www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

BIOS Update problem (nujno)
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programska oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.12
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2010 4:01 pm    Naslov sporočila: icon_warning BIOS Update problem (nujno) Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Včeraj sem se odločil, jaz bedak Rolling Eyes updatati BIOS na mojem računalniku, kajti motilo me je to, da pri sedanji stari verziji BIOSa nisem mogel overclockati komponent. Sistem je bil stabilen, ko sem se odločil za update.

Računalnik MEDION PC
Matična plošča: MSI-7366 model P6NGM-FIH - BIOS: AMI BIOS

BIOS sem flashal preko USB ključka z MSI BIOS Flasher orodjem.

Torej vstavil sem USB ključek in BOOTal iz njega. Zagnalo se je orodje za flashanje BIOSa. Vsi koraki so bili 100% uspešni in BIOS se je (naj bi se) uspešno uploadal, kar mi je tudi samo orodje "povedalo". Nato sem restartal računalnik, ga ugasnil, izklopil iz vtičnice, počakal minuto ter potem še počistil CMOS z jumperjem in nato še z odmikom baterije.

Vendar problem! Sam BIOS deluje lepo, takoj ko prižgen računalnik se prikaže slika od MSI ter da naj stisnem DEL to enter BIOS or F1 to continiue. Če nič ne stisnem, tukaj ostane. Če stisnem F1, gre naprej in mi pokaže slednje podatke:


(logo) AMERICAN MEGATRENDS

A7366NMS V1.4 070808
Intel(R) Core(TM)2 Duo Cpu E4500 @ 2.20GHz , Speed: 200x11 = 2200 MHz

Memory Frequenci For DDR2 667 (Single-Channel)
NVMM ROM Version :4.082.28

Nato še "pregleda" oz. zazna vse diske ter USB ključe ter se ustavi in ne gre nikamor oz. se ne odziva na nobeno tipko.

Če pa tam na žačetku stisnem DEL pa mi gre v BIOS, kjer lahko normalo vse delam in tudi shranim nastavitve. Če stisnem Save and Exit, se računalnik ponovno zažene z enakim problemom. Če ga še 1x zaženem in grem v BIOS ter stisnem Exit without Saving, pa gre ven iz BIOSa ter se ustavi pri črnem zaslonu in tam ostane. Torej noče BOOTat!

Niti ne morem iti v nastavitve, s katere naprave naj BOOTa (da bi izbral USB ključek kjer je backup original BIOSa), ker do tja niti ne pride! Pray

Prosim za vsak koristen odgovor in nasvet, kako bi rešil to težavo! Nočem menjavati matične plošče (res res zadnja rešitev), mogoče obstaja kak RESET ali pa možnost, da bi z kakim programatorjem iz drugega računalnika na matični plošči kar direktno sprogramiral BIOS na novo (bi prilotal žičke na pine). Če ima kdo takšno orodje, bi mu bil pripravljen tudi poslati matično ploščo ali pripeljati (če je blizu MB). Rešitev rabim čim prej, če je možno

Že v naprej iskreno hvala za vse odgovore in nasvete!

PS.: Pa prosim, ne zdaj te teme smetit s posti o tem, kakšen bedak sem, da sem šel updatat bios povsem pravilno delujočega sistema. Kajti to sem že sam spoznal.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
boco
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 9:42
Prispevkov: 919
Aktiv.: 4.14
Kraj: Ptuj/Kranj/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2010 5:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni mi sicer jasno zakaj si resetiral BIOS po upgradeu preko jumperja, še manj pa da si ven vzel baterijo ???? Upgrade, ponovni zagon in pustiš tako kot je.Jaz bi na tvojem mestu še enkrat ponovil postopek da bootaš iz USB ključa kjer imaš praviš orodje za BIOS upgrade. Če ni različica prograsmske opreme TOČNO takšna kot za tvoj BIOS mora biti je lahko v tem problem...skratka ponovi postopek pa brez resetiranja in ven jemanja baterije.

LP
Boris
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pyr0Beast
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Jun 2008 14:11
Prispevkov: 4969
Aktiv.: 25.86

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2010 5:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odklopiš diske, odklopiš optične pogone, disketar, pustiš notri samo eno palčko rama, odstraniš vse usb naprave, razen tistih ki jih rabiš.
Load cmos defaults in save and exit.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boco
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 9:42
Prispevkov: 919
Aktiv.: 4.14
Kraj: Ptuj/Kranj/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2010 5:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa še en nasvet če ti uspe plato oživeti. MSI-jeve plate zelo ddobro poznam in tudi tvoja ima opcijo Live Update. Uporabljal tole in BIOS upgrade naredi kar preko Windowsov, dela čisto lepo (med upgradeom ti edino ne sme zmanjkat elektrike Whistle )
LP
Boris
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.12
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2010 6:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

boco je napisal/a:
Ni mi sicer jasno zakaj si resetiral BIOS po upgradeu preko jumperja, še manj pa da si ven vzel baterijo ???? Upgrade, ponovni zagon in pustiš tako kot je. Jaz bi na tvojem mestu še enkrat ponovil postopek da bootaš iz USB ključa kjer imaš praviš orodje za BIOS upgrade. Če ni različica prograsmske opreme TOČNO takšna kot za tvoj BIOS mora biti je lahko v tem problem...skratka ponovi postopek pa brez resetiranja in ven jemanja baterije.

V navodilih na MSI forumu je pisalo, da moram po flashanju počistiti CMOS s pomočjo jumperja/baterije.
Ne morem ponovno flashati BIOSa, ker računalnika ne morem pripraviti do BOOT-anja iz USB kljuca (oz. katerekoli naprave).

Pyr0Beast je napisal/a:
Odklopiš diske, odklopiš optične pogone, disketar, pustiš notri samo eno palčko rama, odstraniš vse usb naprave, razen tistih ki jih rabiš.
Load cmos defaults in save and exit.

Ne dela... Če odklopim vse razen USB tipkovnice, grafične krtice in ene ploščice RAMa, samo nekajkrat zapiska, na ekranu pa je vselej nič.
Če poleg tega priklopim še USB ključek, je enako.
Če pa priklopim eSATA 600GB "C" disk na katerem je System (Vista Home Premium 32bit), pa je vse enako kot v prvem postu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Pyr0Beast
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Jun 2008 14:11
Prispevkov: 4969
Aktiv.: 25.86

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2010 7:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Si pravilno postavil CMOS jumper nazaj ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stane
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2007 21:19
Prispevkov: 1271
Aktiv.: 6.16
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2010 7:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Če odklopim vse razen USB tipkovnice, grafične krtice in ene ploščice RAMa, samo nekajkrat zapiska, na ekranu pa je vselej nič.


Preštej piske in poglej v navodila kakšna napaka je to.
Vsi proizvajalci imajo enako samo, če je vse vredu -
en kratek pisk. Kar pa je več piskanja pa je napaka.
To poišči v navodilih novega biosa ali pa plošče.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2010 7:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Si PC imel iztekan iz elektrike, ko si naredil CMOS Clear?

Če je bil kabel za elektriko priklopljen, Cmos Clear nisi naredil in te sedaj muči točno to.

Zato je po ugradeu BIOSa priporočljiv Cmos Clear, da se res zbrišejo vse predhodne nastavitve, saj BIOS danes nastavlja obilo parametrov strojne opreme in so zaradi dovolj zbrkljanih nastavitev, zelo hitro opisane težave.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stane
Član
Član



Pridružen-a: Tor 17 Apr 2007 21:19
Prispevkov: 1271
Aktiv.: 6.16
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2010 8:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
počakal minuto ter potem še počistil CMOS z jumperjem in nato še z odmikom baterije


Si dobro prečital ? CMOS clear gre tako :
1 odstraniš baterijo
2 prestaviš jumper
3 čakaš 30 sec
4 vrneš jumper
5 vrneš baterijo

Iz tvojega pisanja razberem sumljiv postopek.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9406
Aktiv.: 42.36
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2010 9:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bi bios narobe flashal, se kišta verjetno sploh ne bi zbudila. Tole smrdi po napačnih nastavitvah.

Druga varianta, ki je tudi opisana v navodilih določenih plošč, pa je:
odklopi elektriko, počakaj 30 sekund
prestavi jumper
vklopi elektriko, poskušaj štartati sistem (ponavadi se ne zgodi čisto nič)
izklop elektriko, počakaj 30 sekund
jumper nazaj
vklopi elektriko
štart
DEL -> bios
load defaults, save, se restarta
DEL -> bios, nastaviš diske in minimalno potrebno
save, se restarta
počakaš da naloži windowse.

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Brane212
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Dec 2008 11:24
Prispevkov: 360
Aktiv.: 1.93
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2010 9:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sama procedura se zdi v red speljana- po BIOS upgradeu bi naj počistil CMOS, in to se počne natanko tako.

Jaz bi probal najprej nastaviti stroj na "varne nastavitve" in takrat pogledal, kaj se dogaja.

Če še ni nič, bi odklopil vse diske razen tistega USB ključka in se poskusil zbootati z njega in povrniti BIOS.

Sicer pa imam skorajda isti problem kot ti. Imel sem prikrito napako v RAMu in ko sem updateal BIOS, je prišlo do napačnega vpisa in se mi mašina ne zboota več.

Če imaš BIOS čip v podnožju, ga lahko sprogramiraš v drugi enaki ali podobni plati.

Če je zalotan, te čakajo glavoboli.

Če podobne plate ni v bližini, te čaka improvizacija programatorčka, s čemer se sedaj ukvarjam jaz...

_________________
On journey of life I chose the psycho path...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2010 10:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri današnjih cenah programatorjev (na Ebay najdeš nov Willem Dual Power + PLCC adapter + PLCC klešče + kablovje + SW... z dostavo na dom = 24€) ne vem, če ima smisel delati svoj programator. Razen, če je problem čas (dostava je v mojem primeru trajala 14 dni).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brane212
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Dec 2008 11:24
Prispevkov: 360
Aktiv.: 1.93
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 18, 2010 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pa bo Willem dual power sprogramiral Winbondov 8Mbit SPI FLASH W25X80A, ki je v miiaturnem SOIC-8 208mil ohišju ?


Meni se je stvar zdela kot dobra vaja za tazaresen programator ( pravzaprav signal generator, programiranje čiperaja bo ena od njegovih funkcij), čisto toliko da okusim stvar.

Našel sem enostaven projekt na netu za priklop na LPT port za podoben čip in ga predelujem za svoj namen. Na brzaka sem zlotal platico in sedaj se igram s kodo.

_________________
On journey of life I chose the psycho path...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9406
Aktiv.: 42.36
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2010 1:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brane212 je napisal/a:
Winbondov 8Mbit SPI FLASH W25X80A, ki je v miiaturnem SOIC-8 208mil ohišju ?

booo Shocked
Do sedaj so bili še vsi "BIOS čipi" v paralelnem flash-u v PLCC. Vsaj na tavelikih ATX platah. Nekatere imajo celo po dva (backup).

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Brane212
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Dec 2008 11:24
Prispevkov: 360
Aktiv.: 1.93
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 19, 2010 2:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne na tanovih platah. Ti mali FLASHi so silno zanimiva stvar.

Majhni serijski kebri ampak strupeno hitri- dostikrat enako ali celo hitrejši od navadnih.

Nekateri znajo pretakati podatke preko dveh ali štirih pinov in pri frekvencah do 100 MHz, včasih tudi IIRC double-pumped.

Prav hecno je, da CPU lahko izvaja kodo s takega kebra 3x3mm z osmimi pini...

_________________
On journey of life I chose the psycho path...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programska oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 1 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group