www.elektronik.si
Alternativa Fotopositivu

www.elektronik.si -> Elektronika

Avtor: LagrangeKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Tor Feb 17, 2004 8:21 am    Naslov sporočila:  Alternativa Fotopositivu
----------------------------------------------------------------------------
A mogoce kdo ve za nek foto negativni lak, ki se ga nanasa s copicem? Vem, da ga proizvaja neka slovenska kemicna tovarna (belinka, color...). Nisem cisto gotov ampak zdi se mi, da se zadeva klice p-500.

To uporabljajo na nasem faxu. Zadeva se razvija podobno kot fotopositiv s tem, da:

- se ga nanasa s copicem (zadeva je zelo grdo namalana, pa vseeno deluje)
- se ne pokvari (steklenico imajo po 10let... na toplem)
- se ga malo porabi
- ni, ne vem kako obcutljiv na dnevno svetlobo
- rabis negativ

Problem je, da prof. ne ve kje tocno ga nabavljajo. Mi je pa malo zoprno tezit.

Avtor: TraflcKraj: Javornik Jesenice PrispevekObjavljeno: Tor Feb 17, 2004 11:09 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mislim ,da je bilo o tem govora na Elektro-N : http://www.elektro-n.com/forum2/viewtopic.php?t=3038&highlight=
Torej "Gorjanc7" omenja "photoresist" ,mogoče je to ?

Avtor: LagrangeKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Tor Feb 17, 2004 11:34 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hmmm. Po mojem, ne. Ampak mora biti podobno.

Zadevi se razlikujeta v roku trajanja in osvetljevanju.

Mene namrec moti, da veliko vecino fotopositiva vrzem stran.

Avtor: zoki PrispevekObjavljeno: Sre Mar 31, 2004 12:44 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Daj povej malo več o tem fotolaku,ker zanima tudi mene.
A ,si že izvedel kje se ga nabavi in cena.

Avtor: iskraKraj: Lokev ,Boa , KOPER PrispevekObjavljeno: Sre Mar 31, 2004 1:20 pm    Naslov sporočila:  Re: Alternativa Fotopositivu
----------------------------------------------------------------------------
Lagrange je napisal/a:
A mogoce kdo ve za nek foto negativni lak, ki se ga nanasa s copicem? Vem, da ga proizvaja neka slovenska kemicna tovarna (belinka, color...). Nisem cisto gotov ampak zdi se mi, da se zadeva klice p-500.

To uporabljajo na nasem faxu. Zadeva se razvija podobno kot fotopositiv s tem, da:

- se ga nanasa s copicem (zadeva je zelo grdo namalana, pa vseeno deluje)
- se ne pokvari (steklenico imajo po 10let... na toplem)
- se ga malo porabi
- ni, ne vem kako obcutljiv na dnevno svetlobo
- rabis negativ

Problem je, da prof. ne ve kje tocno ga nabavljajo. Mi je pa malo zoprno tezit.

Katerem faxu in katerem profesorju ? Mogoče lahko zvemo po kakšni drugi poti. Včasih je to "proizvajal " AERO - sedaj pa ?
L.P. iskra

Avtor: LagrangeKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sre Mar 31, 2004 3:05 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zdi se mi, da to dela Cinkarna Celje. Samo zadeve ne najdem med njihovimi produkti. Lahko, da so to nehali izdelovati.

Zares me mori, ker mi uspelo izvedeti koliko zadeva vsaj okvirno stane (1kSIT, 10kSIT, 100kSIT ).

Ce je kdo tako podjeten, da malo pobaral v CC bi bilo res fino.

Avtor: G-LabKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Čet Apr 01, 2004 11:10 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zanimivo. Ce prav zastopim, je postopek identicen kot pri fotopostopku samo da se lak nanasa s čopicem. Če je tako sem resen kandidat, da bi probal tale postopek. Pri fotopostopku me moti samo špricanje ploščice, ker je v ozračju veliko prahu, no vsaj pri meni ga je veliko.
Hm bom probal na njihov mail poslat, če bojo sploh kaj odgovorl.
Lahko pa jih tudi pokličem. Bom še danes poslal mail pa bom videl kako naprej.
LP


Nazadnje urejal/a G-Lab Pet Apr 02, 2004 9:44 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: zoki PrispevekObjavljeno: Čet Apr 01, 2004 12:39 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
No me prav zanima ,če se da dobiti pri nas,ker sem tudi jaz resen kandidat za ta lak.Celo negativ mi je skoraj lažje narediti,kot pozitiv.Če kdo ve kaj več o tem laku naj čimprej sporoči!!!!

Avtor: G-LabKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Pet Apr 02, 2004 9:38 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Najprej se moram opravičiti včeraj sem prišel pozno zvečer domov in sem kratko malo pozabil na mail.
Danes sem poslal mail bom videl, če bo kdo kaj odgovoril.

Malo sem si ogledal stran od Belinke, vendar so na njihovi strani samo rubrike o zaščiti lesa in izdelki za domačo rabo.

Strani od www.aero.si pa ne odpre. Sem hotel še tu pogledati, če bo kaj uspeha.

Lagrange: Iskra je ze vprasal na katerem faxu in pri katerem profesorju ste delali s tem lakom.
Predvidevam da je fax FE v Lj ali Mb?

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pet Apr 02, 2004 11:17 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Lagrange

Če študiraš na faksu v Ljubljani , poišči prof. Vidmar Matjaža in njega povprašaj.
Mislim , da ti bo rad pomagal , če le ve kje se to dobi. Prof. Vidmar je tudi radioamater - konstruktor (svetovna avtoriteta na tem področju) in objavlja zelo veliko člankov in nasvetov v večini svetovnih radioamaterskih revij , med drugim tudi v našem CQ-ju.



lp Slowfly

Avtor: LagrangeKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sob Apr 03, 2004 8:50 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ne, ne studiram na elektrotehniski fakulteti.

Sem 99%, da je to delala oz. dela "cinkarna celje". Imajo tudi program za tiskarje.

Zadnjic sem pozabi "prilotat" povezavo:

http://www.cinkarna.si/programi.asp

Zal ne najdem P-500. (Upam, da sem prav prepisal s flase. )

Ta "lak" ni bil prvenstveno namenjen izdelavi TIV, temvec tiskarjem. Po mojem za offset tisk.

Ce zberem korajzo bom sel ta teden se enkrat v laboratrij povprasat.

Avtor: G-LabKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Sob Apr 03, 2004 1:03 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ko sem iskal po njihovi strani sem našel tudi tele offset barve. Kaj je sploh to a kdo ve?
sicer sem pa glede fotolaka Mail poslal Mulej-u, ki je za tehnične informacije na području grafike.
Če bo kaj odgovoril bom sporočil
LP

Avtor: G-LabKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Tor Apr 06, 2004 12:10 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Lagrange prav si imel.

tale odgovor sem dobil:
Proizvajamo pozitivni fotokopirni lak za izdelavo tiskanih vezij ali
jedkanje raznih metalov pod oznako P - 501. Podlago je potrebno razmastiti,
zatem tanko oslojiti s P - 501 na centrifugi, s potaplajanjem ali drugače.
Sloj se posuši in utrdi na 100 oC 5 - 10 min, zatem se preko filma osvetli
in razvije s P - 76 razvijalcem. Po potrebi se kopija lahko za težje pogoje
jedkanja dodatno zapeče do 160 oC.

sedaj čakam še cenike teh dveh kemikalij. Ko dobim še te podatke bom javil tukaj.
LP

Avtor: LagrangeKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Tor Apr 06, 2004 10:06 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Allright!!! Very Happy

Upam, da ne stane celo premozenje...

Avtor: G-LabKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Tor Apr 06, 2004 7:05 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
evo še odgovor:

Cena P - 501 pozitivnega laka v 1 l. steklenici je 6081,32 sit + 20 % DDV
Cena P - 76 razvijalca v 5 l. plastenki je za 1 l. 195,46 sit + 20 % DDV
Cena P - 154 mikronizirane krede za razmastitev podlage 1 kg je 317,05 sit + 20 % DDV
Vse navedeno lahko kupite v naši maloprodaji, ali pri naših zastopnikih.

še moj komentar:
cena 7200(z DDV) / liter je ceneje kot enaka količina spreja pozitiv 20 (5x200ml po 2000 kos znese 10000 sit). Bo treba probat če se bo lak obnesel.
Edini problem pa je, da je Celje zame (gorenjska regija nekam od rok).
Bom na faxu malo povprašal če je kdo slučajno iz Celja, da bi mi dostavil tole stvarco.
Sicer bom pa probal prepričati očeta, naj gre na kakšen turistični obisk Celja.
LP

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Tor Apr 06, 2004 7:45 pm    Naslov sporočila: icon_idea 
----------------------------------------------------------------------------
Tole bi bilo za poskusit. Če bo kdo naj napiše rezultate na forum.

Avtor: reberKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 9:25 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ne vem kje dobivaš pozitiv 20 po 2000sit 200ml? saj so cene kar bistveno višje.
Kar se pa tiče razvijalca, ga za pozitiv 20 narediš skoraj zastonj.
Splačalo bi se poskusiti. Ali lahko navedeš malo več podatkov. Jaz bi se v Celje kar zapeljal, lahko greva skupaj.

Avtor: LagrangeKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 9:52 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Bi bilo za pogledat na steklenico od razvijalca. Se mi zdi, da je prav tako Natrijev hidroksid. Nisem pa ziher.

G-Lab: A so v odgovoru kaj omenjali rok trajanja?

Avtor: piki PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 12:26 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
A ni G-Lab napisal da se za razvijalec uporablja P-73, ki pride okoli 1200 SIT za 5L.

Mene pa zanima kako mislite to nanašati na ploščice, saj bi bilo najboljše da se nanaša v čim tanjšem sloju, da je tudi poraba manjša. Jaz sem mislil, da bi uporabil od sprejev dozo, noter naredil luknjo v katero bi zalotal ventilček od kolesa. Potem tu notri naliješ pač ta lak, napumpaš s pumpo na primeren tlak in imaš lak v obliki spreja in lahko potem delaš enako kot s positiv 20.

Zanimajo me še vaša mnenja?

Lp.

Avtor: PPG78Kraj: Gorenjska PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 2:14 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
S tem lakom od Cinkarne sem se sam srečal na začetku izdelave vezij po fotopostopku. Lak smo nanašali s čopičem in je bilo vse OK. Važno je samo da je čopič mehek (da ne puščaš sledi) in da mu ne izpadajo kocine (da ne zasvinjaš ploščice). Poraba pa je zagotovo bolj ekonomična kot pri Positiv20.

LP, Peter

Avtor: bocoKraj: Ptuj/Kranj/Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 5:13 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tukaj ima pa še jaz eno vprašanje.
Kaj pa osvetlitev, ali tale lak nanašaš v temnici, oziroma, kakšno osvetlitev lahko imaš?Kako ga potem spraviš v pečico ali prostor kjer ga segreješ na 100 Celzija?
LP
Boco

Avtor: lucca brassiKraj: KOČEVJE PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 8:16 pm    Naslov sporočila:  nanašanje laka
----------------------------------------------------------------------------
meni se je nanašanje laka zaenkrat pozitiva 20 najbolje obneslo na rotirajoči plošči

( laboratorijska polirka za pripravo vzorcev , da plošča ni zdrsela sem na njej pustil kar zelo fin brusni papir in Al obroč v katerega je ravno pasala evro format ploščica )

ploščo sem zavrtel na cca 300 obratov film se je razlezel zelo lepo in nato posušil v pečici na 60° / 30min. Na robu se nabere malo debelejši sloj cca 3mm odvečnega laka pač kar ga centrifuga ne spravi čez rob


sicer se tako nanaša lak tudi na silicijeve rezine seveda za tanjši sloj pri višjih obratih , pa tudi Contact Chemie (Pozitiv 20) ta način priporoča

za doma pa bi uporabil okroglo ploščo star gramofon in spodaj motorček z regulacijo obratov , da pa ne bi ploščica zdrsnila uporabi košček dvostranskega lepilnega traku (bolj šibkega) in ploščico zalepiš samo v centru vrtenja.

Zdi se mi da tisti fotolak uporabljajo tiskarji za alminijaste foto plošče (matrice)
za tiskanje časopisov , ker sem videl kako osvetljujejo to zadevo ko je tako delal kolega ,samo nisem vedel da se dobi tudi samo lak. Mora pa bit res zelo dober ker če tisti lak zdrži toliko barve in topil in še mehanske obrabe bi bilo to res
osvetlitev je totalno ista (razbita cestna UV ) ali pa neonke UV kakor komu Boco dobro in tudi zdi se mi da je tisti razvijalec P-501 NaOH torej enak onemu za pozitiv . Piki splača se ti kupit eden srednje dober air brush nastavek -čopič v modelarski trgovini ali Conradu Twisted Evil pa en kompresorček za gume pumpat ali kaj podobnega vedbno čisto in lepo se dela s tem Idea Razz

Avtor: G-LabKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 9:25 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Reber hja lahko bi se kar zapeljala tja, glede na to da si z Bleda (relativno blizu)
cena pozitiv 20 po 2000 hm sem kar v katalog IC-elektronike pogledal (1-2 leti star) , ker na netu nisem našel cene pri njih (je pa res da ima ponavadi IC to ceno, ki je napisana +še DDV)

Lagrange: rok trajanja. Nič ni rekel glede tega ga bom pa vprašal je kar pametno vprašanje, ker verjetno 1l ne bom porabil tako hitro.

Piki: Na ploščico imam namen nanašati lak kar s čopičem, čeprav tisto s centrifugo sploh ni slaba ideja 3000 obratov/min pa tudi ni problem dobiti.
LP

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 9:52 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če prav razumem za izdelavo rabiš negativ film torej na tiskanini ostane osvetljeno. S čim narediti tak film Confused

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 9:57 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Probaj obrniti barvo Layer-jev. V protelu to ni problem.

Avtor: G-LabKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 10:03 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
G-Lab je napisal/a:

Cena P - 501 pozitivnega laka v 1 l. steklenici je 6081,32 sit + 20 % DDV
LP


mislim da je P - 501 pozitivni lak
P - 500 ki ga je omenjal Lagrange pa negativni lak.

se bom še glede tega prepričal
Sam uporabljam pretežno Protel DXP (glede na branez-tov odgovor potem tole nebi smel biti problem).
Sicer sem to za delanje negativov že videl, samo se ne spomnim kje mislim da kakšen Adobe photoshop.

No kakor koli, ko bom sestavljal naslednji mail bom vključil tudi tole glede pozitivnega 501 in P500
LP


Nazadnje urejal/a G-Lab Sre Apr 07, 2004 10:21 pm; skupaj popravljeno 2 krat

Avtor: reberKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 10:09 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
A negativen je ta lak?
No, to sploh ni problem, pač zamenjaš črno in belo Smile
Seveda ne vem kako gre to direktno iz pcb programov. Zame to ni problem, saj tako ali tako vse filme printam iz Corel Draw, zaradi dodajanja logotipa in datumske kode, saj je večina programov za risanje omejena z količino različnih fontov ...
Edino večja poraba črnila pri printerju bo ... Confused kar pa pri večjih serijah ni panike Wink
Aha, pa še cena pozitiv 20: mislim da je v HTE najcenejši, cca 2900 sit, drugje se vrti okrog 3500 sit, če se ne motim.

Avtor: G-LabKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 10:11 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Reber prehitel si me sem ravno popravljal prejšnji post.
Kot sem že prej napisal citat mi je Dani odgovoril da je lak 501 pozitivni
saj sem rekel da imam star cenik sprej sem pa nazadnje nabavil okoli oktobra. Ne spomnim se koliko je bil, je pa bil sigurno okoli 2900 v HTE, v IC ga nisem še nikoli nabavljal.
LP


Nazadnje urejal/a G-Lab Sob Avg 07, 2004 3:17 pm; skupaj popravljeno 2 krat

Avtor: reberKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 10:13 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če je pa pozitiv, potem pa filmi ostanejo kar isti, tako da za že obstoječe ne bo treba printati novih.
Po praznikih bi lahko naredila kakšen izlet v Celje ...

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Sre Apr 07, 2004 10:15 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Reber kdaj se bo vrnil spisek TIV na tvojo spletno stran?

Avtor: G-LabKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Pet Apr 09, 2004 5:23 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Po mail-u sem vprašal še, kako je z rokom trajanja in kdo so še zastopniki Cinkarne Celje.
Dobil sem tale odgovor:

>Garancija za P - 501 je leto dni od prodaje, s tem da mora biti
> steklenica v temnem prostoru in dobro zaprta. V praksi je pri
> navedenih pogojih uporabna več let.
> Naši prodajalci so Merkur Kran - Celje ( 03 5432383 ), Sava trade
> Ljubljana ( 01 2800244 ), Europapier Ljubljana ( 01 5472162 )


LP

Avtor: zoki PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2004 9:08 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zdravo!

No jaz sem ga nabavil,v Europapier,v Ljubljani. Cena je nekoliko višja cca 9000sit in ga je bilo potrebno naročit.
Vendar delo z tem lakom je otročje lahko.Ploščice sem očistil in namazal kar z čopičem.Osvetlil sem na razdalji cca17 cm ,2min 15sec Žarnica wtf150W, brez zunanjega plašča.Slika se izriše na plošči(neosvetljeni deli so temnejši).Razvijanje v razvijalcu P76(mogoče se da tudi z NAOH,vendar še nisem poskusil!).Eno ploščo sem osvetlil več kot 4min(ker so me zmotili pri delu),vendar brez problema se je tisano vezje lepo razvilo.
Toliko za sedaj,ko bom imel več izkušenj z P501,bom napisal!

Avtor: G-LabKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Čet Maj 13, 2004 10:25 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V Europapier si ga kupil??

Če kdo mislil, da je po razpravi na tem forumu, vse moje navdušenje o tem laku zamrlo, se moti. Tako da bom opisal mojo dogodivščino v zvezi z nakupom tega laka. Mogoče bo pa komu pomagalo.

Osebno sem že kar malo obupal, po tednu klicanja v vse trgovine od Sava-Trade(v Lj). Bilo je pa nekako takole. Pokličem v glavno trgovino Sava Trade v Lj., vprašam za ta lak P501. Takoj, ko omenim lak mi pove drugo številko, da naj pokličem tja(oddelek za lake). Prodajalka je še nekaj iskala po računalniku, nakar reče, da imajo pod imenom P501 neko drugo stvar in naj pokličem tisto številko.
Pokličem , se mi oglasi prodajalka, ki spet ni imela pojma o tem laku. Spet je iskala po računalniku in nič, nato omenim da naj bi bil lak od Cinkarne Celje. Takoj, sem izjavil slednji stavek, sem zaslišal nepričakovan odgovor "Tega laka pri nas nimamo". Poklical sem še v ostale trgovine, ki sem jih najdel v telefonskem imeniku. Povsod nič.
Mislim, da bi se prodajalci morali pozanimati katera podjetja zastopajo, in kaj sploh ti proizvajajo.

V Europapier najprej nisem poklical, ker sem bil mnenja da bom prej dobil v Sava trgovinah, vendar sem po omenjenem dogodku izgubil veselje.
Po 1. Maju se prepričam, da mogoče pa le kaj bo in pokličem še v Europapier. Odgovor me je malce presenetil prodajalci so takoj vedeli kaj je lak P-501, vendar ga niso imeli na zalogi (razprodano). O novih pošilkah pa še niso vedeli točnega datuma.
Potem sem o vsem tem že postal malce skeptičen.

Zoki res hvala za informacijo.
Bom še enkrat poklical v Europapier, pa bom videl če bom imel tokrat več sreče.

LP

Avtor: zoki PrispevekObjavljeno: Pet Maj 14, 2004 10:39 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
No jaz nisem imel v Europapier,nikakršnih težav.Vprašal sem za P501 in dobil odgovor ,da ga lahko priskrbijo ,ker imajo vsak teden dobavo iz Cinkarne.Dal sem stevilko mobi in gospa me je poklicala ,ko so lak dobili v trgovino.Ker sem iz okolice Postojne sem pred dvigom ,preveril ,če je lak sigurno v trgovini in vse je bilo OK.Plačilo v trgovini,dvignil sem v skladišču,ki je za vogalom cca 50-70m, od trgovine( zaradi skladiščenja-gorljivost).Toliko o mojem nakupu!

Avtor: reberKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Sob Maj 15, 2004 3:18 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Danes mi je Zoki prinesel vzorec P501 in sem takoj potem tudi naredil teste.
Po vonju in vseh ostalih lastnostih sem se spomnil, da sem se s tem fotolakom srečal že pred približno 16 leti, ko se pozitiv 20 v Sloveniji še ni dalo dobiti. Torej s tem lakom sem delal še pred pozitivom 20. nanašanje je preprosto, lahko s čopičem ali pa nekaj kapljic laka nanesemo na ploščico in razmažemo kar s prstom. Lak se lepo razlije, potrebno pa ga je posušiti, podobno ali enako kot pozitiv 20. Osvetljevanje popolnoma enako, ista luč in enak čas, POZOR! razvijalec tudi popolnoma enak. NaOH 0,7% slike plastenke cevosana so na http://www.elektro-n.com/forum2/viewtopic.php?p=38305#38305 Koliko je zadeva občutljiva na prah še ne vem, mislim da malo manj kot pozitiv. Poskusil sem narediti vezje voltmetra http://reber.sloweb.net/dvm in je zelo lepo uspelo, naj omenim da so nekatere vezi debele le 10 mils in da sta nekje po dve vezi med pinoma IC. Ploščica je bila velika cca 5,5x4,5 cm.


Nazadnje urejal/a reber Čet Maj 20, 2004 11:08 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Ned Maj 16, 2004 7:55 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Reber,

kaka je viskoznost laka, agresivnost ter hitrost sušenja na zraku? Bi ga šlo nap. nanažat z razpršilcem od dišečega sprejčka, ki ima črpalko.

Avtor: G-LabKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Ned Maj 16, 2004 11:59 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
V petek sem poklical v europapier. 1 liter so imeli še na zalogi, zato sem kar hitro stopil do njih. Šele danes sem našel čas za malo eksperimentirat s tem lakom. Tukaj so moji prvi vtisi o P-501:
Lak ne smrdi tako kot positiv20, je zelo tekoč(viskozen). Eno ploščico sem približno enakomerno premazal z lakom. Na drugo sem kar malce nakapljal s čopičem in samo malo razmazal, čez nekaj časa se je lak sam od sebe lepo enakomerno razlezel. Na tretjo pa sem dal čisto tanko plast laka. Po sušenju je bil lak na vseh 3 ploščicah enakomerno razmazan razen na robovih, kjer je bil presežek približno tako kot pri positiv20. Po osvetljevanju so bile povezave na vseh ploščicah izredno lepo vidne, kar za positiv ne morem trditi.
No do sedaj sem razvil vse 3 ploščice, za jedkanje me je pa noč žal prehitela. Trenutno sem nad tem lakom navdušen, bom pa še videl kako bo po jedkanju.

Silvo: na tisti razpršilec se sicer ne spoznam vendar, če deluje z vodo, bi verjetno tudi s tem. Viskoznost: bi rekel da je manjša od vode ali pa približno tako kot voda. Sušenje: (da lak ne pika več) kot pri positiv 20, sicer pa na steklenici laka nič ne piše o sušenju, razen tega da oslojeno plast posušimo na 100 stopinj, v odvisnosti od agresije kisline pa lahko tudi pri 150. Sušil sem kar pri 70 stopinj 15 min.
LP

Avtor: reberKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Pon Maj 17, 2004 7:22 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mislim, da bi s sprejčkom moralo iti. Le problem je, ker pri pozitiv 20 več ali manj enakomerno in stalno prši, pri sprejčku pa prši s pritiski na črpalko in to utegne povzročiti neenakomernost nanosa. Skoraj vseeno je, če se nanaša s čopičem.
Kopičenje laka na robovih se mi zdi da je malce bolj opazno kot pri pozitiv 20. treba bo ugotoviti en način da se to ne bo dogajalo.
Sušenje ni problematično. Vonj je pri pozitiv 20 najbrž zaradi potisnega plina Rolling Eyes lahko pa tudi ne, da ima pač lak tak vonj.
Bom poskusil še na malo večjih ploščah tiv in bom nanašal s čopičem, poskusil pa bom tudi s sprejčkom imam še nekaj novih, bom poskusil dobiti še, ker imam stike s podjetjem ki jih polni z raznimi tekočinami.

Čiščenje P501 je preprosto. Enako kot pozitiv 20, torej, lepo z alkoholom ali acetonom, jaz delam z alkoholom:AstraChemo izopropilalkohol ki je cca 560 sit/liter, s tem alkoholom raztapljam tudi kolofonijo.

Avtor: G-LabKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2004 2:00 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Danes sem ploščice še zjedkal in sem nad izdelekom zadovoljen. Ena ploščica mi sicer ni ratala domnevno zaradi pretanke plasti laka. Ostali dve pa sta čisto v redu na manjši je okoli 90% povezav debeline 10mil, in so povezave lepo vidne, robovi pa ostri. Torej moje mnenje, da bom od sedaj naprej delal samo s tem lakom.

Mimogrede Reber ali si z Izopropilalkoholom že probal očistiti kakšen CD-plošček. Pred leti sem uporabljal za te namene Etanol, vendar so ga iz prvotnih 500 sit podražili na 6000 sit. Zanima me ali izopropilalkohol raztopi plastiko CD-ja, kot to naredi aceton.
LP
Hvala

Avtor: reberKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2004 6:46 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tudi cd se da lepo očistiti s tem alkoholom, ni panike, ne topi nič.

6000sit Shocked tam okoli 2500-3000 sit bi moral biti alkohol etanol, zaradi davka na alkohol.

Avtor: iskraKraj: Lokev ,Boa , KOPER PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2004 8:32 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Shocked Shocked 6000 sit Shocked Za čiščenje fotolaka uporabljam navaden 90 % etil alkohol , ki ga kupujum po 2 evra ( sicer neprijetnega vonja in strašnega okusa Rolling Eyes ).
Za čiščenje pertinaksa pa se je izredno dobro izkazal "zgrassatore" to je rumena tekočina , ki jo uporabljajo gospodinje za čiščenje zamaščenih površin. Fotolak se zelo lepo razlije po ploščici , saj jo ta popolnoma razmasti.
L.P. iskra

Avtor: G-LabKraj: Jesenice PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2004 4:47 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ko sem stopil v trgovino sem pričakoval ceno tam nekje do 3000 sit, ko pa mi je prodajalka povedala da je cena za liter 6000 sit sem, pa po hitrem postopku zapustil trgovino seveda praznih rok.
za čiščenje fotolaka in razmasčevanje perinaksa uporabljam aceton.
Iskra kje pa si kupil etil alkohol, ker je to pod drugim imenom etanol ali gorilni špirit.
LP
Hvala

Avtor: iskraKraj: Lokev ,Boa , KOPER PrispevekObjavljeno: Tor Maj 18, 2004 8:06 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Preko meje , ki jo ni več -Italija- Tega na veliko uporabljajo moji sosedje , ki imajo grafični atalje, oni tega porabijo na ....
Sem pa sedaj našel " gorivo" za mojo baklo Embarassed pa sem ga precej dražje kupoval kot gorilni špirit Twisted Evil . Hvala ,za informacijo Very Happy , mi sploh ni padlo na pamet da je rešitev tako blizu Embarassed .
L.P. iskra

Avtor: DjurodrljacaKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Čet Maj 20, 2004 12:19 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zanima me, če je ta lak (P-501) cenovno bolj ugoden kot pozitiv 20.

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Čet Maj 20, 2004 1:03 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pri ceni 9000 SIT za 1l P501 , mora biti Positiv 20 (200 ml) cenejši od 1800 SIT.
Je pa še druga zadeva , ki mene osebno bolj zanima . Kvaliteta enega in drugega
(Positiv kot vemo zelo niha v kvaliteti , pa tudi takrat ko je "dober" ni ravno ne vem kaj) , enostavnost nanosa itd.... Po tem kar je bilo o P501 napisanega tukaj , bom vsekakor poskusil z njim.

lp Slowfly

Avtor: reberKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Čet Maj 20, 2004 2:11 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kar sem do sedaj testiral z P501, so bile v glavnem same težave. Nanos s pršilko ni uspel, predebel nanos in lak se ni lepo razlil. Še najbolje se ga da lepo razmazati s čopičem. Ugotovil sem, da je potrebno delati hitro, ker se lak v nekaj sekundah po nanosu s čopičem začne sušiti, zato ga je težko lepo razmazati če delo ne poteka hitro, problem je pri večjih ploščah npr 20x15cm. Prav tako sem ugotovil da se ta čas podaljša, če je plošča hladna. Poskusil bom še z različnimi čopiči. Poraba se mi zdi da je pri P501 večja kot pri pozitiv, ali pa tudi ne, saj gre pri sprejanju z pozitivom kar nekaj laka mimo plošče, kar je nujno zlo za lep nanos. V končni fazi razlika v ceni ne bo ne vem kako velika, bo pokazal čas in izkušnje z obema. Trenutno imam naročeno eno steklenico P501 v lokalni trgovini, ki je tudi franšizna trgovina Sava Chemo ali nekaj takega. Tam tudi naročam in nabavljam vse kemikalije za jedkanje, Cevosan, alkohol za čiščenje, barve, lepila, skratka vse kar rabim. Tam delata sosed in soseda, pa tudi s šefico se dobro razumemo tako da je fino če ima človek tako trgovino 0,5 km od doma. Za tiste ki so doma v bližini Bleda naj povem, da je to trgovina Šobrle, 200m od stadiona na Bledu.
Trenutno imam še 8 sprejev pozitiva20 na zalogi, tako da mi ne gori voda z poskušanjem fotopostopka s P501.

Še za tiste, ki bi radi poskusili s P501, kmalu boste imeli možnost dobiti flaške z omenjenim lakom v malih dozah po 20ml, 50ml in 100ml. Mogoče tudi kakšen drug volumen, odvisno katere flaške bom dobil, da zadevo prelijem. Trenutno imam samo 20ml flaške, katera zadostuje za najmanj 20 euro format ploščic.

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Čet Maj 20, 2004 2:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
reber je napisal/a:
Torej s tem lakom sem delal še pred pozitivom 20. nanašanje je preprosto, lahko s čopičem ali pa nekaj kapljic laka nanesemo na ploščico in razmažemo kar s prstom. Lak se lepo razlije, potrebno pa ga je posušiti, podobno ali enako kot pozitiv 20. Poskusil sem narediti vezje voltmetra in je zelo lepo uspelo, naj omenim da so nekatere vezi debele le 10 mils in da sta nekje po dve vezi med pinoma IC.


reber je napisal/a:
Kar sem do sedaj testiral z P501, so bile v glavnem same težave. Nanos s pršilko ni uspel, predebel nanos in lak se ni lepo razlil. Še najbolje se ga da lepo razmazati s čopičem. Ugotovil sem, da je potrebno delati hitro, ker se lak v nekaj sekundah po nanosu s čopičem začne sušiti, zato ga je težko lepo razmazati če delo ne poteka hitro, problem je pri večjih ploščah npr 20x15cm.



Question Question Question Question Kaj od tega je sedaj res ????? Eno in drugo se namreč izključuje!

lp Slowfly

Avtor: reberKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Čet Maj 20, 2004 5:03 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Težave, kot sem napisal, so pri večjih ploščah in pri pršenju s pršilko. Verjetno si spregledal, kaj sem napisal. Pri majhnih ploščicah, npr 5x5 cm ali malo večje, ni nobenega problema, sploh če je za narediti samo 1 kos, lahko razmažeš kar s prstom in ploščico malo potreseš da se lak še malo porazdeli. Pri večjih, npr 15x20 cm pa je že malo problem zaradi hitrega sušenja, ker zmanjka časa zaradi večje površine. Težave sem imel najbrž tudi zaradi neizkušenosti in pomanjkanja prakse s tem lakom.
Pri delu s sprejem pa nanašam lak na več ploščic naenkrat, tudi če so velike, nanašam vsaj na dve naenkrat razen res velikih, npr velikosti A4 ali nekaj takega, potem sprejam samo eno. Če pa sprejam majhne ploščice jih pa sprejam tudi 10 naenkrat. Kako bom to izvedel z P501 še ne vem.
Večina vas delate majhne ploščice in še to malih serij ali pa posamezno. To zame ne pride v poštev, saj ko se lotim fotopostopka malo bolj zares je hitro 0,5m2 ali celo več, npr 1m2

Avtor: SlowflyKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Čet Maj 20, 2004 9:22 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Se opravičujem , ampak v postu 15.05.2004 nikjer ne piše , da gre za majhno ploščico oz. za kako veliko ploščico sploh gre. Res pa je , da si zapisal , da si fotolak uporabil za izdelavo voltmetra in zraven pripel tudi link.Pač nisem pogledal.
Kar se tiče nanašanja na velike ploščice , ti svetujem uporabo t.i. Airbrush-a oz. po slovensko zračnega čopiča. S tem se razni laki nanašajo še dosti lepše kakor pa s sprejem.

lp Slowfly

Avtor: reberKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Čet Maj 20, 2004 11:09 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Res je, nisem napisal, sem popravil, oziroma dodal mere v tisti odgovor.

Avtor: zoki PrispevekObjavljeno: Tor Maj 25, 2004 11:02 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Na še jaz dodam ,moje mnenje o P501.Konkretno zame,je lažje delati z 501 ,kot pozitivom 20.Jaz namažem kar z čopičem in ni problema,res je tudi da ne mažem ploščic 1m2.Če delaš z poz 20 ,je problem prah,ki se dvigne ko pršiš,no to je moje mnenje.Druga stvar pa je čiščenje ploščic (pertinax itd.).Najprej jo očistim z NITRO,nato še z "LO SGRASSATORE" DEXAL(rumena tekočina za domače čičenje) in lak se razlije ,kot tovarniško. Razz.Po končanem jetkanju lak očistim ,kar z NITRO.Morda je za nekatere vonj neprijeten,vendar meni ne škodi(tudi cena).Imam tudi ACETON,vendar večino dela opravim z NITRO Razrečilom,da ne bo pomote.
No dokler ni bilo tega čistila Dexal,sem čistil z vimom,papirjem,blokom,vendar učinek še zdaleč ni bil enak.
No toliko o mojih izkušnjah.

Avtor: reberKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Tor Jun 01, 2004 3:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Danes sem naredil malo večjo serijo ploščic z lakom P501 in rezultati so vzpodbudni.

Vaja dela mojstra, kot pravijo, je naredilo svoje.
Poraba laka ni velika, mislim, da celo manjša kot pri pozitiv20, kljub debelejšemu nanosu. Vzrok za to je jasen: pri sprejanju gre precej laka mimo plošče, vendar se drugače sploh ne da sprejati. Pri nanašanju laka s čopičem je poraba zato precej bolj ekonomična. Seveda nanašanje s čopičem ni tako zelo enostavno takoj na začetku, ko pa se človek navadi lastnosti in obnašanja laka ob nanašanju, se da njegove lastnosti obrniti tudi sebi v prid. Od vseh načinov nanašanja laka P501 se najbolje obnese nanašanje s čopičem. Paziti je potrebno da ne nanesemo preveč laka in da delamo hitro, mazanje najprej v Y smeri nato še v X smeri ali po želji. Paziti je potrebno, da bo povsod enako debel nanos, določeno odstopanje pa je brez težav dopustno. Tudi malce neenakomeren nanos zaradi ščetin čopiča ni problematičen. Dobro je, da ima čopič tanke in mehke ščetine, oziroma da je čopič mehak in kvaliteten. Čopič očistimo z alkoholom. Aha, lak nalijemo v lonček, lahko od jogurta, seveda naj bo čist in suh, nato čopič pomakamo v lak in odcedimo po potrebi.

Osvetljevanje je lahko zaradi debelejšega nanosa malce daljše kot je običajno pri sprejanju z pozitiv 20. Seveda pa je tudi pozitiv 20 lahko nanešen tako debelo kot P501, vendar jaz sem prakticiral z minimalnim nanosom, zaradi porabe in hitrejšega dela.

Razvijanje je malce daljše, zaradi debelejšega nanosa, poraba razvijalca je tudi občutno večja, saj se le ta zaradi debelejšega nanosa prej obarva in zasiti z lakom.
Razvijalec je, kot sem že nekoč napisal, enak kot za pozitiv 20.

Sušenje laka: s kaloriferjem, saj se lak bolje razlije zaradi tega ker zrak piha. Ko lak enkrat "prime" se ne razliva več, pa tudi prah se ne prime več.

Avtor: LagrangeKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Pon Jun 07, 2004 11:26 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zadevo sem nabavil. Sedaj imam tezave z nanasanjem. Ali bi lahko nekdo, ki mu je postopek ze stekel, objavil fotografijo namazane ploscice. Toliko, da dobim orientacijo, kaj pomeni enakomerno in debelo.

Lp, Lagrange

Avtor: reberKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Ned Jun 27, 2004 10:41 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kogar zanima lak P-501 ga lahko dobi vzorec cca 25ml v majhni flaški, da naredi nekaj testov, oziroma laka je dovolj za kar nekaj ploščic, torej za amatersko uporabo nekje za pol leta ali še več.
Možno je dobiti tudi 50% NaOH (cevosan) ki ga je dovolj za izdelavo 2,5 l razvijalca, torej tudi cca 25ml.
Večjih primernih flašk za malo denarja nisem dobil.
Cena laka z vsemi poštnimi stroški in stroški embalaže bi bila 500 sit, če seveda pošljem po navadni pošti.

Jaz veliko delam, pa imam 1 l laka za precej časa, če pa mi laka zmanjka pa ga naročim v trgovini 500m stran od doma, za povrh pa v trgovini delata sosed in soseda, tako da kar ima Chemo lahko dobim kar tam.

Torej za gorenjce v bližini Bleda, trgovina Šobrle na Bledu.
To sicer ni neka reklama, ampak dobrodošla informacija za marsikoga, ki ne ve kje iskati določene kemikalije. Pravzaprav se da dobiti vse po naročilu, najbrž tudi v vseh chemotovih trgovinah, prav tako v franšiznih trgovinah.

Avtor: manowar PrispevekObjavljeno: Sob Jul 10, 2004 2:29 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ja jaz bi to imel. Sem ti napisal pm, mail pa ni nobenga odgovora. Bom poizkusu pa še tu. Reber prosim pošlji mi pm, če si še zainteresiran, da ti jaz povem naslov pa to. Surprised Confused Confused

Avtor: manowar PrispevekObjavljeno: Čet Jul 22, 2004 11:21 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
in vse tiho je bilo Sad Sad

Avtor: trully1Kraj: Železniki PrispevekObjavljeno: Pon Sep 06, 2004 12:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pozdrav

Ker od Reber-ja ni glasu o dobavi vzorčne količine omenjenega laka ,a mi je kdo drug, ki ima omenjen lak, pripravljen poslati malo količino da ga preizkusim. Ne bi namreč rad kupil mačka v žaklju.

LP Matjaž

Ponudbe na: 040654883 ali PM.

Avtor: reberKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Pon Sep 06, 2004 5:26 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Se oproščam, da od mene ni glasu, vendar nihče mi ni poslal povpraševanja na mail, res pa je, da sem dobil neka privatna sporočila, ki pa se pri meni žal zelo hitro izgubijo.

Torej, kdor bi rad vzorec, naj mi pošlje povpraševanje IZKLJUČNO na mail (zadeva/subject: naročilo vzorca P-501), pa mu bom poslal. Kdor je v preteklosti že pošiljal naj naslov pošlje še enkrat, ker ga skoraj sigurno nimam več.

Vzorce pa imam pripravljene v flaškah po 25ml.

Avtor: egomezKraj: Ljubljana/Sežana PrispevekObjavljeno: Sob Okt 30, 2004 1:52 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
REBER:Ta teden sem dobil z Bleda flaškico v kateri je verjetno fotolak. Very Happy Predvidevam, da si mi ga ti poslal, čeprav po enem mesecu, ko nisem upal več. Hvala. Kaj ti lahko kako plačam poštnino in material?

Avtor: reberKraj: Bled PrispevekObjavljeno: Sob Okt 30, 2004 10:04 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zaenkrat so bili vzorci brezplačni, oziroma kdor je želel je lahko poslal prostovoljen prispevek cca 500 sit.
V prihodnosti bom na moji strani dodal nekaj malega trgovine, kjer bo omenjeni lak, koncentrat za razvijalec, svedre, vseh vrst možno tudi kupiti, v majhnih ali večjih količinah.

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Sob Nov 27, 2004 9:58 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Že takoj, ko se je začela debata o P-501 sem se za informacije zanimal na forumu Cinkarne. Očitno je post tam nekdo res prebral. Danes sem malo "kontroliral" moje free emaile ter tam najdem tole sporočilo:


Spoštovani,



Pri nas se to proizvaja pod imenom pozitivni fotokopirni lak P-501 v embalaži - plastenki 1 liter!

Cena za 1 Liter je 21,68 EUR ali 5204,28SIT:



Lahko ga kupite v ind. Prodajalni Cinkarne.



LP

Ivan Podergajs


Mogoče kdo ve kje je v Celju industrijska pordajalna ter delovni čas ?

Avtor: LagrangeKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sob Nov 27, 2004 10:33 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Huh. Mene so pa obrali za ~10k. Neutral

Avtor: japekKraj: Radenci PrispevekObjavljeno: Sob Feb 05, 2005 7:29 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tudi jaz sem danes dobil svoj litrček P501 in izdelal tudi prvo ploščico, sicer bolj za test, pa vendar, je uspelo brez težav. Le osvetljeval sem namesto 150 sekund 180 sekund.
Zanimata me pa dve stvari, sicer sem bolj na hitro pregledal poste nazaj, pa mi odgovor ni padel v oči. Zanima me, kako se obnašajo ploščice, ki jih z P501 namažeš za v naprej, recimo da jih uporabiš čez kak teden ali dlje. Pri Pozitivu so se lastnosti malo spremenile, sem moral malo dlje osvetljevati, pa tudi razvijanje filma je šlo malo dlje. Pa nekako so mi frišne ploščice lepše uspevale. Je tu tudi tako?
Pa še drugo, na kak način očistite čopič, po oslojenju ploščic, ali pa ga vržete vstran, HI?

LP, Janko

Avtor: andrejjKraj: 8232 Šentrupert PrispevekObjavljeno: Sob Feb 05, 2005 7:59 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Očistiš v aceton ali nitrorazredčilo.Saj tu vse je napisano.
Lp Andrej

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Sob Feb 05, 2005 9:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Glede "starega" laka sam nisem opazil kakih razlik. (recimo pri taki, ki je bila oslojena pred tednom dni) Sam običajno čopič namočim v aceton ter ga obrišem z papirnato brisačo.

Avtor: ferdoKraj: Celje PrispevekObjavljeno: Pon Feb 07, 2005 4:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Silvo, nisem prej opazil vprašanja za industrijsko prodajalno Cinkarne; je v sami Cinkarni, odprta je do 14:00 vsak delovni dan. Upam, da sem le kaj pomagal.

Avtor: piki PrispevekObjavljeno: Čet Mar 03, 2005 2:33 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Hi!

Vem, da ste že veliko napisali o P-501 vendar mene še zanima nekaj izkustvenih stvari.

Zanima me, koliko laka si nalijete npr. v nek kozarček pred namazom na ploščico? A če si ga preveč, ga vlijete nazaj v steklenico?

Saj vem da boste rekli naj poskusim, ampak škoda je poskušati nekaj kar ti lahko nekdo okvirno pove.

LP, Piki

Avtor: andrejjKraj: 8232 Šentrupert PrispevekObjavljeno: Čet Mar 03, 2005 3:01 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Če imaš v steklenički ali drugo,odpreš zamašek in vzameš čopič,ki ne pušča dlake.Najboljše,ki uporablja v kozmetiki.čopič pomočič v stekleničko laka in namažeš na ploščo.Tako jaz delam,ker je škoda za ostalo laka v kozarčku.Poskusil sem na vrtiljak,pa ni mi všeč,ker meče laka.
Lp Andrej

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Pet Mar 04, 2005 7:25 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Citiram:
...Zanima me, koliko laka si nalijete npr. v nek kozarček pred namazom na ploščico? A če si ga preveč, ga vlijete nazaj v steklenico ?....


Lak je najbolje pretočit v kako stekleničko, ki ima tak pokrovček, da gre iz nje izlivati po kapljicah. (Prazna steklenička od zdravil - kapljic) Tako lahko na očiščeno ploččico kar nakapamo lak ter ga s čopičem potem razmažemo. Na tak način ga ne gre nič v nič. Wink

Avtor: pkucanKraj: Radovljica PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2005 12:30 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Lep pozdrav

Je mogoče dobiti kje lak P-501 v majši količini kot 1l, seveda proti plačilu Smile

prosim če mi mailate oz. zs

Avtor: andrejjKraj: 8232 Šentrupert PrispevekObjavljeno: Ned Mar 13, 2005 1:46 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Gor je napisano
Lp Andrej
[img]Spoštovani,



Pri nas se to proizvaja pod imenom pozitivni fotokopirni lak P-501 v embalaži - plastenki 1 liter!

Cena za 1 Liter je 21,68 EUR ali 5204,28SIT:



Lahko ga kupite v ind. Prodajalni Cinkarne.



LP

Ivan Podergajs [/img]

Avtor: bungeeKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Ned Apr 10, 2005 1:49 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pred kratkim sem dobil "briljantno" idejo, ki pa je na žalost ne morem preizkusit, ker nimam "opreme".
Zanima me, če je že kdo preizkusil direktno natisnit vezje na PCB z JET tiskalnikom. Nekateri namreč omogočajo tiskanje na CD ploščke direktno, torej če bi noter vtaknil pertinaks in gor natiskal vezje ....
Zanima me predvsem, če bi tiskalniška tinta potem zdržala jedkanje. Rolling Eyes

Če to deluje, potem mislim, da si bom nabavil tak tiskalnik Cool

Ideje, mnenje, izkušnje .... ????

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Ned Apr 10, 2005 9:27 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Citiram:
Zanima me predvsem, če bi tiskalniška tinta potem zdržala jedkanje.


Tinta bi vrjetno zdržala jedkanje, če bi se posušila. ... Žal se na ploščici ne bo Sad . Tudi CD-ji za tiskanje so posebni. Lahko narediš preprost preizkus - folijo za inkjet tiskalnike obrni narobe - natisni na gladko stran. Tinta se ne bo posušila. Sad

Avtor: andrejjKraj: 8232 Šentrupert PrispevekObjavljeno: Ned Apr 10, 2005 10:54 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Za CD je tisk verjetno podobno kot sitotisk.Za tv sem že prej pogledal na spletni strani in nič ne najdem za domačo.Nekaj sem videl ,je pa za profesionalno uporabo.Največ pa vidim uporabo toner transfer sistem z pomočja vroči postopek.Imam kar precej velik pokvarjen tiskalnik in sem pogledal,kako gre papir skozi.Tako da ploščice ne bi šlo,ker ker je debela plošča.
Lp Andrej

Avtor: bungeeKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Ned Apr 10, 2005 4:24 pm    Naslov sporočila: icon_impressed 
----------------------------------------------------------------------------
Ja kar se sušenja tinte tiče se nekako strinjam, ampak vseeno bi bilo potrebno preizkusit, mogoče celo obstaja dobra tinta, ki se suši tudi na ne-vpojnih materialih Wink

Andrejj - obstajajo inkjet tiskalniki, ki imajo že tovarniško vgrajeno funkcijo, za tiskanje na CD. Ko "preklopiš" v to bunkcijo, se valjčki in glava odmaknejo in se nastavi v način za tiskanje na trdo podlago debeline cca 1-1.5 mm kot je debel CD.

Avtor: andrejjKraj: 8232 Šentrupert PrispevekObjavljeno: Ned Apr 10, 2005 4:51 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kaj pa ,da bi kakšno tinto,ko kje dobiš pri kolegi ali drugkje.S to naneseš na malo ploščo,da vidiš,ali se suši.Če se suši,še puskusi dati na jedkalno tekočino,če se drži.
Lp Andrej

Avtor: mitjafKraj: Maribor PrispevekObjavljeno: Ned Dec 11, 2005 9:52 pm    Naslov sporočila:  P-501
----------------------------------------------------------------------------
Sprobal sem ta lak, nanašal sem s pršilko, lak se je lepo razlil, boljše od positiva 20, vendar so se v fazi sušenja pojavile pikice - glej sliko...

Ploščica lepo očiščena in razmaščena z vimom in tršo gobico. Nevem zakaj so se pojavile pikice. Sušil sem v temni omari (počakal en dan).

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Ned Dec 11, 2005 11:31 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Natančnega vzroka ne vem - a to se je včasih zgodi tudi meni. Sam nakapam lak na ploščico ter ga z mehkim čopičem s krožnimi gibi "vtrem" na ploščico. Na mestu kjer se pokavi "pikica" s čopičem večkrat povlečem. Ko lak enakomerno razmažem čez celo ploščico s čopičem vlečem ravno v eno smer.

Avtor: mitjafKraj: Maribor PrispevekObjavljeno: Pon Dec 12, 2005 12:44 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ker drugače ja lak res lepo enakomarno nanešen in niti na robovih se ne nalaga toliko kot pri Positivu

Avtor: NUFANKraj: Žalec PrispevekObjavljeno: Pon Dec 12, 2005 3:27 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Poskusi malo s čopičem narahlo razmat na mesto kjer so pike.

Mogoče bi lahko drugič dal malo tanjšo plast (moraš bit ekonomičen). No, če ga imaš cel liter se ni treba bat da ti ga bo znamkal naslednjih 10 let Very Happy Wink

Avtor: jurKraj: [color=zelena]Ljubljana[/color] PrispevekObjavljeno: Pon Jan 23, 2006 2:11 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Citiram:
Sprobal sem ta lak, nanašal sem s pršilko, lak se je lepo razlil, boljše od positiva 20, vendar so se v fazi sušenja pojavile pikice - glej sliko...



Take pikice povzročijo večje kapljice. Za normalno barvanje je potrebna fina megla iz barve. Če je šoba od spraya umazana, se lahko naredijo večje kapljice. Te z večjo silo udarijo ob tiskanino in se razlezejo. Zaradi tega so pike na sredi svetle in imajo temen rob. Do takih kapljic pride tudi ko začneš zapirati ventil spraya. Pritisk plina je manjši, zato se barva ne spremeni v meglo ampak kaplje. Ko mahaš z sprayem nad bakrom, nehaj škropiti takrat, ko spray ni nad tiskanino.

Pike lahko povzroči tudi drobec praha. Poglej pod lupo. Če je na sredi krogca pika, je kriv prah. Na fotografiji se tako majhen prah ne vidi.

Jur

Avtor: ATA PrispevekObjavljeno: Čet Jan 26, 2006 4:33 pm    Naslov sporočila:  Alternativa fotolaku
----------------------------------------------------------------------------
Pred kratkim sem izvedel za p501.Naročil sem ga 1 liter. Cena je bila cca.8900 sit z davkom . na ploščico se odlično nanese s čopičem ali miniaturno zračno pištolo.
poraba je napram positiv20 veliko manjša.
lp
ata


Nazadnje urejal/a ATA Ned Feb 19, 2006 5:50 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Avtor: ATA PrispevekObjavljeno: Ned Feb 19, 2006 5:45 pm    Naslov sporočila:  Alternativa positivu
----------------------------------------------------------------------------
Še opis postopka.
Ploščico polozim pred fen z hladnim zrakom
Ploščico namazem na tenko s čopičem širine cca. centimeter.Lahko za namaz uporabim air zracno pistolo vendar je potem precej čiščenja .
Na zraku sušim priblizno 5 minut
Ploščico dam sušiti v pečico pri temperaturi 55 st.C
Čas sušenja 30 minut.
Za razvijanje uporabljam 500w reflektor na višini 40cm .
Osvetljujem 5 minut.
Razvijem z razredčenim cevosanom po receptu REBRA.
Jedkam in zaščitim vezje z raztopljeno kolofonijo.
Za jedkanje uporabljam tole recepturo:
7dl vode
2 dl HCL30%,če je manj procentna dam večjo količino kisline.
0,5 dl 30% peroksida.
Pečica je kupljene v bauhausu. Za termoregulacijo sem uporabil termostat z DS18S20.Časovni rele ima pečica ze vgrajen(15 minut).
Ker se p501 zelo hitro suši res ni za velike površine če uporabljamo čopič.Za večje površine uporabljam zračno pištolo.
Kupil sem jo v Conradu in siser najbolj enostaven model .
Cena je bila cca. 4500sit.
Vse kar sem napisal in uporabil v praksi so ze preverjene izkušnje napisane tukaj na forumu.Dodal sem le svoj način uporabe preizkušenih metod.
lp
ata


Nazadnje urejal/a ATA Pet Feb 24, 2006 3:25 pm; skupaj popravljeno 2 krat

Avtor: akisek PrispevekObjavljeno: Tor Feb 21, 2006 7:53 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
ATA
Kje imaš tiskanino na foliji, paus papirju....?

l.p.

Avtor: ATA PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 8:58 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz uporabljam čisto navadne prozorne folije za laserski tiskalnik.Tiskalnik je LASERJET L6. Da je predloga res črna uporabljam dodaten program in po tiskanju izpostavim predlogo nitro razredčilu. Uporabljam rastrsko grafiko in ne vektorske v nastavitvi tiskalnika. Ekonom mode izključim.

program je LJ Config.
http://www.soft32.com/download-LJConfig-9196-5.html


lp ata

Avtor: refoskKraj: Trzin PrispevekObjavljeno: Pet Mar 24, 2006 11:51 pm    Naslov sporočila:  težave
----------------------------------------------------------------------------
Nabavil sem p501, namazal tiskanino s čopičem in zarotiral z vrtalnikom. Res se lepo razlije, zgleda kot kupljena plošča, po osvetljevanju pa se pojavijo težave. Vedno mi vse zgine. Osvetljeval sem z razbito 250 W cestno žarnico od 2 do 30 minut, na razdalji 20 in 35 cm. Sigurno sem danes vsaj 10 x namazal ploščo. Nekajkrat sem sušil s fenom, parkrat pa sem pustil da se je posušila na zraku v zaprti škatli. Za razvijanje uporabljam Sodium metasilicate pentahydrate (2 veliki žlici prahu raztopljeni v 250 ml vode). Taisti postopek mi je vedno deloval s pozitiv 20, ne morem pa pogruntat kaj delam narobe s p501. Zanima me ali morajo biti po osvetljevanju vezice proti svetlobi vidne? Kaj delam narobe?

Avtor: andrejjKraj: 8232 Šentrupert PrispevekObjavljeno: Sob Mar 25, 2006 1:41 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
To ime razvijalca ne poznam.Mogoče ta ne učinkuje.Jaz sem tudi uporabil fotolak P501 in nisem imel problem.Nanašam fotolak na ploščo v mračnem prostoru.Osvetljena plošča pri mojem se precej vidi temno.Razvijam pa z razvijalcem NaOH.

Avtor: refoskKraj: Trzin PrispevekObjavljeno: Sob Mar 25, 2006 7:49 pm    Naslov sporočila: icon_great 
----------------------------------------------------------------------------
Danes , ko je bil lep dan sem še enkrat poskusil , tokrat s 5 minutnim osvetljevanjem na soncu. Vse je šlo brez problema.

Avtor: andrejjKraj: 8232 Šentrupert PrispevekObjavljeno: Sob Mar 25, 2006 9:16 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pozabil sem napisati, za osvetlitev je 2min premalo in 30 minut preveč.Jaz sem žarnico 175W(nerazbito in notri očiščeno notranjost) v razdalji 30 cm osvetlil 7do 8 minut.

Avtor: ATA PrispevekObjavljeno: Tor Mar 28, 2006 1:00 pm    Naslov sporočila:  Alternativa positivu
----------------------------------------------------------------------------
V zvezi z uporabo laserskih folij moram povedati da včasih tisk ni čisto dober in moram tiskati še enkrat. Na foliji sem opazil prstne odtise in se tam toner ni prijel.Najboljše je kupiti original zapakirano škatlo če je mogoče.

lp ata

Avtor: iggyKraj: LJ/ng PrispevekObjavljeno: Tor Mar 28, 2006 4:57 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz delam to tako: Namažem lak, pustim nekaj minut, da se stabilizira. Potem po nasvetu Reber-ja popiham s kaloriferjem, da zakrkne. Ploščico vzamem v roko in jo naprej sušim dokler nisem siguren, da bo nanos preživel rokovanje. Ploščico obrnem in enako obdelam še drugo stran. Nato ploščico osvetlim z 250W Photolito od Philipsa. Za tem gre ploščica v pečico za pol ure na 50 stopinj in 40 min na 100 stopinj, da se lak zapeče (P501 se peče pri 100 stopinjah piše na mojem flaškonu). Edini problem so te pikice o katerih sem že bridko jokal na forumu. Po novem ne čistim več ploščic s čistili pač pa zgolj z čistim smirkovim papirjem, tako so mi svetovali na forumu. Pikice so, jih je pa bistveno manj.

Avtor: a13miskoKraj: Murska Sobota PrispevekObjavljeno: Sob Apr 08, 2006 12:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Bi mi lahko kdo poslal vzorec tega laka ker se mi ne splača kupovat velikih količin zaradi tega ker zjedkam 2 ploščici na mesec. Plačam količinsko mislim tam ok. 30ml kar bi po moje kar dolgo uporabljal! Ponudbe za ZS ali msn!

Avtor: baltazar PrispevekObjavljeno: Pon Apr 10, 2006 9:13 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
a13misko lahko ti ga dam jaz, piši na ZS.

Avtor: KRAPmanKraj: Maribor PrispevekObjavljeno: Tor Apr 11, 2006 1:48 pm    Naslov sporočila:  Re: težave
----------------------------------------------------------------------------
refosk je napisal/a:
Nabavil sem p501, namazal tiskanino s čopičem in zarotiral z vrtalnikom. Res se lepo razlije, zgleda kot kupljena plošča, po osvetljevanju pa se pojavijo težave. Vedno mi vse zgine. Osvetljeval sem z razbito 250 W cestno žarnico od 2 do 30 minut, na razdalji 20 in 35 cm. Sigurno sem danes vsaj 10 x namazal ploščo. Nekajkrat sem sušil s fenom, parkrat pa sem pustil da se je posušila na zraku v zaprti škatli. Za razvijanje uporabljam Sodium metasilicate pentahydrate (2 veliki žlici prahu raztopljeni v 250 ml vode). Taisti postopek mi je vedno deloval s pozitiv 20, ne morem pa pogruntat kaj delam narobe s p501. Zanima me ali morajo biti po osvetljevanju vezice proti svetlobi vidne? Kaj delam narobe?


Mene pa zelo močno zanima kje si ti dobil tale natrijev metasilikat?! Sem ga iskal že povsod pa nič (v MBju ga nimajo niti v Astro,niti lekarne, nikjer Confused ).
Hvala za odgovor

Lp

edit : pozabil še vprašati, kolko je kaj cena, v kakšni obliki se ga da dobiti, kolikšna je kaj poraba(recimo za eno ploščico), je res da je možno (glede na NaOH) precej predozirati?

Avtor: baltazar PrispevekObjavljeno: Tor Apr 11, 2006 8:56 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Nekje na nekem forumi je bil recept kako zmešati doma natrijev metasilikat iz NaOH in vodnega stekla, ki se dobi v trgovinah z barvami ali z gradbenim materialom.Točnega recepta se ne spomnim, ga pa lahko poiščem,če bo interes.Nekaj malega sem s tem experimentiral.Zame ni bilo bistvene razlike med natrijev metasilikatom in raztopino NaOH.
NaOH razopina (7g/L) je čišto v redu razvijalec tudi za P501.

Avtor: KRAPmanKraj: Maribor PrispevekObjavljeno: Tor Apr 11, 2006 9:40 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Vedno sem imel težave pri razvijanju z NaOH (previsoka/prenizka temp. vode, prepočasi/prehitro razvijanje, reakcija "kr naenkrat", ... Sad ), prav zaradi tega mi je toliko do tega da bi rad probal razviti z na-metasilikatom, ki baje nima tako "občutljive formule za mešanje z vodo". Bi bil hvaležen, če bi mogoče pobrskal za tistim linkom(če je še mogoče ostal v kakšnem Bookmarku Smile ).
Lp

Avtor: baltazar PrispevekObjavljeno: Sre Apr 12, 2006 6:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Na strani [url]http://www.electricstuff.co.uk/pcbs.html[url] je na dnu strani opisan postopek za namešanje natrijevega metasilikata.Raztopino ,ki jo tako dobiš, je potrebno bolj razredčiti kot piše v receptu.Lahko jo namešaš tudi iz cevosana ,ki vsebuje 50% NaOH.

Avtor: stoki PrispevekObjavljeno: Pet Apr 14, 2006 1:58 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sam tudi poskusam z Na-metasilikatom. Za zdaj ne morem se nic reci ker sem u prvo nekaj zamesal in namesal ene 5x premocno koncentracijo. Bom napisal tukaj enostaven recept, ko stvar uspe.
Glede nanasanja fotolaka pa sem zadnjic dobil eno super zamisel. Na leseno palcko sem na konec naflikal mini gobico s sekundnim, potem pa s tistim malal ploscice. Tako je vcasih ponujal topshop kao neke vodene barvice za otroke. Nanos je izredno preprost in pikice ne ostajajo pa tudi zelo malo laka porabis. Pa gobica se zelo enostavno ocisti potem s tem da jo v alko pomocis. Kot sem rekel nanos je zelo tanek zato me malo skrbi, ce bo prenesel jedkanje.
Pa se ena finta. Namesto z brus papirjem lahko ploscice brusite tudi z tistimi gobicami, ki imajo nanesen brusni material gor. Pa dobro je da jih pred nanasanjem laka obrisete z krpo z malo nitro razredcila.

Avtor: zoki PrispevekObjavljeno: Tor Jun 06, 2006 5:31 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Glede pikic-otočkov kjer ni laka je lahko krivo ,da ni ploščica dovolj čista(razne maščobe ali silikoni).Seveda je lahko kriv tudi prah-vendar v veliki meri (vsaj po mojih izkušnjah),če je ploščica čista ,ni problemov z lakom.
Ploščičo enostavno preveriš z vodo iz pipe! Po ploščici poliješ vodo in ta se mora
razliti po celi površini ,brez kakršni otočkov ali drugačnih anomalij.Če je to OK,potem hitro posušiš z fenom(ne brisat) in lakiraš( čopič,spray itd).

Avtor: BozoKraj: Novo mesto PrispevekObjavljeno: Pet Jul 14, 2006 5:00 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Kako stojite z lakom 501, ima mogoče kdo kaj na zalogi pa je pripravljen prodat 100ml
Ponudbe pod zasebno
LP
Božo

Avtor: didaktik PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 11:16 pm    Naslov sporočila:  preizkusi--glede pikic
----------------------------------------------------------------------------
probaj sledeče---bistvo je, da je površina, na katero nanašaš lak hrapava!ne vidno temveč mikroskopsko phrapava-naj bo čista in predobdelana!--obstaja prah, ki v kombinaciji z vodo očisti bakreno površino in osnovni material!
naslednja zadeva pa je nanos, ki naj bo enakomeren in ne s čopičem, temveč probaj narediti tako, kot za offset tisk (če te zanima lahko več o tem)
skratka nanos je pomembna zadeva--no potem je tu še medpeka in preberi na kantici od laka, če se ta meša z razredčilom?--če je odgovor DA, potem imaš tu vzrok pikic ali mehurčkov, ki na temperaturi popokajo!--tudi to je rešljivo-(če te zanima lahko več)
no skratka vsi ti laki, ki jih nanašamo, imajo potrebo po predpeki in po končnem pečenju, obstaja preprost test, da ugotoviš koliko časa na določeni temperaturi---čeprav je temperatura kar prava, ko pečeš na 160°C------vendar je pomembnejši čas, pa verjemi ali ne!

Avtor: didaktik PrispevekObjavljeno: Pon Avg 14, 2006 11:20 pm    Naslov sporočila:  ojoj
----------------------------------------------------------------------------
še tole bi dodal--ko govorim o razredčilu; se razume, da to ni običajno razredčilo!
za te zadeve so vsekakor potrebna razredčila, ki so primerna za take temperature, vsekakor pa ko je le to prisotno, je medpeka že nujna reč!
No z medpeko dosežemo to, da lak izgubi na predhodni vizkoznosti in to je potem to!
ravnopravšnji nanos glazure, nam daje rezultat pravega odstopanja neosvetljenega dela laka na plošči!!!!!!

Avtor: didaktik PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2006 10:33 am    Naslov sporočila:  zanimivo
----------------------------------------------------------------------------
zanima me celoten ime tega laka----ali je mogoče XV pred številom in kaj piše naprej glede odtenka-----mogoče dark green?
če ja, vam lahko celo pomagam pri zmesi--če ne, potem pa ni enaka zmes, ker je pač drug proizvajalec---mogoče bi šlo to tudi po drugi poti!
Tudi na hrvaškem obstaja posrednik za visoko kvaliteten lak, ki je dobavljiv iz anglije!!!

Avtor: bungeeKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2006 10:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tole sicer ne sodi v temo, pa vseeno. Didaktik prosim če uporabljaš velike črke za nov stavek. Slovenska slovnica pozna tudi uporabo pike, novega odstavka in podobne lepote jezika.
Poleg tega pa obstaja tudi uredi gumbek, ki ti omogoča dodajanje k originalnemu sporočilu.....

Avtor: didaktik PrispevekObjavljeno: Tor Avg 15, 2006 10:55 pm    Naslov sporočila:  hm
----------------------------------------------------------------------------
Hvala za opozorilo, bom upošteval pri naslednjih komentarjih.

Avtor: JackalKraj: Ravne na Koroškem PrispevekObjavljeno: Ned Avg 27, 2006 10:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
http://thomaspfeifer.net/direct_toner_pcb.htm

Na tej strani je prikazan zanimiv način izdelave ploščice za tiskano vezje - s termo prenosom tonerja. Pa tudi pocinjenje tiskanine zgleda zelo zanimivo.

Avtor: gregioKraj: Logatec PrispevekObjavljeno: Sre Sep 13, 2006 3:24 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
A je kdo probal zgoraj omenjen postopek a ga lahko malo opiše

Avtor: BrozzyKraj: Zagorica -> Dobrepolje -> Grosuplje -> Slovenija PrispevekObjavljeno: Sre Sep 20, 2006 10:11 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Le čemu folije, osvetljevalne naprave, razvijalci, fotopozitiv, ko pa je vse tako enostavno Laughing Tole bi blo pa dobro poskusit...

Avtor: bungeeKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sre Sep 20, 2006 11:14 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Problematično je najti pravi papir za to. Potem so pa tu še večje površine, ki kar hitro postanejo luknjaste ....

Folija, Osvetljevanje .... še vedno ostaja boljše .... Ko bom pa velik bom pa CNC uporabljal za prototipe Very Happy

Avtor: DrRoglaKraj: Hrastnik, Maribor PrispevekObjavljeno: Čet Sep 21, 2006 5:49 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jackal je napisal/a:
http://thomaspfeifer.net/direct_toner_pcb.htm

Na tej strani je prikazan zanimiv način izdelave ploščice za tiskano vezje - s
termo prenosom tonerja. Pa tudi pocinjenje tiskanine zgleda zelo zanimivo.


Sprobano deluje!

S prvim poskusom sem na ploščici dobil povsem lep prenos tonerja Very Happy !
Malo je le treba pazit temperaturo likanja ter čas likanja... Če je prevroče ali
likaš predolgo se toner razleze in se lahko povezave ki so tesno skupaj "primejo".

Jedkanje pa seeda poteka normalno.

Za cinjenje pa ne vem če obstaja kakšen distributer za slovenijo. Pasta je Rosol 3:
LINK - nekje skoraj na dnu strani


LP, Božo

Avtor: madziKraj: Pragersko, Dragonja vas, Maribor PrispevekObjavljeno: Sre Okt 11, 2006 10:27 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Da še jaz dodam svoje izkušnje z tonerjem in izdelavo tiv po tem postopku.

Najprej moram rečt da mi je postopek zelo všeč, mi uspeva in rezultati so precej dobri.

Najprej sem imel problem glede papirja. Torej navadni papir ni uporaben. Jaz sem vzel "masten" papir ki ostane od raznih nalepk itd... Ni vsak masten papir dober, ker sem jih probal več. Uporabljam tistega ki ostane od žepkov pošte slovenije (torej tista plastična stvar ki zgleda kot žep in ima eno stran premazano z lepilom in se v njo dajejo dokumenti pošiljke itd...). Toner se tam odlično odlepi od papirja. Potem pač naprintam z lasercem vezje nanj. Pred likanjem ploščico dobro očistim in pač polikam. Pri meni je kakšnih 10 sekund čisto dovolj. Z neko normalno silo. Ni priporočljivo tisto pravo likanje ker se mi je že zgodilo da de je papir premaknil in je bilo vezje zanič. Temperaturo pa imam nastavljeno nekje na sredini skale likalnika. No ko je to končano se toner dobesedno odlepi od papirja in ostne na ploščici. Potem pa še samo zjedkam in očistim toner z razredčilom (gre verjetno tudi z čem drugim, nisem poizkusil).

Žal nimam fotoaparata da bi postopek poslikal (bom ob priliki tudi to).

Rezultati se zelo približajo fotopostopku. Sploh ni opazno neke razlike med končnima izdelkoma med tema dvema postopkoma.
Vezje je po tem postopku narejeno v 5 minutah (naprintano, zlikano, zjedkano in očiščeno). Vglavnem za moje pojme super stvarca Very Happy

Lp
Madzi

Avtor: ceroKraj: vipava PrispevekObjavljeno: Sre Okt 11, 2006 11:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
No jaz pa naj povem da sem dobil tisto pasto rosol 3 pri nas v baumaxu v btcju.
Drugače pa je pri nas zastopnik http://www.stern.si/ in tam lahko vprašate kje bi se tako zadevo dalo dobit v vaši regiji. Cena pa je za 250g škatlo 2500 sit +davek.
Moram pa opozorit da ima ta pasta sestavo 97sn-3cu torej je brez svinca

LP cero

Avtor: JackalKraj: Ravne na Koroškem PrispevekObjavljeno: Čet Okt 12, 2006 8:49 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
S tem toner postopkom sem naredil par tiskanin, samo ne more se pa primerjat s fotopostopkom. Pri toner postopku se vedno kje zgodi da se toner odlušči, vezice nimajo gladkih robov itd.... Preizkusil sem ogromno različnih papirjevin časov likanja pa se je vedno nekje odluščil kak košček tonerja.

Sem pa od danes naprej v klubu P501 Cool
Nabavil sem ta fotolak od cinkarne (Industrijska prodajalna - cena je bila skupaj s kredo za razmaščevanje 6500 SIT), pa sem danes že veselo barval vzorce FR4 s piknika. Delo z lakom je veeeeeeliiiiikooooo lažje kot delo s pozitivom 20. Prav tako je poraba laka manjša. Nekdo pred mano je omenjal, da se lak zelo hitro posuši (skoraj po potegu čopiča) - pri meni se ni. Lak sem uspel brez problemov lepo nanesti na nekaj precej velikih plošč (dolžine preko 30cm in širine 15cm).

Glede na to, da je cena Positiv20 okoli 3500SIT (200ml), se vedno bolj splača uporabljat P501, pa še delo z njim je lažje.

Avtor: BrozzyKraj: Zagorica -> Dobrepolje -> Grosuplje -> Slovenija PrispevekObjavljeno: Pet Okt 13, 2006 4:12 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz sem v šoli uprašal profesorja kako to da ne uporabljamo laka. On stopi do police in mi ga da. Pa pravim kako to da je samo na polici. Stvar mi je potem lepo razložil. Če pride vsak dijak s svojim čopičem, bodo prvi trije naprimer prišli s čistim čopičem in stvar naredili...četrti pa bo prišel s slabim ali umazanim čopičem in že je lak manj uporaben...saj so notri razni moteči delci. Tako da lak je super, samo da ga paziš.

Avtor: VolkDKraj: Divača (Kačiče) PrispevekObjavljeno: Pet Okt 13, 2006 5:28 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sam sem, v bojazni kakšno je to čudo od laka, nabavil čopiče. Ker je ravno takrat šla ena lokalna trgovina - papirnica v stečaj sem kupil kar 10 čopičev.
Povsem nepotrebno. Čopič se namreč lepo opere v navadni vodi. Tako je normalno uporaben za naslednjič. Od kar uporabljam lak sem "aktiviral" dva čopiča. Oba sta še v uporabi. Dva pa zato, ker sem delal dvostranske tiskanine. V tem primeru nanesem lak najprej na eno stran. Umijem čopič in nato na drugo stran. Ker se nanos laka suši hitreje kot moker čopič, sem si za drugo stran "privoščil" nov čopič.

Avtor: BrozzyKraj: Zagorica -> Dobrepolje -> Grosuplje -> Slovenija PrispevekObjavljeno: Pet Okt 13, 2006 6:54 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ja, sam moraš biti discipliniran da čopič lepo opereš Exclamation

Avtor: BozoKraj: Novo mesto PrispevekObjavljeno: Pon Okt 16, 2006 7:49 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jackal
Ker vidim da si nabavil lak 501 me zanima si ga dobil po pošti ali si šel osebno ponj. Na njihovi strani ga ne najdem v prodajnem programu ali pa je mogoče pod kakšnim drugim imenom. Me pa zanima ali se ga da pri tebi dobiti en del za plačilo seveda?
LP
Božo

Avtor: ATA PrispevekObjavljeno: Tor Okt 17, 2006 11:04 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz sem naročil lak p502 v Merkurju v Kranju in sem ga dobil v nekaj dneh.Sem namreč doma blizu Kranja.Tudi pri meni lak na ploščici ostane po namazu kar nekaj časa tekoč.
lp ata

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Tor Okt 17, 2006 2:23 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
ATA je napisal/a:
Jaz sem naročil lak p502 v Merkurju v Kranju in sem ga dobil v nekaj dneh.Sem namreč doma blizu Kranja.Tudi pri meni lak na ploščici ostane po namazu kar nekaj časa tekoč.
lp ata


P502 je, če se ne motim negativ?

Avtor: JackalKraj: Ravne na Koroškem PrispevekObjavljeno: Tor Okt 24, 2006 1:07 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Bozo je napisal/a:
Jackal
Ker vidim da si nabavil lak 501 me zanima si ga dobil po pošti ali si šel osebno ponj. Na njihovi strani ga ne najdem v prodajnem programu ali pa je mogoče pod kakšnim drugim imenom. Me pa zanima ali se ga da pri tebi dobiti en del za plačilo seveda?
LP
Božo


Osebno sem šel v industrijsko prodajalno cinkarne. Na njihovi stani najdeš samo varnostni list z opozorili - je pa pod imenom P501 - pozitivni kopirni sloj. Po pošti dvomim da bodo pošiljali. Ta industrijska prodajalna zgleda tako, da je pri vhodu eno majhno okence, kjer poveš kaj bi rabil, potem pa ti to pripeljejo z viličarjem iz skladišča.

Lahko dobiš lak, samo trenutno sem v Ljubljani in bom še nekaj časa, lak pa je doma. Če te zanima se mi oglasi na zasebna sporočila.

Avtor: BozoKraj: Novo mesto PrispevekObjavljeno: Sre Okt 25, 2006 7:27 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sem ga naročil preko Mavrice, trajalo bo kakšnih 10 dni pa bo, cena bo okoli 8ksit.

LP
Božo

Avtor: ATA PrispevekObjavljeno: Sre Okt 25, 2006 11:33 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Dal sem napačen podatek. Lak je P501 in ne p502.

Oprostite
ata

Avtor: ATA PrispevekObjavljeno: Sob Feb 03, 2007 12:23 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
P 501 sem nalil v stekleničko "razkuzilo za rane" od gorenjskih lekarn.Snop se zelo fino razprši po tiskanem vezju ,in ni treba nič razmazati laka.Vsa umetnost je v velikosti snopa in fini razpršitvi. Meni deluje.Poizkusite.
lp ata

Avtor: VolkDKraj: Divača (Kačiče) PrispevekObjavljeno: Sob Feb 03, 2007 2:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Razprševanje ima eno samo slabo lastnost. Snop zajame tudi delce prahu, ki so v zraku.

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Tor Feb 06, 2007 9:54 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
kje točno v lj pa imajo ta lak ? A to kjer prodajajo barve ali kakšen IC ali podobno?

Avtor: ATA PrispevekObjavljeno: Pet Feb 23, 2007 11:12 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Protonček,malo pobrskaj po forumih,vse piše kje se ga dobi itd.Jaz sem tako prišel do marsikaterega podatka.
ata

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Pet Feb 23, 2007 1:03 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
ok..bom. Hvala!

Avtor: bostjan91Kraj: Dragomer PrispevekObjavljeno: Tor Maj 01, 2007 11:04 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jackal je napisal/a:
http://thomaspfeifer.net/direct_toner_pcb.htm

Na tej strani je prikazan zanimiv način izdelave ploščice za tiskano vezje - s termo prenosom tonerja. Pa tudi pocinjenje tiskanine zgleda zelo zanimivo.


Ali bi šlo to tudi z inkjet tiskalnikom?

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Tor Maj 01, 2007 11:22 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
NE!!!
zakaj? Ker je sistem termo prenos tonerja, kar po domače pomeni takole: Ti natisneš vezje na papir z laser printerjem---ta printer deluje tako da toner (=črn prah) pri temperaturi 180 stopinj zatopi na papir. Ko ti z likalnikom ali laminatorjem potem delaš PCB s tem ta toner spet stopiš in tako se prenese na baker. Inkjet ima tinto ki ni topna pri visoki temperaturi zato se ne bo nič zgodilo.

Avtor: gumby PrispevekObjavljeno: Tor Maj 01, 2007 11:25 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
je crnilo iz inkjeta sploh primerno za jedkanje?

Avtor: protoncekKraj: Mengeš PrispevekObjavljeno: Tor Maj 01, 2007 11:36 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Ne, ker je večina topna v vodi...
toner je pa odlično odporen na kislino, samo je včasih malo siten in noče s papirja na baker Sad Evil or Very Mad

Avtor: alex.sKraj: LJUBLJANA PrispevekObjavljeno: Sob Maj 19, 2007 11:02 pm    Naslov sporočila:  snop
----------------------------------------------------------------------------
mislim da ne bo slo

Avtor: MadMax PrispevekObjavljeno: Sre Sep 05, 2007 11:24 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pred časom so imeli vodoodporno črnilo Lexmarkovi pljuvalniki.

Avtor: peroKraj: Sevnica PrispevekObjavljeno: Pet Apr 18, 2008 3:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
A kdo proda kake 200ml p-501 laka?

lp,
Peter

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Pet Apr 18, 2008 3:26 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
pero je napisal/a:
A kdo proda kake 200ml p-501 laka?

lp,
Peter


S to količino bi lahko oslojil vsaj 5m2 pertinaksa. Poraba je zelo majhna. Sam ga še imam nekaj - a tole je nerodno pošiljat po pošti. Confused Če se ne bo našel kdo v bližini tebe, ti ga tudi pošljem en vzorček za test. Moram le najti primerno embalažo.
Greš slučajno na sejem Pordenone ?

Avtor: peroKraj: Sevnica PrispevekObjavljeno: Pet Apr 18, 2008 3:36 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Silvo je napisal/a:
pero je napisal/a:
A kdo proda kake 200ml p-501 laka?

lp,
Peter


S to količino bi lahko oslojil vsaj 5m2 pertinaksa. Poraba je zelo majhna. Sam ga še imam nekaj - a tole je nerodno pošiljat po pošti. Confused Če se ne bo našel kdo v bližini tebe, ti ga tudi pošljem en vzorček za test. Moram le najti primerno embalažo.
Greš slučajno na sejem Pordenone ?


Tole res ni primerno za pošiljanje po pošti. Sem ciljlal na koga v okolici ljubljane.
Na sejem ne grem.

Avtor: . PrispevekObjavljeno: Pet Apr 18, 2008 8:09 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.

Avtor: peroKraj: Sevnica PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 10:29 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sem nabavil p501.
Kak vam to rata nanest, da ne pride prah zraven?

Avtor: VolkDKraj: Divača (Kačiče) PrispevekObjavljeno: Pet Maj 16, 2008 10:47 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Najprej očisti ploščico. Povsem mehansko ! Krpica za pranje posode bo ena boljših stvari. Tista zelena je dovolj abrazivna, da delo ni pretežko. Čisti na suho. Potem ploščico obriši. Nanos laka je mogoč z čopičem. No meni se je bolje kot čopič obnesla steklena paličica, ki je bila pred tem primerno obdelana.
Svetujem, da v lekarni nabaviš stekleničko s kapalko. Iz manjše posode je lak lažje jemati. Za začetek pa lahko poskušaš lak nanašati kar s kapalko.
Ploščico držiš v roki in jo nagneš približno za 45 °. S kapalko pa začneš nanašati lak zgoraj. Voziš jo sem ter tja in s pritiskom na gumico doziraš lak, ki se steka na spodnji rob. Če ga je preveč, lahko pritisk na kapalko popustiš in ga odvzameš. Bistveno je le, da so gibi čim bolj enakomerni. Če ti uide preveč laka, brez panike, pobral in razmazal ga boš ob naslednjem prehodu sem ter tja. Sicer pa ga lahko z manjšim nagibom zaustaviš, da ti ne uide predaleč.

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Pon Feb 16, 2009 9:55 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz ga najprej mehansko očistim s koščkom pertinaksa, nato ploščico obrišem z nitro razrečilom.

Avtor: sebavehKraj: Slovenska Bistrica PrispevekObjavljeno: Tor Feb 17, 2009 11:30 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Zanima me, kako je trenutno z dobavljivostjo laka P-501 v majhnih količinah? V temi je vedno bilo omenjeno, da se dobi po cel liter, ampak jaz bi ga zaenkrat potreboval le kakšnih 200 ml. Naredim kvečjemu kakšnih 400 cm^2 površine na leto.

Ga imajo v manjši embalaži, ali pa bi bilo bolje če ga pri komu izmed vas odkupim?

Kakšna je njegova življenjska doba?

Avtor: MarkJKraj: Novo mesto PrispevekObjavljeno: Sre Feb 25, 2009 2:37 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Predvsem za tiste iz Novega mesta in okolice. Včeraj sem v Merkurju vprašal za vodikov peroksid pa so me samo čudno gledali. Danes pa mi je sodelavec omenil trgovino MAK. Sem šel pogledat in ga res imajo (30%). Imajo tudi solno kislino (19 in 25%).

Avtor: ATA PrispevekObjavljeno: Pet Apr 24, 2009 6:16 pm    Naslov sporočila:  P 501
----------------------------------------------------------------------------
Čisto slučajno sem nanesel p501 na ploščico na sledeč način:s kapalko sem na ploščico kapnil nekaj kapljic laka ,od gobice za pomivanje(mehki del) odrezal po širini 2cm debel kos in z njim razmazal tako da sem gobico vlekel po dolzini plošče.N i bilo nobenih odebeljenih delov laka na robovih plast laka je pa enakomerno debela.Poizkusite.Počakal sem nekaj minut in dal ploščico v pečico na80st.c 15minut.
ata

Avtor: sortajKraj: Med Vipavo in Štanjelom PrispevekObjavljeno: Pet Apr 24, 2009 6:38 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz ga nanesem z čopičem. Je pa res, da se s tem lakom lahko dela bolj robustno.
Z positiv20 sem bil srečen, če so "ratale" povezave 30mils, z P501 pa ni problem 10mils in manj!
Sušim ga s fenom (ni treba paziti na prah), osvetljujem z varčnimi žarnici 12-13min!

Dokler sem delal s positivom je bila katastrofa Brick wall , zdaj pa se lotim tudi zahtevnejših vezij!


lp

Avtor: vitez93Kraj: Celje- Dobrna PrispevekObjavljeno: Ned Nov 08, 2009 12:25 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mogoče kdo ve, je še za dobit P501 v CC?

Avtor: Pyr0Beast PrispevekObjavljeno: Ned Nov 08, 2009 1:26 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Danes pa mi je sodelavec omenil trgovino MAK. Sem šel pogledat in ga res imajo (30%). Imajo tudi solno kislino (19 in 25%).

Kakor sem sam iskal, niso imeli ne enega, ne drugega. Imeli pa so kar precej NaOH.

HCl imajo trenutno kar v merkurju.

Avtor: duleKraj: prekmurje PrispevekObjavljeno: Pet Dec 25, 2009 6:08 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Imam 1 L laka p 501 in ga lahko prodam v manjših količinah samo to ni pametno pošiljati po pošti , vsaj jaz nebi poizkusil.Če pa se kdo oglasi pa ni problema.

Avtor: YaNkEEKraj: V osrčju dežele Terana PrispevekObjavljeno: Pet Jan 01, 2010 3:18 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Je mogoče ta lak ( P501 ) kupiti na primorskem?
Sam bi ga rad preizkusil, kot alternativo Positiv-u 20.

Avtor: stoki PrispevekObjavljeno: Tor Feb 02, 2010 9:51 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Mi zna kdo povedati zakaj se p501 po tem ko ga enakomerno nanesem najprej odmakne od robov, potem pa formira kupčke laka medtem ko preostanek bakra ostane praktično suh? Poskusil sem nanašati z gobico, čopičem, kapalko, valjčkom in centrifugo. Samo napršil ga še nisem. Čistil sem z rostfrei gobico za lonce, brus papirjem, acetonom. Tale lak se obnaša kot da je bakrofobičen, če me razumete. Osebno mi je zmanjkalo idej. Ve kdo mogoče kaj povzroča to oziroma mi lahko poda ZANESLJIV način nanašanja? Hvala.

Avtor: SilvoKraj: Koroška-okolica Dravograda PrispevekObjavljeno: Tor Feb 02, 2010 10:21 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Najprej dobro očisti ploščico - najbolje s polirnim blokom. (lahko z vimom ali arf-om) Ne uporabljaj čistil, kot so nitro, bencin... Lak se bo lepo razlezel, če bo ploščica hladna. Sam lak nanašam z mehkim čopičem. (takim za slikanje z vodenimi barvicami)

Avtor: sortajKraj: Med Vipavo in Štanjelom PrispevekObjavljeno: Tor Feb 02, 2010 10:30 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz ploščico čistim s polirnim blokom in ni še bilo težav.
Za nanašanje uporabljam čopič (kupljen v trafiki-16mm). Prej sem uporabljal tanjšega, pa je bilo veliko temnih lis (preveč laka), vendar se je še nekako dalo. Sedaj s širšim pa je nanos kot ogledalo Laughing Kot da bi s sprejem.



lp, Jernej

Avtor: stoki PrispevekObjavljeno: Tor Feb 23, 2010 12:49 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Nanos mi je uspel tako, da sem lak vtiral z gobico, kar je potem omočilo baker toliko, da je ostal tanek nanos. Ko sem pozneje to jedkal pa ploščica ni uspela, ker je bil nekje nanos pretanek, nekje pa predebel. Nato sem na forumu dobil še eno temo, kjer se je uporabnik iggy prav tako jezil, tam pa nad luknjicami v laku. Prijatelj je pozneje predlagal, da mogoče kristalna struktura bakra povzroča površinske napetosti, ki pokvarijo nanos. Ena možnost je tudi star lak. Jaz sem hranil lak v hladilniku (ni zmrznil) - mogoče je to problem. Poskusil sem ga tudi segrevati v mlačni vodi, kar ni pomagalo. Zdaj mi že zmankuje laka in me zanima, če ga ima kdo kak deci za prodat. Lahko me kontaktirate na mail ali ZS.

Avtor: ConstyKraj: Celje PrispevekObjavljeno: Pon Maj 24, 2010 10:32 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz že ves čas uporabljam laserski tiskalnik ter malo trši papir - to pa natisnem na ploščico s tiskalnikom. Zelo enostavno in hitro. Včasih ko se mi mudi, se mi papir malo zamakne, potem pač morem očistit ploščico ter na novo zlikat Smile . En led display pred in po jedkanju...




Avtor: kobrankaKraj: nekje v zgornjem posočju PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2010 10:17 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Malo bi se vrnil na začetek teme. Ker ne razume čisto poante o foto postopku, me zanima kakšna vrsta valovnega spektra mora biti primerna za foto lak? Do sedaj sem mislil da je to samo močna vidna svetloba, pa očitno temu ni tako.

Sam sem nazadnje pomislil, bi si od kitajcev nabavil kakšno kilo LEDik in jih enakomerno razporedil. Po spodnjem citatu nekega uporabnika iz slotecha očitno zadeva lahko deluje prav dobro:
Citiram:
IMHO so najboljš UV ledice. Se ne grejejo, ne rabijo nič drugega kot predupor, nobene dodatne elektronike, pa še sevajo z idealno valovno dolžino svetlobe cca. 400nm (mislim, da se pri nas dobijo ledice, ki sevajo okrog 405nm). Druga dobra varijanta so pa hladno katodne (zdej ne vem, če sem se ravno prav izrazil) UV lamp. V Conradu so stale (jaz sem se za te zadeve zanimal v Grosupljem) cca. 3k SIT, skupaj z vso elektroniko, sam priklopiš na 12V in zadeva dela.


Problem je kje ugodno najti večjo količino UV LEDic ali hladne UV katode z to idealno valovno dolžino? Verjetno pa se bo izkazalo na koncu da je ceneje dobiti nek rabljen laserski printer. Koliko DPIja še zadostuje za natisniti vezje za SMD elemente?

Avtor: RGorazdKraj: Ig PrispevekObjavljeno: Ned Okt 10, 2010 11:24 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
600DPI je čisto zadosti. Pred kratkim sem kupil nov tiskalnik, Xerox phazer za 59eur, zraven sem dobil še USB ključek od 4GB. Deluje odlično, tudi z nepredelano breskvico. Enostavno me ne mika več iti nazaj na fotopostopek, ker je par korakov več, pa še velika verjetnost je da se ti sfiži. Če se ti sfiži fotopostopek veš kaj sledi...aceton, ponovno lakirarnje ploščice ponovno sušenje (čakanje) itd...če se ti sfiži prenos, obrišeš z acetonom in ponoviš...izgubiš 3-4 minute.

LP G

Avtor: YaNkEEKraj: V osrčju dežele Terana PrispevekObjavljeno: Pon Okt 11, 2010 7:42 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Najbolje je, da sam preizkusiš. Tukaj lahko prebereš 1000 in en nasvet, ki pa ti na koncu služi le za orientacijo. Ko sem sam začel izdelovati vezja sem uporabljal Positiv20, nakar sem na forumu zasledil tale postopek s prenosom tonerja. Po par poizkusih sem ugotovil, da ta postopek ni zame in se vrnil na običajen fotopostopek. Ko ti enkrat uspe in veš kaj si naredil ti bo uspelo tudi naslednjih 99-krat od 100.

Avtor: VolkDKraj: Divača (Kačiče) PrispevekObjavljeno: Tor Okt 12, 2010 12:41 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
YaNkEE je napisal/a:
.......... nakar sem na forumu zasledil tale postopek s prenosom tonerja. Po par poizkusih sem ugotovil, da ta postopek ni zame in se vrnil na običajen fotopostopek. Ko ti enkrat uspe in veš kaj si naredil ti bo uspelo tudi naslednjih 99-krat od 100.

Premalo si poizkušal. Mogoče bi moral pa do koga tudi pogledat kako se stvari streže.

Avtor: xfce PrispevekObjavljeno: Sre Avg 17, 2011 9:47 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Sam uporabljam Press-n-Peel Blue transfer film
Zgleda tako, da natiskam z laserskim tiskalnikom zrcalno tiskanino. Očistim ploščico s fino mrežico, dam gor natiskan papir in navaden papir, z likalnikom malo likam na nižji temperaturi, shladim pod vodo. Nato še vržem v hcl+h2o2 + malo vode in pojedka v minutki Smile

Moje najmanjše povezave so nekje 0,2mm (podnožje)TSOP

Avtor: DarkooKraj: Aleksinac , Srbija PrispevekObjavljeno: Sob Dec 15, 2012 7:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
reber je napisal/a:
Če je pa pozitiv, potem pa filmi ostanejo kar isti, tako da za že obstoječe ne bo treba printati novih.
Po praznikih bi lahko naredila kakšen izlet v Celje ...

U pravu si , filmovi ostaju isti 100% , inace ja sam uzeo jednu litru u cinkarni Celje i prezadovoljan sam .
Velik pozdrav

Avtor: hilbudij PrispevekObjavljeno: Pet Mar 25, 2016 8:37 pm    Naslov sporočila:  Foto lak Pozitiv
----------------------------------------------------------------------------
Lak imajo še vedno v Cinkarni Celje. Pred enim letom je bil 1 liter 27 €. Odlična stvar, predvsem ga pa imaš dolgo v hrambi.
Filme napravljene z laserskim tiskalnikom je potrebno dodatno počrniti, da tonerjev nanos nabrekne; nekak relief nastane. Enostavno in poceni!

Pozdrav! Hibudij

Avtor: mipaxKraj: Ljubljana PrispevekObjavljeno: Sre Dec 26, 2018 6:42 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Jaz sem včasih namesto Pozitiv laka izdeloval tiskana vezja s sitotiskom. Posebnem laku za sitotiskarske mrežice primešaš kemikalijo, da lak postane foto občutljiv, ga naneseš na mrežico, osvetliš v UV svetilko, kjer ni osvetljen se ne utrdi in ga spereš z vodo, posušiš in je pripravljeno za tiskanje z barvo. Se lepo jedka v različnih kemikalijah.

O postopku je na spletu tudi nekaj filmčkov.

Morda bi isti lak lahko direktno nanesel na pertinaks in uporabil negativ slike tiskanega vezja, nisem pa tega še preizkusil ? Question

Avtor: solomojsterKraj: NOVA GORICA PrispevekObjavljeno: Pet Apr 26, 2019 7:45 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Je kdo poskusil s polish cleaner-jem. In katerim?


https://youtu.be/cVhSCEPINpM

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2019 12:29 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
To je aceton. Vprašaj ženo, pa ti bo potrdila.

Avtor: solomojsterKraj: NOVA GORICA PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2019 7:32 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pa res.
Nail polisch remover.

Sem spregledal. d'oh!

Je kdo že poskusil ?

Avtor: BranezKraj: Koprivnica HR PrispevekObjavljeno: Sob Apr 27, 2019 8:43 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Seveda je!

Tukaj je vse opisano.

Avtor: iskraKraj: Lokev ,Boa , KOPER PrispevekObjavljeno: Pon Avg 03, 2020 9:31 am    Naslov sporočila:  prenos tonerja
----------------------------------------------------------------------------
Po dojgih letih sem se zopet lotil izdelava TIV..Ker je fotopostopek že v pozabi , je seveda ostal prenos tonerja ..
Lahko z likalnikom (ali breskvico) ali pa s kemijo.
No ker bo to preizkušal tudi naš "ta mali" sem pač moral preizkusiti vse variante...
No z likalnikom v bistvu ni problema(največkrat uspe zadovoljivo)
Ampak bolj "fensi" je s kemijo.
Z poliš removerjem gre brez problema ,deluje zelo dobro...apak je kar drag in verjemite z mešanico alkohola in acetonom (v razmeju 8 delov "šnopsa" in 3 deli acetona ) so rezultati še boljši in predvsem cenejši..
Pa ni problema saj gre te robe zelo malo..
Torej priporočam:
Papir iz reklam
Mešanico aceton -alkohol
Laser print.
Trenutno delam kar z barvnim laserjem Smile (od našega člana sem ga "kupil" Angel za 5€ -no kar dva..)
Dela odlično saj je tisk zelo gost in ni tiste poroznosti kot pri starejših printerjih.No za ceno bomo videli , ko bom zmanjkalo črne Mad
Aja še najvaznejše
PLOŠČICO MORATE TEMELJITO OČISTITI !!!!
To je najvažnejše , sicer ne bo uspeha..
Pa kar nekaj vaje je potrebno , da dobite rutino.
Da ne bo kdo rekel da izumljam toplo vodo , še viri , po katerih sem se učil.

https://www.youtube.com/watch?v=HBIxvwZ_0og
In tej temi podobni videi

Stran 1 od 1

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group