www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izdelava tiskanine od A-Ž v slikah ;)
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 48, 49, 50  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.42
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 30, 2003 5:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Folija, ki sem jo omenil prej ni t.i. prosojnica. Gre za folijo, ki je na videz precej podobna paus-u vendar ne gre za papir. Informativna cena je cca 100sit za A4 format - natančno bi moral preverit. Izpis tankih linij načeloma ni problematičen, problem pa nastane na večjih črnih površinah, kjer je nanos videti prozoren. No, lahko ob priliki poskusimo eno sliko tiskanine na več različnih printerjih, reber ti pa zberi skupaj in primerjaj rezultat - verjetno bo za vse zanimivo.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 30, 2003 5:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Reber,

Daj eno predlogo v PDF formatu (to lahko vsi izpisujemo) gor na forum. Jo bom izpritntal na različnih tiskalnikih na različnih materialih. Ti pošljem vzorce. (seveda po praznikih Wink )

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.23
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 31, 2003 11:38 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pametno.
Na tak način bomo res lahko zbrali primerke in bo primerjava res dala točen podatek. Ta podatek utegne priti prav marsikomu.
Bom dal eno predlogo, ki ima kombinacijo tanjših vezic in pa zelo debelih vezi (po praznikih).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mhd
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Sep 2003 20:51
Prispevkov: 127
Aktiv.: 0.57
Kraj: M. Sobota

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 31, 2003 12:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem poskusil tiskati z vsemi laserji kar mi jih je prišlo pod prste. Kot ste že vsi ugotovili so HPji preveč varčni z barvo in presevajo. Imam pa dostop tudi do ene stare minolte PagePro18N, ki je zelo problematičen tiskalnik, za tiskanje filmov na folijo pa je najprimernejši, ker naredi temnejši izpis, ni ekonomičen Smile

lpm
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piki
Član
Član



Pridružen-a: Tor 09 Dec 2003 0:53
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.27

PrispevekObjavljeno: Ned Jan 04, 2004 1:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz printam vse na običajni beli papir. Vezje sprintam z DeskJetom550c in nato natisnjeno vezje fotokopiram (fotokopirc Minolta, ker lahko nastavljaš koliko tonerja ti bo gor zapeklo). In potem osvetljujem z 18W UV žarnico. Sedaj imam printe Minolta 1250W (možnost nastavitve črnine) in kar z njim sprintam na klasičen papir in so rezultati še boljši.

Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.11
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 10, 2004 4:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem sprobal tale "Nitro" postopek.

Fant tole bi moral patentirat! Very Happy

Tiskal sem na pavs papir z laserjem HP5P se mi zdi.
Kratka seansa z nitro razrečilom v škatli za čevlje je trakove naredila popolnoma črne neprosojne. Nisem mogel verjet.

Ko sem malo razmišljal kaj se pravzaprav zgodi mi je prišlo na misel, da se mogoče zrna napnejo? Kot bi npr. vshajala.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 11, 2004 9:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Enostavno , nitro je topilo za "črnilo" , deluje pa tudi na fotokopirane strani . Tako da včasih nisi siguren ali si fotokopiral ali "tiskal" Very Happy .
Kot je že Silvo napisal , lahko sprintaš na bel papir , pošpricaš z TRANSPARENT sprejem in osvetliš , rezultati so enaki Very Happy Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lado
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Feb 2004 13:22
Prispevkov: 987
Aktiv.: 4.43
Kraj: Trbovlje

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 13, 2004 9:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz uporabljam printanje na folijo in nato obdelavo z nitro le da ne škatlo za čevlje ampak škatlo od folij (samo 1 cm visoka) in deluje v redu
Še bolše je če namesto nitra uporabiš čisti aceton.(predvsem hitrejše)
Printam na hp laser jet 4L (stari dobri) ima moznost izklopa eco moda in dam maksimalno na črno ter vklopim retro mode da še robove zgladi
Jaz se z tem zelo zadovoljen...

lp

lado
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
G-Lab
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2003 9:44
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.80
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 17, 2004 3:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo zelo sem vesel da si tole tako lepo pokomentiral. Tale fotopostopek mi še vedno dela preglavice. kot prvi razlog za neuspehe sem imel do sedaj neenakomeren nanos laka. Ker vidim da tudi pri tebi ni ravno enakomerno recimo da tole ni moj problem. Potem prah vedno sem izgubljal živce zaradi prahu. Ali te nič ne moti? Ker nimam komore za sušenje sem ploščico postavil v škatlo za čevlje in dal notri fen za sušenje las na pol odprl pokrov in pustil prižgano cca 15 min. Sprintal sem 3 folije na canonu mislim da ima inkjet kartuše vse skupaj zlepim s sekundnim lepilom položim na folijo, prekrijem z modrim pleksi steklom in osvetlujem z cestno svetilko 125W cca 25-35 cm 8 min. Ko se lotim razvijanja nalijem 1 l vode in dodam 1 majhno žličko NaOH po potrebi dolivam vodo, tako da se stvar počasi razvija. Tukaj pa nastane problem če pustim dalj časa v tej raztopini mi odstrani tudi tiste povezave, ki bi morale ostati. Še huje je pri jedkanju, če mi uspe razvit ploščico z vsemi povezavami, mi pa jedkanje pogosto "požre" tudi del vezic, in to še predno izgine ves baker ki bi moral izginiti. Torej kaj delam narobe?? Ali lak ni dobro zapečen, Premalo časa osvetlujem?
aja še to posreči se mi recimo 1/10 vseh poskusov (do celotnega TIV)
Ravno ta vikend sem ponovno dobil nekaj sivih las, ko mi od 8-ih zvečer in do 2-h zjutraj in še v soboto cca po 6-urah ni ratalo zjedkati (v redu) 1 TIV. ploščico sem našrical približno 6x in uničil z jedkanjem 2 ploščici vitroplasta. Preostanek vikenda sem pa se lotil delati komoro za sušenje laka in avtomatsko špricanje laka na ploščico (da bo vsaj pošpricana ploščica lepo izgleda, če mi že ne uspe izdelava TIV).
Najlepša hvala
LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Traflc
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Dec 2003 21:48
Prispevkov: 365
Aktiv.: 1.64
Kraj: Javornik Jesenice

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 17, 2004 10:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi sam sem imel podobno situacijo ,dobil sem nemalo sivih las ravno s tem fotopostopkom, preden mi je uspelo naredit eno tiskano vezje.
Vse razen nanosa fotolaka je šlo vredu, zato me zelo zanima kako se boš lotil te zadeve ,kajti meni to dela največ problemov.Lepo očiščeno ploščico našpricam s fotolakom ,nato škatlo za čevlje v kateri sušim ploščico pokrijem s pokrovom za kako minuto da se lak enakomerno razlije ,dvignem pokrov škatle Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad in vidim lak kot bi bil kakšen prah na ploščici ,čeprav sem prej vso škatlo in pokrov ter bližnjo okolico posesal.
Zato me res zanima kako boš izvedel avtomatski nanos fotolaka.
Kar se tiče tvojega primera lahko da lak ni dovolj zapečen ,lahko je tudi preveč , vendar se v slednjem primeru ne bi razvil, sem imel podoben primer in se lak sploh ni hotel razvit.Lahko je tudi pretanek nanos ali pa premočna kislina ,poizkusi z 20%HCL in 12% peroksid ,jaz nisem imel problemov s tem in se mi je vedno lepo izjedkalo.(malo počasneje)
Pa še to me zanima kako bi se fotolak obnesel nameso stoplaka.

_________________
Lp. Traflc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 17, 2004 5:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

G-Lab,

Torej od začetka;
Prah Evil or Very Mad to je največji problem. Sam res učinkovitega zdravila za to ne poznam. Sam TIV špricam v delavnici in to običajno kar na tleh. V delavnici imam večji karton ca 1m x 1m na katerem je že debelo laka Wink Običajno tisti karton pred špricanjem obrišem z vlažno krpo. Po izkušnjah sodeč je najbolj problematičen prah, ki ga dvigne sam spray. Potem dam vse skupaj v komoro. V tvojem primeru ko nimaš komore ti priporočam, da vse skupaj zapreš v kako škatlo. Ne priporočam pa ti, da sušiš s fenom vsaj dokler še lak "pika" kajti s fenom posesaš ter napihaš prah na ploščice.

Kaj bi bilo lahko pri tebi narobe;
Moti me, da omenjaš moder pleksi. Idi k steklarju ter naj ti odreže primeren kos 3-4mm kristalnega stekla. Vprašanje koliko tisti pleksi prepušča UV žarke. Navedel si, da uporabljaš VTF 125W nisi napisal, če si ji odbil zaščitno UV srajčko. Če ji nisi, moraš čas osvetljevanja za nekajkrat podalšati. Torej, če ploščica ni dovolj osvetljena jo ni mogoče lepo razviti.
Trdnost laka: Lak se suši na zraku pri sobni temperaturi najmanj 24 ur. Če je lak lepo posušen je pri jedkanju dokaj obstojen tudi pri premočni koncentraciji - razen, da res ni tako močna, da pri jedkanju "vre" ter se močno greje.
G-Lab, če lahko pripni kako fotografijo razvitega vezja - ne zjedkanega - se bi že na oko moralo videt v čem je problem.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 17, 2004 5:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trafic,
Citiram:
Pa še to me zanima kako bi se fotolak obnesel nameso stoplaka.

Lak seveda lahko pustiš na vezju bo imel podobno lastnost kot stop lak. Problem pa je na tako TIV lotat. Poleg tega pa pri lotanju zelo smrdi. Najboljši je domaci "stop lak" -raztopina kolofonije v acetonu. Za nanašanje uporabite prazeno dozo dišečega spreja za avto.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.11
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 17, 2004 9:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ko smo ravno pri težavah.

V soboto sem delal eno vezje. Ker imam vedno težave z razvijanjem, sem šel in osvetlil 2 ploščici. Ploščici sta bili izrezani iz ene plošče 100x160, ki je bila že tovarniško polakirana. Osvetljeval sem obe naenkrat. In isto časa. Film je bil pri obeh enako obdelan. Osvetljeni obe enako.

Razvijalec sem raztopil po priloženih navodilih. V kadico položena prva ploščica se ni razvila enakomerno, druga pa popolnoma brezhibno. Prva se tudi po precej daljši kopeli ni uspela razvit do konca.

Kako vi rešujete takšne situacije? Drugo vezje sem naredil do konca, prvo pa je žal končalo le kot napol zjedkano.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.34
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 17, 2004 10:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Highlag,

V tvojem primeru sumim težave pri sami osvetlitvi.(kaj drugega konec koncev ne ostane) Vrjetno je svetloba močneje padala na eno kot na drugo.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
iskra
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Okt 2003 10:13
Prispevkov: 791
Aktiv.: 3.55
Kraj: Lokev ,Boa , KOPER

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 17, 2004 10:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dostikrat je "prah " na ploščici posledica slabega spreja. Paziti moramo na rok trajanja , ko lak kupujemo. Druga slabost je ta , da ponavadi napravimo eno ali dve ploščici naenkrat , tako da nimamo "rutine" . Vsaj pri meni je tako , da sta prva dva poizkusa za "vajo". Zato naenkrat pripravim večje število ploščic , ki jih suhe zavijem v neprozorno folijo in jih nato po potrebi osvetljujem (problem je le v tem , da gre nekaj pertinaksa v nič). Za enakomerno razlitje laka na pertinaksu , je pogoj nemasnost bakrenega sloja. Sam pri tem uporabljam tudi majhen trik z fenom , ki mi pomaga , da dobim približno enako debelino sloja po površini(in prah se nima časa vsesti na pertinaks). Včasih , ko smo še kupovali lak v AERU (na litre za male pare) pa smo z vrtenjem pertinaksa dosegali super rezultate.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 48, 49, 50  Naslednja
Stran 3 od 50

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group