www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izdelava tiskanine od A-Ž v slikah ;)
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 48, 49, 50  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 27, 2003 9:45 pm    Naslov sporočila:  Izdelava tiskanine od A-Ž v slikah ;) Odgovori s citatom

Izdelal sem tiskanino funkcijskega generatorja, ki ga je pripel Frenki.
V vsaki fazi sem stvar pofotografiral ... včasih slika pove več kot napisano.
Tole bo mogoče dobrodošlo kakemu začetniku.

Moja komora lastne izdelave za sušenje TIV (o izdelavi, če bo koga zanimalo v nadaljevanju)



Ploščica očisščena s polir blokom


Polakirano - z razdalje ca 20cmm v obliki mreže levo- desno nato gor dol.
Izgled ni najboljši - laku je že potekel davno rok uporabe. Kot boste videli kasneje izdelek je bil zadovoljiv.



Ploščica osušena v komri ca. 30min. prekrita s filmom (tega sem sprintal z laserjem -zlepil sem dva skupaj, da je res dovolj temen)vse skupaj prekrito s steklom.


Razvito vezje z NaOH 7g kristalov na 1l vode. Razvija se dokler se ne raztopi ves ovetljen lak (30-120sec odvisno od debeline sloja)


Zjedkana ploščica vodikov peroksid, solna kislina, vodo. Sam vse zmešam po občutku. Odvisno od koncentracije kemikalij.


Končano vezje - zvrtano ter zaščiteno z raztopino kolofonije v acetonu.


Za osvetlitev uporabljam 125W VTF žarnico s katere sem očistil lustenčni prah.
(postopek je opisan v nekem drugem sporočilu - uporabite iskanje - ključ "vtf" )


Tiskanino lahko tudi naknadno obdelamo s kemikalijo SENO3211 (fotografija tiskanine enega drugega mojega projekta)



lp
Silvo

_________________
lp
Silvo


Nazadnje urejal/a Silvo Tor Okt 31, 2006 5:07 pm; skupaj popravljeno 6 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pero
Član
Član



Pridružen-a: Sob 02 Avg 2003 10:03
Prispevkov: 145
Aktiv.: 0.65
Kraj: Sevnica

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 28, 2003 11:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, sveder imas ze malo skrhan Smile Drugace si pa zelo dobro tole podokumentiral. Ce bi jaz mel to 7 let nazaj Crying or Very sad

lp,
Pero
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 28, 2003 11:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Embarassed Ja sveder je že res svoje skoz dal ...a doker je še cel...(nisem vedel da se bo tako dobro videlo) sicer za vrtanje uporabljam seberni vrtalni stroj (sem ga pred časom kupil v Bau-maxu za ca 13ksit ima malo premale obrate) imam tudi tistega ročnega -ga sedaj običajno uporabljam, če kako luknjo pozabim.
Citiram:
Drugace si pa zelo dobro tole podokumentiral

Mislim, da slika včasih pove več kot napisano. Naredil sem še več fotografij, a jih bom pripel ko bom v službi sedaj hodim na net preko klicne linije pa pripenjanje traja... Evil or Very Mad

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.81

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 29, 2003 8:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vidim , da še nisi izprobal nitro razredčilo. Jaz ga uporabljam ravno zato , da mi ni potrebno dvojnega printa. Paus je poceni in ko se navadiš na nitro , je vse skupaj profesionalno Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Roby
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Avg 2003 15:29
Prispevkov: 233
Aktiv.: 1.05

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 29, 2003 12:22 pm    Naslov sporočila:  Čas osvetlitve Odgovori s citatom

Tudi

Nazadnje urejal/a Roby Pon Avg 06, 2007 8:04 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ferdo
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:10
Prispevkov: 340
Aktiv.: 1.53
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 02, 2003 10:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, odlično. Sam imam narejeno škatlo za osvetljevanje z enako žarnico. Zanima me par stvari glede komore za sušenje; kako močan je grelec, s čim reguliraš temperaturo in od česa si vzel ventilator? Pri sušenju nimaš problema s prahom (zaradi ventilatorja)??
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.81

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 02, 2003 11:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super , vidim da si lahko izmenjamo nekaj izkušenj, se še kaj koristnega naučimo.
Jaz si napravim nekaj ploščic na zalogo , tako da raje počakam 24 ur in šele nato osvetljujem. Ta pozitiv strašno smrdi in se izogibam preveč špricanjem. Prah pa je kritičen pri nanosu laka , pomagam si z kartonasto škatlo , katero dobro izpiham in pošricam z nitro barvo , tako da ni prašnih delcev. Ko nanesem lak (tako kot je napisal Silvo) pa ga delno foksiram z fenom (najmanjša hitrost pretoka in z cca 20 cm oddaljenosti.
Tu je treba malo eksperimentirati , ko pogruntaš prave parametre, so rezultati odlični. Ko je lak malo zasušen , ni več toliko občutljiv . To delam ob navadni svetlobi , saj po mojih izkušnjah kratkotrajna izpostavitev svetlobi ne vpliva na lak . Nato to dam za dan v škatlo , na temen kraj in čez dan ali dva tak pertinaks zavijem v nepropustno temno folijo , kjer počaka na uporabo.
Še nekaj naj dodam, baker mora biti 100 % razmaščen in brez prašnih delcev, Uporabljal sem VImfin vodobrusni papir nitro itd.
Ko pa sem enkrat , kar tako za finto uporabil Zgrassatore ( tisto kar uporabljate za čiščenje pečic-rumena tekočina) Je tako čiščenje postalo ZAKON. Neverjetno , kako se potem lepo razliva fotolak po ploščici.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 02, 2003 12:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Feedo,
Citiram:

kako močan je grelec, s čim reguliraš temperaturo in od česa si vzel ventilator? Pri sušenju nimaš problema s prahom (zaradi ventilatorja)??

Za moč grelca bi moral pogledati - ne vem točno Embarassed . Mislim, da je okrog 2kW. Grelec je sicer namenjen za gretje vode. Je iz pulta v menzi v podjetju. Greje vodo vzdrževanje toplote hrane, ki se deli. Regulator (mislim vsaj je na Filemanager ) Če ni ga bom pripel. Izveden je s PIC16f877 DS1620. Grelec impulzno skozi "0" . vključuje triac. Impulzno pa zato da ne zažari - ker je pač za tekočino. Ventilator v nejm je iz starega fotokopirca. (zelo podoben tistemu, ki je v termoakumolacijski peči) S prahom ni večjih težav. Komora je med sušenjem zaprta - pa tudi drugače. Odprem jo le ko kaj dam v njo ali iz nje. Vsake toliko časa jo posesam.

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.81

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 11, 2003 11:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naletel sem na zanimiv način izdelave TIV , če deluje , je naravnost idealen za izdelavo prototipov v domači delavnici . Po mojem velja poizkusiti , saj je prava bližnica do TIV-a.
http://homepage.eircom.net/~ei9gq/pcb.html
Mi malo štrajka laser , pa ne morem izprobati , upam da bo kdo imel več sreče.Verjetno pa bi delalo tudi na fotokopirc Confused
l.p infrared
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 11, 2003 12:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
saj je prava bližnica do TIV-a.
če uspe od prve mogoče Wink Sam še vedno mislim, da je najenostavneje ter tudi dokaj hitra izdelava po klasičnem fotopostopku (POSITIV) Sam fotolak je namreč zelo obstojen pri jedkanju. Kislina mu praktično ne more do "živega" Vez prej "poje" od strani kot pa tam kjer je lak. Kar pa žal ni tako, če se uporabljajo razni drugi "preparati". Celo ogrinalnega flomastra, ki je namenjen za risanje tiv se kislina "loti". Je pa tistole vsekakor za poskusit. Če se prav spomnim je podobna debata tekla na forumu EN. Pisalo je nekaj uporabnikov, ki to "metodo" uporabljajo.

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.81

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 11, 2003 12:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res je, seveda je primerno za prototipe (če deluje) , kjer lahko malo pogledamo skozi prste, za kaj več , pa je verjetno predrago.
l.p. infrared
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6540
Aktiv.: 29.45
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 11, 2003 3:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sicer verjetno obstaja še nekaj načinov izdelave tiv, sam pa zaenkrat stavim na klasični foto postopek. Danes lahko v praktično vsaki trgovini kupiš foto oslojene ploščice po ne tako zelo pretirani ceni. S tem odpade mogoče nekoliko zoprno lakiranje in sušenje. Ostalo pa mislim da je razmeroma trivialno. Verjetno pa je sama izdelava na ta način tudi hitrejša. Mogoče predstavlja strošek foto žarnica (v Conradu cca 1800 sit) - vendar je vezje z njo osvetljeno v dveh do treh minutah. Porabiš še par minut za razvijanje in že lahko jedkaš. Ob tem seveda, da se da povsem sprejemljivo kvaliteto doseči s printanjem filma na običajen paus na inkjetu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Mercury
Član
Član



Pridružen-a: Sre 19 Nov 2003 19:40
Prispevkov: 32
Aktiv.: 0.14

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 29, 2003 8:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Vidim , da še nisi izprobal nitro razredčilo. Jaz ga uporabljam ravno zato , da mi ni potrebno dvojnega printa


Mi lahko kdo pove kaj več o tej tehniki s paus papirjem in nitro razredčilom? Vem da sem o tem že nekje bral, a se ne spomnim točno.

Mercury
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
infrared
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Prispevkov: 179
Aktiv.: 0.81

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2003 8:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz tom redno uporabljam , saj da neverjetne rezultate . Dolgo sem printal po dve predlogi in nato lepil skupaj . Za začetek skoči v papirnico in si kupi sprej AFTERPRINT. Z laserjem sprintaš predlogo in nato previdno prešpričas po printu. Malo vaje , saj če preteravaš , se vezice razlijejo. Ko pregledaš izprintano preddlogo proti svetlobi , prej in po obdelavi , ti bo takoj jasno v čemu je štos. Seveda pa ta finta deluje samo na laserjih(kopirci) , drugje pa ne.
Je pa z dobro predlogo fotopostopek res lahek posel , saj postanejo časi osvetlenja , precej relativni ( včasih preslišim urico , pa ne škodi Wink )
L.P.infrared
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Mercury
Član
Član



Pridružen-a: Sre 19 Nov 2003 19:40
Prispevkov: 32
Aktiv.: 0.14

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2003 3:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala. Mi lahko smo še razložiš zakaj si zgoraj pri tem postopku omenjal nitro razredčilo? In drugo, kdo proizvaja Afterprint ( da ne po pomoti nabavim napačnega )?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 48, 49, 50  Naslednja
Stran 1 od 50

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group