www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Programiranje GALov
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> FPGA in CPLD programabilna vezja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jancooo
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 25 Jan 2010 14:31
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.03
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 25, 2010 2:52 pm    Naslov sporočila:  Programiranje GALov Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

rad bi se začel malo ukvarjati s programiranjem GAL-ov, da nekaj teorije, ki se jo naučim na faksu prenesem tudi v prakso.

Sedaj me pa zanima, kateri programator mi priporočate. 1000€ za BeeProg niti v sanjah ne nameravam dati, sem pa na ebay-u našel nek xy kitajski programator. Zanima me, kakšno mnenje imate o takšnih zadevah, predvsem pa, ali je ta zadeva sposobna spogramirati GAL 16v8, glede na to, da ga ne najdem med seznamom podprtih čipov.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BluPhenix
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Mar 2004 12:54
Prispevkov: 1018
Aktiv.: 4.58
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 25, 2010 3:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pusti GALe, presedlaj direkt na CPLDje.

Aploh ne vem zakaj so sploh še vaje z GALi na faksu. CPLDje lahko programiraš v VHDLju (ali Verilogu), tako kot FPGAje, tako da je še malo bolj uporabno znanje. Poglej za kakšno razvojno ploščico od Digilenta z Xilinxovim Coolrunnerjem gor, so dokaj poceni in cel IDE je brezplačen (Xilinx webpack).

GAL-e se da drugače programirati z jezikom Abel, če se še kaj spomnem s faksa.

_________________
Exclamation Pravilo št. 1: Pišite slovensko, velja za vse.

TA SUHI ŠKAFEC PUŠČA. Saj ni tako težko, no!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Glitch
Član
Član



Pridružen-a: Pet 07 Apr 2006 11:40
Prispevkov: 1477
Aktiv.: 6.75

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 25, 2010 3:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz vem zakaj imajo GALe na faksu. Ker se jim ne da ukvarjati z novimi tehnologijami in iti s časom naprej. Don't fix if ain't broken tehniko držijo tudi na področju izobraževanja (in to je zelo zelo zelo zelo narobe, ne more biti bolj narobe).

V praksi se GALov ne uporablja:
- zastarela tehnologija,
- komplicirano programiranje,
- velika poraba,
- fizična velikost (jojoj),
- ne vsebuje kapučino makerja Mr. Green

_________________
Answers: $1, Short: $5, Correct: $25, dumb looks are still free.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 25, 2010 5:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glitch je napisal/a:
Jaz vem zakaj imajo GALe na faksu. Ker se jim ne da ukvarjati z novimi tehnologijami in iti s časom naprej. Don't fix if ain't broken tehniko držijo tudi na področju izobraževanja (in to je zelo zelo zelo zelo narobe, ne more biti bolj narobe)

To je res zelo narobe ! Na faksu bi se morali učiti o/na stvareh, ki šele prihajajo. Torej to kar bodo potem ljudje uporabljali ko se zaposlijo.

Drugače pa imam točno tak programator in mi dobro služi. Preizkušeno programira tudi GAL-e.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
nakamichi
Član
Član



Pridružen-a: Pon 21 Avg 2006 18:51
Prispevkov: 845
Aktiv.: 3.94
Kraj: Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 25, 2010 5:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GALe se uporablja pri predmetu kjer je stvar digitalna logika in je osnova za "napredne" tehnologije. V naslednjih semestrih se presedla na CPLD in FPGA, se pa tej GALi ravo tako prog. v VHDLu.

L.P.,
Miha
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
jancooo
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 25 Jan 2010 14:31
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.03
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 25, 2010 5:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, delali smo tudi s FPGAji (sicer samo ena vaja, prav tako kot je bila z GALi), vendar se mi je za moj projekt, kjer potrebujem zgolj kombinacijsko vezje zdelo enostavnejše uporabiti GAL. Še ena prednost GALov je, da imajo nogice in se jih zato enostavno prispajka.

BluPhenix, tisto sem pogledal, ampak rabil bi programator ali pa vsaj razvojno ploščo, ki ji lahko odstraniš čip, da ga uporabim v svojem vezju. Aja, in GALe smo programirali v Cupl-u.

Če vsi že tako navijate za CPLDje, bi vas prosil torej, da mi priporočite programator za le-te.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brane212
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Dec 2008 11:24
Prispevkov: 360
Aktiv.: 1.93
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 25, 2010 8:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za večino novih CPLDjev ne rabiš poseben programator, ker so "ISP"-in ssstem programmable.

Vse, kar rabiš, je ponavadi majčken adapterček za na USB, ki ima na drugi strani nekaj pinov za serijsko programiranje.

Original Xilinxov bi te znal stati ene €150 IIRC, so pa drugi manj "žlahtnega imena", ki počnejo isto stvar.

_________________
On journey of life I chose the psycho path...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
majoneza
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Nov 2007 12:52
Prispevkov: 51
Aktiv.: 0.26
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 26, 2010 10:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

za tvoje potrebe bi bila super tale zadeva:

CMOD
zdraven nucaš še JTAG kabel za programiranje:
KLIK
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
BluPhenix
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Mar 2004 12:54
Prispevkov: 1018
Aktiv.: 4.58
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 26, 2010 11:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

CPLDje in FPGaje lahko programiraš, kot že napisano z jtag programatorjem. Pobrskaj malo po Xilinxovi strani imajo kar fanj izbiro.

Sicer pa seveda, če rabiš samo enostavno kombinacijsko logiko ne boš uporabil FPGA-ja, ampak CPLD.

Glitch, no mi smo to imeli še v 2 letniku pri digitalni tehniki (al neko podobno ime), čeprav bi bilo boljše, da bi takrat namesto GALov v Abelu programirati boljše, če bi se spoznali s CPLDji.

Naprej v 4 letniku pri prof. Žemvi je pa že druga zgodba, tam lepo pojejo VHDL, CPLDji in FPGAji!

_________________
Exclamation Pravilo št. 1: Pišite slovensko, velja za vse.

TA SUHI ŠKAFEC PUŠČA. Saj ni tako težko, no!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9406
Aktiv.: 42.36
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 26, 2010 11:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če si res tako strahotno želiš imeti GAL, napiši "program", ki to ni, in ga speči na faksu ali pri komu s "klasičnim" programatorjem. Nikakor pa metat denarja za GAL programator. Exclamation

CPLD je prava pot. Dobiš tudi zelo majhne po velikosti in pinih. SMD spajkanje, če ga še ne obvladaš (ajoj, pa že na faksu, ajoj), se ga pa čimprej navadi.

JTAG programator za CPLD je en ali dva čipa, pa na LPT port. Very Happy

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Glitch
Član
Član



Pridružen-a: Pet 07 Apr 2006 11:40
Prispevkov: 1477
Aktiv.: 6.75

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 27, 2010 9:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne se preveč zanašat na LPT port, ki je dokončno zgubil bitko s časom. Novi računalniki s starim klasičnim LPT so redki.
PCI kartice pa niso več kompatibilne in se jih ne splača kupit, mogoče samo zaradi COM porta. Stestiral že dve različni PCI kartici z LPT portom in nobena ni dobra.

Xilinx in Altera bi lahko spustila cene USB programatorjev. Da za to napravico, ki je vseskupaj nič ni, daš več kot 50€ je pa tudi rip-off od po domače kraja.
Se mi pa zdi, da je Amontecov JTAG tudi dober za te stvari.

Tudi jaz sem imel v 2. letniku FE digitalno tehniko in tisti protoboardi so bili res zastareli. Vse skupaj bi že takrat morali dvigniti vsaj za dve stopnji tako po zahtevnosti kot novitetah za staro tehnologijo pa samo omenit, kvečejmu porabit dve uri predavanj. Ampak, to je že spet tema za drugič.

_________________
Answers: $1, Short: $5, Correct: $25, dumb looks are still free.


Nazadnje urejal/a Glitch Sre Jan 27, 2010 3:02 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Brane212
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Dec 2008 11:24
Prispevkov: 360
Aktiv.: 1.93
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 27, 2010 1:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

VSaj meni PCI LPT port na Linuxu dela super.

Res pa je, da ni na tradicionalnem I/O portu "0x378", ampak za to pač ni kriva kartica, če ji PC ne dodeli tega naslova ob resetu.

Pri tistih programih, ki lahko sami poštekajo naslov LPT porta bi moralo delati OK...

_________________
On journey of life I chose the psycho path...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jancooo
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 25 Jan 2010 14:31
Prispevkov: 5
Aktiv.: 0.03
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 27, 2010 9:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

LPT port imam, tako da to bo šlo.

Kje v Sloveniji pa se dobi CPLD-je? Kolikor gledam jih po znanih slovenskih trgovinah (HTE, IC, Just) nimajo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Brane212
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Dec 2008 11:24
Prispevkov: 360
Aktiv.: 1.93
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 27, 2010 9:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ziher jih majo.

IC ima Xilinxov prodajni program, torej tudi CPLDje.

Drugače ti bodo mogoče všeč tudi Latticejevi čipi, le prej preveri, če dobiš lahko zanje zastonj verzijo SW.

Lattice ima kar nekaj bolj "okrašene" CPLDje z veliko dodatnimi bombončki glede na Xilinxovo osnovno serijo, so pa najbrž tudi nekaj dražji...

_________________
On journey of life I chose the psycho path...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9406
Aktiv.: 42.36
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 28, 2010 11:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Borisz tu na forumu ima še eno razvojno ploščo s CPLDjem "X-Board" na zalogi, če te zanima. Priključiš na USB in delaš.
_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> FPGA in CPLD programabilna vezja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group