www.elektronik.si
Vremenska postaja z SMS odzivnikom
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja  :||:
www.elektronik.si -> Zbirka projektov

Avtor: RokOKraj: Kranj PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 1:03 pm    Naslov sporočila:  Vremenska postaja z SMS odzivnikom
----------------------------------------------------------------------------
Cilj projekta je bil narediti samostojno vremensko postajo, ki bi glede na ključno besedo pošiljala podatke o vremenu - temperaturo, hitrost vetra, smer vetra in tlak.

Kategorija projekta: Zajem podatkov in meritve
Težavnost: 4
Tehnološka zahtevnost: 3
Potrebno predznanje: 3
Predviden čas za izdelavo: nekaj dni

Obseg izvedbe in opis po korakih je priložen v PDFju

Vsa vprašanja, pripombe, nasveti so dobrodošli!

Avtor: . PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 2:34 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.

Avtor: RokOKraj: Kranj PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 3:04 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Glede vezave senzorjev je tako...
Teperaturni senzor je priključen kakor kaže slika oz. datasheet za DS1620,
napajalno vezje za "barometer" je podano, "barometer" se veže tako kot je napisano v linku na datasheet (napajanje, masa in AD pretvornik),
senzor hitrosti vetra je priključen kakor kaže shema - v bistvu je uporabljen kolesarski števec in je vezan z ene strani na napajanje, z druge strani pa skupaj na maso in na en pin, ki preverja, koliko časa je magnetno stikalo sklenjeno.
Senzor smeri vetra pa je doma narejeni uporovni delilnik, ki je, kot je nazorno narisano na shemi napajan z ene strani, na drugi strani pa je masa. Po uporovnem delilniku pa drsi vodilo, ki je preko krtačke povezano na AD pretvornik.
Telefon pa je povezan preko "domanarejenega" rs232 kabla.

Vsi senzorji so, kot je opisano priključeni na en ide kabel, da je priklop na mikrokrmilnik enostavnejši. Glede definicije pinov na Šarmu je pa tako...vse je - kar se da lepo zakomentirano v kodi sami, kaj kakšen pin dela ipd...

V kolikor se bo tega kdo resno lotil, lahko računa tudi na kodo oz. pomoč pri sestavi le te...

Avtor: . PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 3:19 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.

Avtor: NeoTOKraj: Trzic PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 3:55 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
borisz je napisal/a:
Res mi je všeč tale projekt, vendar bi bil načrt precej bolj zgovoren...

lp

Boris


Boris, če pogledaš v PDF boš videl, da je projekt nastal v okviru projektne (seminarske) naloge pri predmetu Meritve v TK in bazira na Š-ARMu! Kar je vezja je edino tista ploščica, kjer so vsi senzorji združeni na flat kabel, ki se priključi na Š-ARM.

Bi pa imel eno vprašanje za Rok-a - Kje je koda?

Avtor: NeoTOKraj: Trzic PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 4:07 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Pa še en komentar glede vezja (stran 5 spodaj):
- zakaj je tam dioda D1?
- zakaj samo 100nF na izhodu iz 7805?

Avtor: RokOKraj: Kranj PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 4:22 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Glede vezja za napajanje senzorja tlaka ne morem nič pomagati oz. razložiti. Načrt je bil najden na googlu in kot tak realiziran. Sicer sem na začetku hotel senzor napajati kar s Šarmom (5V), vendar so bile odčitane vrednosti pri vsakem branju močno spremenjene (razlikovale so se tudi za 200mbar), zato sem bil prisiljen na hitro spraviti skupaj nekaj takega.

Moram priznati, da sem glede poznavanja in dimenzioniranja vezij bolj novinec in zato težko govorim o vzrokih za vrednosti elementov oz. o elementih samih.

Avtor: snoopyKraj: Radovljica PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 5:30 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Applause Applause Applause Applause za opravljeno nalogo.

Avtor: SimonSKraj: Kobarid PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 7:00 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
res super !
Edino z smerjo vetra si malo "zakompliciral". Jaz sem zadevo resil tako, da sem dal 4 reed releje okoli palcko za smir vetra. Na palcko pa sem postavil magnetek, ki lahko sprozi eden ali dva releja. S tem sem dobil 8. smeri neba, kar je dovolj. Edina slaba stran je, da rabis 4. vhode.

Avtor: RokOKraj: Kranj PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 7:23 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Tudi midva sva kolebala med magnetnimi stikali in uporovnim delilnikom. Lahko rečem, da če bi še enkrat vse delal, bi se zelo verjetno odločil za stikala.
Za uporovni delilnik sva se odločila, ker sva mislila, da naju bo prišlo ceneje in da bo enostavneje. Vendar se je izkazalo, mi je prav izvedba tega senzorja za smer vetra vzela največ časa - v bistvu je tudi to vzrok, da na vremensko postajo ni priklopljen še merilec padavin (količine dežja), ki je bil pravtako načrtovan in bi bil izveden z impulznim števcem, ki bi štel, kolikokrat se "žlička" z dežjem sprazne.

Še slika, da se boste predstavljali: -glej pod "rain gauge"

Vremenski Senzorji

Avtor: SimonSKraj: Kobarid PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 8:21 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Vraga!
Vedno me je zanimalo, kako izmiriti kolicino padavin! Na to castim :lasko:

Avtor: RokOKraj: Kranj PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 8:51 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
SimonS je napisal/a:
Vraga!
Vedno me je zanimalo, kako izmiriti kolicino padavin! Na to castim :lasko:


Ta način merjenja, ki je prikazan na povezavi je že malo zastarel (vendar je izvedba relativno poceni...izvedla bi bi jo verjetno z interrupti). Problem pri takem merjenju je v tem, da umazanija pride med ležaje in stvar počasi ratuje nezanesljiva, če ni dobro vzdrževana. Pozitivna lastnost pa je ta, da izhlapevanje nima vloge in da se voda nikjer ne nabira.
Pri profesionalnih meritvah vremena se danes vedno več uporabljajo veliki rezervoarji za vodo, postavljeni na občutljive tehtnice, ki merijo diferenco teže. Te rezervoarje je treba od časa do časa sicer prazniti, vendar baje to ni pogosto...

Avtor: . PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 11:30 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.

Avtor: RokOKraj: Kranj PrispevekObjavljeno: Sre Maj 30, 2007 11:47 pm    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
MarE69 je napisal/a:
Za tak način merive pa prispevam free sample EDT1004


Ha, če bi prej vedel, da se da tudi tako "poceni in enostavno" stvar realizirati...jaz sem si predstavljal eno profesionalno tehtnico za par 100 evrov...ki bi merila dovolj natančno, da bi zaznala tiste kapljice...
Mogoče se poleti česa lotim...drugače je bil v načrtu še senzor "osvetljenosti oz. oblačnosti" neba...sicer sem se nekaj mučil s fotouporom vezanim na AD...pa sem potem opustil, ker je bilo vse skupaj bolj tako-tako...
Če ima tudi za to stvar kdo kakšno idejo, kar na dan z njo...

Avtor: IztokKraj: LJ PrispevekObjavljeno: Čet Maj 31, 2007 12:02 am    Naslov sporočila:  
----------------------------------------------------------------------------
SimonS je napisal/a:
Vraga!
Vedno me je zanimalo, kako izmiriti kolicino padavin! Na to castim :lasko:


Think ... zdaj pa ne vem ... sem kaj spregledal? Kje je v tem projektu kakšen senzor za merjenje količine padavin?

Drugače pa zanimiv in iznajdljivo sestavljen projekt. Applause

Stran 1 od 2

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group