima prednost (izračunamo kar je v oklepaju)
- množenje in deljenje imata prednost pred seštevanjem in odštevanjem, ne pa pred oklepaji
- seštevanje in odštevanje pa računamo od desne proti levi


...tako so nas učili Cool

Avtor: Proteus PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 12:31 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
oldtimer 65 je napisal/a:
seštevanje in odštevanje pa računamo od desne proti levi

Obstajata samo dve možnosti:
- ali ste imeli zanič učiteljico ali,
- pa si si zadevo napačno zapomnil, pozabil, zamešal...

Očitno so angleške šole boljše, kot pa naše, tem mulariji vcepijo v glave t.i. PEMDAS:

Avtor: kvarkel PrispevekObjavljeno: Tor Jan 24, 2023 12:42 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
oldtimer 65 je napisal/a:
rezultat =1 ker

- oklepaj ima prednost (izračunamo kar je v oklepaju)
- množenje in deljenje imata prednost pred seštevanjem in odštevanjem, ne pa pred oklepaji
- seštevanje in odštevanje pa računamo od desne proti levi


...tako so nas učili Cool

No, sedaj si pa to izračunaj po tvojem vedenju. Prav imaš, najprej se izračuna oklepaj. Ampak tukaj si že naletel na težavo. V oklepaju ti piše 8-6. Če to računaš od desne proti levi, dobiš -2, če od leve proti desno pa +2. Torej, po tvoje, kaj je prav?

Kar lepo se je treba držati pravila računanja od leve proti desni.

Stran 1 od 5

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group