www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Avtomatski vklop FID stikala?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.55
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 02, 2005 8:46 pm    Naslov sporočila:  Avtomatski vklop FID stikala? Odgovori s citatom

Na hribu imam montiran radijski pretvornik, ki je napajan iz javnega omrežja, 230V. Varovanje, oziroma zaščita pred posrednim dotikom, pa je izvedena s tokovnim zaščitnim stikalom FID 40/0,3. Ker je zadeva dokaj pri vrhu hriba in na n.m 1005m, je posledično tudi izpostavljena nevihtnim praznjenjem strele. Pri vsakem takšnem izpadu (po nevihti) pa se moram odpeljat 30km, da ponovno vklopim FID stikalo.
Sedaj pa konkretno vprašanje, kako in na kakšen način izdelati napravo za ponovni avtomatski vklop stikala po določenem času, ali po ponovni napetostni vzpostavitvi javnega omrežja, ki marsikdaj tudi izpade skupaj s FID stikalom.
Moralo bi biti tudi zagotovljeno 3 do 5 kratno ponovno vklapljanje, če pa je prisotna notranja trajna okvara v objektu, pa ostane trajno izklopljen.
Zanima me ali ima kdo izkušnje na tem področju, kako to najceneje izvest itd.
Vem, da prodaja Schrack original za cca 85.000,00 naprej, ampak me zanima kakšna cenejša varijanta. Kakršnekoli Ideje, predlogi bodo dobrodošli.

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.24
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 02, 2005 9:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nimam ravno ideje kaj bi uporabil za vrnitev stikala (mogoče motorček za centralno zaklepanje avtomobila. Ta je kar močan) Glede tega, da bi stikalo vklopil na silo, če bi bilo kaj v okvari pa ni straha. Namreč vsa stikala koliko jih sam poznam imajo mehanizem izveden tako, da v primeru okvare izklopijo tudi, če je gumb založen.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.29
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 02, 2005 9:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dokaj poceni in enostavno, se da zadevo realizirati z modelarskim servomehanizmom, ki ga krmiliš z mikrokontrolerjem. Softversko moraš zagotoviti, da servo vklopi FID šele ob prisotnosti napajalne napetosti, število poskusov se da realizirati tudi softversko. Servomotorji se napajajo s 5 V enosmerno, krmilni signal pa ima periodo 20 mS, trajanje krmilnih impulsov pa je od 1 - 2 mS (od ene, do druge skrajne pozicije - od širine impulsa je odvisen položaj krmilne ročice, od hitrosti spremembe širine impulsa pa hitrost premikanja). Primerno močen (boljši) servo, stane od 5 - 10 kSIT, se pa dobijo tudi za okoli 2,5 kSIT.

lp


Nazadnje urejal/a Slowfly Čet Jun 02, 2005 9:18 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.05
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 02, 2005 9:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz sem mislil,da vključi s pomočjo el.motorčka.Za vključitev bi bil brezžični oddajnik,za napajanje bi dal akumulator.Tako da ni treba tja ali kako drugače.FID rabi kar precej moč,da pritisneš
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14557
Aktiv.: 65.24
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 02, 2005 9:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Napajanje bi lahko vzel kar iz pred FID -a. Po določenem času ko se napetost pojavi bi poskusil zaklopit. Če se na drugi strani sponk FID-a ne bi pojavila napetost, (morebina napaka), bi čez čas poskusil izvesti vklop ponovno.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.55
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 02, 2005 9:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za enkrat hvala za ideje, bom poskusil razmislit v tej smeri.
_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gavran
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:16
Prispevkov: 415
Aktiv.: 1.86
Kraj: Posavje

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 02, 2005 10:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo drugačno razmišljanje:
- običajno pri pretvorniku ni nikogar, če pa je, je to nekdo ki ve kaj dela.
- predvidevam, da je poraba pretvornika relativno mala

Iz tega bi zaključil, da lahko FID premostiš, zaščito pa izvedeš z ničenjem in seveda ustrezno nizko varovalko (6 ali manj amperov). Zadeva seveda odpade, če ima do naprav dostop tudi nepooblaščena oseba.

Ko so delavci Elektra pri meni doma izvajali priklop, smo se seveda pogovarjali tudi o zaščitah. In vsi trije so nasprotovali sistematski uporabi FID stikala brez razmišljanja, ker je FID pač če ena stvar, ki lahko dela težave, ob pravilni izvedbi inštalacije in dobri ozemljitvi pa je ničenje ravno tako varna izvedba zaščite.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.21
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 02, 2005 10:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz sem proti uporabi FID stikala, saj dela same preglavice.

Vsekakor pa je pametno uporabiti Fid v kopalnici ali pa za določene naprave ali stroje, določene vtičnice, še posebej tiste ki so zunaj in se uporabljajo za ročno električno orodje zunaj na dvorišču ... in podobno. Vse ostale porabnike ki stalno potrebujejo napajanje in so fiksno postavljeni pa po mojem mnenju niso primerni za napajanje prek Fid stikala.
Torej, FID v koš ... ali pa prevezati, če je tukaj problem kakšnega uporabnega dovoljenja ... in podobno Cool
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.08
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 03, 2005 8:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam imam pozitivno izkušnjo z FID stikalom. Verjetno je zaščitil kakšno osebo, ko je na hladilniku v kuhinji eni žici, ki je speljana do lučke preglodalo izolacijo. Žička se je dotaknila kovinskega ohišja in FID je odklopil. Ko sem ugotavljal kaj je narobe in odklopil ozemljitev je hladilnik deloval, ohišje pa je bilo pod napetostjo. Če bi kdo hotel odpreti vrata bi ga pošteno streslo.

Glede na strele se čudim, da nimaš vgrajene kakšne elektronske zaščite proti streli. Fid stikalo ni ravno mišljeno za takšno zaščito?

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.55
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 03, 2005 9:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Highlag je napisal/a:

Glede na strele se čudim, da nimaš vgrajene kakšne elektronske zaščite proti streli. Fid stikalo ni ravno mišljeno za takšno zaščito?

Saj tega tudi nisem zapisal, da varujem s FID stikalom proti streli. S FID stikalom varujem proti neposrednemu dotiku, kot sem že v prvem sporočilu napisal. Proti streli varujem s strani elektro dovoda:
1 stopnja katodniki
2 stopnja plinski odvodniki
3 stopnja varistorji

S strani telefona:

1 stopnja plinski odvodniki
2 stopnja varistorji

S strani anten

1 stopnja Antene izdelane na principu električno kratkostičnih dipolov
2 stopnja koaksialni plinski odvodniki

Pa še odgovor ostalim: FID stikalo zahteva zakon in pa seveda vsa dovoljenja itd.
Stvar je legalna z vsemi dovoljenji itd. Sicer pa moje vprašanje ni o tem ali FID ali ne, pač pa samo kako ga ponovno vklopit. Sistemi ponovnega vklopa so lahko tudi trije. Daljinski vklop preko radijskega oddajnika, daljinski vklop preko telefonske linije, ali samodejni avtomatski vklop. Zanima me, pa pred vsem, mehanska izdelava naprave za ponovni vklop. Tako, da bi bilo dobro če bi razprave tekle v tej smeri, pa brez zamere.

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cipko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Okt 2003 14:19
Prispevkov: 137
Aktiv.: 0.61
Kraj: velenje

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 03, 2005 10:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa če kupiš originalno naprava za avtomatski ponovni vklop FID stikala. Proizvajalec je SCHRACK, mislim da je tip PRG 4220. Povprašaj pri zastopniku v Slovenj Gradcu.

Lp, Cipko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.55
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 03, 2005 11:16 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

cipko je napisal/a:
Kaj pa če kupiš originalno naprava za avtomatski ponovni vklop FID stikala. Proizvajalec je SCHRACK, mislim da je tip PRG 4220. Povprašaj pri zastopniku v Slovenj Gradcu.

Lp, Cipko

Preberi prvo sporočilo do konca prosim!

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lpancur
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 23 Avg 2006 10:46
Prispevkov: 4
Aktiv.: 0.02

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 23, 2006 10:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz imam enak problem in me zanima kako ste ga rešili

Hvala
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.55
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 23, 2006 1:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lpancur je napisal/a:
Tudi jaz imam enak problem in me zanima kako ste ga rešili

Hvala

Problem sem rešil na tak način, da sem razdelil električno napajanje. Repetitorje in vse oddajnike (skupaj 7 komercialnih), napajam z ničenjem, ostale naprave v hiši, vtičnice, luči itd. ki pa so manj pomembne in kjer je možen neposredni stik uporabnikov, pa je izveden s FID stikalom 25/0.5, brez avtomatskega ponovnega vklopa, ker pač ta ni potreben. Je pa bilo kar nekaj letanja in prošenj preden sem uspel vse prepričat "zakonsko in strokovno podkovano osebje", da so dovolili ničenje namesto FID stikala. Tako, da ti žal ne morem pomagat v tej smeri.

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sergej
Član
Član



Pridružen-a: Tor 29 Avg 2006 19:43
Prispevkov: 280
Aktiv.: 1.30

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 29, 2006 9:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam enostavno rešitev - vendar ne za zporedne ponovne vklope. Zakaj rabiš to?

Še to! Ničenje je rešitev samo v bližini trafo postaje. Tam nekje daleč na vrhu hriba pa je zelo nevarna zadeva.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 80 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group